konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Wentylacja w kuchni

data aktualizacji: 22-05-2020, 10:23 – artykuł promocyjny

Wentylacja jest bardzo istotną instalacją w każdym domu, niestety często jest bagatelizowana. Obowiązek właściego wentylowania domu nakłada na nas prawo. Szczególnie jest to ważne w pomieszczeniach typu kuchnie, gdzie powietrze jest szybko zużywane.

Wentylacja w kuchni

fot.: Electrolux

Wentylacja jest procesem wymiany powietrza w budynku polegającym na usuwaniu tego zużytego i dostarczaniu świeżego z zewnątrz. Jest kilka sposobów uzyskania tego efektu. Może to być wentylacja naturalna oparta na grawitacyjnym przepływie powietrza wynikającym z różnicy temperatury i ciśnienia powietrza lub mechaniczna, czyli wymuszona przez urządzenia wentylacyjne typu wentylatory. Wentylacja w kuchni pomoże pozbyć się zapachów pochodzących z gotowania, nadmiaru wilgoci, produktów spalania, np. gazu oraz innych drobnych zanieczyszczeń, które odprowadzone na zewnątrz nie będą rozchodziły się po całym domu.

okap kuchenny sufitowy

Fot.: Okap sufitowy Nortberg Grand Super Slim White

 

Jak wentylować kuchnię

Zgodnie z normą PN-83/B-03430 przyjmuje się, iż strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkań stanowi sumę strumieni usuwanych z pomieszczeń typu kuchnia. W zależności czy w kuchni zlokaliowane są okna oraz jaki rodzaj kuchenki posiadamy strumienie te powinny wynosić co najmniej:

  • dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie gazową lub węglową - 70 m3/h,
  • dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie elektryczną - 30 m3/h (bez okna 50 m3/h),
  • kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnie gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną, a usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.


Ważnym elementem jest także pochłaniacz montowany nad kuchenką, który wyciągnie nadmiar wilgoci uwalnianej w czasie gotowania. Najlepiej sprawdzają się modele, które są w stanie wymienić powietrze w kuchni sześciokrotnie w ciągu godziny. Warto także zadbać o odpowiedni dostęp do kanału wentylacyjnego i sprawdzić w jakie filtry dany model jest wyposażony.

SOLGAZ - Okap OC-60S

     fot.: SOLGAZ

Wentylacja naturalna

Wentylacja naturalna ma za zadanie w sposób grawitacyjny wymieniać powietrze w kuchni. Jest to układ cechujący się dość dużymi wahaniami wynikającymi z warunków pogodowych w danej chwili oraz pory roku (wpływ różnicy temperatury, wiatru i układów ciśnienia). Jednak niski koszt budowy i eksploatacji spowodował, że jest to najczęściej wybierany sposób wentylacji w polskich domach. Wentylacja naturalna w kuchni oparta jest na kratce wentylacyjnej umieszczonej zazwyczaj w pobliżu sufitu, przez którą zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz. Układ ten jest wspomagany otworami okiennymi i ewentualnie drzwiami, które umożliwiają napływ świeżego powietrza. Warunkiem koniecznym jest jednak rozszczelnianie plastikowych okien lub montaż nawiewników okiennych w ramach.


Niestabilność cyklu obiegu powietrza może dać początek negatywnych zjawisk pojawiających się w naszej kuchni. Wtedy wentylację najlepiej jest wzbogacić o elementy mechanicznie wymuszające obieg powietrza w pomieszczeniu.

 

Okap w kuchni

Okap w kuchni pełni bardzo ważną rolę. W czasie gotowania, gdy powstają różne zapachy i dużo pary wodnej, okap oczyszcza powietrze. Aby jednak okap działał prawidłowo należy zadbać o jego właściwe podłączenie do kanału wentylacyjnego. W tym celu najlepiej jest zaplanować kolejną kratkę wyciągową, która nie będzie kolidować z systemem wywiewnym wentylacji grawitacyjnej. W przypadku, gdy okap jest podłączony do jedynego w kuchni kanału wywiewnego, wentylacja działa jedynie w momencie pracy okapu, czyli względnie rzadko.

Skośny okap Larto 60.2 Black Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl - okap przyścienny Larto 60.2 Black Eko Max marki GLOBALO

Jeśli jednak w kuchni nie ma dwóch niezależnych kratek wyciągowych, a chcemy zainstalować okap, należało by wybrać model o obiegu zamkniętym (pochłaniacz). Powietrze jest wtedy oczyszczane specjalnie do tego zaprojektowanym systemem filtrów węglowych, które oddzielają cząstki zanieczyszczeń, w tym tłuszcze, po czym powietrze wraca z powrotem do kuchni. Tryb recyrkulacyjny nie wymagający wyjścia na zewnątrz jest wskazany również w budynkach z kanałami zbiorczymi.


Zobacz więcej:

Okap w kuchni - funkcje, rodzaje
Wentylacja w kuchni - wybór okapu


 

Skutki braku lub złej wentylacji w kuchni

Źle działająca, lub co gorsza brak wentylacji niesie za sobą szereg negatywnych zjawisk, które można podzielić na dwie kategorie:

  • skutki dla człowieka - złe samopoczucie, bóle głowy i rozdrażnienie, zwiększone ryzyko alergii, duszności i poczucie przemęczenia
     
  • skutki dla budynku - możliwość pojawienia się grzybów i pleśni na ścianach, zaparowane okna i inne powierzchnie szklane, w tym lustra, odklejanie się tapet od ścian


Aby tego uniknąć warto zadbać o sprawny układ wentylacyjny w naszym domu, który zapewni nam komfort i pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie budynku.

 

Okap Franke Downdraft  do zabudowy blatowejOkap Franke Heaven Glass do zabudowy sufitowej

fot.: Franke - okap do zabudowy blatowej             fot.: Faber - okap do zabudowy sufitowej  

 

Przeczytaj również o innych instalacjach w kuchni:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Nortberg, Franke, SOLGAZ, Faber, Okapykuchenne.plPodobne artykuły
Rury wodociągowe - zagrożenie dla naszego zdrowia

instalacje w kuchni

Rury wodociągowe - zagrożenie dla naszego zdrowia

Bardzo powszechnym zjawiskiem jest występowanie żelaza w wodzie płynącej rurami wodociągowymi w całym... więcej...

Normy i przepisy prawne dotyczące wentylacji

instalacje w kuchni

Normy i przepisy prawne dotyczące wentylacji

Podstawowym aktem prawnym dotyczącym wentylacji jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002... więcej...

Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów

instalacje w kuchni

Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem zapewniającym najlepszą jakość wody w warunkach domowych jest system... więcej...