konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Studio VK

Kuchnia z jadalnią

data aktualizacji: 19-11-2021, 12:36 – artykuł promocyjny

Kuchnia i jadalnia od zawsze kojarzone są wspólnie. Brak ścian i przedzieleń między tymi dwoma strefami domu pozwoli na zwiększenie ergonomii, otworzenie przestrzeni oraz lepszą organizację życia rodzinnego. Jest to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które przysparza również wielu ciekawych aranżacji i zagospodarowania przestrzeni. 

Kuchnia z jadalnią


Jadalnia w kuchni - inspiracje

Połączenie funkcji jadalni i kuchni w jednym pomieszczeniu może mieć różną formę. W zależności od wielkości pomieszczenia i ilości osób w rodzinie oraz od preforowanego stylu życia stół może stanowić centralną część kuchni lub stać na uboczu. Jednak ten mebel zawsze jest przydatny w obrębie kuchni. Może być wykorzystany do wspólnego spożywania posiłków, delektowania się poranną kawą lub jako miejsce, gdzie przysiądziemy na krótki odpoczynek podczas gotowania lub w celu przestudiowania książki kucharskiej. Stół zawsze łączy i stanowi pomost. Wielkość i kształt stołu powinny być dobierane indywidualnie. Warto o tym pamietać, by stół spełniał założone funkcje.

fot.: Rad - Pol - duża kuchnia w stylu angielskim, w której pomieszczono meble kuchenne z wysoką zabudową oraz duży prostokątny stół z czterema krzesłami.

 

Zobacz również galerię >> pomysł na jadalnię

 

Jadalnia może być również wygospodarowana w obrębie strefy roboczej, czyli blatu. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca oraz nadanie podwójnego znaczenia niektórym meblom. Jest to popularna propozycja do nowoczesnych kuchni, w których blat i stół zlokalizowane są w obrębie wyspy kuchennej.

fot.: Rad - Pol - kuchnia z jadalnią i salonem. Długi prostokątny stół jest łącznikiem między przestrzenią kuchenną, w której się gotuje a pokojem dziennym. Taka jadalnia jest funkcjonalna i ładnie się prezentuje

Jednym z najchętniej wybieranych modeli łączenia kuchni z jadalnią jest lokalizowanie stołu na granicy kuchni i strefy dziennej. Oprócz tego, że jest to modny układ ma on również wiele atutów związanych z funkcjonalnością. Przede wszystkim subtelnie dzieli duże otwarte pomieszczenia oraz ułatwia komunkikację między poszczególnymi częściami domu.  

kuchnia z jadalnią Max KuchnieKuchnia z jadalnią Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie

Nawet niewielki stolik w kuchni nadaje atmosferę rodzinnego kącika, otwartości i chęci podjęcia gości. Niewielkie gabaryty sprawiają, że stół może być mobilny - według potrzeb może stać w środkowej części, gdy na przykład wspólnie pijemy kawę lub być odstawiony na bok, na przykład podczas wspólnego gotowania, gdy potrzebujemy więcej przestrzeni. 

Ernestrust

fot.: ernestrust - nowoczesna jadalnia i kuchnia

fot.: Electrolux - stół w jadalni, oprócz funkcji wspólnego biesiadowania może pełnić również rolę przestrzeni gospodarczej, na której od czasu do czasu będziemy przygotowywać posiłki

Nowoczesne i stylowe jadalnie to te, w których czuć odpowiednią aurę sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu. Tak więc oprócz typowych mebli - stołu i wygodnych krzeseł - warto również zadbać o dodatki w postaci nienagannych obrusów, serwetek oraz dobrego oświetlenia. Pomocne będą także dopasowane podkładki pod naczynia i stylowa zastawa. Przyjmując gości lub urządzając kolację dla najbliższych nie zapomnijmy o akcentach kwiatowych i świecach.

Aranżacja kuchni - Magdalena (4)

  fot.: Śnieżka - kuchnia połączona z jadalnią            fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"   

Krótsza droga od kuchenki do stołu to zawsze gwarancja ciepłych dań. Poza tym osoba odpowiedzialna za podawanie posiłków nie musi pokonywać długich dystansów i ma ciągły kontakt z osobami przy stole. Brak drzwi i progów również ułatwia serwowanie. Bezpieczniej jest zostawić potrawę na płycie grzewczej, gdyż cały czas mamy wgląd co się na niej dzieje, bez odchodzenia od stołu. 

Grzejnik Instal-Projekt Indivi New w kuchni - aranżacjaOpoczno Morning Fog

fot.: Instal-Projekt - stół nawiązuje do wystroju kuchni. W drugim przypadku blat stołu jest taki sam jak blat na szafkach a nogi są białe jak fronty kuchenne (fot. Opoczno)

W każdej kuchni warto wygospodarować przestrzeń do spożywania posiłków. Taki jadalny kącik zbliża ludzi. W przypadku małego metrażu ważna jest dobra organizacja, a z pewnością uda się stworzyć coś wyjątkowego, co da nam możliwość swobodnego spożywania posiłków. 

fot.: Kramkowska - niewielki stolik przymocowany do ściany z możliwością złożenia i tym samym powiększenia przestrzeni kuchni - rozwiązanie idealne do małej kuchni w bloku lub kawalerki

ergoAGENTmono - Peka

fot.: Peka - ergoAGENTmono - stół na jednej nodze, który montuje się do ściany lub innych mebli. Dzięki płynnej regulacji wysokości blatu w zakresie od 655 do 1115 mm. W niedużych kuchniach ergoAGENTmono może służyć jako barek śniadaniowy w niedużych kuchniach. 

fot.: Śnieżka - okrągłe i owalne stoły zajmują mniej przestrzeni, dlatego świetnie sprawdzą się w małych i wąskich kuchniach

 

Przeczytaj również:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rad-Pol, Electrolux, Śnieżka, Instal Projekt, Max Kuchnie, Kramkowska, Peka, ernestrustPodobne artykuły
Projekt kuchni krok po kroku

projekty kuchni

Projekt kuchni krok po kroku

Urządzenie komfortowej kuchni wymaga przestrzegania kilku zasad dbających o funkcjonalność pomieszczenia.... więcej...

Wizualizacje w programie KD Max V6 - Porównanie silników renderujących Raytrace i Photon

projekty kuchni

Wizualizacje w programie KD Max V6 - Porównanie...

W programie do projektowania mebli i kuchni KD Max v6 istnieje możliwość tworzenia fotorealistycznych wizualizacji... więcej...

Kolorowa kuchnia - aranżacje

projekty kuchni

Kolorowa kuchnia - aranżacje

Kolorowa kuchnia to propozycja dla odważnych, którzy lubią kolory w swoim otoczeniu lub znudzonych... więcej...