konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

stopka patrona Electrolux

8 powodów, dla których okap powinien znaleźć się w Twojej kuchni

data aktualizacji: 16-04-2020, 11:37

Wyciąg w kuchni ma tak samo duże znaczenie jak pozostałe sprzęty gospodarstwa domowego kupowane do kuchni. Wysokiej jakości piekarnik, solidna lodówka i zmywarka o dobrej efektywności wydają nam się koniecznością. Dlaczego więc okap kuchenny nie miałby być równoprawnym urządzeniem? Są to sprzęty, które w znacznej mierze ułatwiają przygotowywanie posiłków, a co więcej chronią nasze wnętrza i zdrowie.

8 powodów, dla których okap powinien znaleźć się w Twojej kuchni

Historia okapów kuchennych w Polsce ma już 3 dekady. Jednak 30 lat na rynku to niewielki okres czasu w porównaniu do lodówek, kuchenek, czy piekarników. Producenci starają się na bieżąco poprawiać ich wydajność, energooszczędność oraz dokładają wszelkich starań by ich praca była cichsza, a obudowy trwałe i dobrze wykonane. I mimo, że ta transformacja trwa już od lat 90 to jednak wielu Polaków nadal nie widzi potrzeby montowania okapu kuchennego w swojej kuchni. Wynika to z braku świadomości tego, na jak wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania wpływa to urządzenie. Na całym świecie zakup wyciągu kuchennego dla większości użytkowników jest czynnością bardzo oczywistą - porównywalną do wyboru nowych szafek. Warto poznać powody, dla których okap powinien znaleźć się w każdym polskim domu.

 

Zdrowe powietrze

 

Zdrowe powietrze musi być czyste, czyli pozbawione wszelkiego rodzaju oparów kuchennych. Aby osiągnąć taki standard konieczne jest zamontowanie okapu kuchennego, którego zadaniem jest pochłonięcie tych zanieczyszczeń i wyprowadzenie ich poza obszar kuchni. Warto pamiętać, że skuteczność okapu wpływa na wentylację kuchni oraz pozostałej części naszego domu - powstrzymuje bowiem rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów na salon czy sypialnię.

W Kuchniach z kuchenkami gazowymi dodatkowo narażamy się na wdychanie szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania gazu. Aby pozbyć się tych oparów oraz wilgotnego i brudnego powietrza wytwarzanego podczas gotowania konieczne jest zamontowanie wyciągu kuchennego. 

Wśród nowości dla polskich konsumentów pojawiły się okapy kuchenne posiadające innowacyjny filtr plazmowy, który można również dokupić oddzielnie. Zapewnia on sterylnie czyste powietrze, które docenia zwłaszcza osoby cierpiące na alergię. Eliminuje on bowiem substancje uczulające krążące w powietrzu, w tym te pochodzenia odzwierzęcego, co umożliwia wspólne funkcjonowanie w jednym domu alergików i zwierząt domowych, np. psa lub kota.

 

Ochrona ścian oraz mebli

 

Brak odpowiedniej wentylacji w kuchni skutkuje osadzaniem się substancji różnego pochodzenia oraz wnikaniem zapachów w powierzchnie płaskie. Główne zadanie okapu kuchennego to wyciąganie zużytego powietrza na zewnątrz i neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów.
Gdy dochodzi do wykraplania się pary wodnej na szybach mamy dowód, że w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno. Od tego już bliska droga do rozwoju grzybów, bakterii i pleśni, które nie są obojętne dla naszego zdrowia oraz negatywnie wpływają na stan budynku. Jeśli w rogach ścian oraz w drobnych szczelinach typu fugi zaobserwujemy mokre i ciemne plamy to jest to sygnał, że należy zadbać o poprawę jakości powietrza w kuchni. Z pomocą przyjdzie dobrej jakości wyciąg kuchenny, który pozwoli uniknąć takich problemów. Oczyszczenie powietrza z tłuszczu i pary wodnej pomoże nam w utrzymaniu estetycznego wyglądu pomieszczenia.

Okap przyścienny GLOBALO Larto 90.2 Black Eko Max

fot.: Wydajny okap zabezpieczy zarówno jasne jak i ciemne powierzchnie szafek kuchennych (na zdjęciu: okap skośny GLOBALO LARTO)

Obecność okapu nad płyta grzewczą eliminuje osadzanie się tłustego osadu na szafkach, a w konsekwencji wydłuża żywotność mebli kuchennych, czyli inwestycja w dobrej jakości okap to oszczędność na remontach. Malowanie ścian i sufitów, tapetowanie oraz wymiana mebli będą odbywać się rzadziej.

