Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

stopka patrona Electrolux

Okap kuchenny wyspowy, blatowy, sufitowy... Zobacz, jaki rodzaj wybrać

artykuł promocyjny

Kompletując AGD do kuchni, nie można zapomnieć o okapie. Choć jeszcze kilkanaście lat temu nie było to tak oczywiste, to obecnie chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję pełni okap. To dzięki niemu zapachy powstające podczas gotowania nie są tak intensywnie wyczuwalne w całym domu. W dodatku pochłania on znaczną większość pary, która rozchodząc się po kuchni, osiadałaby na ścianach i meblach, tworząc tłustą, brudną warstwę. Pozostaje zatem pytanie, jaki okap wybrać?

Okap kuchenny wyspowy, blatowy, sufitowy... Zobacz, jaki rodzaj wybrać

 

Rodzaje okapów kuchennych

 

Wraz z rozwojem technologii, powstają coraz nowsze warianty używanych dotychczas sprzętów. Odwiedzając sklepy z AGD, można spotkać takie rodzaje okapów, jak:

  • podszafkowy,
  • blatowy,
  • wyspowy,
  • sufitowy,
  • kominowy,
  • teleskopowy.

 

Każdy z nich ma swoje zalety i charakterystyczne cechy, dzięki którym sprawdzi się w różnego typu kuchniach. Tak duża różnorodność sprawia, że projektując wnętrze, nie trzeba się w żaden sposób ograniczać, gdyż niezależnie od tego, w którym miejscu będzie stała kuchenka, zawsze będzie można dopasować do niej odpowiedni okap kuchenny.

 

Co to jest okap blatowy i kiedy go wybrać?

 

Ten rodzaj może być dla wielu osób najbardziej zagadkowy. Jest to najnowocześniejszy typ okapu i jednocześnie najbardziej dyskretny i zajmujący najmniej miejsca. Okap blatowy jest schowany wewnątrz blatu i wysuwa się podczas gotowania, czyli wtedy, kiedy jest potrzebny. Co więcej, okapy blatowe mogą być zintegrowane z płytą indukcyjną. Jest to wspaniałe rozwiązanie do małych kuchni, ale nie tylko.

Rodzaje okapów kuchennych - okap blatowy

 

Kiedy sprawdzi się okap podszafkowy?

 

Okap podszafkowy to z kolei jedno z najbardziej tradycyjnych rozwiązań, które również zajmuje niewiele miejsca, w dodatku urządzenie to jest mało widoczne, a dla wielu osób to ogromna zaleta. Okap tego typu montuje się pod wiszącą szafką kuchenną. Najnowocześniejsze modele tego typu mają już funkcje sterowania gestem. Specjaliści zalecają wybór okapów podszafkowych do zamkniętych pomieszczeń, gdyż w kuchniach otwartych na salon ich moc mogłaby okazać się niewystarczająca.

Rodzaje okapów kuchennych - okap podszafkowy

W tym miejscu warto wspomnieć o okapie teleskopowym, który bardzo przypomina ten podszafkowy ze względu na sposób montażu. Różnica polega na tym, że jest on wysuwany spod szafki.

 

Co warto wiedzieć o okapach wyspowych?

 

Posiadanie w kuchni wyspy poniekąd zmusza jej właścicieli do poszukiwania konkretnych rozwiązań, a w tym wypadku chodzi o okap wyspowy. Jest to urządzenie zwracające na siebie uwagę, można powiedzieć, że wręcz designerskie. Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, mogą na przykład stanowić oświetlenie kuchennej wyspy. Co więcej, można znaleźć modele, które swoim wyglądem przypominają lampę, poza tym dostępne są okapy wyspowe w kształcie tuby, prostokąta lub litery L.

Rodzaje okapów kuchennych - okap wyspowy

 

W jakiej kuchni sprawdzi się okap sufitowy?

 

Okap sufitowy to rozwiązanie stworzone dla minimalistów, którym zależy, by urządzenie to było praktycznie niewidoczne. Okap sufitowy jest bowiem wbudowany w sufit, dzięki czemu właściwie można zapomnieć o tym, że jest. Jeśli chodzi o sterowanie tym urządzeniem, to odbywa się to przy pomocy pilota lub aplikacji mobilnej, zainstalowanej w smartfonie. To rozwiązanie z pewnością przypadnie zatem do gustu wielbicielom wszelkich nowinek technologicznych i gadżetów.

 

Okap kominowy – co to takiego?

 

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań na pewno zwrócą uwagę na okap kominowy. Standardowe urządzenia tego typu przypominają odwróconą literę T i wpisują się w przestrzeń urządzoną zarówno w klasycznym czy skandynawskim stylu, jak i w kuchnie nowoczesne. Ponadto okap tego typu może być skośny, prostokątny lub okrągły. Inna nazwa, z jaką można się spotkać, szukając tego typu urządzenia, to okap przyścienny lub naścienny.

Rodzaje okapów kuchennych - okap kominowy

 

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze okapu?

 

Kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas kupowania okapu, jest naprawdę sporo. Przede wszystkim niezwykle istotne są wymiary, które należy dopasować do wielkości płyty indukcyjnej bądź kuchenki wolnostojącej. Okap nie może być mniejszy niż powierzchnia przeznaczona do gotowania.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest głośność urządzenia. Niestety ten parametr jest mocno związany z ceną okapu i modele z niższej półki potrafią naprawdę mocno hałasować. Warto dokładnie wczytywać się w informacje podane przez producentów, gdyż niektórzy zaznaczają jedynie to, ile decybeli emituje urządzenie działające na średnim biegu, zamiast na najwyższym.

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić przed zakupem, jest wydajność urządzenia. Wylicza się ją na podstawie kubatury kuchni i podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Można przyjąć, że minimalna wydajność wynosi sześciokrotność kubatury tego pomieszczenia. Warto wiedzieć, że okap może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. Wyciąg musi być podłączony do szybu  wentylacyjnego, dzięki czemu odprowadza powietrze z kuchni na zewnątrz budynku. Pochłaniacz natomiast jest wyposażony w specjalne filtry, przez które przechodzi zanieczyszczone powietrze i po oczyszczeniu wpuszczane jest z powrotem do kuchni.

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Leroymerlin.pl

Partnerzy


Electrolux
     logo novy
 

Lacanche  Okapykuchenne.pl

Emako      Franke

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj sięFacebook
Instagram