konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2020

Strefa gospodarcza w kuchni - jak przechowywać detergenty

data aktualizacji: 24-10-2017, 07:56 – artykuł promocyjny

W każdej kuchni powinno się znaleźć odpowiednio zaprojektowane miejsce do przechowywania środków czystości. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Bezpieczeństwo oraz wygoda sięgania po preparaty czyszczące wpływają na ergonomię w kuchni. Strefa gospodarcza może mieć różną formę - od wygospodarowanej szafki po specjalny kącik w kuchni.

Strefa gospodarcza w kuchni - jak przechowywać detergenty

fot.: Peka

 

Jak i gdzie przechowywać detergenty i akcesoria do sprzątania w kuchni

 

 • Środki czystości w kuchni - o czym pamiętać

Jako że w składzie detergentów obecne są substancje żrące lub drażniące wymagają one przemyślanego sposobu przechowywania. Bez względu na to, czy mają postać proszku, płynu, kostek, tabletek czy granulek powinny być odpowiednio zabezpieczone i umieszczone wysoko jeśli w domu są małe dzieci. Do tego bardzo ważna uwaga - zawsze należy je trzymać w oryginalnym opakowaniu. Po pierwsze od razu wiadomo co to jest, a po drugie na etykicie umieszczone są wskazówk dotyczące stosowania, wymienione środki bezpieczeństwa, które należy przestrzegać w czasie użytkowania oraz podane zalecenia w przypadku kontaktu z oczami lub połknięcia.

Wszystkie detergenty oraz akcesoria typu ścierki, szczotki, gąbki powinny mieć swoje określone miejsce w domu. Najczęściej jest to kuchnia lub łazienka. Idealnie sprawa wyglada jeśli mamy wydzielone w domu pomieszczenie gospodarcze. Bez względu na nasz wybór dostęp do tej strefy powinien być w miarę możliwości zabezpieczony, np. za pomocą klucza lub specjalnej blokady.

CARGO MINI BOCZNE z wieszakiem na ręczniki i ścierkiSzuflada frontowa pod zlew

fot.: Rejs - CARGO MINI BOCZNE z wieszakiem na ręczniki i ścierki oraz szuflada frontowa z drucianymi przegródkami pod zlew

 • porządek w zlewie

Płyn do mycia naczyń, tabletki do zmywarki oraz szereg innych środków oraz gąbki, ściereczki, zmywaki itd - to z nimi często mamy problem. Luźne pozostawienie tego wszystkiego w strefie zmywania jest zwyczajnie mało estetyczne, dlatego zachęcamy do zapoznania się z artykułem >> Suszarki i organizery do zlewozmywaka

Pojemnik na akcesoria do zmywania JOSEPH JOSEPH CADDY ZIELONY DUŻY

fot.: Garneczki.pl - pojemnik na akcesoria do zmywania

Przeczytaj również >> Pojemniki do segregacji odpadów w kuchni - przegląd

 

 

Kuchenna szafka gospodarcza

 

Zorganizowanie szafki na środki czystości pomaga zaoszczędzić nasz cenny czas i usprawnia sprzątanie. Porządek w kuchnnej strefie gospodarczej ułatwia odnalezienie potrzebnych detergentów, zapobiega przed marnotrastwem (rozsypanie, przeterminowanie się) oraz chroni przed niepowołanymi rękoma.

 • systemy do szafek niskich

Szafka pod zlewem idealnie wpisuje się w idee strefy gospodarczej w kuchni - oprócz najczęściej kojarzonej funkcji, czyli miejsca na kosz z łatwością wygospodarujemy w niej również przestrzeń na środki czystości. Najlepiej do tego celu wybrać specjalnie dedykowane mechanizmy i systemy wyciągowe i z prowadnicami. Słusznym posunięciem jest także skorzystanie z przenośnych pojemników - wszystko w jednym miejscu, a podczas sprzątania taki pojemnik z powodzeniem możemy wyjąć i przenieść w dane miejsce, w którym aktualnie sprzątamy.

Przeczytaj więcej >> Szafka pod zlewozmywak - jak ją wykorzystać

fot.: Peka - wyciąg Cleaning Agent do szafki niskiej oraz Kosz podblatowy COMPACT marki Wireli dostępnej w ofercie Artvinyl-Pol

Same relingi oraz haczyki montowane w szafkach również mogą znacznie usprawnić przechowywanie środków i akcesoriów do sprzątania.

 • systemy do szafek wysokich

Dobrym miejscem na strefę gospodarczą jest również wysoka szafa w kuchni. Jeśli doposażymy ją w wysuwane wnętrze z organizerami, półkami montowanymi na różnej wysokości oraz haczykami i systemami mocowania to zyska ona na przejrzystości oraz będzie sprzyjać zachowaniu porządku.

fot.: Peka - system SESAM do szaf wysokich z uchwytem na szczotki oraz wieszaki na szufelki i rurę od odkurzacza

 

Kącik z akcesoriami do sprzątania

 

O takim miejscu warto pomyśleć już na etapie projektowania i urządzania domu. Często jednak o tym zapominamy z myślą, że jakoś to będzie i problem narasta. Upchane w różnych miejscach akcesoria z pewnością nie są ozdobą żadnego wnętrza. Czasem wystarczy bardzo tania i ogólnodostępna kieszeń ścienna zamontowana w niewidocznym miejscu i już mamy sprytny organizer przynajmniej na część środków. Czasem wystarczy niewiele by efekt był spektakularny i podziwiany przez innych - oto kilka najprostszych pomysłów...

Wieszak na akcesoria Libell Uchwyt na szczotki LibellSystem PESOLO

fot.: Peka

Poznaj nasze propozycje na >> Schowki w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Na koniec cenne rady

 

 • W pomieszczenia, w których stosujemy chemiczne środki czystości warto zachować przewiewność i zadbać o skuteczną wentylację.
   
 • Dzięki temu drobinki szkodliwe dla naszych płuc szybko opuszczą nasze mieszkanie lub dom. Ważne również jest by z tych najbardziej żrących środków nie korzystali alergicy, kobiety w ciąży oraz osoby starsze (o dzieciach nie wspominając).
   
 • Wszystkie dopuszczone do obiegu środki czyszczące nie są niebezpieczne dla człowieka, ale konieczne jest zachowanie wskazanych przez producenta zaleceń, co do miejsca oraz sposobu aplikacji. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Niektórych substancji nie można też stosować łącznie, gdyż może dojść do silnych reakcji chemicznych stwarzających zagrożenie dla naszego zdrowia.
   
 • Chemię gospodarczą zawsze należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci lub odpowiednio zabezpieczonym
   
 • Ważne również by zawsze sprawdzać termin przydatności, a produkty przeterminowane systematycznie wyrzucać.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ O URZĄDZANIU INNYCH STREF W KUCHNI:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Rejs, Artvinyl-Pol, Garneczki.plPodobne artykuły
Wyspa kuchenna dobrze urządzona

projekty kuchni

Wyspa kuchenna dobrze urządzona

Wyspa kuchenna postrzegana jest wciąż jako coś innowacyjnego, wymykającego się utartym schematom aranżacji... więcej...

Czarno-biała kuchnia

projekty kuchni

Czarno-biała kuchnia

Kolor czarny kojarzy się większości z nas z elegancją. Jednak decydując się na zastosowanie tej barwy... więcej...

Kuchnia w polskim domu - stan faktyczny i marzenia

projekty kuchni

Kuchnia w polskim domu - stan faktyczny i marzenia

Kuchnia to wdzięczna przestrzeń do aranżacji. Jednak w polskich domach nadal istnieje duża rozbieżność... więcej...