 

Idealne rozwiązanie dla alergików

 

Na jakość powietrza w domu wpływa wiele czynników. Gotowanie jest jednym z nich, ale nie jedynym. Liczne alergeny, roztocza, kurz, pyłki i bakterie obecne w powietrzu mogą przyczyniać się do wystąpienia reakcji alergicznych. Jeśli chcemy oczyścić powietrze powinniśmy zamontować wyciąg kuchenny. Pomoże ona nam skutecznie wyeliminować znaczną część powyższych zanieczyszczeń. Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne modele z dodatkowymi funkcjami, które, oprócz standardowego usuwania nieczystości poza kuchnię, czynią nasze powietrze jeszcze czystszym.

Do takich funkcji należy technologia E.ion System włoskiej firmy FALMEC. Dzięki niej wytwarzane są jony, które nie tylko eliminują nieprzyjemne zapachy, ale także przywracają optymalną równowagę jonową w pomieszczeniach. Jony to inaczej “witaminy powietrza”, gdyż świetnie wpływają na energię i samopoczucie ludzi i zwierząt a nawet roślin.

 

 

 

 

Wydajny i cichy silnik

 

Okapy starszego typu często pracowały głośno co zniechęcało nas do ich montażu lub użytkowania. Współczesne innowacje technologiczne pozwalają znacznie zredukować ten problem. Producentem, który przykłada sporą wagę do tego założenia jest polska marka GLOBALO. Trend na użytkowanie okapów na najniższych biegach, czyli I i II został potwierdzony badaniami przeprowadzonymi przez firmę. Konsekwencją tego jest taka konstrukcja urządzeń by właśnie na tych biegach okapy pracowały najciszej. W związku z tym najnowsze modele GLOBALO osiągają wydajność rzędu ok. 200 m3/h przy zachowaniu głośności pracy poniżej 50 dB. Ścieżka ta wydaje się słuszna i spodziewane jest, że pozostałe firmy również obiorą ten kierunek, który jest realnym przełożeniem potrzeb klientów a to najważniejsza wskazówka dla inżynierów sprzętu AGD. 

 

Energooszczędne oświetlenie

 

Tradycyjne żarówki charakterystyczne dla najstarszych okapów zostały z czasem wyparte przez halogeny, które obecnie ustępują miejsca energooszczędnym rozwiązaniom w technologii LED. Ten ewolucyjne trend, obserwowany w całym przemyśle oświetleniowym, jest naturalnym podążaniem za rozwiązaniami z dziedziny mniej obciążających budżet. Co więcej emitują one mniejszą ilość energii cieplnej i zapewnia przyjemne i ułatwiające gotowanie światło nad płytą grzewczą. Ma to również przełożenie na klasę energetyczną sprzętu - wyciągi kuchenne posiadające oświetlenie LED plasują się zwykle w grupie A, czyli zużywającej najmniejszą ilość prądu.

Okap przyścienny Falmec Quasar Top A+ 90 fasteel z silnikiem bezszczotkowym 800 m3/h

fot.: Okap skośny FALMEC QUASAr TOP A+ (model z oświetleniem LED i wydajnym silnikiem)

 

Nowoczesna technologia w codziennym życiu

 

Naturalnym stanem rzeczy jest, że nowoczesnym okapom kuchennym kroku dotrzymują inteligentne systemy. Na pierwszy plan wysuwają się elementy w znaczący sposób ułatwiające sterowanie tymi urządzeniami. Obsługa jest prosta i intuicyjna - lekkie dotknięcie wyświetlacza opuszkiem palca bądź delikatne przyciśnięcie guzików dołączonego do urządzenia pilota uruchamia mechanizm. Sensor pary pozwala na automatyczne włączenie trybu pracy okapu, gdy w powietrzu wyczuje on wilgoć. Filtry również są pod stałą kontrolą jeśli okap posiada czujnik wymiany filtra sygnalizujący, że obecny jest już zużyty. Dużą popularnością cieszy się funkcja timer odpowiedzialna za wyłączenia okapu, kiedy nie mamy możliwości aktualnie przebywać w kuchni. Każdy model posiada oświetlenie, które zapewnienia komfort podczas kulinarnych przygód. Coraz częściej przyjmuje ono postać oświetlenia dekoracyjnego.

