Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Drewniana podłoga w kuchni - dylematy inwestora

artykuł promocyjny

Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych w domach. Jest piękne, ponadczasowe i pasuje do każdej aranżacji. Decydując się na podłogę z tego surowca w kuchni trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego gatunku drewna, impregnacji i właściwej pielęgnacji. Podpowiadamy, z jakimi dylematami spotka się inwestor poszukujący idealnej podłogi z drewna, która sprosta trudnym warunkom panującym w kuchni oraz jak o nią dbać.

Drewniana podłoga w kuchni - dylematy inwestora

fot.: Red Cube Design


Podłoga drewniana: parkiet, deski, panele drewniane

Drewno od zawsze było obecne w kuchni, i nawet w czasach kiedy zostało nieco wyparte przez materiały mniej wymagające - płytki i elastyczne wykładziny - wciąż nawiązywano do drewnianych wzorów. To prawda - kuchnia to pomieszczenie, w którym drewno narażone jest na  zaplamienie, uszkodzenia mechaniczne, zalanie. Z tego też powodu wybór drewnianej podłogi do tej części domu musi być przemyślany. Jeśli zależy nam na litej desce to raczej powinniśmy wybierać gatunki odporne na wilgoć. Należą do nich dąb, buk, klon, jawor oraz bardziej egzotyczne ipe (lapacho), badi, jatoba, kempas, merbau, doussie, sucupira. Ważne również by było to drewno pierwszego gatunku o jednolitej barwie, pozbawione sęków i o równomiernym usłojeniu.

WAŻNE!

Lite drewno na podłogę może mieć postać deski, klepki lub tzw. parkietu przemysłowego w postaci niewielkich, układanych na sztorc deszczułek. Można spotkać się także z mozaiką z drewna oraz brukiem drewnianym.

Kolejnym sposobem na piękną podłogę z drewna są deski warstwowe. Taka deska zbudowana jest najczęściej z 3 warstw naturalnego drewna, a konstrukcja chroni je przed wypaczaniem pod wpływem niekorzystnych warunków. To najlepszy sposób na drewno na podłodze w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą, zabrudzeniami oraz wahaniami temperatury. Dużym ich atutem jest fakt, że takie deski są fabrycznie zabezpieczone za pomocą lakierów. Do tego układa się jak zwykłe panele podłogowe, czyli na pióro-wpust, co znacznie przyśpiesza prace i daje możliwość szybkiego demontażu, a nawet w przypadku montażu bez kleju, ponownego użycia.

Podłoga drewniana: parkiet, deski czy panele drewniane?

fot.: Finishparkiet - ekskluzywne podłogi z wysokiej jakości drewna, bardzo dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi


 

Przeczytaj także >> Drewniana podłoga - jaki wzór i kolor wybrać

Wzór ułożenia oraz dominująca kolorystyka, w tym takie cechy jak ilość i wielkość sęków zależą od właściwości danego gatunku drewna i warto to rozważyć ze względu na wielkość i warunki optyczne panujące w pomieszczeniu...więcejWAŻNE!

Deski podłogowe mają budowę warstwową, która ma wzmocnić ich strukturę. Najczęściej są to 3 warstwy - spodnia i środkowa z tańszego drewna oraz licowa z drewna szlachetnego. 

drewno na podłodze w kuchni

fot.: konkurs fotograficzny Nasze kuchnie

Najtańszym sposobem na efekt drewna na kuchennej podłodze są panele podłogowe. Laminowane lico, które imituje drewno (jest to produkt drewnopochodny) oraz baza panelu z płyty zwiększają ich odporność, zachowując przy tym wygląd naturalnego drewna. Panele laminowane są zabepzieczone przed wilgocią - wyraża to klasa ścieralności. W kuchni najlepiej sprawdzają się panele AC3 lub AC4.   

WAŻNE!

Panele podłogowe również mają budowę warstwową. Składają się płyty HDF lub OSB, na którą nałożona jest warstwa odporna na ścieranie imitująca drewno.

 

Przeczytaj także >> Panele podłogowe wodoodporne - czym się wyróżniają i czy warto je wybrać

Wzór ułożenia oraz dominująca kolorystyka, w tym takie cechy jak ilość i wielkość sęków zależą od właściwości danego gatunku drewna i warto to rozważyć ze względu na wielkość i warunki optyczne panujące w pomieszczeniu... więcej

 

Jakie drewno do kuchni

 

  • Jasne czy ciemne drewno

Na ciemnych powierzchniach zdecydowanie bardziej uwidaczniają się wszelkie ślady i zabrudzenia. Rozsypana mąka, kurz oraz ślady użytkowania jak zarysowania z pewnością będą wyraźniej zaznaczone niż na jasnej podłodze. Jednak ciemne drewno jest eleganckie. Ma też znacznie bardziej wyrazisty charakter, zwłaszcza jeśli połączymy go z kontrastującymi elementami zabudowy. Dobór koloru podłogi zawsze warto rozważyć w kontekście stylu w jakim zostało urządzone dane wnętrze.

 

  • Podłoga w kuchni otwartej - postaw na drewno

Nowoczesne kuchnie najczęściej stanowią część spójną ze strefą dzienną. Są to tak zwane przestrzenie otwarte, które mają dać nam jak najwięcej przestrzeni. W tym celu często stosuje się szereg zabiegów aranżacyjnych dążących do stworzenie w miarę jednolitej aranżacji. Dotyczy to w dużej mierze podłóg, dzięki którym efekt ten najłatwiej spotęgować. Szachownica na powierzchni płaskiej niejako tnie dużą przestrzeń i optycznie ją zmniejsza, jeśli zaś zdecydujemy się na jednakową podłogę zarówno w części wypoczynkowej, jak też w kuchni wizualnie zyskamy na metrażu.

drewniana podłoga w kuchni - Bogaczewicz Architecture Studiodrewno na podłodze w kuchni - LOFT KOLASIŃSKI JACEK KOLASIŃSKI

      fot.: Bogaczewicz Architecture Studio                        fot.: LOFT KOLASIŃSKI JACEK KOLASIŃSKI


Kuchnia z drewnianą podłogą - jak pielęgnować

 

  • Czy warto stosować deski w kuchni

Nie wszyscy producenci drewnianych podłóg zalecają je do stosowania w warunkach kuchennych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zatem warto inwestować w drewno w przypadku wykończenia podłogi w kuchni. W takiej sytuacji warto przypomnieć sobie jedną z cech drewna - jest ono trwałe i w dawnych kuchniach spisywało się doskonale. Sekret drewnianej podłogi tkwi w odpowiedniej pielęgnacji.

drewno na podłodze - Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

fot.: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz


  • Jak zabezpieczyć drewno na podłodze w kuchni

Drewno łatwo zniszczyć. Źle znosi też wilgoć, która w kuchni pojawia się dość często. Wypaczone deski z przebarwieniami z pewnością nie będą ozdobą. Dlatego zabezpieczenie podłogi z drewna najlepiej powierzyć fachowcom. W przypadku litej deski używa się lakieru, gorącego wosku lub oleju. Takie podłogi można też odświeżać przeprowadzając cyklinowanie - można to robić wielokrotnie. W przypadku desek warstwowych mamy prościej - deska jest polakierowana przez producenta sześcio- albo siedmiokrotną warstwą, może też być zaolejowana. Niekiedy zaleca się dodatkowe lakierowanie w przypadku zastosowania produktu w kuchni. Tego typu tworzywo również można poddać cyklinowaniu, ale nie tyle razy co lite drewno (wynika to z faktu, że warstwa wierzchnia ma ok. 4 mm grubości).


fot.: Finishparkiet - podłogia Dąb Antyk, olejowosk utwardzany promieniowaniem UV

  • Środki do zabezpieczenia drewnianej podłogi w kuchni

Najlepsze efekty daje olejowanie drewna. Warstwa oleju zabezpiecza drewno przed wilgocią oraz wnikaniem brudu i kurzu. Podobny efekt uzyskamy przy lakierowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że na lakierze o wiele bardziej widoczne są zarysowania. Trzecim sposobem na impregnację desek jest woskowanie. Wosk ma to do siebie, że się zmywa, co w przypadku kuchni może być dość uciążliwe. 

  • Jak czyścić podłogę z drewna

W codziennej pielęgnacji najlepiej jest stosować metodę na sucho, a raz w tygodniu można umyć podłogę wilgotną szmatką lub mopem- wilgotną, ale nie mokrą - to ważny szczegół. W przypadku większych zabrudzeń należy jak najszybciej pozbyć się ich punktowo. Co jakiś czas warto sięgnąć po specjalne preparaty dedykowane do pielęgnacji drewna.

 

Sprawdź także >> Jak myć panele, żeby nie było smug

 

Deska podłogowa - najlepszy sposób na drewnianą podłogę w trudnych warunkach

Drewniana podłoga pasuje do wnętrz w każdym stylu. Doskonale prezentuje się z klasyczną zabudową w tle, jak również w nowoczesnej aranżacji. To materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. W przypadku deski barlineckiej, mamy do czynienia z wyrobem w 100% drewnianym. Takie wykończenie może być stosowane nawet na ogrzewaniu podłogowym. Stabilna konstrukcja oraz wiele wzorów do wyboru czynią to rozwiązanie idealnym do każdych warunków. Deska barlinecka to także możliwość samodzielnego i szybkiego montażu. W przeciwieństwie do litego drewna deska barlinecka nie skrzypi. Krzyżowa konstrukcja środkowych warstw wykonanych z drewna iglastego została pokryta warstwą z wyselekcjonowanego drewna europejskiego lub egzotycznego o odpowiedniej grubości oraz wykończona lakierem lub olejem. Sprawdź >> Podłoga w roli głównej...

fot.: Barlinek


Przeczytaj także >> Podłogi hybrydowe Next Step

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Barlinek, Finishparkiet, Konkurs fotograficzny Nasze łazienki, LOFT KOLASIŃSKI JACEK KOLASIŃSKI, Bogaczewicz Architecture Studio, Red Cube DesignFacebook
Instagram