konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Studio VK

Kuchnia z jadalnią

data aktualizacji: 20-05-2021, 11:05 – artykuł promocyjny

Kuchnia i jadalnia od zawsze kojarzone są wspólnie. Brak ścian i przedzieleń między tymi dwoma strefami domu pozwoli na zwiększenie ergonomii, otworzenie przestrzeni oraz lepszą organizację życia rodzinnego. Jest to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które przysparza również wielu ciekawych aranżacji i zagospodarowania przestrzeni. 

Kuchnia z jadalnią


Jadalnia w kuchni - inspiracje

Połączenie funkcji jadalni i kuchni w jednym pomieszczeniu może mieć różną formę. W zależności od wielkości pomieszczenia i ilości osób w rodzinie oraz od preforowanego stylu życia stół może stanowić centralną część kuchni lub stać na uboczu. Jednak ten mebel zawsze jest przydatny w obrębie kuchni. Może być wykorzystany do wspólnego spożywania posiłków, delektowania się poranną kawą lub jako miejsce, gdzie przysiądziemy na krótki odpoczynek podczas gotowania lub w celu przestudiowania książki kucharskiej. Stół zawsze łączy i stanowi pomost. Wielkość i kształt stołu powinny być dobierane indywidualnie. Warto o tym pamietać, by stół spełniał założone funkcje.

fot.: Rad - Pol - duża kuchnia w stylu angielskim, w której pomieszczono meble kuchenne z wysoką zabudową oraz duży prostokątny stół z czterema krzesłami.

Meble Trio

fot.: Meble Trio - aranżacja kuchni połączonej z jadalnią w kolorach butelkowej zieleni i złota

 

Zobacz również galerię >> pomysł na jadalnię

 

Jadalnia może być również wygospodarowana w obrębie strefy roboczej, czyli blatu. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca oraz nadanie podwójnego znaczenia niektórym meblom. Jest to popularna propozycja do nowoczesnych kuchni, w których blat i stół zlokalizowane są w obrębie wyspy kuchennej.

fot.: Rad - Pol - kuchnia z jadalnią i salonem. Długi prostokątny stół jest łącznikiem między przestrzenią kuchenną, w której się gotuje a pokojem dziennym. Taka jadalnia jest funkcjonalna i ładnie się prezentuje

Jednym z najchętniej wybieranych modeli łączenia kuchni z jadalnią jest lokalizowanie stołu na granicy kuchni i strefy dziennej. Oprócz tego, że jest to modny układ ma on również wiele atutów związanych z funkcjonalnością. Przede wszystkim subtelnie dzieli duże otwarte pomieszczenia oraz ułatwia komunkikację między poszczególnymi częściami domu.  

kuchnia z jadalnią Max KuchnieKuchnia z jadalnią Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie

Nawet niewielki stolik w kuchni nadaje atmosferę rodzinnego kącika, otwartości i chęci podjęcia gości. Niewielkie gabaryty sprawiają, że stół może być mobilny - według potrzeb może stać w środkowej części, gdy na przykład wspólnie pijemy kawę lub być odstawiony na bok, na przykład podczas wspólnego gotowania, gdy potrzebujemy więcej przestrzeni. 

Ernestrust

fot.: ernestrust - nowoczesna jadalnia i kuchnia

fot.: Electrolux - stół w jadalni, oprócz funkcji wspólnego biesiadowania może pełnić również rolę przestrzeni gospodarczej, na której od czasu do czasu będziemy przygotowywać posiłki

Nowoczesne i stylowe jadalnie to te, w których czuć odpowiednią aurę sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu. Tak więc oprócz typowych mebli - stołu i wygodnych krzeseł - warto również zadbać o dodatki w postaci nienagannych obrusów, serwetek oraz dobrego oświetlenia. Pomocne będą także dopasowane podkładki pod naczynia i stylowa zastawa. Przyjmując gości lub urządzając kolację dla najbliższych nie zapomnijmy o akcentach kwiatowych i świecach.

Aranżacja kuchni - Magdalena (4)

  fot.: Śnieżka - kuchnia połączona z jadalnią            fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"   

Krótsza droga od kuchenki do stołu to zawsze gwarancja ciepłych dań. Poza tym osoba odpowiedzialna za podawanie posiłków nie musi pokonywać długich dystansów i ma ciągły kontakt z osobami przy stole. Brak drzwi i progów również ułatwia serwowanie. Bezpieczniej jest zostawić potrawę na płycie grzewczej, gdyż cały czas mamy wgląd co się na niej dzieje, bez odchodzenia od stołu. 

Grzejnik Instal-Projekt Indivi New w kuchni - aranżacjaOpoczno Morning Fog

fot.: Instal-Projekt - stół nawiązuje do wystroju kuchni. W drugim przypadku blat stołu jest taki sam jak blat na szafkach a nogi są białe jak fronty kuchenne (fot. Opoczno)

W każdej kuchni warto wygospodarować przestrzeń do spożywania posiłków. Taki jadalny kącik zbliża ludzi. W przypadku małego metrażu ważna jest dobra organizacja, a z pewnością uda się stworzyć coś wyjątkowego, co da nam możliwość swobodnego spożywania posiłków. 

fot.: Kramkowska - niewielki stolik przymocowany do ściany z możliwością złożenia i tym samym powiększenia przestrzeni kuchni - rozwiązanie idealne do małej kuchni w bloku lub kawalerki

ergoAGENTmono - Peka

fot.: Peka - ergoAGENTmono - stół na jednej nodze, który montuje się do ściany lub innych mebli. Dzięki płynnej regulacji wysokości blatu w zakresie od 655 do 1115 mm. W niedużych kuchniach ergoAGENTmono może służyć jako barek śniadaniowy w niedużych kuchniach. 

fot.: FFiL Śnieżka - okrągłe i owalne stoły zajmują mniej przestrzeni, dlatego świetnie sprawdzą się w małych i wąskich kuchniach

 

Przeczytaj również:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rad-Pol, Electrolux, FFiL Śnieżka, Instal Projekt, Max Kuchnie, Kramkowska, Peka, ernestrust, Meble TrioPodobne artykuły
Wirtualne wnętrza z Vinterior

projekty kuchni

Wirtualne wnętrza z Vinterior

Vinterior to nowa marka na polskim rynku powstała w ramach działań CAD Projekt K&A. Jej zadaniem jest... więcej...

Układy kuchenne - kuchnia w kształcie G

projekty kuchni

Układy kuchenne - kuchnia w kształcie G

Wybierając rozmieszczenie zabudowy kuchennej bardzo często korzystamy ze standardowych układów kuchennych,... więcej...

Programy do projektowania kuchni

projekty kuchni

Programy do projektowania kuchni

Kuchnia nie bez przyczyny nazywana jest często „sercem” każdego domu, czy mieszkania. To pomieszczenie... więcej...