konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Programy do projektowania kuchni

data aktualizacji: 07-06-2022, 07:38 – artykuł promocyjny

Kuchnia nie bez przyczyny nazywana jest często „sercem” każdego domu, czy mieszkania. To pomieszczenie tętniące życiem. Jest ono najchętniej uczęszczanym przez domowników miejscem. To właśnie w kuchni, przy stole, spotykamy się przygotowując lub spożywając wspólnie z rodziną posiłki. Kuchnia jest miejscem, w którym najchętniej rozmawiamy z przyjaciółmi przy filiżance kawy.

Programy do projektowania kuchni

Niezależnie od tego, czy dysponujemy niewielkim aneksem kuchennym, czy też przestrzenną kuchnią zawsze chcemy, by była ona wyjątkowa, funkcjonalna i przytulna. Jednak, by spełniła ona nasze oczekiwania, potrzebny jest odpowiedni pomysł i projekt tego pomieszczenia. Obecnie, przy pomocy Internetu, a konkretniej programów do projektowania wnętrz (w tym przypadku kuchni), każdy nas, bez specjalnego przygotowania, z łatwością może stworzyć plan swojej wymarzonej kuchni. Niegdyś możliwość tę posiadali jedynie profesjonalni projektanci wnętrz. Darmowe programy do aranżacji kuchni, które można pobrać z Internetu, ułatwiają i zdecydowanie przyspieszają wybór odpowiedniej koncepcji, ponieważ dają możliwość sprawdzenia różnych rozwiązań.

Przeczytaj koniecznie >> Zasady projektowania kuchni


Darmowe programy do aranżacji kuchni - zestawienie najpopularniejszych

Najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej rozbudowanym programem do projektowania kuchni z pewnością jest aplikacja Kitchen Draw. Pozwala ona na zaplanowanie kuchni w najmniejszych detalach. Dzięki niej możliwe jest stworzenie mebli na wymiar, dopasowanych rozmiarem do potrzeb pomieszczenia, którym dysponujemy. Poza projektem i wizualizacją, Kitchen Draw, pozwala przygotować kosztorys. Zaletą programu jest także możliwość wykreowania obrazu fotorealistycznego. Działanie to pozwala na otrzymanie efektu niebywale zbliżonego do wyglądu prawdziwej fotografii. Z aplikacji Kitchen Draw można korzystać za darmo przez 20 godzin. Po wyczerpaniu limitu, za korzystanie z programu pobierana jest opłata. Jednak 20 godzin wielu osobom powinno wystarczyć na zaplanowanie aranżacji wnętrza swojej wymarzonej kuchni.

Program do projektowania kuchni Kitchen Draw

Kitchen Draw - program do projektowania kuchni

Drugim w kolejności programem umożliwiającym zaprojektowanie kuchni jest program Alno Kitchen Planner, który wspomaga aranżację tego typu pomieszczeń. Aplikacja ta powstała dzięki niemieckiemu koncernowi meblarskiemu - firmie Alno, która jest uznanym producentem mebli kuchennych. To darmowe narzędzie służące do aranżacji wnętrz posiada wiele interesujących funkcji. Dzięki Alno Kitchen Planner możliwe jest przede wszystkim korzystanie z bogato wyposażonej biblioteki mebli producenta, akcesoriów i urządzeń niezbędnych do funkcjonowania kuchni. Program pozwala stworzyć plan kuchni od podstaw lub wprowadzać modyfikacje w istniejących już, gotowych projektach Alno Kitchen Planner. Nie sposób nie wspomnieć o zalecie aplikacji, jaką jest możliwość wprowadzania zmian nie tylko w meblach, ale i w wyglądzie ścian, podłóg i dodatków. Program posiada także funkcję symulacji oświetlenia i wizualizacji wykonanego projektu w formie 3D, dzięki czemu aranżacje wyglądają realistycznie. Kolejnym plusem Alno Kitchen Planner jest fakt, że gotowy projekt aranżacji w postaci 2D lub 3D można wydrukować.

