Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jaką zmywarkę wybrać?

artykuł promocyjny

Jaką zmywarkę wybrać?

Jeszcze kilka lat temu posiadanie zmywarki do naczyń było luksusem, dziś już jest ona prawie w każdym domu. Wybierając zmywarkę należy poznać jej funkcję tak, aby wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb.

 

Rozmiar zmywarki
 

 • Zmywarka o szerokości 45 cm
 • Zmywarka o szerokości 60 cm


Zmywarki mają różne szerokości - od nich zależy również pojemność. Wybierając zmywarkę o 45 cm, wybieramy mniejszą pojemność. Przyjmuje się, że w zmywarce o szerokości 45 cm zmyjemy za jednym razem od 8 do 10 kompletów (jeden komplet to zastawa dla jednej osoby składająca się z następujących elementów: talerz płaski, głęboki, deserowy, kubek oraz sztućce) W zmywarce "60-tce" mającej już większa pojemność przy jednym użyciu zmyjemy do piętnastu kompletów.

Zmywarka do zabudowy Kernau

fot.: Kernau


Rodzaj zmywarki

 • zmywarki wolnostojące - zmywarka wolnostojąca posiada kompletną obudowę oraz blat, możemy wybrać w kuchni dowolne miejsce do jej ustawienia. Podłącza się do niej prąd, wodę ciepłą lub zimną oraz kanalizację. Zmywarki są dostępne w różnych kolorach, najczęściej spotykane to białe lub srebrne.
   

Electrolux - zmywarka wolnostojąca

fot.: Electrolux

 • zmywarki do zabudowy - Zmywarki do zabudowy, są ustawiane w ciągu szafek kuchennych. Idealnie mieszczą się we wnęki 60 lub 45 cm, pod blat. Front zmywarki może być całkowicie zabudowany frontem meblowym. Można też wybrać zmywarkę do zabudowy z widocznym panelem. Wygląda to bardzo estetycznie oraz nadaje kuchni ładny spójny wygląd.
   

Zmywarka Candy Brava

fot. Zmywarka Candy Brava CDIMN 4D622PB

 

Klasa energetyczna


Wyróżniamy siedem klas energetycznych zmywarki nazywamy je kolejno literami alfabetu począwszy od A – najbardziej efektywnej kończąc na G najmniej efektywnej. Są to normy nadane przez Unię Europejską przedział ten pokazuje nam czy wybrana zmywarka jest oszczędna oraz wydajna. Coraz częściej można spotkać się z symbolem A+ który oznacza, że zmywarka należy do super oszczędnych i wydajnych.

UWAGA - od marca 2021 nowe etykiety energetyczne!

 • Na nowych etykietach energetycznych obowiązywać będzie skala od A do G, bez „plusów”
 • Urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F
 • zmianie ulega jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia
 • UE zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie.
 • zobacz więcej > link

Jaką zmywarkę wybrać

fot.: Kernau - Zmywarka do zabudowy KDI 6854 SD

 

Klasa zmywania


Normy Unii Europejskiej są również nadane przy klasie zmywania- oznaczają one skuteczność zmywania naczyń kuchennych przy trudnych do zmycia zabrudzeniach. Skala składa się również z siedmiu klas począwszy od litery A do litery G.

 

Klasa suszenia


Siedmiopunktowa skala suszenia, mówi nam o tym jak efektownie po zmyciu naczyń zmywarka je wysuszy. Wyjmując naczynia ze zmywarki oczekujemy by były one na tyle suche by móc schować je prosto do szafki. I tak klasa A to najlepsze suszenie zaś klasa G suszenie najsłabsze. Wszystkie klasy zostają odpowiednio nadane po przetestowaniu zmywarek.

 

Poziom hałasu

Kupując zmywarkę chcielibyśmy aby pracowała cicho. Najciszej pracują zmywarki zabudowane. Poziom hałasu mierzymy w decybelach, a producenci określają z specyfikacjach poziom hałasu oferowanych urządzeń. Na polskim rynku poziom hałasu mieści się w przedziale od 37 do 58 db.
 

Electrolux - wnętrze zmywarki

             fot.: Electrolux

 

Programy i funkcje zmywarki


Wszystkie zmywarki wyposażone są w  programy oraz funkcje zmywania by wybrać te najlepsze należy im się przyjrzeć dokładniej.

 • wstępne zmywanie - program ten służy do mycia mocno zabrudzonych naczyń, gdzie należy je wcześniej namoczyć by zabrudzenia zniknęły. Wstępne zmywanie trwa w zależności od modelu zmywarki ok. 15 minut.
 • normalny - zmywanie trwa do 110 minut. Program wybieramy gdy naczynia są średnio zabrudzone.
 • oszczędny (ECO) - szybkie mycie w temperaturze ok. 55oC, w czasie ok. 27-35 minut.
 • intensywny - program intensywny wybieramy gdy garnki oraz naczynia są bardzo zabrudzone. Są ona zmywane w wysokiej temperaturze przez ok.120 minut.
 • bio - program przeznaczony do naczyń delikatnych które są wrażliwe na działanie silnych płynów czyszczących. Temperatura zmywania ni przekracza 50 stopni. Zmywanie trwa do ok.200 minut.
 • szybki/ekspresowy - służy do zmywania naczyń lekko zabrudzonych oraz do odświeżenia naczyń nie używanych.  Czas trwania zmywania jest znacznie skrócony.
 • wyparzanie - zmywarka wyparza naczynia używając do tego bardzo wysokiej temperatury. Można w niej wyparzać butelki dziecięce bez potrzeby zakupu dodatkowego sterylizatora.

Zmywarka ComfortLift - rewolucja w zmywaniu naczyń

fot.: Zmywarka Electrolux ComfortLift - posiada technologię AirDry, dzięki której drzwi zmywarki otwierają się automatycznie w ostatniej fazie cyklu zmywania, uchwyty SoftGrip oraz stabilizatory SoftSpikes pozwalające na mycie nawet najdelikatniejszej zastawy

 

Dodatkowe funkcje zmywarki
 

 • elektroniczny sensor - funkcja ta pozwala zmywarce na wykrycia poziomu zabrudzenia naczyń oraz dobrania odpowiedniego programu do jego zmycia.
 • pół załadunku - funkcja pozwalająca na zredukowanie ilości pobranej wody to ilości naczyń do zmycia. Funkcja w sam raz dla osób które mają mało naczyń do zmywania.
 • opóźniony start - funkcja pozwalająca na zaprogramowanie godziny o której zmywarka rozpocznie swoją pracę.

 


Ile kosztuje mycie naczyń w zmywarce


Przyjmuje się, że jeden cykl normalnego zmywania naczyć w zmywarce to koszt - od 1-5 zł, zależnie od długości cyklu oraz wybranych środków chemicznych. Zmywarka pobiera ok. 0,8 kW/h. W przypadku normalnego zmywania (110 min) będzie się wiązało z poborem ok. 1,5 kWh. Zmywarka oprócz tabletek lub proszku do zmywania, potrzebuje specjalnej soli do zmiękczania wody oraz nabłyszczacza do końcowego nabłyszczenia naczyń. Tabletki kosztują od 0,5-2 zł/szt, 0,5l nabłyszczacza od 10-20 zł, a 1,5kg soli ok. 7zł. Ponad to co pewiej czas należy zmywarkę odkazić przy pomocy specjalnego środka samoczyszczącego - ok. 10 zł.

 

Zobacz koniecznie:
 

Czy zmywarka nie niszczy naczyń
         Czy zmywarka nie niszczy naczyń?
Klasy zmywarek   Klasy zmywarek
Jak wybrać sprzęt elektryczny do kuchni   Jak wybrać sprzęt elektryczny do kuchni?Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Electrolux, Candy, Kernau, Zanussi


Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEmako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram