tesa

Kuchnia otwarta czy zamknięta

data aktualizacji: 22-07-2013, 05:29 – artykuł promocyjny

Kuchnia otwarta czy zamknięta

Każdy, kto jest na etapie planowania aranżacji tego ważnego pomieszczenia, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, które rozwiązanie jest dla niego korzystniejsze -– kuchnia zamknięta czy łączona z salonem? Jakimi jednak kryteriami powinniśmy się kierować?

Decyzja o otwarciu lub zamknięciu kuchni na pokój dzienny jest uzależniona od wielu czynników, dlatego na początku warto spojrzeć na siebie i swoje życie … z boku. Czy jesteśmy zwolennikami kulinarnych eksperymentów, czy może o gotowaniu chcielibyśmy zapomnieć? Czy często gotujemy z dziećmi albo przyjaciółmi, czy wolimy stołować się na mieście? A może jesteśmy tak zatraceni w pracy, że w kuchni liczy się dla nas jedynie mikrofalówka i ekspres do kawy?

 


Kuchnia zamknięta


Kuchnia zamknięta to idealne rozwiązanie dla tych, którzy przy gotowaniu pragną się wyciszyć, uspokoić i odizolować od reszty domowników. Urządzone w ten sposób królestwo gotowania pozwala w nieinwazyjny sposób oddawać się indywidualnej czy też wspólnej pasji, nie przeszkadzając innym np. w oglądaniu ciekawego filmu. Dodatkowo wszelkie zapachy unoszące się podczas przyrządzania potraw nie roznoszą się po całym mieszkaniu, a nieporządek pozostaje poza oczami domowników, co szczególnie doceniają ci, którzy mają alergię na niepozmywane naczynia. Jednak dla osób potrzebujących przestrzeni zamknięte wnętrze kuchni może przytłaczać i powodować dyskomfort.

 


Kuchnia otwarta


Otwarcie kuchni na część dzienną skutkuje wrażeniem większej przestronności i powiększeniem użytkowego metrażu mieszkania. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią urządzać przyjęcia, podczas których punktem wieczoru jest wspólne gotowanie z przyjaciółmi. Kuchnia otwarta umożliwia bezpośredni kontakt z domownikami czy gośćmi i pełni funkcję integracyjną, ponieważ nikt nie jest oddzielony od rozmów toczących się w salonie. Stały widok na to, co dzieje się w części dziennej ma także ogromne znaczenie przy małych dzieciach, których bezpieczeństwo wymaga ciągłej czujności i obserwacji. Uważa się, że kuchnia otwarta wymaga większej staranności przy utrzymywaniu porządku. Niektórzy z pewnością woleliby ukryć kuchenny nieład przed oczami niezapowiedzianych gości. W jaki sposób?

 


Kuchnia z wyspą


W przypadku otwarcia kuchni dobrym pomysłem jest wygospodarowanie miejsca na wyspę, a gdy podniesiemy blat od strony pokoju ukryjemy to, czego nie chcielibyśmy widzieć, siedząc na kanapie - mówi uznana i ceniona w aranżacji luksusowych wnętrz kuchennych Iwona Zupańczyk architekt firmy Mebel Rust. Proszę zwrócić uwagę na kuchnię Funchal - blat jest dyskretnie zasłonięty niewysoką nadstawką, dzięki której zarówno proces wyczarowywania smacznego obiadu, jak i ewentualny nieporządek może pozostać tajemnicą dla siedzących w salonie gości. To stosunkowo proste rozwiązanie pozwala nam na większą swobodę przy przyjmowaniu znajomych. Dodatkowo nadstawka pełni funkcję wkomponowanej w wyspę szafki, dzięki czemu uzyskujemy dodatkowe miejsce, np. na talerze. Tak naprawdę utrzymanie ładu jest możliwe w obu typach kuchni, i zamkniętej i otwartej. Wszystko jest kwestią przygotowania odpowiedniego projektu pomieszczenia. Mamy do dyspozycji wiele różnych systemów szafek. Służą temu też różne funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania, które stosujemy oczywiście w naszych meblach.”

Te rozwiązania to np. umieszczenie zmywarki na wysokości 60 cm. Jest to bardzo funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązanie. Nie musimy się schylać, aby coś włożyć lub wyciągnąć ze zmywarki - a to zwiększa szanse na … porządek. Wkładanie naczyń do zmywarki umieszczonej na takiej wysokości jest bardzo wygodne. Możemy uniknąć też okruszków z krojonego chleba. Do tego służy krajalnica umieszczona w … specjalnie zaprojektowanej szufladzie. Oczywiście koncepcja, styl kuchni i salonu muszą ze sobą współgrać pod względem kolorów i dekoracji - tak, aby stanowiły spójną całość i wzajemnie się uzupełniały. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję pamiętajmy - rady znajomych czy rodziny są ważne, jednak to my musimy czuć się w naszej kuchni komfortowo.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Mebel RustPodobne artykuły
Jak urządzić kuchnię? cz. 3

porady

Jak urządzić kuchnię? cz. 3

Funkcjonalne wnętrze kuchni zależy od odpowiedniego rozplanowania sprzętu AGD. Zastanówmy się czy... więcej...

Jak uniknąć kondensacji pary wodnej

porady

Jak uniknąć kondensacji pary wodnej

Para wodna jest jednym ze składników zawartych w powietrzu, którym oddychamy. Jeśli w pomieszczeniach,... więcej...

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

porady

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Wszystkie sokowirówki wyciskają sok z owoców i warzyw, nie wszystkie jednak są w stanie wycisnąć... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj