konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

stopka patrona Electrolux

Klasy zmywarek

data aktualizacji: 08-04-2019, 11:07 – artykuł promocyjny

Jeszcze kilka lat temu posiadanie zmywarki do naczyń było luksusem, dziś już jest ona prawie w każdym domu. Wybierając zmywarkę należy poznać jej funkcję tak aby wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb.

Klasy zmywarek

fot.: Candy


Klasa energetyczna

Wyróżniamy siedem klas energetycznych zmywarki nazywamy je kolejno literami alfabetu począwszy od A - najbardziej efektywnej kończąc na G najmniej efektywnej. Są to normy nadane przez Unię Europejską przedział ten pokazuje nam czy wybrana zmywarka jest oszczędna oraz wydajna. Coraz częściej można spotkać się z symbolem A+ który oznacza, że zmywarka należy do super oszczędnych i wydajnych.

Electrolux - ESI68070XR zmywarka RealLife

fot.: Electrolux


Klasa zmywania

Normy Unii Europejskiej są również nadane przy klasie zmywania- oznaczają one skuteczność zmywania naczyń kuchennych przy trudnych do zmycia zabrudzeniach. Skala składa się również z siedmiu klas począwszy od litery A do litery G.


Klasa suszenia

Siedmiopunktowa skala suszenia, mówi nam o tym jak efektownie po zmyciu naczyń zmywarka je wysuszy. Wyjmując naczynia ze zmywarki oczekujemy by były one na tyle suche by móc schować je prosto do szafki. I tak klasa A to najlepsze suszenie zaś klasa G suszenie najsłabsze. Wszystkie klasy zostają odpowiednio nadane po przetestowaniu zmywarek.


Poziom hałasu

Kupując zmywarkę chcielibyśmy aby pracowała cicho. Najciszej pracują zmywarki zabudowane. Poziom hałasu mierzymy w decybelach, a producenci określają z specyfikacjach poziom hałasu oferowanych urządzeń. Na polskim rynku poziom hałasu mieści się w przedziale od 37 do 58 db.


Programy i funkcje zmywarki

Wszystkie zmywarki wyposażone są w  programy oraz funkcje zmywania by wybrać te najlepsze należy im się przyjrzeć dokładniej.

 • wstępne zmywanie - program ten służy do mycia mocno zabrudzonych naczyń, gdzie należy je wcześniej namoczyć by zabrudzenia zniknęły. Wstępne zmywanie trwa w zależności od modelu zmywarki ok. 15 minut.
 • normalny - zmywanie trwa do 110 minut. Program wybieramy gdy naczynia są średnio zabrudzone.
 • oszczędny (ECO) - szybkie mycie w temperaturze ok. 55oC, w czasie ok. 27-35 minut.
 • intensywny - program intensywny wybieramy gdy garnki oraz naczynia są bardzo zabrudzone. Są ona zmywane w wysokiej temperaturze przez ok.120 minut.
 • bio - program przeznaczony do naczyń delikatnych które są wrażliwe na działanie silnych płynów czyszczących. Temperatura zmywania ni przekracza 50 stopni. Zmywanie trwa do ok.200 minut.
 • szybki/ekspresowy - służy do zmywania naczyń lekko zabrudzonych oraz do odświeżenia naczyń nie używanych.  Czas trwania zmywania jest znacznie skrócony.
 • wyparzanie - zmywarka wyparza naczynia używając do tego bardzo wysokiej temperatury. Można w niej wyparzać butelki dziecięce bez potrzeby zakupu dodatkowego sterylizatora.Dodatkowe funkcje zmywarki

 • elektroniczny sensor - funkcja ta pozwala zmywarce na wykrycia poziomu zabrudzenia naczyń oraz dobrania odpowiedniego programu do jego zmycia.
 • pół załadunku - funkcja pozwalająca na zredukowanie ilości pobranej wody to ilości naczyń do zmycia. Funkcja w sam raz dla osób które mają mało naczyń do zmywania.
 • opóźniony start - funkcja pozwalająca na zaprogramowanie godziny o której zmywarka rozpocznie swoją pracę.Ile kosztuje mycie naczyń w zmywarce

Przyjmuje się, że jeden cykl normalnego zmywania naczyć w zmywarce to koszt - od 1-5 zł, zależnie od długości cyklu oraz wybranych środków chemicznych. Zmywarka pobiera ok. 0,8 kW/h. W przypadku normalnego zmywania (110 min) będzie się wiązało z poborem ok. 1,5 kWh. Zmywarka oprócz tabletek lub proszku do zmywania, potrzebuje specjalnej soli do zmiękczania wody oraz nabłyszczacza do końcowego nabłyszczenia naczyń. Tabletki kosztują od 0,5-2 zł/szt, 0,5l nabłyszczacza od 10-20 zł, a 1,5kg soli ok. 7zł. Ponad to co pewiej czas należy zmywarkę odkazić przy pomocy specjalnego środka samoczyszczącego - ok. 10 zł.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Candy, ElectroluxPodobne artykuły
Piekarnik z funkcją mikrofali

sprzęt AGD

Piekarnik z funkcją mikrofali

Piekarnik jest jednym z podstawowych sprzętów AGD w kuchni. Nowoczesne rozwiązania proponują piekarnik... więcej...

Modułowe płyty grzewcze - precyzyjne dopasowanie

sprzęt AGD

Modułowe płyty grzewcze - precyzyjne dopasowanie

Modułowe płyty grzewcze firmy AEG z linii Crystal to pomysłowe rozwiązanie, które pozwala na dopasowanie... więcej...

Lodówka side by side, czyli najważniejsze funkcje nowoczesnej chłodziarki

sprzęt AGD

Lodówka side by side, czyli najważniejsze...

Rozważasz zakup chłodziarko-zamrażarki side by side? W ofercie producentów sprzętu AGD pojawia... więcej...

Partnerzy

Ciarko Design

Electrolux    Falmec

Lacanche   Ronic

Hafele    Franke


Emako
  Okapykuchenne.pl

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022