tesa

Jaką baterię do kuchni wybrać

data aktualizacji: 08-04-2019, 09:46 – artykuł promocyjny

Wybór baterii kuchennych powinien być przemyślany. Na rynku znajduje się bardzo duży rodzaj baterii jednak to jaką wybrać dla wielu osób stanowi duży kłopot. Baterie zmieniły swoje oblicze na przestrzeni lat dlatego by wybrać jak najlepsza należy zapoznać się z ich rodzajami:

Jaką baterię do kuchni wybrać

fot.: Kuchinox - bateria Kasja


Kryterium doboru baterii kuchennej możemy oprzeć na funkcjach, które posiada lub na jej wyglądzie zewnętrznym. Trzeba jednak pamiętać, że jest to część wyposażenia kuchenna eksploatowana dość intensywnie, a do tego poddawana również innym czynnikom powodującym różne tempo zużycia, jak na przykład jakość wody. Kształt, wielkość, kolor, sposób sterowania i miejsce montażu - to wszystko musimy mieć na uwadze wybierając baterię do swojej kuchni. 

Laveo - Bateria BONA, zlewozmywak KING Klasyczna dwuuchwytowa bateria Lucerna - Deante

     fot.: Laveo - bateria Bona                                              fot.: Deante             


 

Zobacz koniecznie >> Nowoczesne baterie kuchenne

     

Baterie naścienne i stojące

Baterie stojące montujemy w blacie bądź w otworze zlewozmywaka. Jest to najpopularniejsza obecnie wersja baterii. Pod zlewozmywakiem do baterii podpięta jest ciepła i zimna woda za pomocą złączy elastycznych. Taki montaż jest prosty. Otwory i rozmiar baterii jest zunifikowany przez co wymiana na inny model nie przysparza problemów.
 

Bateria GAMMABateria zlewozmywakowa stojąca z wyciąganym natryskiem Salit

fot.: Grupa Armatura


Baterie naścienne przykręcone się do złączy ciepłej i zimnej wody wychodzących ze ściany. Popularność tego rozwiązania maleje a produkcja skierowana jest raczej do odbiorców którzy wymieniają baterie bez remontowania instalacji.

 

Bateria kuchenna Schock Pink - CCIBateria ścienna  FerroPrima Gran - Bateria Kuchenna Prima H2000 chromowana

fot. CCI - bateria Schock Pink                fot. Ferro            fot.: Prima Gran                

Retrowoda.pl Snigi - Mosiężna bateria kuchenna w kolorze białymbateria kuchenna Italydirect.plbateria kuchenna Italydirect.plbateria kuchenna Italydirect.pl

fot.: Retrowoda.pl                                                    fot.: ITALYDIRECT.pl    

 

 

Baterie jedno i dwuuchwytowe

Baterie jednouchwytowe to takie, w których za pomocą jednego uchwytu wybieramy temperaturę wody oraz rodzaj jej strumienia. Woda ustawiana jest za pomocą ceramicznej lub plastikowej głowicy wewnątrz baterii.  Dwuuchwytowe (z dwoma kurkami) to takie w których znajdują się dwa pokrętła służące do mieszania wody. Każdym z nich regulujemy intensywność strumienia wody. Baterię jednouchwytową można obsługiwać jedną ręką przez co jest praktyczniejsza od dwuuchwytowej.

Ferro - Bateria zlewozmywakowa stojąca z wyciąganym natryskiem Savona

 fot.: Ferro


Ważna wylewka

Baterie kuchenne muszą być praktyczne. Służą do mycia naczyć, produktów żywnościowych, potrafią napełnić duży garnek. Muszą mieć więc większy zasięg i funkcjonalność niż baterie łazienkowe. O funkcjonalnosci baterii decyduje w dużej mierze jej wylewka. Wlewki dzielimy na ruchome, nieruchome, jednouchwytowe lub kilku, wysokie, sprężynowe.

Zobacz więcej >> Wyciągana wylewka - idealna do dużej i małej kuchni

 

Franke ManhattanRetrowoda.pl Kreta - Mosiężna bateria dotykowa w kolorze czarnym z wyciąganą wylewką

           fot.: Franke Polska                                                     fot.: Retrowoda.pl

Invena Dokos z dwufunkcyjną wylewkąBateria zlewozmywakowa DECO Chrom z dwoma wylewkami

fot.: Invena - bateria zlewozmywakowa Dokos z dwufunkcyjną wylewką oraz bateria zlewozmywakowa DECO Chrom z dwoma wylewkami - Otozlewy.pl

Bateria kuchenna FLEX 5000 z elastyczną wylewką - Prima Granbateria kuchenna PRIMA G4000 Podokienna ze składaną wylewką - Prima Gran

fot.: Prima Gran - bateria kuchenna FLEX 5000 z elastyczną wylewką oraz bateria PRIMA G4000 Podokienna ze składaną wylewką


Baterie bezdotykowe

Działają gdy wykryją w pobliżu obiekt. Nie wymagają obsługi dłonią. Automatycznie dozują wodę o odpowiedniej temperaturze i sile strumienia. Są bardzo oszczędne, dlatego że woda nigdy nie leje się bez potrzeby. Mało popularne w kuchni z racji niskiej funkcjonalności. Doskonale sprawdzają się w łazience.

Oras Optima 2727F - bateria bezdotykowa

fot.: Oras Optima 2727F - bateria kuchenna z wygodnymi uchwytami na ciepłą i zimną wodę, funkcją bezdotykową, wyświetlaczem temperatury, wysoką wylewką obrotową, aeratorem i inteligentnym zaworem do zmywarki. Funkcję bezdotykową można łatwo włączyć/wyłączyć.


Baterie termostatyczne

Bateria termostatyczna ma dwa pokrętła. Jednym ustawiamy temperaturę wody a drugim siłę strumienia. W rezultacie do jej obsługi również wystarczy jedna ręka. Baterie termostatyczne pozwalają oszczędzać wodę, szybko ustawiamy właściwą temperaturę. Automatyczny układ bardzo pilnuje tej temperatury, jest niewrażliwy na wahania ciśnienia wody ciepłej i zimnej np. przy jednoczesnym korzystaniu z innej baterii w łazience.

 

Bateria termostatyczna Lazio        Ferro Bateria termostatyczna stojąca

fot. Ferro

 

Bateria z podgrzewaczem

Ciekawym rozwiązaniem jest również bateria z podgrzewaczem pozwalająca osiągnąć temperaturę wrzątku bez dodatkowych urządzeń typu czajnik czy garnek. Sprawdzi się ona w każdej kuchni, gdyż pozwala zredukować koszty zużycia energii i wody. Podgrzewacz wody i bateria są idealnie do siebie dopasowane, a montaż łatwy. Dodatkowo izolacja chroni użytkowników przed oparzeniami. Bateria typu 2 w 1 posiada podgrzewacz wody do zabudowania pod zlewozmywakiem oraz mieszacze wody ciepłej i zimnej po jednej stronie a zawór z wodą gorącą zlokalizowany z drugiej strony.

Bateria kuchenna z podgrzewaczem wody Oras Safira 1023F

fot.: Oras Safira 1023F


Baterie dwufunkcyjne filtrujące wodę

Układ bateria i filtr pozwoli cieszyć się czystą i smaczną wodą prosto z kranu. Innowacyjny system filtrujący, jak na przykład Clear Water od Franke składa się ze zintegrowanego wkładu węglowego z ceramicznym filtrem, dzięki czemu możliwe jest usunięcie z wody wszelkich zanieczyszczeń i związków, które woda przyswaja w trakcie wędrówki przez rury wodociągowe. Układ jest kompaktowy i z powodzeniem zmieści się w szafce pod zlewozmywakiem.

Franke Clear Water

fot.: Franke Eos Clear - dwufunkcyjna bateria do podłączenia systemu filtrującego


Oryginalne dodatki

Nowoczesne baterie posiadają filtry do wody, wbudowane dozowniki na płyn do dezynfekcji oraz regulacje temperatury, a nawet oryginalne oświetlenie informujące o temperaturze wody. Zobacz także >> Baterie podokienne - sposób składania, przegląd modeli

bateria kuchenna Oras Optima z wyświetlaczem pokazującym temperaturę wodyFranke Sinos

fot.: Oras Optima - bateria kuchenna                           fot.: Franke Sinos                        
 z elektronicznym wyświetlaczem                                                                                 


Powłoka nowoczesnych baterii kuchennych

Do wyboru mamy następujące powłoki:

  • Granitowa - odporna na zarysowania.
  • Chromowa - jest wysoko połyskowa daje piękny efekt.
  • Ceramiczna - jest najtrwalsza oraz najdroższa.
     

Bateria zlewozmywakowa stojąca zielona z serii MilinLaveo - Bateria DARU, zlewozmywak CELIA

fot.: Deante - bateria z serii Milin                                  fot.: Laveo - bateria Daru


Pamiętajmy, że niezależnie od ceny powłoka baterii ulegnie zniszczeniu, gdy użyjemy środków do czyszczenia zakazanych przez producenta.


Szukasz baterii do kuchni? Zobacz koniecznie:
 

Z artykułu dowiesz się ile trzeba wydać za baterię kuchenną by długo cieszyć się jej bezproblemową pracą oraz poznasz propozycje różnych producentów baterii podzielone na cztery kategorie cenowe.
 

To obszerne zestawienie wszystkich funkcji oraz pojęć towarzyszących bateriom dedykowanym do kuchni. W artykule został przedstawiony podział funkcji ze względu na sposób użytkowania oraz elementy wpływające na oszczędne gospodarowanie wody.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Franke Polska, Schock, Laveo, Deante, Kuchinox, Grupa Armatura, Ferro, Oras, Invena, Oras, ITALYDIRECT.pl, Retrowoda.pl, Prima Gran, LavelloPodobne artykuły
Kuchnia nie tylko do gotowania

porady

Kuchnia nie tylko do gotowania

Kuchnia jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, służącym nie tylko do gotowania i spożywania posiłków.... więcej...

Zioła w kuchni

porady

Zioła w kuchni

Zioła w kuchni to świeży zapach, zapas wartościowych przypraw w najlepszej formie oraz ciekawa dekoracja... więcej...

Jaką baterię do kuchni wybrać

porady

Jaką baterię do kuchni wybrać

Wybór baterii kuchennych powinien być przemyślany. Na rynku znajduje się bardzo duży rodzaj baterii... więcej...