konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak odnowić ścianę pokrytą tapetą

data aktualizacji: 11-09-2017, 08:18 – artykuł promocyjny

Tapeta to popularne rozwiązanie stosowane do wykończenia ścian w naszych domach i mieszkaniach. Możliwość wyboru spośród bogatej gamy najróżniejszych faktur i kolorów daje nam szerokie pole do popisu w kwestii aranżacji pomieszczeń. Obecnie możemy również stworzyć tapetę według naszego indywidualnego projektu, umieszczając na niej np. zdjęcie najbliższej rodziny lub też ulubionego miejsca wakacyjnych wojaży. Przychodzi jednak czas, gdy nawet najtrwalsza tapeta traci swoją pierwotną estetykę.  Co możemy wówczas zrobić i jakie rozwiązania do tego wykorzystać?

Jak odnowić ścianę pokrytą tapetą

Malowanie czy zrywanie?

Ścianę pokrytą tapetę możemy odnowić, wykorzystując jeden z trzech możliwych sposobów. Najprostsza metoda to przyklejenie na starą tapetę nowej warstwy. Dwie pozostałe możliwości to: pomalowanie tapety farbą nawierzchniową lub zerwanie i zastąpienie jej innym, nowym rozwiązaniem. To, na jaką opcję ostatecznie się zdecydujemy, oprócz naszych gustów, powinno być też uzależnione od stanu podłoża oraz od rodzaju tapety.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego sposobu odnowienia ściany z tapetą, powinniśmy najpierw skontrolować stan tapety pod względem ewentualnych uszkodzeń i zabrudzeń. Jeśli się odkleja, jest poważnie zniszczona, poodrywana i mocno pokryta plamami oraz kurzem, jej malowanie może nie przynieść oczekiwanych Śnieżka Barwy Naturyefektów. Rodzaj materiału, z którego wykonana jest tapeta, to kolejny czynnik decydujący o wyborze sposoby renowacji ściany. – Dobrej jakości papierowe tapety można malować bez zrywania ich ze ściany, winylowe należy usunąć. Tapety z włókna szklanego generalnie malujemy mocnymi farbami lateksowymi, należy również stosować się do zaleceń producenta tapet – tłumaczy wyjaśnia Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń FFiL Śnieżka SA. – Do malowania tego typu dekoracji z włókna szklanego można wykorzystać na przykład farbę lateksową Śnieżka Barwy Natury. Trzeba wcześniej zadbać o przygotowanie podłoża – dodaje ekspert.

Przed przystąpieniem do malowania powinno się najpierw oczyścić powierzchnię z kurzu oraz delikatnie zmyć wodą z mydłem malarskim, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wyschnięte podłoże pokrywamy wybraną farbą nawierzchniową, zgodnie z zaleceniami jej producenta. Warto pamiętać, że przy malowaniu tapet papierowych (szczególnie przy pierwszej warstwie wyrobu) mogą być widoczne pęcherze, które pojawią się, gdy materiał nasiąknie farbą. Znikną one zaraz po wyschnięciu farby, dlatego należy wstrzymać się z aplikacją drugiej warstwy produktu, do momentu, gdy powierzchnia będzie ich pozbawiona.


Ściany na nowo

Jeśli stan tapety nie pozwala na jej pomalowanie czy zaklejenie lub też gdy zależy nam na stworzeniu całkowicie nowej aranżacji, musimy najpierw usunąć ze ściany starą dekorację. Czynność ta jest bardziej czasochłonna niż samo odmalowywanie, ale pozwala uzyskać lepsze efekty i odmienić charakter pomieszczenia.

malowanie

Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać, jest zerwanie tapety na całej powierzchni. Warto dodać, iż należy usunąć również wszelkie pozostałości kleju – pomoże nam w tym wykorzystanie nożyka i szpachelki. Pod tapetą mogą czekać na nas „niespodzianki” w postaci rys, pęknięć czy ubytków, które musimy koniecznie oczyścić i wypełnić, np. z użyciem masy naprawczej. – Po usunięciu tapety i odpyleniu podłoża, należy je zagruntować gruntem polimerowym uniwersalnym ACRYL-PUTZ® GU 40. Jeśli chcemy uzyskać gładką, gotową do malowania powierzchnię, dobrym rozwiązaniem będzie następnie całościowe nałożenie gotowej do użycia gładzi szpachlowej, np. ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ – mówi Dariusz Wróbel.

Gotowa gładź zapewnia szybką pracę. Produkty takie jak ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ, niezużyte, po szczelnym zamknięciu zachowują przydatność do dalszego stosowania. To pozwoli nam przechowywać je bez obaw, że stracą swoje właściwości. Bez względu na rodzaj wybranego wyrobu, przy aplikacji trzeba stosować się do zaleceń producenta.

Gdy gładź wyschnie, należy ją przeszlifować i odpylić. Dodatkowo, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości pyłu trzeba pokryć ją jezszcze cienką warstwą gruntu. Potem podłoże możemy pomalować, nakładając wcześniej odpowiednią farbę podkładową.

Stosując się do wyżej przedstawionych wskazówek, możemy samodzielnie odnowić ściany pokryte tapetą. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, lepiej skorzystać z pomocy fachowca. 
 

Kontakt w sprawie produktów:

Śnieżka Trade of Colours sp. z o.o.
Chłodna 51
00-867 Warszawa
tel. 801 500 801
www: www.sniezka.pl
mail: wyślij wiadomośćDZIAŁ HANDLOWY:

39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44
woj. podkarpackie
 

farby do wielu zastosowań farby emulsyjne dekoracyjne do malowania wewnątrz pomieszczeń emulsje do pomieszczeń wilgotnych farby i lakiery do drewna farby i emalie do metalu kleje zaprawy masy i mieszanki tynkarskie masy i mieszanki do szpachlowania lakiery impregnaty do drewna lakierobejce farby gruntujące


Zobacz zdjęcia w galerii Śnieżka:
Podobne artykuły
Nowoczesne płytki ceramiczne marki Aparici

ściany i podłogi

Nowoczesne płytki ceramiczne marki Aparici

Płytki Aparici, które dostępne są w ofercie firmy Coram Poland, to propozycja, na którą... więcej...

Trendy MAGNAT 2014 - pełnia inspiracji

ściany i podłogi

Trendy MAGNAT 2014 - pełnia inspiracji

Trendy kolorystyczne na 2014 rok zostały zaczerpnięte z piękna i magii szlachetnych barw. Marka MAGNAT,... więcej...

Co na ściany w kuchni

ściany i podłogi

Co na ściany w kuchni

Fototapeta, szklany panel, a może blacha - jest co położyć na kuchenne ściany. Płytki ceramiczne, choć... więcej...