Jak usunąć kamień z czajnika
data aktualizacji: 11-09-2020, 08:17 – artykuł promocyjny
Kamienny nalot w czajniku powstaje z twardej wody. Jeśli woda, którą gotujemy, nie zostanie zmiękczona, proces narastania osadu będzie postępujący. Takie naczynie wygląda mało estetycznie, a poza tym gotowanie w nim wody zostaje wydłużone, co przekłada się na większe zużycie energii — prądu lub gazu. Z kamieniem w czajniku można walczyć zarówno domowymi sposobami, jak i stosując gotowe preparaty dedykowane do czajników.

fot.: Garneczki.pl
Kamień w czajniku jest niczym innym jak minerałem wytrąconym ze związków rozpuszczonych w wodzie, głównie magnezu i wapnia. Spożywanie wody z takiego czajnika nie jest dla nas zagrożeniem, ale jej smak oraz walory wizualne pozostawiają wiele do życzenia. Najlepszą metodą — jak zawsze — jest zapobieganie, czyli używanie wody zmiękczonej. Do tego celu można wykorzystać dzbanki filtrujące lub zamontować system zmiękczania wody w całym domu. Oczywiście ta druga opcja wymaga większych nakładów oraz jest znacznie bardziej czasochłonna, ale zyskamy miękką wodę w całym domu, również do mycia i prania oraz do systemu grzewczego, co przełoży się na dłuższą żywotność naszych urządzeń.
ZOBACZ SZCZEGÓŁY >> Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów
Środki odkamieniające do czajnika
Kamień z czajnika możemy usnąć kupując w sklepie przeznaczony do tego odkamieniacz. Występuje w postaci proszku, który wsypujemy do czajnika, zostawiamy na noc i rano już nie ma śladu po kamieniu. Koszt zakupu takiego proszku do usuwania kamienia to zaledwie parę złotych.
Domowe sposoby usuwania kamienia z czajnika
Można również użyć domowego sposobu: do czajnika wlewamy szklankę octu, następnie gotujemy i kamień odpada od ścian naczynia. Pamiętać należy, by zanim zaczniemy ponownie korzystać z czajnika zagotować w nim wodę jeszcze dwa razy. Pomieszczenie należy dobrze wywietrzyć, ponieważ ocet bardzo intensywnie pachnie. Zapachu nie wydziela, a identycznie działa kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Jeszcze tańsze i równie ekologiczne są obierki z ziemniaka, które należy zagotować, aby pozbyć się delikatnego osadu. Duży potencjał kryje się również w coca-coli. Wystarczy zagotować szklankę tego napoju, by przekonać się, że jest naprawdę skuteczny w wielu przypadkach. Przy mocnym kamieniu można dosypać łyżeczkę sody, choć proszek ten równie dobrze poradzi sobie w pojedynkę.
Zawsze po usunięciu kamienia należy dokładnie umyć czajnik, najlepiej poprzez zagotowanie w nim wody, którą wylewamy. Powyższe czynności możemy powtarzać wielokrotnie aż do momentu uzyskania zadowalających efektów. Każdy nalot można usunąć!
fot.: Europ24
Absolutnie nie należy samemu usuwać kamienia ostrymi narzędziami. Grozi to popsuciem czajnika i wtedy pozostaje jedynie wymiana na nowy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ >> Jaki czajnik wybrać
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Europ24, Garneczki.pl
![]() Jak zorganizować wygodną i praktyczną garderobę?
Optymalny dostęp do całej zawartości oraz system sprzyjający utrzymaniu porządku. To cechy najbardziej... więcej... Jak prawidłowo rozmrozić lodówkę?
Aby sprzęt AGD mógł działać prawidłowo, należy właściwie o niego zadbać. Regularne rozmrażanie... więcej... |


- Szuflada Hettich AvanTech You
-
Jazda Próbna Kuchni
- Wygodna kuchnia - lodówki Samsung
- Farba do malowania płytek
- Okapy Falmec - jasny punkt kuchni
- Oświetlenie pod szafki Design Light
- Stara cegła - urok i prostota
- Baterie bezdotykowe kuchenne
- Kolory mebli kuchennych
- Kuchnia wegetariańska, wegańska i witariańska
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Mozaika w artystycznym wydaniu
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Panele podłogowe wodoodporne - czym się wyróżniają
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Płyta gaz pod szkłem Optimex
- Naturalne piękno drewna
- Limitowana kolekcja grzejników od Paprocki&Brzozowski
- Baterie Schock -komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
