Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl
aurora

aurora

Jak oświetlić kuchnię

artykuł promocyjny

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Należy zapewnić w kuchni nie tylko oświetlenie ogólne, ale również różnych wybranych miejsc - stref roboczych, takich jak: blat roboczy, kuchenka czy zlewozmywak oraz stół.

Jak oświetlić kuchnię

fot.: Studio Sto Procent

 

Oświetlenie centralne - ogólne

Tradycyjnym sposobem oświetlenia kuchni jest lampa umieszczona w centralnym punkcie w suficie, dzięki czemu uzyskujemy równomierną dystrybucję światła w całym pomieszczeniu. Jednak taki sposób oświetlenia ma minusy, a mianowicie pobiera sporo energii (100, 150 czy 200 watów w ciągu godziny) - a zatem jest dość kosztowne. Ponadto meble kuchenne zazwyczaj ustawione pod ścianami, więc przygotowując posiłki przy blacie roboczym będziemy mieli światło za plecami. Może to być przyczyną wypadków z powodu słabego oświetlenia miejsca pracy. Centralne oświetlenie w kuchni jest mało efektywne, niekorzystnie wpływa na wzrok. W wielu zakamarkach, takich jak np. pod wiszącymi szafkami, powstają cienie, które utrudniają pracę. Dlatego też w kuchni powinno się, poza oświetleniem ogólnym, zapewnić dodatkowe źródło światła.

Aranżacja kuchni - Izabela (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"       

 

Sposoby oświetlenia ogólnego w kuchni

 • żyrandol
 • plafon
 • listwa halogenowa złożona z kilku reflektorów z możliwością regulacji kierunku i kąta nachylenia
 • oprawy świecące w dół (typu downlight)


  Aurora Technika Świetlna - oświetlenie do kuchni Wisząca lampa Nimis Astro LightingLampa wisząca Joel Pendant 7195 Astro Lighting

fot.: Aurora Technika Świetlna

Aurora Technika Świetlna - oświetlenie do kuchniAurora Technika Świetlna - oświetlenie do kuchniAurora Technika Świetlna - oświetlenie do kuchni

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

Światło odbite

Światło odbite jest jednym ze sposobów oświetlenia ogólnego kuchni. Wykorzystuje ono efekt odbicia światła. Ten rodzaj oświetlenia polega na tym, że strumień światła jest kierowany do góry na sufit a nie bezpośrednio w dół na oświetlane powierzchnie. Następnie światło jest rozpraszane na pomieszczenie. Gwarantuje to bezcieniowe i miękkie oświetlenie.

 

Miejscami, gdzie montowane są źródła światła odbitego są:

 • wnęki w górnych częściach ścian oraz w podwieszanych sufitach
 • górne szafki.


Światło odbite jest przeznaczone przede wszystkim do małych kuchni, w które można optycznie powiększyć poprzez mocne i jasne podświetlenie sufitu.

Kuchnia z frontami z laminatu szklanego RAUVISIO crystal

fot.: Rehau

 

Oświetlenie miejscowe - kierunkowe

W kuchni bardzo ważną kwestią jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia stref roboczych, w których wykonujemy jakieś czynności. Oświetlenie miejscowe powinno być jasne, ale nie może oślepiać. Miejsca pracy w kuchni oświetla się światłem skupionym. Strefami, które w kuchni wymagają dodatkowego doświetlenia w postaci oświetlenia miejscowego są:

 • blaty robocze
 • stół kuchenny
 • zlewozmywak
 • kuchenka

Häfele oświetlenie LED

fot.: Häfele - oświetlenie LED

 

Oświetlenie miejscowe kuchennego blatu

W kuchni blat roboczy jest szczególnym miejscem, wymagającym dodatkowego doświetlenia. Blat należy oświetlić równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Istnieje kilka możliwych sposobów na oświetlenie blatu roboczego. Pierwszy sposób jest dostępny jeżeli nad blatem znajdują się szafki wiszące. Można wówczas pod szafkami zamontować małe lampki halogenowe o niedużej mocy. Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego wykorzystanie systemów halogenów rozpiętych lub zamontowanych nad górnymi szafkami.

 LED oświetlenie kuchni GTV

fot.: GTV

 

Oświetlenie podszafkowe może może być realizowane na dwa sposoby:

 • poprzez wmontowanie w dno szafek poziomo cienkich opraw, w których instaluje się żaróki halogenowe.
 • poprzez montowanie od spodu szafek opraw do żarówek halogenowych lub miniaturowych świetlówek liniowych, a także coraz bardziej popularnych taśm LED.


W tym rodzaju oświetlenia podszafkowego należy pomyśleć o zamontowaniu listwy meblowej, która będzie osłaniać wzrok osób pracujących przy blacie.

W przypadku wyspy kuchennej do oświetlenia blatu roboczego stosuje się ekran, który podwieszony jest do sufitu i służy do umieszczenia w nim lamp.  

Amix - oświetlenie ledoweRad-Pol - oświetlenie LED w kuchni

                      fot.: Amix                                                               fot.: Rad-Pol                     

 

Oświetlenie stołu kuchennego

Do oświetlenia stołu kuchennego najczęściej wykorzystuje się lampę wiszącą centralnie nad stołem. Najlepiej zastosować lampę z kloszem, żeby światło nie oślepiało osoby siedzące przy stole. W małych kuchniach nad stołem wystarczy zawiesić kinkiet. Jeżeli w kuchni znajduje się wyspa kuchenna, to dobrym rozwiązaniem jest obniżenie sufitu nad stołem i oświetlenie go wpustami halogenowymi.

Wiszące lampy Ithaca Astro Lighting

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

Oświetlenie nad szafkami kuchennymi

Oświetlenie nad szafkami kuchennymi pełni rolę dekoracyjną oraz służą doświetlenia wnętrz szafek po ich otworzeniu. Do takiego oświetlenia stosuje się lampki halogenowe, które montowane są na specjalnych wysięgnikach lub w umieszczonych nad szafkami płytach. Lampki te instaluje się pośrodku szerokości szafek.

 

Oświetlenie dekoracyjne

Jest to dodatkowy rodzaj oświetlenia, które jest nieobowiązkowe, ale nadaje ono klimat w kuchni. Oświetlenie podszafkowe może pełnić rolę oświetlenia dekoracyjnego. Jeżeli mamy w kuchni szafki przeszklone, to możemy również podświetlić ich zawartość. Można do tego celu wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe, które zużywają zdecydowanie mniej energii od tradycyjnych i posiadające doskonałe walory dekoracyjne.

Ponadto w kuchni można pomyśleć o wnękach z płyt kartonowo-gipsowych, których podświetlone wnęki stanowią świetna dekorację kuchni.


Szukasz inspiracji oświetlenia kuchni? Zobacz koniecznie:
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Häfele, Rad-Pol, Rehau, GTV, Amix, Studio Sto Procent

Facebook
Instagram