konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

stopka patrona Electrolux

Jak dobrać optymalną szerokość okapu - 4 porady

data aktualizacji: 30-12-2016, 12:14 – artykuł promocyjny

Cztery przydatne porady, jak najlepiej wybrać szerokość okapu, by był on odpowiedni do naszej płyty grzewczej, to praktyczny poradnik dla każdego kto zdecyduje się na samodzielny montaż tego sprzętu. Jaki rozmiar okapu będzie optymalny? Solidny okap kuchenny to wybór na nawet 10 lat. Średnio polski użytkownik zmienia okap na nowy model co dekadę. Pomożemy Państwu zdecydować, jaka szerokość okapu będzie najlepszym rozwiązaniem w Państwa kuchni. Czy jest to okap kuchenny 50-60 cm, czy może jednak szerszy? Proponujemy praktyczną wiedzę o tym, w jaki sposób dobrze przygotować się do zakupu nowego sprzętu tak, żeby spełniał on wszystkie nasze oczekiwania.
 

Jak dobrać optymalną szerokość okapu - 4 porady

Jaka jest rola okapu kuchennego?

 

Jest to przede wszystkim urządzenie, które powinno być ciche, wydajne i skuteczne. Istotnym aspektem jest również jego dobre wzornictwo, które będzie spójne z wystrojem naszej kuchni. Skuteczny okap powinien pochłaniać wszystkie opary kuchenne, filtrować powietrze, usuwać nieprzyjemne zapachy, oczyszczać pomieszczenie z tłuszczu, kurzu oraz wszelkiego rodzaju pyłków. Unikniemy dzięki temu takich problemów jak oklejone tłuszczem szafki kuchenne, skroplona para wodna na szybach czy duszący, nieprzyjemny zapach w naszym domu, który doprowadzić może do powstania alergii czy uczuleń. Okap kuchenny powinien być, obok piekarnika, płyty grzewczej, lodówki czy zmywarki, podstawowym urządzeniem w naszej kuchni.

 

W jaki sposób dobrać optymalną szerokość okapu?

 

Dostępne na polskim rynku modele występują w szerokościach plasujących się między 9 a 150 cm. Ten pierwszy, niewielki rozmiar dotyczy niezwykle specyficznego rodzaju okapów, a mianowicie okapów zintegrowanych z płytą grzewczą. Zaczynają one cieszyć się coraz większym powodzeniem. Nie jest to wprawdzie model budżetowy, ale za to niezwykle skuteczny oraz praktycznie zupełnie niewidoczny. Nie zajmuje żadnego dodatkowego miejsca w kuchni.

fot.: Okap blatowy BORA CLASSIC zintegrowany z płytą - wąski i skuteczny

Okapy blatowe znajdują coraz większe grono sympatyków, mimo iż znaczna część użytkowników wybiera jednak nieco tańsze rozwiązania.
Zachęcamy do zapoznania się z 4 praktycznymi poradami specjalistów, które pomogą Państwu wybrać model odpowiedni dla siebie.

 

Szerokość płyty grzewczej

 

Szerokość płyty grzewczej to czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie planowania wyboru mebli kuchennych oraz ich układu. To do niej będziemy musieli dopasować rozmiar okapu. Gdy wybierzemy płytę grzewczą o szerokości np. 80 cm, musimy pamiętać o tym, żeby zostawić porównywalną przestrzeń między szafkami ponad nią. Zdarzały się nam przypadki, kiedy, po zamontowaniu płyty o takiej szerokości, okazywało się, że klient zostawił sobie tylko 50 cm wolnego miejsca między szafkami na ścianie. To niestety za mało, żeby w sposób wydajny i cichy współpracować z płytą grzewczą większą o 30 cm.

Ważne: szerokość okapu kuchennego powinna być minimalnie taka jak szerokość płyty grzewczej. Najlepiej jednak, gdy okap jest nieco szerszy od płyty.

Na konkretnych przykładach wygląda to następująco:

  • przy płycie szerokiej na 75 cm - okap powinien mieć rozmiar 90 cm
  • jeśli płyta ma rozmiar 60 cm, to optymalnym rozwiązaniem będzie okap szeroki na 75-80 cm (oprócz tego, że taka konfiguracja będzie o wiele wydajniejsza i urządzenie będzie działało skuteczniej - poprawi to też aspekt wizualny)
  • okap kuchenny 50 cm nie będzie wyglądał dobrze ponad płytą, która ma szerokość 80 cm - zastosujmy wtedy szersze urządzenie

fot.: Okap kuchenny 50 cm ELICA (z lewej model PLATINUM, z prawej okap kuchenny biały - model JUNO)

Często występującym rozmiarem płyty grzewczej wśród wielu producentów jest 60 cm. Okapy kuchenne występują w różnej szerokości. Jeśli jednak model, który nas interesuje, występuje wyłącznie w takim rozmiarze, możemy pójść na kompromis i dobrać sobie okap, który jest takiej samej wielkości. Sprawdzi się to zwłaszcza w niewielkich kuchniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy powierzchni.

 

Średnica okapu okrągłego

 

W przypadku chęci zamontowania okapu okrągłego sytuacja wygląda nieco inaczej. Połączenie płyty grzewczej o szerokości 60 cm nie będzie prezentowało się korzystnie z okrągłym okapem o takiej samej średnicy. Wtedy polecamy zamontowanie okapu o średnicy do 40 cm. Będziemy mogli cieszyć się zarówno dobrymi parametrami urządzenia jak i atrakcyjnym wyglądem. Żeby jednak to nastąpiło, egzemplarz, który sobie upatrzymy, charakteryzować się musi dobrą wydajnością. Zmniejszając powierzchnię pochłaniania okapu zawsze musimy pamiętać o zachowaniu dużej wydajności. Tylko wtedy będzie on funkcjonował bez zarzutów.

Jeśli posiadamy płytę grzewczą o szerokości 80 cm, a naszym marzeniem jest okap okrągły, jego średnica o wartości 40 cm może być jednak zbyt mała. Wtedy radzimy poszukać modelu trochę większego. Zyska na tym również wystrój naszego pomieszczenia, gdyż większy okap będzie się w nim prezentował korzystniej.

Do zanotowania: wybierając szerokość okapu kuchennego zawsze bierz pod uwagę jego wydajność. Jest to istotne zwłaszcza przy okapach węższych od płyty grzewczej.

Przykład: okap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola, który ma 39 cm średnicy sprawdzi się bardzo dobrze przy płycie o szerokości 60 cm, gdyż ma dobry silnik i jest wydajny.

 

Bezpieczny odstęp od płyty grzewczej i szafki

 

Musimy również pamiętać o pozostawieniu przynajmniej kilku milimetrów odstępu między okapem a szafkami na ścianie. Zabezpieczymy się wtedy przed przechodzeniem ewentualnych drgań pochodzących z silnika na meble.

Ważna jest wysokość na jakiej zamontowany jest okap nad płytą. Jeśli będzie wisiał za wysoko, to zasięg pochłaniania oparów będzie zmniejszony, co spowoduje konieczność używania okapu na wyższych biegach. Rezultatem tego będzie jego głośniejsza praca.

Okap skośny powinien być oddalony od płyty grzewczej o 35-40 cm (od jego dolnej krawędzi). W przypadku użytkowania tradycyjnej kuchenki gazowej (zamiast np. płyty grzewczej elektrycznej) optymalna odległość powinna wynosić minimalnie 50 cm. Jeśli posiadamy okap przyścienny standardowy w kształcie odwróconej litery “T” to odległość również powinna wynosić 50 cm.

Istotne: zalecana odległość okapu od płyty:

  • kuchenki z gazowymi palnikami: 50 cm
  • kuchenka elektryczna indukcyjna: 30-40 cm
  • kuchenka elektryczna (z czerwonymi polami grzewczymi): 40 cm

 

Indywidualne użytkowanie

 

Użytkownicy okapów kuchennych korzystają z nich w różnorodny sposób. Część z nich  przygotowuje skomplikowane potrawy na czterech palnikach jednocześnie, a inni gotują wyłącznie wodę na herbatę bądź jajka na twardo. Wielkość kuchni, salonu bądź aneksu bywa duża i rozległa, ale potrafi też skupić się na niewielkiej przestrzeni 10m2. Dlatego właśnie zawsze trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj okapu, który się nam najbardziej podoba i który chcielibyśmy zamontować, ale również warunki, w jakich będzie on pracować.

Na przykład: jeśli posiadamy okap pod zabudowę o szerokości 55 cm i głębokości 30 cm, swobodnie można zastosować go przy płycie o szerokości 60 cm.

Niektórych klientów zastanawia, dlaczego tak jest, skoro okap będzie wtedy węższy i będzie miał mniejszą powierzchnię pochłaniania niż np. okap przyścienny w kształcie odwróconej litery “T” (szerokość 60 cm, głębokość 50 cm)?

Wszystko zależy od wydajności konkretnego modelu. Jeśli nasz okap kuchenny o szerokości np. 50-55 cm będzie miał dobrą wydajność i będzie prawidłowo podłączony - sprawdzi się w naszej kuchni idealnie.

fot.: Okap kuchenny 50-55 cm będzie efektywny, jeśli będzie miał mocny silnik (z lewej okap pod zabudowę FRANKE FBI, z prawej okap czarny pod zabudowę GLOBALO LOFETTI)

To wygląd jest jednym z ważniejszych czynników, które decydują o wybranym przez nas modelu okapu kuchennego. Jest to zupełnie zrozumiałe - chcemy, żeby nasza kuchnia prezentowała się okazale. Obecne zaawansowanie technologiczne w branży AGD pozwala na konstruowanie takich modeli, które spełniają jednocześnie obydwa te warunki - cechują się niebanalnym wzornictwem i są efektywne oraz wydajne w działaniu. Nie ma zatem najmniejszego problemu, by wśród oferty polskich bądź zagranicznych producentów, wybrać takie urządzenie, które w pełni zaspokoi nasze wymagania. Staniemy się wtedy posiadaczami okapu spełniającego zarówno swoje funkcje estetyczne jak i czysto praktyczne.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb

Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro


Zobacz zdjęcia w galerii Okapykuchenne.pl
:

www.youtube.com/user/okapykuchenne
www.facebook.com/OkapyKuchenne/
www.opineo.pl/opinie/okapykuchenne-pl
www.instagram.com/okapykuchenne/
www.instagram.com/globalo/
Podobne artykuły
Jak wybierać sprzęt AGD do kuchni

sprzęt AGD

Jak wybierać sprzęt AGD do kuchni

W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć sprzętu AGD. Jest to asortyment, który wciąż dostosowuje... więcej...

Smaczne i zdrowe śniadanie z Franke

sprzęt AGD

Smaczne i zdrowe śniadanie z Franke

Śniadanie to bez wątpienia najważniejszy posiłek dnia. Prawidłowo skomponowane dodaje energii i siły.... więcej...

Partnerzy

Electrolux        Laveo

Falmec Ronic

Hafele    Franke

Emako  Okapykuchenne.pl