Jak i czym myć okna? Błyskawiczne mycie okien bez smug
artykuł promocyjny
Co robić aby podczas mycia okien nie powstawały smugi. Czego potrzebujemy oraz jak błyskawicznie i skutecznie umyć okna? Omawiamy i porównujemy różne sposoby mycia okien.

Kiedy i dlaczego warto myć okna?
Jeżeli ktoś uważa, że mycie okien od święta do święta, po zimie lub nawet ulewnym deszczu zupełnie wystarczy, musi liczyć się ze sporym rozczarowaniem. Nasze okna wymagają od nas pewnej regularności – zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy albo na terenach zadymionych czy borykających się z problemem unoszącego się kurzu i pyłu.
Domy lub mieszkania z dużymi przeszkleniami w szczególności wymagają regularnych prac porządkowych, ponieważ każde zabrudzenie jest na nich doskonale widoczne. Jeżeli mieszkamy z małymi dziećmi lub zwierzętami (zwłaszcza z psami) dobrze wiemy, jakim utrapieniem potrafią być ślady paluszków naszych pociech lub odbicia nosów czworonożnych domowników.
W procesie mycia okien ważne jest wybranie odpowiedniej pory dnia. Odradza się mycia w pełnym słońcu, gdyż wysychająca woda z płynem pozostawia mało estetyczne i skrajnie irytujące smugi, których tuż po umyciu po prostu nie widać. Lepiej zabrać się za to po południu lub wczesnym rankiem, zaraz po śniadaniu.
Sprawdzajmy prognozę pogody! Nie ma sensu planować mycia okien, kiedy w perspektywie mamy deszcz lub atak mrozu. Krople pozostawią po sobie brzydkie zacieki, a zamarzający płyn odbije się na szkle w postaci trudnych do usunięcia smug.
Płyn do mycia okien — domowy czy dedykowany?
Czy warto wydawać pieniądze na bardzo drogie środki chemiczne? Tak, jeśli dokona się właściwego rozeznania lub ma się doświadczenie w używaniu tego typu preparatów. W przeciwnej sytuacji lepiej rozejrzeć się za chemią gospodarczą dostępną w dedykowanych sklepach czy hurtowniach. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze będzie to równoznaczne z większym wydatkiem.
Tymczasem niespodzianka! Składniki, z których możesz tworzyć domowy płyn do mycia okien, prawdopodobnie znajdziesz w… swoim domu! Jeżeli nie wyrzuciłeś jeszcze butelki ze spryskiwaczem po wykorzystanym płynie, wypłucz ją porządnie i wlej płyn domowej roboty. Przykładowe mieszaniny i ich ewentualną skuteczność opisujemy w kolejnych częściach artykułu.
Mycie okien płynem do naczyń
Mocno zabrudzone okna śmiało możemy myć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. W ten sposób pozbędziemy się tłustych plam, odcisków palców, zacieków itd. Płynem do naczyń możemy umyć przede wszystkim plastikowe framugi czy żaluzje.
Ta sama miska z roztworem wystarczy nam do odświeżenia wewnętrznego i zewnętrznego parapetu. Jest to zatem rozwiązanie niezwykle ekonomiczne.
Uwaga! Przed użyciem wody z płynem, warto nanieść roztwór na małą powierzchnię, by sprawdzić, czy taka mieszanka na pewno będzie dla niej bezpieczna.
Mycie okien wodą z octem
Najpopularniejszą mieszanką naturalnych składników, które sprawią, że nasze okna będą wyglądać czysto i świeżo, jest woda i ocet spirytusowy. Przygotowanie takiego specyfiku nie jest żadną sztuką, gdyż nie musimy zwracać uwagi na proporcje.
Woda z octem, jakie proporcje do mycia okien?
- Stosunek 1:1 sprawdzi się doskonale.
Ocet to nie tylko nieprzejednany wróg tłustych plam i brudu, ale również całkiem sprawny nabłyszczacz! Ktoś może narzekać na jego intensywny zapach, jednak nie pozostaje on na długo – wystarczy przeczekać tych kilka chwil, aż się całkowicie ulotni.
Jeżeli jednak w mieszkaniu znajduje się wyjątkowy wróg octowego aromatu, dobrą kontrpropozycją będzie sok z cytryny. Na 2 litry wody wystarczy nam jedna wyciśnięta cytryna.
To jednak nie wszystko! Inne przepisy na domowy płyn do mycia okien to m.in.:
- woda plus spirytus salicylowy w proporcji 1:1
-
2 łyżeczki boraksu na 3 szklanki wody plus zaparzona herbata.
Jeśli chcemy powstrzymać kurz przed osadzaniem się na wymytej powierzchni, do płynu dolejmy glicerynę (wystarczy kilka kropli).
Dedykowany środek czyszczący do mycia okien
Jeśli zależy nam na skutecznym środku, starajmy się sięgać wyłącznie po sprawdzone produkty renomowanych producentów. Dadzą nam one pewność, że okna będą doczyszczone, a naszemu zdrowiu nie zagrożą składniki niewiadomego pochodzenia. Dedykowane środki czyszczące do mycia okien możemy podzielić na dwie kategorie:
- płyny do mycia ram i parapetów
-
oraz płyny do przeszkleń.
Jaki środek do mycia ram czy parapetów?
- KÄRCHER - RM 533 DO CZYSZCZENIA KAMIENIA/LINOLEUM/PCV.
Płyn idealnie nadaje się do usuwania starych powłok nabłyszczających, a także pozbywania się uporczywych zabrudzeń z lakierowanych parkietów, kamienia, linoleum, PVC czy powierzchni korkowych. Jest tylko jedno zastrzeżenie: nie wolno stosować ich do powierzchni drewnianych nielakierowanych.
Jaki środek do mycia przeszkleń?
- KÄRCHER - RM 500 ŚRODEK DO CZYSZCZENIA SZKŁA W KONCENTRACIE.
Nadaje się on do wszystkich szklanych powierzchni, usuwając zarówno uporczywe zabrudzenia, tłuste plamy, jak i zanieczyszczenia emisyjne. Co ważne, nie pozostawia smug! Sprawdzi się jako podstawowy środek do myjek okiennych od Kärcher.
Kolejnym środkiem do efektywnego mycia przeszkleń jest:
- KÄRCHER - RM 503 ŚRODEK DO CZYSZCZENIA SZKŁA W KONCENTRACIE.
Płyn nadaje się do czyszczenia gładkich powierzchni, takich jak szyby, kabiny prysznicowe czy lustra. Po zastosowaniu produktu woda spływa szybciej ze szklanych powierzchni, a zabrudzenia nie pojawiają się tak szybko. RM 503 jest dedykowanym środkiem do myjek od Kärcher.
Jak i dlaczego powstają smugi na oknach? Co robimy źle?
Dlaczego po czasochłonnym i pieczołowitym myciu na oknach pozostają smugi? Odpowiedzi jest kilka. Jak już wspominaliśmy, sprzymierzeńcem smug jest mycie w pełnym słońcu.
Problem pojawia się również gdy:
- zastosujemy niewłaściwe proporcje płynu i wody
- lub użyjemy złej ścierki.
Trudniej o smugi, kiedy zdecydujemy się na dedykowany sprzęt i detergenty.
Podstawowy domowy sposób mycia okien
Do mycia okien potrzebny nam będzie żelazny zestaw:
- miska,
- ścierka,
- ręcznik papierowy.
O ile rolka papieru to niezwykle ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, nie zawsze przekłada się ono na efektywność mycia okien. Papier ma to do siebie, że lubi pozostawiać smugi i paprochy, które bywają trudne do usunięcia.
Przeczytaj także: Czyszczenie szafek kuchennych - praktyczne porady i domowe sposoby
Jak błyskawicznie i skutecznie myć okna bez smug?
Oprócz sposobów, które wymieniliśmy we wcześniejszych akapitach, podstawowym sposobem na uniknięcie smug jest używanie dedykowanej myjki do okien.
Myjki do okien dają możliwość szybkiego, łatwego i skutecznego mycia okien bez smug. Podstawowa procedura mycia jest bardzo prosta:
1. szklaną powierzchnię spryskujemy preparatem w sprayu,
2. następnie przecieramy ściereczką z mikrofibry,
3. ostatnim etapem jest zebranie wody za pomocą urządzenia zasysającego wodę.
Dlaczego warto zainwestować w myjkę do mycia okien w domu?
Przede wszystkim chodzi o czas i precyzję, które są nam w stanie zapewnić jedynie urządzenia przeznaczone do konkretnych zadań.
- Myjka do okien gromadzi brudną wodę bez pozostawiania smug i plam.
- Dzięki możliwości pracy we wszystkich kierunkach urządzenie jest zdolne umyć powierzchnie o niemal dowolnym kształcie! A więc wszelkie niestandardowe tafle, załamania czy obłości nie stanowią dla myjki żadnej przeszkody.
- Myjka przyda nam się również do mycia płytek czy luster. Jest to urządzenie poręczne, lekkie, a bateria wytrzymuje ponad 30 minut intensywnego mycia co w zupełności wystarczy do wyczyszczenia większości zabrudzonych powierzchni.
Czy warto kupić akumulatorową myjkę do okien?
Mini ranking myjek do okien
Dla czytelników zainteresowanych zakupem myjki do okien przygotowaliśmy przegląd aktualnych modeli na każdą kieszeń.
Myjki do okien Kärcher: porównanie
1. Myjka do okien WV 1
Kompaktowy, a przy tym niezwykle poręczny model WV 1 pozwala na skuteczne mycie poziomych i pionowych powierzchni.
Jest to optymalny wybór dla każdego gospodarstwa domowego. Warto pomyśleć o tej inwestycji w pierwszej kolejności, gdyż nie generuje dużych kosztów, a jej działanie jest niezwykle efektywne.
Cena: ok. 219 zł
2. Myjka do okien WV 2 HOME LINE + KV 4 HOME LINE
Model reprezentujący średnią półkę w tej kategorii produktów. W cenie dostajemy baterię o większej pojemności, mniejszą wagę, niższy poziom emitowanego dźwięku, łatwy do opróżnienia zbiornik wody brudnej, ładowarkę oraz wibrujący pad KV 4.
Wibrujący pad KV 4 znacząco ułatwia czyszczenie okien. Zwilża szybę i zmiękcza brud, który można następnie łatwo usunąć korzystając z myjki do okien WV 2.
Cena: ok. 400 zł
3. Myjka do okien WV 5 PREMIUM – ZESTAW NON STOP PROMO
Poza udogodnieniami, o których czytaliśmy przy okazji omawiania poprzedniego modelu, ten posiada ssawkę z regulowaną odległością czyszczenia. Rozwiązanie to przydaje się, kiedy czyścimy okno wzdłuż silikonowego spojenia szyby z futryną – zapobiega powstawaniu zacieków tuż przy framudze.
Model Promo zawiera również lancę teleskopową ułatwiającą mycie wysoko położonych okien. Może być wydłużona nawet do 1,90 metra.
W wyposażeniu dostajemy wąską ssawkę 170 mm, preparat do mycia okien, butelkę ze spryskiwaczem Extra, pad z mikrofibry, ssawkę, dwie wymienne baterie litowo-jonowe, ładowarkę, a także stację do ładowania baterii.
Cena: około 550 zł
Żródło: Kärcher
![]() Jak zabezpieczyć ściany nad blatem kuchennym
Ściana łącząca blat kuchenny i meble to miejsce które często się brudzi, zachlapuje itp. Dlatego... więcej... Jak przygotować stół na święta
Świąteczne przygotowania to ciągłe poszukiwania - prezentów, smakołyków oraz nakryć do... więcej... Dobór płytek - optyczne sztuczki
Ściany są bardzo ważnym elementem wnętrza. W zależności od naszych upodobań mogą one być dla wnętrza... więcej... |


- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Szuflada Hettich AvanTech You
- 4 naczynia dla miłośnika wypieków
- Jazda próbna kuchni
- Okapy w kolorze od Ciarko Design
- Panele winylowe Rocko
- Wygodna kuchnia - lodówki Samsung
- Farba do malowania płytek
- Stara cegła - urok i prostota
- Baterie bezdotykowe kuchenne
- Kolory mebli kuchennych
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Mozaika w artystycznym wydaniu
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Panele podłogowe wodoodporne
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Płyta gaz pod szkłem Optimex
- Naturalne piękno drewna
- Limitowana kolekcja grzejników od Paprocki&Brzozowski
- Baterie Schock -komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
