Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Kupujemy płytki do kuchni

artykuł promocyjny

Kuchnia to najważniejsze, najczęściej uczęszczane przez wszystkich domowników pomieszczenie domu. Ważne jest więc, by była odpowiednio wykończona. Na ogół w pomieszczeniach takich, jak kuchnia, łazienka czy pomieszczenia gospodarcze wykorzystuje się płytki ceramiczne zarówno do wyłożenia nimi podłogi, jak i ścian. Dostępny na rynku szeroki wachlarz asortymentu może przyprawiać kupujących o zawrót głowy. Ciężko jest podjąć decyzję, jaki wybrać  kolor, wzór czy kształt. Płytki dostępne w sklepach możemy podzielić na kilka rodzajów, spośród których każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Warto zauważyć, że wszystkie płytki ceramiczne, bez względu na typ, są wypalane. Do ich produkcji zazwyczaj wykorzystywana jest glina, krzemionka oraz różnego rodzaju skały i barwniki. I to właśnie od wyboru surowców zależy ostateczny wygląd płytek. Podpowiadamy, jakie płytki wybrać, by być zadowolonym z dokonanego zakupu.

Kupujemy płytki do kuchni

fot.: Cerrad

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Modne płytki do kuchni w 2022 roku - przegląd najnowszych trendów

 

Ceramiczne płytki ścienne i podłogowe położone w kuchni mają wiele zalet, biorąc pod uwagę zarówno użyteczność, jak i estetykę. Przede wszystkim są wytrzymałe i odporne na ogień. Wykonane są z naturalnych surowców i w związku z tym nie są toksyczne. Łatwo je utrzymać w czystości. Nie wymagają specjalnej ochrony czy konserwacji. Nie niszczą się. Nawet po kilku latach użytkowania wyglądają tak samo, jak w dniu zakupu. Poza walorami estetycznymi należy zwrócić uwagę także na fakt, że kuchnia to miejsce chętnie uczęszczane przez domowników. To pomieszczenie, bardziej niż inne, narażone na wilgoć, uderzenia, zarysowania, innymi słowy intensywną eksploatację. Przy zakupie płytek ceramicznych do kuchni należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych parametrów. Są nimi: klasa jakości, klasa ścieralności, nasiąkliwość wodna, antypoślizgowość i wytrzymałość na zginanie.

Płytki do kuchni z kolekcji DUNIN BLACK & WHITE

fot.: Dunin

Biorąc pod uwagę płaskość, jednorodność i kaliber płytek ceramicznych wyróżniamy dwie główne klasy jakości: pierwszą i drugą  Jeżeli płytki zaliczone zostały do pierwszej klasy oznacza to, że nie mają skaz, defektów widocznych na powierzchni a ich struktura idealnie pokrywa się z wzorem producenta. Jeżeli płytki nie spełniają odpowiednich wymagań, a więc posiadają pewne mankamenty kolorystyczne lub materiałowe. Ponadto wyróżniamy trzecią klasę płytek, do których należy zaliczyć towar z widocznymi na powierzchni defektami, skazami.

Mozaika Diamond Marble Mat

fot.: Raw Decor - mozaika Diamond Marble Mat

Drugi parametr klasa ścieralności określa, czy dane płytki nadają się do użytku w konkretnych pomieszczeniach. Klasę tę określa norma PEI, która w zależności od przeznaczenia płytek dzieli się na 4 rodzaje.
PEI 1 - płytki tej klasy ścieralności nie nadają się do użytku na podłogę, lepiej stosować je na ściany
PEI 2 - nadaje się na podłogę w pomieszczeniach rzadko używanych
PEI 3 - nadaje się do pomieszczeń, w których chodzi się w obuwiu miękkim lub na boso 9sypialnia, łazienka)
PEI 4 - nadaje się do pomieszczeń bardzo często używanych (kuchnia, przedpokój, hol)
PEI 5 - stosuje się w budynkach użyteczności publicznej (restauracje, biura, sklepy)

Nasiąkliwość wodna inaczej porowatość oznacza zdolność do pochłaniania wody przez płytkę. Nasiąkliwość (na opakowaniach oznaczana literą E) w zależności od procentowego pochłaniania wody może być niska (ok. 3%), średnia (ok. 6%) i wysoka (ok. 10%). Podłogi w pomieszczeniach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą powinny mieć niską nasiąkliwość. Woda chociażby w postaci pary wodnej osiada na ścianach po czym spływa na podłogę. Tam też  może się zbierać i mimo że przez szkliwo nie przeniknie do płytki, to może zostać wchłonięta przez fugi. Płytki ścienne powinny charakteryzować się nasiąkliwością E>10, natomiast płytki podłogowe powinny zawierać się w przedziale E= 3-6%.
 