Program do projektowania kuchni Alno Kitchen Planner

Prosty program do projektowania wystroju kuchni Alno Kitchen Planner

Następnym, zdecydowanie prostszym, mniej rozbudowanym programem służącym do projektowania kuchni jest Ikea Kitchen Planner. Aplikacja ta stworzona została przez szwedzkiego producenta mebli i akcesoriów - Ikea. Nie posiada, co prawda, wymyślnych możliwości i efektów wizualnych, ale za to jest o wiele prostsza w obsłudze. Program pozwala na wybieranie poszczególnych elementów umeblowania i przenoszeniu ich do projektu stworzonego przez nas kuchennego pomieszczenia. Ostateczny kształt stworzonej aranżacji obejrzeć można w formie 3D, a następnie wydrukować jako profesjonalny architektoniczny projekt. Dodatkową zaletą jest także możliwość sprawdzenia kosztu wykorzystanych przez nas w projekcie materiałów i elementów umeblowania oraz zakup w rozległej sieci sklepów również z dostawą do domu.

Program do projektowania kuchni Ikea Kitchen Planner

Ikea Kitchen Planner - aplikacja do tworzenia wystroju wnętrz

Kolejną siecią dającą możliwość własnego projektowania kuchni w darmowym programie jest Leroy Merlin oferujący Planer 3D. Zapewia intuicyjną obsługę i łatwą nawigację po projekcie. Daje możliwość aranżacji również innych wnętrz w domu.

Planer 3D Leroy Merlin

Planer 3D (źródło www.leroymerlin.pl)

Często sklepy oferujące meble w zestwach do własnej konfiguracji posiadają autorskie programy pozwlające użyć oferowanych produktów do własnej aranżacji. Najlepszym tego przykładem jest salon meblowyc BRW oferujący darmowy Creator kuchni Family Line 3D. Z tym programem dobierzemy meble do naszej kuchni bez wychodzenia z domu. Plik startowy jest w formacie archiwum zip, który należy pobrać i zapisać w celu rozpakowania.

Darmowy program do projektowania mebli w kuchni BRW

Creator kuchni 3D Family Line Black Red White

Kolejnym darmowym programem do projektowania łazienek jest Sweet Home 3D. Pozwala on swojemu użytkownikowi w dokładny sposób zdefiniować wymiary pomieszczenia i umiejscowić w nim poszczególne elementy wyposażenia. Dzięki tej aplikacji w dowolnym miejscu wirtualnej przestrzeni, można stworzyć ściany, okna, drzwi czy nawet ścianki działowe. Przydatną funkcją jest możliwość wczytania graficznego pliku ze skanem projektu kuchni. Opcja ta stanowi dodatkowe ułatwienie, ponieważ tworzenie planu ograniczy się jedynie do dokładnego obrysowania projektu. Następnie, w programie Sweet Home, możliwe jest nanoszenie poszczególnych elementów wyposażenia z, podzielonej na cztery kategorie, bazy programu. Jeżeli standardowe wyposażenie „biblioteki” nie spełni naszych oczekiwań, możemy pobrać dodatkowe elementy ze strony domowej programu. Wszystkie sprzęty wchodzące w skład wyposażenia, zawarte w Sweet Home 3D, w zależności od padającego światła, mogą sprawiać wrażenie lśniących lub matowych. Nowością w wersji 3.0. jest dodanie pięciu źródeł światła białego i ośmiu źródeł światła kolorowego. Dodatkowo w ulepszonej wersji, o której mowa, projektować można także ściany zaokrąglone. Kolejnym plusem i jednocześnie także pewnym novum jest opcja automatycznego zapisywania projektu, w razie utraty danych, spowodowanej wystąpieniem błędu, powodującego zamknięcie programu Sweet Home 3D.

Program do projektowania kuchni Sweet Home 3D

Sweet Home 3D - program do aranżacji wnętrz

Power Net + to kolejny, bezpłatny program służący do projektowania wnętrz on-line. Cieszy się ogromną popularnością, tak wśród odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych. Dostępny jest na portalach internetowych oraz w wersji CD. Obsługa programu, o którym mowa, jest bajecznie prosta, wręcz intuicyjna. Dzięki dostępnym w Power Net + opcjom, każdy w szybki i przyjemny sposób może stworzyć jak najbardziej realistyczny projekt wymarzonej kuchni, ale także innych pomieszczeń. Kolejną zaletą programu jest niewątpliwie możliwość ustawiania w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowych mebli i sprzętów niezbędnych w każdej kuchni, autorstwa CAD Projekt K&A. Nowość stanowi wybór ceramicznych płytek. W sumie baza uniwersalnych elementów wyposażenia wnętrz w programie Power Net + zawiera ich już ponad 1000.

netx

Power Net + - program do tworzenia wizualizacji kuchni

AutoDesk Homestyler - program wyprodukowany przez renomowaną firmę Autodesk, jest bardzo łatwym w obsłudze modułem. Dzięki któremu w szybki sposób zaprojektujemy wystrój naszego domu, mieszkania i ogrodu. Tak jak większość programów tego typu opiera się na metodzie „przeciągnij i upuść”, co pozwala na bardzo łatwe umieszczanie i usuwanie poszczególnych elementów projektu. Posiada bogatą galerię gotowych obiektów, które można umieszczać w oknie roboczym. Jest całkowicie darmowy, nie wymaga instalowania dodatkowych narzędzi, działa w oknie przeglądarki wykorzystując dodatek Flash.

Autodesk

AutoDesk Homestyler - aplikacja do tworzenia aranżacji kuchni

Jeszcze jednym, godnym polecenia programem do projektowania kuchni, jest aplikacja Consili Projektuj 3D. Jest on całkowicie darmowy i pozwala stworzyć aranżację wnętrza on-line. Podobnie, jak w przypadku innych programów, także i ten jest prosty w użyciu. Nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Wystarczy dobry pomysł i odrobina wyobraźni. Zawarta w tej aplikacji biblioteka mebli i elementów wyposażenia jest z pewnością pozwoli stworzyć idealny projekt kuchni. Z pewnością na uwagę zasługuje fakt, iż za pomocą wspaniale rozbudowanej animacji funkcji poszczególnych elementów wyposażenia możemy sytuować je w pozycji: wsuniętej lub wysuniętej, złożonej lub rozłożonej oraz otwartej lub zamkniętej. Dzięki Consili Projektuj 3D możemy do woli operować kolorami i natężeniem światła, które jednocześnie doskonale odwzorują naturalnie padający cień.

 

Płatne programy do projektowania kuchni

 

Oprogramowanie do projektowania mebli PaletteCAD daje możliwość projektowanie dowolnych mebli, również w trybie 3D. Użytkownik może liczyć także na wykonanie kalkulacji kosztów potrzebnych do produkcji mebli, sporządzenie potrzebnej dokumentacji technicznej, rysunków technicznych. Łatwy sposób przeniesienia projektu do maszyny CNC umożliwia bardzo intuicyjny interfejs programu. Prezentacja projektu może odbywać się w czasie rzeczywistym, a projekt może być udostępniony również w chmurze. Program współpracuje również z urządzeniami VR. Sprawdź >> więcej

Pallettecad

KD Max to profesjonalne narzędzie do projektowania kuchni, mebli kuchennych oraz szaf wnękowych. Program ten został opracowany dla projektantów kuchni, stolarzy oraz producentów mebli, aby zwiększyć szybkość i komfort ich pracy. Przygotowanie kompletnego projektu kuchni w KD Max tzn. narysowanie kształtu pomieszczenia, wstawienie mebli i akcesoriów z biblioteki obiektów, wprowadzenie niezbędnych poprawek oraz wykonanie  fotorealistycznej wizualizacji wraz z dokumentacją projektową,  zajmuje zaledwie ok. 15 minut. Dodatkowo dokumentacja projektowa wraz z kompletną listą materiałową i całościową wyceną generowane są w pełni automatycznie. Specjalny moduł Max Rozkrój  umożliwia błyskawiczny  rozkrój wszystkich szafek oraz szczegółowe rozpisanie ich wraz z półkami na poszczególne formatki. Możliwa jest również zaawansowana optymalizacja rozkroju.

KD Max pozwala również na tworzenie wysokiej jakości fotorealistycznych wizualizacji, panoram 360° i animacji,  które  zachwycą zarówno aktualnych, jak i nowych klientów.

Dodatkowo użytkownicy programu zyskują nielimitowane wsparcie techniczne oraz bezpłatny dostęp do obszernej  biblioteki obiektów liczącej tysiące modeli 3D znanych producentów.

KD MAX

KD Max - program do projektowania wystroju kuchni

InteriCAD T6 to profesjonalny, intuicyjny i niezwykle szybki program do projektowania wnętrz dla projektantów i architektów wnętrz, który pozwala na kompletne zaprojektowanie i umeblowanie wszelkich pomieszczeń, wykonanie ich fotorealistycznych wizualizacji, animacji, panoram 360° oraz rysunków wykonawczych. A wszystko to zaledwie w ciągu godziny!

InteriCAD

InteriCAD T6 otrzymał wiele nowych funkcji: obsługa okularów VR, szybki rendering, nowy moduł szaf wnękowych oraz mebli kuchennych, dostęp online do biblioteki. Wielkim plusem tego oprogramowania jest możliwość tworzenia realistycznych wizualizacji.

Użytkownicy programu zyskują bezpłatny dostęp do potężnej biblioteki modeli i akcesoriów znanych producentów (ponad 10 000 obiektów w otwartej bibliotece). Dzięki specjalnym modułom InteriCAD T6 pozwala również na automatyczne projektowanie układów płytek, a także projektowanie i konstruowanie mebli.

CAD Decor PRO, CAD Decor 3.3 i CAD Kuchnie 7.3 to programy do projektowania, wizualizacji i wyceny wnętrz poznańskiej firmy CAD Projekt K&A. Wizualizacja i rendering są jedną z najmocniejszych stron oprogramowania autorstwa CAD Projekt K&A i prawdziwą pasją jego twórców. Programy umożliwiają: tworzenie obrazów trójwymiarowych - anaglifowych oraz stereoskopowych; postprocesowe filtry artystyczne podczas zapisywania wizualizacji jako ilustracji; przejścia tonalne; „Głębia ostrości" z wyostrzonym przednim lub tylnym panelem sceny; wyświetlanie filmu w filmie; efekt Raytracing w aplikacji CAD Share-it; podgląd wydruku aktualnego widoku wizualizacji z wygodnymi funkcjami dodawania znaków autorskich; „Wycena uproszczona" płytek ceramicznych; nanoszenie płytek ceramicznych na obiekty samodzielnie wyrysowane; obsługa powłok strukturalnych w Module Farb Tikkurila z wyraźnym Bump Mappingiem oraz łatwe i szybkie odnajdywanie katalogu z którego pochodzi tekstura naniesiona w projekcie. W nowej wersji oprogramowania jest możliwość wstawiania, przesuwania i edycji modeli 3D w wizualizacji.

Najnowsze wersje programów dla projektantów wnętrz CAD Decor - udogodnienia dla projektantów

zobacz więcej >>


Jeżeli chodzi o płatne programy do projektowania wnętrz, w tym także kuchni, nie sposób nie wspomnieć o PRO 100. Aplikacja ta cieszy się niezwykle dużą popularnością wśród internautów, pomimo, że z założenia kierowana jest zwłaszcza do producentów mebli, dekoratorów i architektów wnętrz. PRO 100 proponuje pięć trybów wyświetlania projektu, ale pozwala także na pracę od razu w widoku 3D. Program zawiera bogatą bibliotekę produktów (mebli, sprzętu AGD czołowych producentów). Pozwala także na realizowanie własnych pomysłów. Najmocniejszą stroną programu PRO 100 jest niewątpliwie realistyczny moduł wizualizacji 3D z systemem symulacji oświetlenia.

Program do projektowania kuchni PRO 100

Pamiętajmy jednak, że programy do projektowania wnętrz, a w tym przypadku kuchni, doskonale sprawdzają się przy wstępnym planowaniu jej aranżacji. Zdarza się jednak, że w rzeczywistości kuchnia nie jest tak doskonała, jak w internetowym projekcie, ponieważ nieoczekiwanie wyszły na jaw mankamenty budowlane, czy niedociągnięcia uniemożliwiające wprowadzenie w życie cudownego projektu kuchni. W tego typu przypadkach skorzystajmy z porad fachowca, który postara się zatuszować powstały mankament, a w najlepszym przypadku, przy pomocy pewnych tricków zrobić z niego doskonały użytek.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: BRW, PaletteCAD, Kitchendraw.com, Sweethome3d.com, Leroymerlin.pl, Ikea Home Planner, Alno Kitchen Planner, PRO 100, CAD Projekt K&A, KD MaxPodobne artykuły
Jakie krzesła do kuchni sprawdzą się najlepiej?

projekty kuchni

Jakie krzesła do kuchni sprawdzą się najlepiej?

Jednym z ważnych pomieszczeń w całym domu z pewnością jest kuchnia. To właśnie tam przyrządzane są... więcej...

Szybki projekt kuchni w programie KD Max V6

projekty kuchni

Szybki projekt kuchni w programie KD Max V6

KD Max V6 to zaawansowany program do projektowania mebli oraz wnętrz, który znacząco ułatwia pracę... więcej...

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

projekty kuchni

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

Poniżej prezentujemy aranżacje oraz pomysły na to jak za sprawą sztuczek optycznych powiększyć małą... więcej...