konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak tanio urządzić kuchnię - praktyczne rady

data aktualizacji: 22-11-2019, 13:37 – artykuł promocyjny

Urządzanie lub remont kuchni wiąże się ze sporymi kosztami. Są jednak sposoby by ograniczyć wydatki a cieszyć się estetyczną aranżacją. Co więcej zawsze jest ona oryginalna i stanowi ciekawą alternatywę dla masowych mebli. Tania kuchnia nie jest nudna, dlatego osoby kreatywne znajdą z pewnością przestrzeń do twórczej wizji takiej przestrzeni.

Jak tanio urządzić kuchnię - praktyczne rady

Mniej frontów niższy koszt mebli

Jednym z najdroższych elementów kuchennej zabudowy są fronty. Jeśli z nich zrezygnujemy to znacznie obniżymy koszty zakupu. Odkryte półki mają wiele uroku, trzeba jedynie z większą dbałością dbać o porządek. Coraz częściej rezygnujemy z górnej zabudowy w kuchni lub stosujemy w tym miejscu jedynie niewielkie półeczki. Jest to dobry sposób by zaoszczędzić. Co jednak zrobić z całą masą akcesoriów i dodatków, które są niezbędne w każdej kuchni. W takim wypadku warto wyposażyć się w pojemną szafę - może niekoniecznie z drogimi mechanizmami. Jeżeli dalej mamy mało miejsca, może warto pomyśleć o ograniczeniu ilości rzeczy, które przechowujemy - minimalizm jest wciąż na topie.

Urządzamy kuchnię niskim kosztem

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - wykorzystanie zasłonek zamiast frontów oraz pozostawienie odkrytych półek w dolnej zabudowie jest pomysłem dość oryginalnym, a efekt, w połączeniu z naturalną cegłą na ścianie jest zaskakujący

 

Pomysły na meble DIY w kuchni

Pomysły na meble DIY w kuchniPomysły na meble DIY w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - szafki DIY to alternatywa dla typowych mebli

Meble do kuchni niskim kosztem - pomysły

fot.: Śnieżka - siła tymczasowych rozwiązań to niski koszt oraz całkiem przyzwoity wygląd przy odrobinie wyobraźni

 

Zobacz inne sposoby na: Górna zabudowa w kuchni - pomysły na aranżację

 

Malowanie to oszczędzanie

Malowanie ścian, płytek, mebli - wszystko to przyczynia się do tego, że możemy tanim kosztem diametralnie odmienić wygląd kuchni. Farby dedykowane do kuchni mają takie właściwości, że ostateczny efekt będzie trwały. W kosztach ten wybór również zyskuje sporą przewagę - sam koszt zakupu farby jest największym wydatkiem, gdyż samo malowanie większość osób jest w stanie przeprowadzić samodzielnie. Nie ma też potrzeby inwestowania w specjalistyczny sprzęt - wystarczy pędzel lub wałek.

Urządzamy kuchnię niskim kosztem

fot.: Śnieżka

Ściany pomalowane farbą są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż jakakolwiek inna okładzina ścienna. Zarówno płytki ceramiczne, szkło, kamień czy laminat na ścianie wiążą się zarówno z wyższymi kosztami zakupu, jak i montażu. Malowane ściany są zatem rozwiązaniem i tanim i praktycznym i estetycznym.

Przeczytaj także: Tapeta w kuchni

W przyapdku wykończenia ścian możemy pokusić się o jeszcze jeden tani, a efektowny trik. Są to naklejki na ścianę, które wyglądają jak modne płytki, nawet całkiem dobrze imitując kamienie szlachetne.

 naklejki na płytki lub ścianę naklejki na płytki lub ścianę

fot.: Emako

Listwa sztukateryjna - nowe oblicze kuchni

To prosty i tani sposób by we wnętrzu coś przestało być nudne i takie samo jak wszędzie. Listwa sztukateryjna to element typowo dekoracyjny, jednak jej niewielki koszt oraz możliwości jakie daje jest wart uwagi. Można ją wykorzystać do optycznej poprawy proporcji wnętrza, dzieląc na przykład długą lub wysoką ścianę. Taki zabieg aranżacyjny sprawi, że wnętrze wyda się znacznie ciekawsze. Listwy przykleja się na klej a przy pracach wystarczy cierpliwość oraz staranność by efekt końcowy dawał wrażenie drogiej i luksusowej ozdoby.

 

Stary kredens w nowej roli

Renowacja mebli to kolejny krok do oszczędności. Stare meble mają swój urok. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest dedykowane dla miłośników stylu nowoczesnego, w którym minimalizm wychodzi na pierwszy plan, chyba że go połączymy z odrobiną nonszalancji w postaci wyróżnika na wzór stylu fusion. Kredens jest szczególnie wdzięcznym tematem, gdyż mebel ten - obecny niegdyś w każdym domu - został przez jakiś czas zapomniany, a obecnie wraca do naszych kuchni w wielkim stylu.

Tania kuchnia - wielki efektTania kuchnia ze starociami

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - regały typu etażerka oraz stylowe połączenie mebli z frontami z blachy i klasycznej górnej części kredensu w białym kolorze czynią tą kuchnię nad wyraz nietypową; w drugiej aranżacji górną zabudowę ograniczono do oszczędnych w formie relingów oraz wyrazistej półeczki w zielonym kolorze, która stanowi odnowiony element ze starej kuchni 


Przeczytaj dodatkowo: Kredens w kuchni


 

Tkaniny w kuchni

Tkaniny potrafią skutecznie wpłynąć na kolorystykę wnętrza, skutecznie ocieplają aranżację i prawie zawsze dają poczucie przytulności i dopracowania stylizacji do ostatniego szczegółu. Taki efekt jest pożądany również w kuchni, gdzie z powodzeniem możemy wprowadzić ciekawe zasłony, miękkie dywany a nawet poduszki lub ścienne kilimy. Wszystko zależy od stylu i naszych upodobań. Jest to jednak zdecydowanie jeden z tańszych sposobów na metamorfozę wnętrza. Czasem zwyczajny pokrowiec na krzesła jest w stanie wpłynąć na poprawę klimatu danego pomieszczenia.

 

Sprawdź również inne ciekawe propozycje na urządzenie kuchni:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, EmakoPodobne artykuły
Jak zaprojektować kuchenną strefę zmywania

porady

Jak zaprojektować kuchenną strefę zmywania

Strefa zmywania jest tym punktem aranżacji przestrzeni kuchennej, w którym wykonujemy dużą liczbę... więcej...

Jak urządzić wnętrze dla alergika?

porady

Jak urządzić wnętrze dla alergika?

Alergia to choroba cywilizacyjna, która obniża komfort naszego życia. Może ona dotknąć każdego... więcej...

Kuchnia nie tylko do gotowania

porady

Kuchnia nie tylko do gotowania

Kuchnia jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, służącym nie tylko do gotowania i spożywania posiłków.... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022