Płytki podłogowe w kuchni - ciekawy układ

fot.: Och-Ach_Concept

Antyposlizgowość na opakowaniach płytek ceramicznych oznacza się literą R. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć podłogi antypoślizgowość powinna wynosić R8. Przed położeniem płytek antypoślizgowych w kuchni należy dobrze zastanowić się, czy warto je zastosować akurat w tym pomieszczeniu. Są one bowiem trudne do utrzymania w czystości. Antypoślizgowość płytkom ceramicznym zapewniają reliefy lub ryfle, czyli wypukłe lub wklęsłe wzory na ich powierzchni. Zdarza się, że płytki są gładkie i jednocześnie antypoślizgowe. To zasługa szkliwa antypoślizgowego lub impregnatu, który daje podobny efekt.

Na płytki antypoślizgowe najczęściej należy decydować się tam, gdzie istnieje największe ryzyko poślizgnięcia, a więc przede wszystkim przy drzwiach wejściowych czy na schodach.
 

Płytki w otwartej kuchni

fot.: JedyneTakieWnętrza

Wytrzymałość na zginanie to kolejny parametr na który warto zwrócić uwagę przy układaniu kuchennej ceramiki. Parametr ten (mierzony w MPa czyli megapaskalach) informuje, przy jak dużym natężeniu płytka się łamie. Wytrzymałość na zginanie płytek podłogowych powinna wynosić nie mniej niż 22 MPa, natomiast płytek ściennych mniej, około 15 MPa.

 

Zobacz także


Co oznaczają symbole na opakowaniach płytek ceramicznych?

 

Jeżeli chodzi o wielkość płytek ceramicznych na rynku dostępne są różne ich wymiary. Najczęściej spotykane płytki mają kształt kwadratu lub prostokąta o wymiarach 20x20 cm, 30x 30 cm. Obecnie natomiast do kuchennych aranżacji wkroczyła moda na płytki o większym formacie 40x40 cm lub nawet 50x50 cm. Wiadomo, im format płytki większy, tym łatwiej i szybciej się je układa. Wadą natomiast dużych płytek jest wyższa cena.

Wybierając płytki należy dokładnie rozplanować powierzchnię ściany lub podłogi, by określić ilość potrzebnych płytek oraz ilość elementów dekoracyjnych: londonów, dekorów czy fryzów. Szczególnym rodzajem dekoracji ceramicznej jest mozaika. Wyróżniamy jej dwa rodzaje. 1) mocowana na siatce, łatwa do ułożenia, ale zdecydowanie droższa od pozostałych; 2) mozaika w kształcie kafelków z fugą.

mira - kolory fugmira - kolory fugmira - kolory fug

mira - kolory fugmira - kolory fugmira - kolory fug

mira Polska - przykłady doboru koloru fug do płytek

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze płytek ceramicznych jest odpowiedni dobór fugi, które znacznie szybciej się brudzą i przez to niszczą. Dobrze jest więc wybrać fugę odporną na wchłanianie tłuszczu i łatwą do czyszczenia. Na rynku dostępne są także płytki bezfugowe, które układane bezpośrednio przy sobie, tworzą jednolicie gładką powierzchnię.

Różnorodność płytek ceramicznych dostępnych na rynku oraz ich walory estetyczne sprawiają, że pasują one do kuchni o różnej stylistyce. Bogactwo kształtów i kolorów pozwala na tworzenie fantazyjnych wzorów i motywów, dzięki którym nasze kuchenne wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Trufle MozaikaTrufle Mozaika

fot.: Trufle Mozaiki


Zobacz koniecznie:
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dunin, Trufle Mozaika, mira Polska, Cerrad, JedyneTakieWnętrza, Och-Ach_Concept
Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram