Jak łączyć ze sobą różne rodzaje podłóg

data aktualizacji: 12-06-2020, 08:32 – artykuł promocyjny

Kuchnia to pomieszczenie szczególne w każdym domu. Urządzając ją, należy zadbać o każdy detal. Jednym z najczęstszych problemów jest wybór podłogi. Musi ona być wytrzymała, trwała, ale też estetyczna. W przypadku kuchni otwartej często praktykuje się łączenie różnych materiałów wykończeniowych. Jak jednak dokonać tego z zachowaniem wysokich walorów estetycznych? Jakie zbiegi sprawią, że podłoga pozostanie jednolita przy połączeniu płytek z panelami?

Jak łączyć ze sobą różne rodzaje podłóg

Otwarta przestrzeń daje większe możliwości, jest miła w odbiorze i sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Nie dziwi więc fakt, że taki sposób urządzania mieszkań i domów wybiera coraz więcej osób. Jednak dla zachowania odrębności i podziału pomieszczenia na poszczególne funkcje stosuje się różne sposoby, a jednym z nich jest zróżnicowanie podłóg. Najczęściej jest to połączenie paneli z płytkami.

 

Jedna podłoga dwa sposoby wykończenia

 

Każda podłoga powinna być ułożona z najwyższą starannością oraz zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo i komfortową komunikację. Nie można zapomnieć również o estetyce, w końcu podłoga to jedna z największych płaszczyzn w przypadku otwartych przestrzeni i ma ogromny wpływ na odbiór wizualny całego pomieszczenia. Warto zatem poznać praktyczne wskazówki, które pomogą poradzić sobie z wyzwaniem łączenia różnych tworzyw na jednej powierzchni:

 

  • miejsce łączenia podłóg musi być wykonane z najwyższą starannością, zrównane oraz jak najmniej widoczne.
     

Sprawa jest dość prosta w przypadku nowych budynków, gdzie już na etapie robienie wylewek możemy zaplanować poszczególne materiały wykończeniowe i zapoznając się z ich specyfikacją zróżnicować wysokość wylewki w odpowiednich miejscach. Dlatego tak ważne jest, by dość wcześnie zadbać o plan wykończenia podłóg. Nieco bardziej sprawa się komplikuje przy remontach, ale tu też możemy sobie dość łatwo poradzić. Jeśli mamy różnicę poziomów i nie możemy jej zniwelować za pomocą wybranych przez nas materiałów wykończeniowych, możemy posiłkować się tzw. listwami przejściowymi lub łączącymi.


 

  • ważne jest, jakie materiały łączymy i jak to robimy.
     

Trwałość to wypadkowa wielu właściwości danego materiału. Jednak w przypadku podłóg ścieralność ma elementarne znaczenie. Dlatego wybierając różne materiały na podłogę w danym miejscu, powinniśmy skupić się na podobnych ich cechach użytkowych, tak by nie ryzykować koniecznością wymiany jednej z powierzchni. Dlatego przy łączeniu płytek z panelami koniecznie wybierajmy te dobrej jakości o wysokiej klasie ścieralności. Panele podłogowe znacznie lepiej sprawdzają się w takiej roli niż naturalne drewno. Trzeba pamiętać również o bardzo ważnej dylatacji, która na łączeniach nie może być zaburzona przez listwy - te nigdy nie mogą być przykręcane przez panele do podłoża.

Panele podłogowe z kolekcji Elegance kolor Dąb Floryda

fot.: Panele podłogowe z kolekcji Elegance kolor Dąb Floryda

 

  • duże znaczenie ma kolejność układania.

W sytuacji, gdy na podłodze zaplanowane są panele z płytkami, musimy pamiętać, by zacząć od prac glazurniczych. Jak płytki zostaną już ułożone, możemy przystąpić do montażu paneli. Jest to wymóg konieczny związany ze specyfiką prac — płytki to montaż mokry, a panele układa się na sucho. Do tego łatwiej jest dopasować panele podłogowe do przestrzeni pozostawionej po montażu płytek niż odwrotnie.

Kwestie estetyczne to także zachowanie umiaru przy wyborze kolekcji płytek i paneli. Jeśli stawiamy na mocny wzór to tylko na jednym z materiałów. Przy wyrazistym usłojeniu deski, płytki powinny być raczej delikatne, monochromatyczne. Jeśli zaś zależy nam na oryginalnych płytkach, to panele niech pozostaną subtelne.

Kontakt w sprawie produktów:

WENINGER Sp. z o.o.
ul. Rybnicka 81
44-350 Gorzyce
tel. +48-32-750-84-16
www: weninger.pl
mail: wyślij wiadomośćpanele podłogowe » podłogi winylowe » podkłady


Zobacz zdjęcia w galerii WENINGER:

WENINGERWeningerWeningerWeningerWeninger
Podobne artykuły
6 pomysłów na kuchenną ścianę

ściany i podłogi

6 pomysłów na kuchenną ścianę

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy sporą część czasu, przygotowując pożywne posiłki, słodkie... więcej...

Salon połączony z kuchnią - najlepsze połączenia kolorów

ściany i podłogi

Salon połączony z kuchnią - najlepsze połączenia...

Hitem aranżacyjnym ostatnich sezonów jest otwarcie kuchni na salon. Brak ściany działowej, odgradzającej... więcej...

Urządzamy kącik dla pupila

ściany i podłogi

Urządzamy kącik dla pupila

Miłość zwierząt, a w szczególności psów do swoich właścicieli jest bezwarunkowa. To one... więcej...