tesa

Kuchnia otwarta czy zamknięta

data aktualizacji: 22-07-2013, 07:29 – artykuł promocyjny

Kuchnia otwarta czy zamknięta

Każdy, kto jest na etapie planowania aranżacji tego ważnego pomieszczenia, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, które rozwiązanie jest dla niego korzystniejsze -– kuchnia zamknięta czy łączona z salonem? Jakimi jednak kryteriami powinniśmy się kierować?

Decyzja o otwarciu lub zamknięciu kuchni na pokój dzienny jest uzależniona od wielu czynników, dlatego na początku warto spojrzeć na siebie i swoje życie … z boku. Czy jesteśmy zwolennikami kulinarnych eksperymentów, czy może o gotowaniu chcielibyśmy zapomnieć? Czy często gotujemy z dziećmi albo przyjaciółmi, czy wolimy stołować się na mieście? A może jesteśmy tak zatraceni w pracy, że w kuchni liczy się dla nas jedynie mikrofalówka i ekspres do kawy?

 


Kuchnia zamknięta


Kuchnia zamknięta to idealne rozwiązanie dla tych, którzy przy gotowaniu pragną się wyciszyć, uspokoić i odizolować od reszty domowników. Urządzone w ten sposób królestwo gotowania pozwala w nieinwazyjny sposób oddawać się indywidualnej czy też wspólnej pasji, nie przeszkadzając innym np. w oglądaniu ciekawego filmu. Dodatkowo wszelkie zapachy unoszące się podczas przyrządzania potraw nie roznoszą się po całym mieszkaniu, a nieporządek pozostaje poza oczami domowników, co szczególnie doceniają ci, którzy mają alergię na niepozmywane naczynia. Jednak dla osób potrzebujących przestrzeni zamknięte wnętrze kuchni może przytłaczać i powodować dyskomfort.

 


Kuchnia otwarta


Otwarcie kuchni na część dzienną skutkuje wrażeniem większej przestronności i powiększeniem użytkowego metrażu mieszkania. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią urządzać przyjęcia, podczas których punktem wieczoru jest wspólne gotowanie z przyjaciółmi. Kuchnia otwarta umożliwia bezpośredni kontakt z domownikami czy gośćmi i pełni funkcję integracyjną, ponieważ nikt nie jest oddzielony od rozmów toczących się w salonie. Stały widok na to, co dzieje się w części dziennej ma także ogromne znaczenie przy małych dzieciach, których bezpieczeństwo wymaga ciągłej czujności i obserwacji. Uważa się, że kuchnia otwarta wymaga większej staranności przy utrzymywaniu porządku. Niektórzy z pewnością woleliby ukryć kuchenny nieład przed oczami niezapowiedzianych gości. W jaki sposób?

 


Kuchnia z wyspą


W przypadku otwarcia kuchni dobrym pomysłem jest wygospodarowanie miejsca na wyspę, a gdy podniesiemy blat od strony pokoju ukryjemy to, czego nie chcielibyśmy widzieć, siedząc na kanapie - mówi uznana i ceniona w aranżacji luksusowych wnętrz kuchennych Iwona Zupańczyk architekt firmy Mebel Rust. Proszę zwrócić uwagę na kuchnię Funchal - blat jest dyskretnie zasłonięty niewysoką nadstawką, dzięki której zarówno proces wyczarowywania smacznego obiadu, jak i ewentualny nieporządek może pozostać tajemnicą dla siedzących w salonie gości. To stosunkowo proste rozwiązanie pozwala nam na większą swobodę przy przyjmowaniu znajomych. Dodatkowo nadstawka pełni funkcję wkomponowanej w wyspę szafki, dzięki czemu uzyskujemy dodatkowe miejsce, np. na talerze. Tak naprawdę utrzymanie ładu jest możliwe w obu typach kuchni, i zamkniętej i otwartej. Wszystko jest kwestią przygotowania odpowiedniego projektu pomieszczenia. Mamy do dyspozycji wiele różnych systemów szafek. Służą temu też różne funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania, które stosujemy oczywiście w naszych meblach.”

Te rozwiązania to np. umieszczenie zmywarki na wysokości 60 cm. Jest to bardzo funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązanie. Nie musimy się schylać, aby coś włożyć lub wyciągnąć ze zmywarki - a to zwiększa szanse na … porządek. Wkładanie naczyń do zmywarki umieszczonej na takiej wysokości jest bardzo wygodne. Możemy uniknąć też okruszków z krojonego chleba. Do tego służy krajalnica umieszczona w … specjalnie zaprojektowanej szufladzie. Oczywiście koncepcja, styl kuchni i salonu muszą ze sobą współgrać pod względem kolorów i dekoracji - tak, aby stanowiły spójną całość i wzajemnie się uzupełniały. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję pamiętajmy - rady znajomych czy rodziny są ważne, jednak to my musimy czuć się w naszej kuchni komfortowo.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Mebel RustPodobne artykuły
Przechowywanie w kuchni poza szafkami – wieszaki ścienne

porady

Przechowywanie w kuchni poza szafkami –...

Przybory kuchenne, przyprawy czy ścierki to akcesoria niezbędne w każdej kuchni, które jednak wcale... więcej...

Aranżujemy przestrzeń zlewozmywakową

porady

Aranżujemy przestrzeń zlewozmywakową

Strefa zmywania, określana także mianem „centrum dowodzenia” jest punktem przestrzeni kuchennej,... więcej...

Kuchnia bez ograniczeń dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową

porady

Kuchnia bez ograniczeń dla osób z ograniczoną...

Kuchnia dla osób starszych, z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawnych wymaga odpowiedniej... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj