Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jaką płytę kuchenną wybrać?

artykuł promocyjny

Indukcyjna czy gazowa? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Ile palników lub pól grzewczych sprawdza się najlepiej oraz płyta z jakiego tworzywa będzie się pięknie prezentować i łatwo czyścić? Zakup płyty wymaga od nas zwrócenia uwagi na szereg parametrów. Poniżej prezentujemy istotne czynniki, które pomogą nam wybrać optymalne rozwiązanie do naszych potrzeb oraz metrażu kuchni.

Jaką płytę kuchenną wybrać?

Szeroki wybór sprzętu AGD daje możliwość zakupu płyty grzewczej jako osobnego urządzenia. Dzięki temu można mieć w domu nowoczesną, wbudowaną w blat kuchenny płytę. Jest to rozwiązanie estetyczne i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kuchni. Najpopularniejszymi typami płyt grzewczych są płyty gazowe, elektryczne oraz indukcyjne. Podczas zakupu płyty należy również pamiętać, aby odpowiednio dobrać jej rozmiar do miejsca gdzie ma być zabudowana oraz o jej kształcie, wielkości i rozmieszczeniu palników.

Kuchnia w stylu francuskimFrancuska kuchnia LACANCHE

fot.: LACANCHE - stylowe kuchnie francuskie

Podstawową kwestią przy kupnie płyty grzewczej jest wybór typu płyty. Jest on uzależniony od rodzaju instalacji jaki znajduje się w naszej kuchni. Jeżeli w domu posiadamy instalację gazową, należy kupić płytę z podłączeniem do gazu. Jeśli nie mamy gazu, a instalację elektryczną, należy wybrać płytę ceramiczną lub indukcyjną.

 

 

Rodzaje płyt grzewczych

  • Płyta gazowa

Wyposażona jest w tradycyjne palniki gazowe. Jest tańsza w zakupie i eksploatacji, daje też możliwość szybkiej regulacji temperatury. Do płyty gazowej wymagane jest jednak podłączenie specjalnej wentylacji w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdowała. Płyty gazowe są obecnie bardzo atrakcyjne wzorniczo, a także coraz bezpieczniejsze, gdyż istnieje możliwość kupna płyty gazowej z zabezpieczeniem przeciwpyłowym, które odcina samoczynnie gaz, gdy przypadkowo zgaśnie płomień.

Płyta gazowa do zabudowy KGH 7533 TCI B

fot.: Kernau - płyta gazowa do zabudowy KGH 7533 TCI B

Płyty gazowe kojarzą się nam głównie z rusztem i płomieniem, jednak technologia produkcji tych płyt poszła tak bardzo do przodu, że dziś możemy wybrać również wariant, który wyglądem wcale nie przypomina tradycyjnej kuchenki. Są to płyty gazowe bez płomienia.

SOLGAZ - Płyta gazowa GNC 4 AUTOPłyta gazowa GPC 4+1 - SOLGAZ

fot.: Solgaz - płyty gazowe: po lewej płyta z gazem na szkle - GNC 4 AUTO, a po prawej płyta gazowa bez płomieni - GPC 4+1

W płytach gazowych ruszt, który podtrzymuje naczynia nad płomieniem, może być jednoczęściowy, dwuczęściowy, a nawet osobny dla każdego palnika. Płyta posiada zazwyczaj 4 palniki gazowe: 1 duży - silnie grzejący, 2 standardowe i 1 mały. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty 2-, 3 lub 5-palnikowe. Palnik może mieć np. potrójny wieniec, tzw. turbo, co zwiększa jego moc. Płyty pod palnikowe najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, szkła ceramicznego w różnych kolorach.
 

Zobacz więcej: Płyta gazowa szklana czy emaliowana

Candy  - kuchenka gazowaPłyta gazowa EGG7353NOX

    fot. Candy                                                  fot.: Electrolux

 

  • Płyta elektryczna

Jest to płyta z palnikami elektrycznymi, które mają postać płytek grzewczych. Przeważnie są to spiralne grzałki pokryte warstwą żeliwa  o zróżnicowanej średnicy, którymi sterujemy za pomocą tradycyjnych pokręteł. W zależności od mocy grzałki wyróżnia się krążki standardowe i szybko grzejne. Ze względu na brak jednolitej płaskiej powierzchni płyty elektryczne są trudniejsze do czyszczenia, a konwencjonalne spirale grzejne sprawiają, że płyty te są mniej oszczędne od płyt ceramicznych. Ponadto płyty elektryczne nie posiadają zaawansowanych funkcji jak programatory zegarowe, czujniki ciepła szczątkowego, czy zabezpieczenia przed dziećmi. Pomimo tego nadal znajdują nabywców ze względu na swą prostotę, łatwość obsługi oraz przede wszystkim niską cenę. Należy pamiętać, aby płyta wyposażona była w termo wyłącznik, który po uzyskaniu określonej temperatury odłącza i włącza zasilanie, aby  utrzymać stałą temperaturę. Ważna jest też blokada przed przypadkowym uruchomieniem, która pozwala na zablokowanie elementów sterujących kuchnią. Bywają też płyty wyposażone w czujnik reagujący na obecność naczynia. Płyta choć włączona nie zacznie grzać dopóki nie umieści się na niej jakiegoś naczynia. Wybierając płytę elektryczną zyskujemy nowoczesny sprzęt, który dzięki płaskiej, gładkiej powierzchni łatwo utrzymać w czystości.

 

  • Płyta ceramiczna

To wygodne i nowoczesne urządzenie. Płyta ma gładką i płaską powierzchnie wykonaną z odpornego materiału ceramicznego. Pod ceramiczną powierzchnią znajdują się elementy grzejne: są to najczęściej spirale elektryczne lub, rzadziej, lampy halogenowe. Te ostatnie nagrzewają się szybciej, dzięki czemu stosowane są najczęściej w szybko grzejnych polach. Najnowsze płyty ceramiczne charakteryzują się doskonałą zdolnością przewodzenia ciepła. Na płycie  wyodrębnione są pola grzejne. Powierzchnia wokół nich pozostaje chłodna – nie ma niebezpieczeństwa oparzenia. Ceramiczne płyty mogą mieć różne rodzaje płyt grzejnych. Inne zalety płyt ceramicznych to łatwa kontrola za pomocą przycisków dotykowych, zabezpieczenie przeciw dzieciom (blokada), timer, a w droższych modelach czujniki smażenia oraz automatyka gotowania. Ze względu na liczne zalety płyty ceramiczne należą do najbardziej popularnych elektrycznych płyt grzejnych w naszym kraju.
Ceny 4-polowych płyt indukcyjnych zaczynają się od ok. 750 zł, lecz wielopolowe modele posiadające najbardziej zaawansowane funkcje mogą kosztować kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kuchnia z płytą indukcyjną

fot.: Kernau - płyta indukcyjna KIH 6434-4B

 

  • Płyta indukcyjna

Mechanizm działania płyty indukcyjnej oparty jest na najnowocześniejszych technologiach energooszczędnych. Grzeją poprzez indukcję elektromagnetyczną, czyli zmienne pole elektromagnetyczne. Wymieniające energię między generującymi je cewkami a garnkiem. Szybkie zmiany tego pola powodują powstawanie w dnie naczynia prądów wirowych, które z kolei rozgrzewają garnek i znajdującą się w nim potrawę. Dzięki temu ciepło wytwarzane jest jedynie na dnie naczynia a nie na powierzchni płyty. Płyta indukcyjna nagrzewa się tylko tyle, ile ciepła przekaże jej gorący garnek i to jedynie w polu grzewczym - reszta płyty pozostaje zimna. O temperaturze pola grzewczego tuż po zakończeniu gotowania informuje wskaźnik zalegania ciepła. Płyty indukcyjne kupuje się jako samodzielne urządzenia, nie są zintegrowane w słupku z piekarnikiem. Montuje się je w meblach do zabudowy, które spełniają normę bezpieczeństwa, czyli nie odkształcają się, nie odbarwiają pod wpływem temperatury. Najważniejsze zalety płyt indukcyjnych to przede wszystkim szybsze gotowanie i smażenie, niższe zużycie energii elektrycznej, łatwiejsze czyszczenie oraz większe bezpieczeństwo, wygoda i kontrola procesu gotowania.
 

Płyta indukcyjna EHH3634F9KPłyta indukcyjna bez granic SI-47 Black - Solgaz

  fot.: Electrolux                                                    fot.: Solgaz       
    

 

  • Płyta gazowo-indukcyjna

Rozwiązaniem dla niezdecydowanych może być płyta łącząca różne żródła ciepła. Zestawienie w jednym urządzeniu pół grzewczych indukcyjnych oraz palników gazowych daje znacznie więcej możliwości, zarówno natury kulinarnej jak i wykorzystania różnych paliw. Jest to ciekawe rozwiązanie w przypadku chwilowego braku jednego z mediów (gazu lub prądu), gdyż nie dezorganizuje naszej pracy.

Electrolux - płyta gazowo-indukcyjna

fot.: Electrolux 


Mała czy duża - jak dobrać rozmiar płyty grzewczej
 

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest rozmiar jaki ma mieć płyta grzejna. Najczęściej płyty mają cztery pola grzewcze oraz znormalizowane wymiary dobrane tak by pasowały do ciągu szafek kuchennych. Jeżeli nasza kuchnia nie jest zbyt duża oraz gdy nie gotujemy zbyt często można wybrać płytę wąską 30-centymetrową z dwoma palnikami. Dla osób, które posiadają dużą rodzinę i często gotują oraz mają dużo miejsca w kuchni przeznaczone są płyty szerokie nawet 70 – 90 cm. z  pięcioma lub sześcioma polami. Za najbardziej standardowy wybór uważa się jednak tradycyjną płytę z czterema palnikami o szerokości 60 cm.

Płyty gazowe do małej kuchni

fot.: Electrolux - płyty typu Domino (szerokość x głębokość: 360 x 520 mm oraz 290 x 520 mm)

 

Płyta grzewcza - dodatkowe funkcje, innowacyjne rozwiązania, trendy

 

Płyty grzewcze w nowoczesnej odsłonie dają możliwość dopasowania do każdych warunków pracy. Urządzenia te dynamicznie rozwijają się pod kątem funkcji oraz wzornictwa. Nikogo już nie zaskakują idealnie gładkie powierzchnie, które po pierwsze są łatwe do czyszczenia, a po drugie wyglądają wyjątkowo dyskretnie. Do tego dochdzi szereg dodatkowych funkcji, które zwiekszają funkcjonalność płyt, a strefę gotowania czynią jeszcze bardziej komfortową. 

Płyta grzewcza - dodatkowe funkcje, innowacyjne rozwiązania, trendy

fot.: Franke - płyta z wbudowanym okapem Franke Mythos 2gether

Nowoczesne płyty sa intuicyjne, posiadają asystenta gotowania, dzięki którym jesteśmy w stanie osiągnąć wyższy poziom zaawansowania, możemy gotować jak szef kuchni. Zaawansowane techniki kulinarne, takie jak kąpiele wodne, gotowanie na parze itp. możliwe są dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zastosowanym w płytach najnowszej generacji. Precyzyjna regulacja temperatury pozwala gotować jak szef kuchni, a elastyczność płyt gazowych i elektrycznych daje nam możliwość dopasowania do aktualnych potrzeb. Przykładem jest funkcja zróżnicowanej wielkości palników i rozszerzalnych pól grzejnych.

Inteligentna płyta grzewcza

fot.: Electrolux - nowoczesne płyty grzewcze to także piękne wzornictwo

Wybór konkretnego modelu nie jest łatwy. Jednak nie ma sensu wydawać przewrotnie dużej kwoty na nowoczesne posiadające wiele funkcji i opcji płyty. To jaka płyta jest odpowiednia do poszczególnych stylów w kuchni uzależnione jest też od naszych upodobań. Ogólnie przyjmuje się: do kuchni klasycznych idealna będzie kuchnia gazowa z palnikami i rusztami, do kuchni nowoczesnej pasuje płyta indukcyjna lub ceramiczna na szkle lub stali. W innych stylach dobór uzależniony jest już od przyszłego użytkownika.

 


Zobacz koniecznie:
 

piekarnik

        Wybieramy piekarnik - budowa, rodzaje, funkcje
Jak wybrać sprzęt elektryczny do kuchni
  Jak wybrać sprzęt elektryczny do kuchni?
Urządzenia do zabudowy czy wolnostojące
  Urządzenia do zabudowy czy wolnostojące?

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Solgaz, Candy, LACANCHE, Electrolux, Franke Polska, Kernau


Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  Tesa
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEmako


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram