konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Zlewy stalowe - wybór, zakup, czyszczenie i pielęgnacja

data aktualizacji: 26-06-2015, 12:50 – artykuł promocyjny

Jednym z rodzajów zlewozmywaków są zlewy stalowe. Wbrew pozorom ich wybór nie jest taki prosty. Przed wyborem konkretnego modelu należy zapoznać się z informacjami na ich temat oraz dokładnie sprecyzować swoje potrzeby. Podstawowymi dylematami, przed jakimi stajemy wybierając zlewozmywak są: wybór ilości komór i ich głębokości, czy zlew z ociekaczem lepszy czy bez, z wykończeniem gładkim, szczotkowanym, lnem czy mikrolnem.

Zlewy stalowe - wybór, zakup, czyszczenie i pielęgnacja

Kupno zlewu stalowego? Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego. Jednak stając przed półką i słysząc pytania sprzedawcy: „Mikrolen czy szczotkowany? Ile komór? Czy potrzebny Państwu ociekacz? Czy w domu mają Państwo zmywarkę do naczyń?” wybranie zlewu już nie wydaje się takie łatwe. Oto kilka wskazówek jak dobrać zlew na miarę potrzeb i który najłatwiej utrzymać w czystości w codziennym użytkowaniu.

 

Zlewozmywak ze stojakiem na noże i deską do krojenia


Po pierwsze: zmywarka czy tylko zlew?


Jeśli w domu jest zamontowana zmywarka do naczyń - warto zrezygnować z dużego zlewu zajmującego wiele przestrzeni na blacie i pod nim. Zupełnie nieekonomiczne okażą się wówczas zlewy dwukomorowe lub co gorsza - dwukomorowe z ociekaczem. Zupełnie zbędne są w takiej sytuacji również zlewy z głębokimi komorami, bo wiadomo, że nie będą musiały mieścić dużej ilości naczyń. Jednak w przypadku braku zmywarki - zlew powinien być maksymalnie pojemny, zwłaszcza jeśli korzysta z niego wieloosobowa rodzina. Dwie komory lub dwie komory z ociekaczem (np. na suszarkę) okażą się najlepszym rozwiązaniem.
 

Kuchinox - Zlewozmywak stalowy ze stojakiem na noże i deską do krojenia


Po drugie: wykończenie


Zlewy stalowe mają kilka rodzajów wykończeń, które różni nie tylko ogólna estetyka, ale również sposób pielęgnacji w trakcie użytkowania. Najtańsze i chętnie kupowane są zlewozmywaki z wykończeniem gładkim. Mimo świetnego wyglądu trzeba się jednak liczyć w ich przypadku ze śladami użytkowania, np. zaciekami, jeśli niewłaściwie je pielęgnujemy. Alternatywą, która nie wymaga aż tak restrykcyjnej pielęgnacji są zlewozmywaki z wykończeniem szczotkowanym, lnem albo mikrolnem. Pierwsza estetycznie sprawia wrażenie podrapanej, choć jest w dotyku idealnie gładka. Druga ma dekor przypominający splot lniany, co powoduje, że jest chropowata i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Natomiast mikrolen to faktura, która łączy w sobie najlepsze właściwości powierzchni gładkiej i lnu. Jest na tyle mikroskopijna, by nie tracić na elegancji i na tyle chropowata, by zapobiegać pozostawaniu na niej drobnych zadrapań. Jedynym minusem tego rozwiązania jest nieco wyższa cena zlewozmywaka. Zwraca się ona jednak w postaci oszczędności na środkach do czyszczenia i czasie poświęconym na pielęgnację.

 


Po trzecie: Jak pielęgnować?


Po każdorazowym zmywaniu naczyń należy pamiętać o spłukaniu zlewu stalowego wodą i wytarciu do sucha miękką ściereczką lub irchą, co zapobiegnie powstawaniu zacieków.  Trzeba przy tym pamiętać, żeby pod żadnym pozorem do jego czyszczenia nie używać środków zawierających środki ścierne - piasek lub granulki. Nie należy go również czyścić wełną stalową, kwasem solnym, środkami zawierającymi chlor i brom ani druciakiem. Wszystko to może powodować uszkodzenie albo zadrapanie powierzchni zlewu. W przypadku, gdy zauważymy na zlewozmywaku uporczywy kamień wapienny jest na niego najlepszy i prosty myk… Wystarczy przetrzeć go w miejscach zakamienionych roztworem ciepłego octu i problem znika!

Zlewy ze stali nierdzewnej nadal są najchętniej kupowanymi zlewozmywakami w Polsce. Ten trend nie dziwi, po pierwsze dlatego, że mają atrakcyjne ceny, po drugie - łatwość w dopasowaniu niemal do każdego wnętrza. Zanim jednak podejmiemy decyzję, którą potem będzie trudno odwrócić należy przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” konkretnych rozwiązań.


 

Kontakt w sprawie produktów:

KUCHINOX Polska sp. z o.o. sp.k
Al. Kościuszki 3
90 - 418 Łódź
tel. +48 42 715 41 33
www: kuchinox.pl
mail: wyślij wiadomośćprodukty do kuchni: baterie » części zamienne » zlewozmywaki stalowe » akcesoria kuchenne
produkty do łazienek: baterie umywalkowe i wannowe » części zamienne » kolumny natryskowe » panele natryskowe » słuchawki » zestawy natryskowe
drzwi: klamki » kłódki » odbojniki » skrzynki pocztowe » szyldy krótkie » wizjery » wkładki
garderoby: ruchome » stojące » stojaki na obuwie
 

Zobacz zdjęcia w galerii Kuchinox

Podobne artykuły
Zlewozmywaki Deante ze znakiem must have 2016

zlewozmywaki

Zlewozmywaki Deante ze znakiem must have 2016

Zlewozmywaki granitowe z kolekcji Andante otrzymały wyróżnienie w konkursie „must have 2016”,... więcej...

Duet idealny - kompletujemy zlewozmywaki z bateriami kuchennymi

zlewozmywaki

Duet idealny - kompletujemy zlewozmywaki z bateriami...

Kuchnia w ostatnim czasie staje się coraz bardziej reprezentacyjną częścią domu i mieszkania. Z miejsca... więcej...

Czy szklany zlewozmywak to właściwy wybór?

zlewozmywaki

Czy szklany zlewozmywak to właściwy wybór?

Zlewozmywaki kuchenne zaskakują już nie tylko kształtem, funkcjonalnością, ale także kolorami i dostępnymi... więcej...