konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak usunąć kamień z czajnika

data aktualizacji: 11-09-2020, 08:17 – artykuł promocyjny

Kamienny nalot w czajniku powstaje z twardej wody. Jeśli woda, którą gotujemy, nie zostanie zmiękczona, proces narastania osadu będzie postępujący. Takie naczynie wygląda mało estetycznie, a poza tym gotowanie w nim wody zostaje wydłużone, co przekłada się na większe zużycie energii — prądu lub gazu. Z kamieniem w czajniku można walczyć zarówno domowymi sposobami, jak i stosując gotowe preparaty dedykowane do czajników.

Jak usunąć kamień z czajnika

fot.: Garneczki.pl

Kamień w czajniku jest niczym innym jak minerałem wytrąconym ze związków rozpuszczonych w wodzie, głównie magnezu i wapnia. Spożywanie wody z takiego czajnika nie jest dla nas zagrożeniem, ale jej smak oraz walory wizualne pozostawiają wiele do życzenia. Najlepszą metodą — jak zawsze — jest zapobieganie, czyli używanie wody zmiękczonej. Do tego celu można wykorzystać dzbanki filtrujące lub zamontować system zmiękczania wody w całym domu. Oczywiście ta druga opcja wymaga większych nakładów oraz jest znacznie bardziej czasochłonna, ale zyskamy miękką wodę w całym domu, również do mycia i prania oraz do systemu grzewczego, co przełoży się na dłuższą żywotność naszych urządzeń.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY >> Uzdatnianie wody w domu jednorodzinnym - przegląd systemów

 

Środki odkamieniające do czajnika

 

Kamień z czajnika możemy usnąć kupując w sklepie przeznaczony do tego odkamieniacz. Występuje w postaci proszku, który wsypujemy do czajnika, zostawiamy na noc i rano już nie ma śladu po kamieniu. Koszt zakupu takiego proszku do usuwania kamienia to zaledwie parę złotych.

 

Domowe sposoby usuwania kamienia z czajnika

 

Można również użyć domowego sposobu: do czajnika wlewamy szklankę octu, następnie gotujemy i kamień odpada od ścian naczynia. Pamiętać należy, by zanim zaczniemy ponownie korzystać z czajnika zagotować w nim wodę jeszcze dwa razy. Pomieszczenie należy dobrze wywietrzyć, ponieważ ocet bardzo intensywnie pachnie. Zapachu nie wydziela, a identycznie działa kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Jeszcze tańsze i równie ekologiczne są obierki z ziemniaka, które należy zagotować, aby pozbyć się delikatnego osadu. Duży potencjał kryje się również w coca-coli. Wystarczy zagotować szklankę tego napoju, by przekonać się, że jest naprawdę skuteczny w wielu przypadkach. Przy mocnym kamieniu można dosypać łyżeczkę sody, choć proszek ten równie dobrze poradzi sobie w pojedynkę.

Zawsze po usunięciu kamienia należy dokładnie umyć czajnik, najlepiej poprzez zagotowanie w nim wody, którą wylewamy. Powyższe czynności możemy powtarzać wielokrotnie aż do momentu uzyskania zadowalających efektów. Każdy nalot można usunąć!

fot.: Europ24

Absolutnie nie należy samemu usuwać kamienia ostrymi narzędziami. Grozi to popsuciem czajnika i wtedy pozostaje jedynie wymiana na nowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ >> Jaki czajnik wybrać

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Europ24, Garneczki.plPodobne artykuły
Jak zorganizować wygodną i praktyczną garderobę?

porady

Jak zorganizować wygodną i praktyczną garderobę?

Optymalny dostęp do całej zawartości oraz system sprzyjający utrzymaniu porządku. To cechy najbardziej... więcej...

Jak prawidłowo rozmrozić lodówkę?

porady

Jak prawidłowo rozmrozić lodówkę?

Aby sprzęt AGD mógł działać prawidłowo, należy właściwie o niego zadbać. Regularne rozmrażanie... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022