konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

stopka patrona Electrolux

Okap kuchenny do dużej kuchni - jaki wybrać i czym się kierować?

data aktualizacji: 18-05-2020, 03:38 – artykuł promocyjny

Kulinarne przygody to fantastyczny sposób spędzania czasu. Wspólne gotowanie – z rodziną lub znajomymi – może dostarczyć mnóstwo przyjemności. Wiele zależy jednak od otoczenia i wyposażenia kuchni. Okap kuchenny pełni tu istotną rolę. Nie każdy model sprawdzi się jednak w każdej kuchni. Jak wybrać okap, gdy mamy dużą kuchnię? Czym się kierować, gdy jest ona otwarta na salon?

Okap kuchenny do dużej kuchni - jaki wybrać i czym się kierować?

fot.: Pochłaniacz na linkach taki jak Nortberg Ceramic Black to doskonały wybór do dużych kuchni z wyspą

Okap kuchenny w dużej kuchni

 

Duża kuchnia to przede wszystkim dużo większa kubatura. Wydajność okapu kuchennego musi być zatem odpowiednio wyższa. Urządzenie powinno być w stanie przefiltrować kuchenne powietrze minimum 6 i maksimum 12 razy w ciągu godziny. Modele o mniejszej mocy się tu nie sprawdzą.

Równie istotna jest kwestia wentylacji lub jej braku. Duża kuchnia to więcej przestrzeni, a więc i szersze możliwości aranżacyjne. Wciąż jednak montaż okapu kuchennego uzależniony jest od jego trybu działania. Jeśli urządzenie ma pracować jako wyciąg, musi być podłączone do kanału wentylacyjnego. Praca w trybie pochłaniacza pozwala na większą dowolność. Dużo łatwiej zamontować taki okap nad wyspą niż wyciąg.

Okapy kuchenne w dużych kuchniach to zazwyczaj urządzenia sporych rozmiarów. To między innymi dlatego rzadko kiedy chowa się je w zabudowie. Zazwyczaj są wyeksponowane i pełnią dodatkową rolę ozdobną. Podnoszą także komfort użytkowania kuchni, służąc chociażby jako znaczący, dodatkowy punkt świetlny.

Wszystko to przekłada się na wyższe koszty okapu kuchennego. Niestety, duża kuchnia to także duże wydatki. Z tym trzeba się po prostu liczyć.

 

Najlepsze okapy kuchenne do dużych kuchni

 

Istotną kwestią jest także rodzaj okapu kuchennego. Duże kuchnie często są otwarte na salon. Popularnym wyborem aranżacyjnym jest w nich wyspa kuchenna. W innych kuchenka wciąż zlokalizowana jest w bloku mebli przy ścianie. W obu wypadkach można zastosować różne rodzaje okapów kuchennych.

Jeśli w dużej kuchni znajduje się wyspa, to wachlarz opcji obejmuje:

  • okapy wyspowe
  • okapy sufitowe
  • okapy blatowe.
     

Okap wyspowy to zazwyczaj pochłaniacz, ale zdarzają się również modele, które podłącza się do kanałów wentylacyjnych poprzez komin. Przykładem mogą być okrągłe okapy kuchenne typu tuba. Opcję taką oferuje też część tradycyjnych okapów wyspowych w kształcie odwróconej litery T. Tego rodzaju urządzenia są nie tylko funkcjonalne, ale i mają one również istotną rolę dekoracyjną, a czasem także użytkową. Okap sufitowy i okapy blatowy to z kolei dobry wybór dla zwolenników minimalizmu. Jeśli posiadasz wyspę kuchenną i nie chcesz eksponować okapu, to zdecydowanie jest to wybór dla ciebie.

okap wyspowy

fot.: Okap wyspowy Metropolis Inox w sprytny sposób zapewnia dodatkową powierzchnię użytkową w kuchni – płaska powierzchnia okapu może być wykorzystana jako półka na kuchenne akcesoria i gadżety.

W kuchniach, w których kuchenka stoi przy ścianie, zastosować można:

  • okapy kominowe – skośne, narożne, rustykalne
  • okapy blatowe
  • okapy podszafkowe i do zabudowy - teleskopowe, szufladowe, wkłady
     

W praktyce ta ostatnia grupa zazwyczaj odznacza się stosunkowo zbyt niską wydajnością i w kuchniach dużych lub otwartych na salon raczej się ich nie montuje. Co innego okapy kominowe i blatowe. Te pierwsze są dostępne w najprzeróżniejszych kształtach i formach. Okrągły okap w kształcie tuby, nowoczesny okap z ustawionym skośnie prostokątnym, szklanym panelem, klasyczny okap w kształcie litery T - z pewnością znajdzie się coś odpowiedniego do każdej kuchni.

 

Okap do dużej kuchni – funkcjonalność, wydajność, design

 

Decydując się na okap do dużej kuchni, warto wziąć pod uwagę wszystkie jego cechy – wygląd, parametry techniczne, walory użytkowe. Najważniejsze jest umiejętne dobranie tego urządzenia pod kątem trybu pracy i wydajności. W dużych pomieszczeniach hałas generowany przez okap nie będzie tak uciążliwy jak w małej kuchni, ale i tak warto szukać cichych urządzeń, czyli pracujących poniżej 50 dB na średnich obrotach. Szczególnie dotyczy to osób, które lubią wspólne gotowanie z gośćmi i domownikami lub posiadają kuchnię otwartą na salon.

biały okap kuchenny

fot.: Nowoczesny okap kominowy Nortberg Optima White przyciąga uwagę swym designem, stanowiąc znakomite urozmaicenie kuchennego wnętrza

Trzeba też pamiętać o energooszczędności i ekonomiczności okapu. Im lepsza klasa urządzenia, tym mniejszy pobór mocy, a więc i niższe rachunki za prąd. W pochłaniaczach dochodzi tu kwestia częstotliwości wymiany filtrów, ich koszt oraz dostępność. Warto też pamiętać o tym, że aspekt estetyczny również ma spore znaczenie. Dobrze dobrany okap kuchenny zapewnia fantastyczny efekt wizualny i harmonijnie komponuje się z kuchenną aranżacją.

okap kominowy

fot.: Okap kominowy Merido Black z wysoką skutecznością zasysania oparów skoncentrowaną wzdłuż trzech hartowanych szyb. Skuteczność w usuwaniu zapachów znad płyty grzewczej większa o 20 %.

Kontakt w sprawie produktów:

Nortberg.pl
ul. Kolberga 2
25-619 Kielce
tel. 533 912 564
www: nortberg.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy wyspowe » okapy sufitowe » okapy kominowe» okapy przyścienne » okapy podszafkowe » okapy do zabudowy » okapy teleskopowe » okapy blatowe » okapy rustykalne » okapy tuby » akcesoria do okapów » filtry do okapów » rury do okapów

Kolory okapów: okap biały, okap czarny, okap miedziany, okap szary, okap inox, złoty okap

Szerokość okapów: okap 40 cm, okap 50 cm, okap 60 cm, okap 80 cm, okap 90 cm, okap 120 cm

Cechy okapów: cichy okap, wydajny okap, okap okrągły, okap retro, okap skośny, okap ze stali nierdzewnej, okap ceramiczny, szklany okap, okap tuba, okap z kryształami Swarovskiego, okap na linkach
 

https://www.facebook.com/NortbergPolska/
https://www.instagram.com/nortbergpolska/
https://pl.pinterest.com/nortbergpolska/

 

Zobacz zdjęcia w galerii Nortberg.pl:

Nortberg.plNortberg.plNortberg.plNortberg.plNortberg.pl
Podobne artykuły
Zmywarka Electrolux ComfortLift - rewolucja w zmywaniu naczyń

sprzęt AGD

Zmywarka Electrolux ComfortLift - rewolucja...

Nieprawdopodobne rezultaty w zakresie mycia naczyń oraz mechanizm unoszący dolny kosz dla ułatwienia... więcej...

Kompaktowe urządzenia AGD do małej kuchni

sprzęt AGD

Kompaktowe urządzenia AGD do małej kuchni

Niemal każda pani domu posiada wizję wymarzonej kuchni, w której powinny znajdować się urządzenia... więcej...

Sokowirówka - jak wybrać, czym się kierować przy zakupie

sprzęt AGD

Sokowirówka - jak wybrać, czym się kierować przy zakupie

Sok z sokowirówki - pijąc go każdy wie, że jakość, smak i zapach tego napoju jest nieporównana... więcej...Partnerzy

Electrolux       Laveo

Falmec Ronic

Hafele    Franke

Emako   Okapykuchenne.pl