Okap blatowy ELICA ADAGIO BL/F/90Okap blatowy ELICA ADAGIO BL/F/90

fot.: Czuły panel dotykowy oraz wygodny pilot ułatwią użytkowanie okapu: na zdjęciu okap blatowy ELICA ADAGIO

 

Designerski dodatek do naszego wnętrza

 

Okapy kuchenne to obecnie coś więcej niż urządzenia AGD. Stają się one elementem stylu naszego wnętrza. Okapy mogą być futurystyczne lub nawiązywać do klimatów retro. To ważna część wyposażenia wnętrza, która czasem bardziej przypomina nowoczesną lampę niż okap. Moda na minimalizm wykreowała modele blatowe, które dyskretnie komponują się z meblami. Dla miłośników nieco bardziej kreatywnych form godne polecenia są okapy sufitowe. Za projektem stoją ludzie, którzy często zyskali już na świecie uznanie, a podwaliną wyjątkowego designu jest wiedza w zakresie materiałoznawstwa o znamionach ekologicznych i bezpiecznych dla środowiska tworzyw. Dziś okap kuchenny może być efektowną częścią kuchni, zwłaszcza jeśli jest ona połączona z salonem.

Okap wyspowy ELICA SEASHELL BL/F/80

fot.: Okap czarny wyspowy - piękna i minimalistyczna ELICA SEA SHELL

 

Materiały najwyższej jakości

 

Najwyższa jakość materiałów wykorzystanych do produkcji okapów przekłada się na trwałość produktu. Duże znaczenie ma również jego użytkowanie. Jednym z najchętniej wybieranych materiałów na okapy jest stal nierdzewna inox (chromoniklowa). Jest to szlachetny surowiec odznaczający się dużą wytrzymałością, małą podatnością na zabrudzenia oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Chętnie wykorzystuje się również szkło hartowane - gięte lub proste. W oświetleniu królują żarówki diodowe lub LED zużywające mniej prądu, a przy tym będące bardziej wydajne niż zwykłe żarówki, które wydzielały zdecydowanie więcej energii cieplnej.

Okap przyścienny GUTMANN SOMBRA 120Okap przyścienny GUTMANN SOMBRA 120

fot.: Okapy kuchenne wykonane z hartowanego szkła są wytrzymałe i łatwo utrzymać je w czystości (na zdjęciu: model GUTMANN SOMBRA - połączenie szkła i stali nierdzewnej)

 

Okapy kuchenne - podsumowanie:

 

1. Zapewnią zdrowe i czyste powietrze w kuchni, salonie oraz reszcie domu.
2. Zabezpieczą meble przed uszkodzeniami, otłuszczeniem, a ściany przed pleśnią i grzybem.
3. Wyeliminują uczulające substancje, dzięki czemu alergicy mogą spać spokojniej
4. Wiodący producenci redukują moc silnika na I i II biegu na rzecz cichej pracy urządzenia.
5. Dzięki okapowi zaoszczędzisz pieniądze wydawane na rachunki za prąd - energooszczędne oświetlenie oraz wydajne silniki pobierają znacznie mniej energii elektrycznej.
6. Dodatkowe funkcje ułatwią gotowanie - timer, minutnik, sensor pary.
7. Bywają świetnym elementem dekoracyjnym, który można dowolnie dostosować do charakteru naszego wnętrza (styl nowoczesny, rustykalny).
8. Stosowanie najnowocześniejszych materiałów sprzyja ochronie środowiska naturalnego.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb

Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro


Zobacz zdjęcia w galerii Okapykuchenne.pl
:

www.youtube.com/user/okapykuchenne
www.facebook.com/OkapyKuchenne/
www.opineo.pl/opinie/okapykuchenne-pl
www.instagram.com/okapykuchenne/
www.instagram.com/globalo/
Podobne artykuły
Jak dbać o sprzęty AGD w kuchni?

sprzęt AGD

Jak dbać o sprzęty AGD w kuchni?

Zalanie, przypalenie, uszkodzenia mechaniczne oraz nieprawidłowe użytkowanie to najczęstsze przyczyny awarii... więcej...

Blendowanie gorącej zupy: jaki blender do zup wybrać?

sprzęt AGD

Blendowanie gorącej zupy: jaki blender do zup wybrać?

Blender to jeden z najważniejszych sprzętów kuchennych. Jest niezbędny podczas przygotowywania past,... więcej...Partnerzy

Electrolux       Laveo

Falmec Ronic

Hafele    Franke

Emako   Okapykuchenne.pl