Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Płytki tonalne - właściwości aranżacyjne

artykuł promocyjny

Bardzo często w naszych kuchniach punktem wyjścia do dalszej aranżacji są płytki. To one determinują resztę dobranych materiałów. Jednym z najczęściej pojawiających się motywów są te inspirowane naturą. Łączą one w sobie niepowtarzalność znaną z przyrody oraz uniwersalną bazę kolorystyczną, na którą moda nigdy nie przemija. Takie jest też założenie wszystkich kolekcji płytek oznaczanych mianem tonalnych, czyli nietworzących wzorów, a pozostających w pozornym chaosie.

Płytki tonalne - właściwości aranżacyjne


Niepowtarzalny wzór i ubarwienie

Cechą płytek tonalnych jest wielka dowolność w ich układaniu co procentuje wyjątkowymi i jedynymi w swoim rodzaju aranżacjami. Każdy może podejść indywidualnie do kwestii ostatecznego efektu na bazie takich płytek i to jest ich największą zaletą. Płytki tonalne naśladują wygląd kamienia czy drewna, które w przyrodzie zawsze są jedyne w swoim rodzaju. Każda płytka tonalna z danego opakowania posiada niepowtarzalny wzór i barwę, a całość ułożona czy to na podłodze, czy ścianie nie tworzą żadnego wzoru. Jest to zabieg zamierzony dążący do nadania pomieszczeniu unikatowego charakteru.

fot.: Opoczno - kolekcja płytek Quartz charakteryzuje się typowymi dla piaskowca smugami, które należy układać bez schematu

Płytki tonalne nie mogą bazować na geometrii oraz powtarzanych wzorach. Charakteryzują się raczej liniami typu sęki, żyłki, delikatnymi przebarwieniami i rozchodzącymi się w różne kierunki słojami.

 

Płytki, których nie układa się schematycznie

 

Płytek tonalnych nie należy dopasowywać i dążyć do osiągniecia jakiegoś schematu, wzoru. Przypadkowość jest tu najbardziej pożądaną formą. Brak znaczników określających sposób układania płytek względem siebie oraz wyzbycie się zdobionej, powtarzającej się grafiki pozostawia wiele możliwości aranżacyjnych, które wynikają zawsze z preferencji inwestora. Choć płytki nigdy nie oddadzą w pełni materiałów naturalnych to współczesny proces produkcji coraz bardziej zbliża je do ideału. Efekt przypadkowości znany z przyrody można spotęgować mieszając płytki z zakupionej partii.

fot.: Novi Art - płytki imitujące beton ułożone tonalnie

 

Kolekcje płytek tonalnych - zaskakujące efekty

Urządzanie wnętrz jest nierozerwalnie związane z naszym stylem życia i przyzwyczajeniami. Jednak coraz częściej w sferze urządzania wnętrz poszukujemy alternatywy dla tego co już utarte. Nie wyczerpalną skarbnicą inspiracji jest tu środowisko naturalne. Nie każdy oczywiście musi od razu decydować się na kamień lub drewno w kuchni. Wystarczy sięgnąć po płytki tonalne. Projektując wnętrze zawsze myślimy o całych płaszczyznach ścian i kompozycji danego pomieszczenia. jednak powtarzające się latami prawidłowości stały się już nudne, dlatego chętnie sięgamy po projekty, które w ciekawy i oryginalny sposób łamią konwencje. Odejście od symetrycznego układania płytek, komponowania z nich określonych wzorów oraz przeświadczenia o konieczności dopasowania kolorystycznego odchodzi w niepamięć.

Płytki tonalne posiadają oznaczenia - V1, V2, V3, V4. Im wyższy symbol tym różnice między poszczególnymi płytkami będą większe.

  • V1 - minimalne różnice tonalne między płytkami
  • V2 - małe ale zauważalne różnice w tonacji i teksturze płytek
  • V3 - płytki z wyraźną różnicą koloru i jego intensywnością
  • V4 - płytki mogą mieć zupełnie inny kolor w tej samej paczce


 

Bez podobieństw i powtórzeń - płytki inne niż wszystkie

W płytkach tonalnych najważniejsze jest wyzbycie się tradycyjnego myślenia o ich układaniu, a widoczne różnice w grafice płytek i ich wybarwieniu należy potraktować jako zaletę. Zarówno kamień, jak i deski czy bruk na ulica zawsze są nieregularne i za każdym razem inne. Taki też ma być efekt końcowy powierzchni ułożonej na bazie płytek tonalnych. Oprócz mieszania płytek z opakowań warto także zdedcydować się na tak zwane próbne ułożenie na sucho, dzięki czemu ostateczny efekt będzie najbliższy naszym oczekiwaniom. Trzeba przy tym pamiętać, że również płytki tonalne muszą być układane z wyczuciem, co przełoży się na ich wiarygodność.

Mozaika drewniana z serii ETN!KMozaiki szklane o niepowtarzalnym efekcie i głębi koloru - FAT Mix 12

fot.: Dunin

Nawiązanie do tworów przyrody to jedno, a umiłowanie stylu recycling art to kolejne oblicze kolekcji tonalnych. Płytki wyglądające jak stare, wielokrotnie malowane deski, które zostały wykorzystane ponownie idealnie wpisują się w ten trend.

 

Przeczytaj koniecznie

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Opoczno, Novi Art, Dunin
Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram