konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Amix

Kuchnia w drewnie

data aktualizacji: 15-09-2021, 06:27 – artykuł promocyjny

Przesyt nowoczesną przemysłową technologią z plastikową oprawą, zimnym szkłem i metalem wplecionym w wystrój kuchni sprawił, że zaczęto powracać do pierwotnych wzorców, prostych rozwiązań i klasycznych materiałów. Drewniany wystrój niektórym może się źle kojarzyć, zwłaszcza jeśli był posiadaczem szeroko rozpowszechnionej boazerii w ubiegłych dziesięcioleciach. Jednak współczesne drewno to klasyka w najlepszym wydaniu. Sprawdź jak ten ciepły akcent wprowadzić do kuchni by było pięknie i praktycznie.  

Kuchnia w drewnie

Drewno tak naprawdę przeżywa swój renesans. Pojawia się w aranżacjach klasycznych oraz tych modernistycznych. Nie ma również praktycznie granic co do tego, w której części budynku można je wykorzystać. Śmiało wkracza do naszych łazienek, ale również kuchni. Drewno można ciekawie zestawić z innymi materiałami naturalnymi, typu kamień czy beton. Nadaje ono wnętrzu prestiżu i elegancji.

Stylowa podłoga w kuchni - drewno, jodełka

fot.: Finishparkiet - stylowe podłogi z drewna odnajdą się w każdej aranżacji i pozostaną modne przez długi czas


Drewniane meble

Dla osób, którym znudziły się masowo produkowane, jednakowe meble z płyt oklejone sztucznym tworzywem, idealną propozycją jest powrót do drewna. Ten naturalny, niepowtarzalny surowiec gwarantuje oryginalną i trwałą kuchnię. Meble drewniane, zwłaszcza te z zachowaną strukturą są modowym hitem wybieranym przez projektantów na całym świecie. Zaletą takiego wykończenia będzie wysoka jakość, ładne starzenie się materiału, czyli wraz z upływem lat meble zyskają na uroku oraz ekologiczny surowiec, który nie traci na popularności.

Aranżacja kuchni - Krzysztof Sidorak (5)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - drewniany stół z wyraźnym usłojeniem

  • Fronty z drewna

Fronty mogą być wykończone na gładko lub posiadać chropowatości na swojej powierzchni. I właśnie taki motyw ciosania jest najbardziej atrakcyjny. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia wymaga większej staranności podczas prac porządkowych, ale efekt naturalności jest w stanie nam to zrekompensować. Dotykając takich szafek czujemy się jakbyśmy mieli bezpośredni kontakt z naturą. Drzwiczki z litego drewna mają niższą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale trudniej pozostawić na nich odciski po palcach.

Rad-Pol

fot.: Rad - Pol - drewniane szafki z jasnego drewna to klasyczna propozycja na kuchnię w drewnie

Stosując forniry, czyli cienkie płaty drewna uzyskiwane w procesie technologicznym, z których produkuje się okleiny i obłogi wykorzystywane w przemyśle meblarskim zwiększamy wytrzymałość szafek przy jednoczesnym zachowaniu wysokich kryteriów jakości i estetyki. A materiał de facto pozostaje ten sam, czyli drewno.
 

  • Drewniane blaty


Drewniany blat jest nieco bardziej wymagający w użytkowaniu, ale jego powierzchnie dość łatwo możemy odnowić lub poddać renowacji. Gdy ślady użytkowania będą dość wyraźne wystarczy zedrzeć zewnętrzną powierzchnię specjalnym urządzeniem i nanieść nową warstwę impregnatu. Na blaty wykorzystuje się drewno lite oraz bardziej odporne klejone warstwowo. Proces klejenia eliminuje naturalne naprężenia włókien, które odpowiadają za pęcznienie i pękanie litego drewna. W kwestii trwałości duże znaczenie ma również gatunek użytego drewna. Najbardziej polecane są twarde gatunki liściaste (np. buk, dąb, jesion) i egzotyczne (np. teak, merbau, iroko), które są odporniejsze na wilgoć. Egzotyczne drewno posiada również oleje naturalnie je impregnujące. Bo właśnie właściwa impregnacja jest tak naprawdę kluczem do sukcesu. Surowe blaty trzeba poddać procesowi lakierowania lub olejowania. Lakiery pozwalają na zachowanie naturalnej barwy drewna wraz z układem słojów. Jednak w porównaniu do olejów, które głęboko wnikają w powierzchnię blatu, szybciej się ściera i nie gwarantuje tak dużej ochrony przed wysokimi temperaturami. Olejowanie pozwala na zachowanie naturalnej struktury, jednak z czasem takie blaty ciemnieją. Uszkodzenia lakieru zmuszają nas do remontu całej powierzchni blatu. Po olejowaniu możemy odnowić tylko uszkodzony fragment.

Laveo Stella

fot.: Laveo

Drewniany blat łatwo jest dopasować do każdej, nawet nietypowej powierzchni, gdyż jest łatwy w obróbce. Poza tym są ciepłe w dotyku i tłumią wszelkie dźwięki. Klimatyczny wystrój z drewnianymi elementami zapewnia wnętrzu bardziej przyjazny charakter.

Zlewozmywak Sonatina wpuszczany w blat z zamknięciem

fot.: Deante

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najtwardsze drewno można zarysować, przez co powierzchnia narażona jest na przedostanie się wilgoci w głąb materiału. Dlatego nigdy nie wolno bezpośrednio na blacie kroić ani stawiać gorących naczyń, gdyż grozi to powstawaniem odbarwień.

Aranżacja kuchni z wyspą

fot.: Electrolux - blat z efektem starego drewna

 

Drewno na podłodze

Drewno na kuchennej podłodze musi być wytrzymałe, twarde, odporne na zmiany temperatury i wilgotności oraz częste czyszczenie. Kuchnia jest pomieszczeniem o podwyższonym stopniu użytkowania, dlatego do kuchennego wnętrza najlepsze są twrade gatunki egzotyczne. Z rodzimych gatunków, podobnie jak w przypadku mebli zaleca się stosowanie twardych gatunków liściastych - dąb, jesion, grab.

Deska barlinecka Jesion Milkshake MoltiDąb Pudding Grande - kolekcja Tastes of Life

fot.: Barlinek  - deska barlinecka Jesion Milkshake Molti i dąb Pudding Grande

Aranżacja wnętrza kuchni - farby Magnat - IndywidualizmDrewno w kuchni na podłodze

fot.: Śnieżka - klasyczna i bielona podłoga drewniana w kuchni

W kuchni sprawdzą się deski, klasyczne klepki, mozaika oraz deski wielowarstwowe. Wszystkie te metody wykończenia drewnianej podłogi wymagają kilkukrotnej impregnacji oraz uszczelnienia krawędzi i łączeń, aby woda nie mogła migrować w głąb drewna. W przypadku wielowarstwowych desek istnieje mniejsze ryzyko powstania wypaczeń i rozsychania się konstrukcji. Łatwiej je się montuje i pielęgnuje, dlatego często wypierają tradycyjny parkiet. 

Trawertyn w kuchni z drewnianą podłogąDrewno w kuchni na podłodze

fot.: Śnieżka


Zobacz również: Panele w kuchni

 

Drewno na ścianie

 

Drewniane wykończenie powierzchni ścian może ograniczyć się do strefy nad blatem lub objąć większą powierzchnię. Do tego celu najczęściej stosuje się sklejki drewniane lub płyty MDF w okleinie drewnianej lub drewnopodobnej oraz płyty fornirowane. Drewniane panele ścienno-podłogowe lub ścienne laminowane - są proste w montażu i niedrogie, ale przy ich zakupie koniecznie trzeba sprawdzić, czy są wodoodporne. Wszelkie łączenia należy zabezpieczyć lub wypełnić, np. metalowymi listwami.

Ferro -  Veneto VerdeLine bateria zlewozmywakowa stojąca BVN4VL

fot.: Ferro 

Aranżacja kuchni - Elżbieta (2)Aranżacja kuchni - Dorota (4)   

             fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"           

 

Drewno w kuchni

 

  • Drewno w klasycznych aranżacjach

Klasyczne wykończenie kuchni w drewnie przekłada się najczęściej na solidne meble. Naturalny kolor tego surowca może mieć ciemny lub jasny odcień - w zależności od naszych preferencji. Do klasycznych stylizacji zalicza się również topowy ostatnio trend retro. Drewno jest trwałym elementem wykończenia, dlatego klasyczna kuchnia posłuży nam przez wiele lat. 

Drewno w klasycznych aranżacjach

fot.: Rad - Pol

Drewno w klasycznych aranżacjachDrewno w kuchni - klasyczna aranżacja

fot.: Rad - Pol

  • Drewno w nowoczesnych aranżacjach

Drewno pojawia się również w minimalistycznych i surowych aranżacjach nowoczesnych kuchni. Ten naturalny surowiec w zestawieniu z elementami wykończonymi na wysoki połysk tworzy ciekawy kontrast. W towarzystwie metalu i szkła ociepla wnętrze. A zestawiony z kamieniem odpowiada za trwałą i uniwersalną bazę aranżacyjną. 

Drewno w nowoczesnych aranżacjach Max KuchnieMeble kuchenne do zabudowy, systemy szafek kuchennych Peka

                     fot.: Max Kuchnie                                          fot.: Peka                                

 

Sprawdź więcej inspiracji >> galeria zdjęć


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Finishparkiet, Ferro, Max Kuchnie, Rad - Pol, Electrolux, Deante, Śnieżka, Laveo, BarlinekPodobne artykuły
Linia Gold od Kernau - pozwól sobie na odrobinę luksusu

trendy kuchenne

Linia Gold od Kernau - pozwól sobie na odrobinę luksusu

To prawdziwa gratka dla miłośników złota we wnętrzach i eleganckich aranżacji. Subtelne, minimalistyczne... więcej...

Kuchnia w kolorze antracytu i drewna

trendy kuchenne

Kuchnia w kolorze antracytu i drewna

Antracyt to kolor, który zdominował obecnie projekty nowoczesnych kuchni. Szczególną popularnością... więcej...