konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2019

Nescefe Dolce Gusto

Jaką deskę do krojenia wybrać

data aktualizacji: 03-06-2019, 07:09 – artykuł promocyjny

Deska do krojenia jest przyborem kuchennym, który znajduje się w każdej kuchni. Używamy jej do krojenia, siekania, miażdżenia lub rozbijania produktów. Nowoczesność i praktyczność zagościła i do tego sektora, o czym świadczy mnogość rozwiązań.

Jaką deskę do krojenia wybrać

Najpopularniejsze deski do krojenia to:

 • Deski szklane - wykonane ze szkła hartowanego, często z podkładkami antypoślizgowymi z gumy. Nie wchłaniają zapachów ani wody oraz szybko wysychają. Używane również jako podkładki do gorących garnków. Dostępne w wielu kolorach. Nie rysują się, lecz tępią noże. Gdy spadną na podłogę, rozbiją się na małe kawałki.
   

Szklana deska kuchenna

fot.: Cookandhome.pl - deska ze szkła hartowanego, marmur Typhoon

 • Deski bambusowe - wykonane są w 100 % z naturalnego materiału jakim jest trawa bambusowa.  Deski te uważane są za ekologiczne, ponieważ trawa bambusowa rośnie bardzo szybko więc jest materiałem szybko odnawialnym. Deski są lekkie, schną w ekspresowym tempie, a ich cena nie jest wysoka. Wyposażone w antypoślizgowe zaciski, które uniemożliwiają ich przesuwanie się podczas krojenia.
   

Deska kuchenna z wysuwaną tacką Emako.pl - Bambusowa deska do krojenia z wysuwaną, metalową tacą, ZELLER

                                       fot.: Europ24                                                      fot.: Emako.pl                       
           

 • Deski drewniane - wykonane z drewna drzew liściastych (np. dąb, olcha, kokos, buk). Deski nie tępią noży. Mają jednak wiele wad: nie są higieniczne, wchłaniają wodę oraz zapachy. Ulegają zarysowaniom oraz zabrudzeniom przy krojeniu produktów barwiących (zioła, buraki). Nie nadają się do mycia w zmywarkach
   

deska bukowa Gerlach - Heliosdrewniana deska do krojenia pieczywa Bread

fot.: Helios                                              fot.: GDI Garnolli    

 

 • Deski plastikowe - wykonane z tworzyw sztucznych, są tanie i lekkie. Można je myć w zmywarce, nie wchłaniają wody. Nie przyjmują zapachów z krojonych produktów. Łatwo jednak je zarysować.

Deska kuchenna do krojenia pieczywa MATRIX - Koziol

fot.: Emako.pl 

 • Deski granitowe (z kamienia naturalnego). Są trwałe. Ciężko je zarysować. Nie pochłaniają zapachów oraz nie barwią się od krojonych produktów. Niestety mają też wady, noże podczas krojenia ślizgają się i tępią. Nie nadają się do rozbijania mięsa.

Darsin - Deska do krojenia marmurowa

fot: Kamieniarstwo.org


 • Deski ceramiczne są wyjątkowo odporne. Nadają się nie tylko do krojenia, siekania, ale również do ubijania kotletów. Powłoka jest higieniczna i łatwa do utrzymania w czystości - jedzenie nie przywiera.
   

Deska ceramiczna prostokątna firmy Deante

fot.: Alveus

 

Kupujemy deskę do krojenia - na co zwrócić uwagę

Oprócz tworzywa, z którego została wykonana, deska może posiadać także wiele udogodnień. Jednym z nich jest rant. Takie zabeczpieczenie może z pewnością znacznie ułatwić i przyśpieszyć pracę w kuchni. Deska do krojenia z rantem chroni blat przed zabrudzeniem, a dzięki temu, że płyny z krojonych produktów zatrzymują się na obwodzie deski miejsce pracy pozostaje czyste. Z powodzeniem taka deska zastąpi nam również stolnicę w kuchni.

Cook&Home - Deska CUT&CARVE duża, czarna JOSEPH JOSEPH

 fot.: Cook & Home - dwustronna, wielofunkcyjna deska CUT&CARVE JOSEPH JOSEPH - z jednej strony gładka, z drugiej z ząbkami

Deska powinna być wygodna i ergonomiczna, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się modele z rączką. Ułatwia ona przenoszenie oraz przekładanie posiekanych składników. Rączka może być jedynie kłopotliwa w kwestii przechowywania - bowiem to zawsze element wystający oraz zwiększający powierzchnię deski. W takim przypadku wygodniejsze może okazać się niewielkie wycięcie w powierzchni deski, które nie wpłynie w znaczący sposób na powierzchnię do krojenia a posłuż jako wygodny uchwyt - nawet do zawieszenia.

Deska do krojenia z 3 wymiennymi nakładkami - Fiskars

fot.: Fiskars - deska do krojenia z 3 wymiennymi plastikowymi nakładkami

Deski często służą także do serwowania potraw. Najbardziej typowym tego przykładem są sery, które doskonale prezentują się podawane na desce. Czasami taką deskę można kupić od razu z kompletem noży slużących właśnie do krojenia i podawania serów. Do serwowania nadają się także deski stylizowane, na przykład na stare drewno oraz takie o ciekawym kształcie lub strukturze.  

Deska do serwowania serów z zestawem nożyTADAR - zestaw do pizzy: deska, łopatka, radełko - Europ24.pl

            fot.: Cookandhome.pl - deska WOCH na sery          fot.: Europ24.pl - zestaw do pizzy TADAR: deska,
     z zestawem noży                                               łopatka, radełko

Coraz większą popularnością cieszą się również deski z możliwością złożenia w wygodną łopatkę. W praktyce oznacza to, że rozłożona płasko deska jest wygodna do siekania, a ściśnięcie jej uchwytu powoduje, że tworzy się nam wygodna łopatka ułatwiająca przesypanie pokrojonych składników do garnka, czy miski. Takie składane deski są bardzo wygodne.

Cook and Home - składana deska do krojeniaCook and Home - składana deska do krojenia

fot.: Cook & Home - składana deska do krojenia

Względy higieniczne wymuszają na nas posiadanie w kuchnie więcej niż jednej deski do krojenia. Najlepiej, gdy do każdej serii produktów będziemy mieć oddzielną deskę. Świetnie wówczas sprawdzają się kolorowe deski z plastiku umieszczone w jednym bloku. Zajmują mało miejsca, są zawsze pod ręką, a my mamy pewność, że zapachy krojomnych produktów nie będą się wzajemnie przenikały. 

Zestaw desek kuchennych dedykowanych do mięsa, warzyw, ryb, pieczywaDeski kuchenne w zestawie - jak przechowywać w kuchni

fot.: Cook & Home - blok z deskami kuchennymi dedykowanymi do mięsa, warzyw, ryb, pieczywa

Ciekawą alternatywą, która cieszy się coraz większą popularnością są deski kuchenne zintegrowane z pojemnikiem na pieczywo. Takie rozwiązanie ułatwia organizację pracy w czasie przygotowywania posiłków oraz oszczędza miejsce w kuchni. Nic więc dziwnego, że producenci chętnie promują tego typu układ. 

Chlebak i deska do krojenieDeska do krojenia z chlebakiem

fot.: Cook & Home - chlebak z pokrywą w postaci deski do krojenia

fot.: Europ24

W ramach rozwiązania 2w1 ciekawą propozycją jest deska do krojenia z ostrzałką noża. Umieszczony w rączce element pozwala na szybkie naostrzenia noża w czasie krojenia, bez konieczności szukania kolejnego urządzenia.

fot.: Garneczki.pl

 


Konserwacja desek drewnianych


Deski drewniane po umyciu (nie można ich myć w zmywarce) wycieramy dokładnie do sucha. Jeśli są mocno zużyte istnieje możliwość odnowy deski poprzez zeszlifowanie zarysowanej powierzchni. Deski drewniane, podobnie jak inne naczynia z drewna, po wysuszeniu co pewien czas należy zaimpregnować olejem jadalnym, np. lnianym.

W codziennej pilęgnacji można wykorzystać sól kuchenna, która doskonale pochłania zapachy. Wystarczy natrzeć nią zabrudzoną powierzchnię i obficie spłukać wodą. Ten zabieg przyda się zwłaszcza po potrawach o wyrazistych zapachach, jak np. po przygotowywaniu ryby.
 

Franke - deska do krojenia

 fot.: Franke Polska

 

Jaką deskę wybrać


Pod względem uniwersalności, najszerszego wachlarzu zastosowań w ścisłej czołówce są deski plastikowe lub bambusowe. Obie deski praktycznie nie chłoną wody, nie rysują się, nadają się do krojenia zarówno chleba jak i mięsa. Obie nie chłoną zapachów, nadają się do mycia w zmywarce, są estetyczne i nie niszczą noży. Deska bambusowa jest dodatkowo ekologiczna - wykonana z surowców odnawialnych przy niewielkim udziale maszyn i technologii. Dlatego deski drewniane odchodzą do lamusa, bambusowe i plastikowe z powodzeniem zajmują ich miejsce.

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: GDI Garnolli, Europ24, Garneczki.pl, Cook and Home, Helios, Alveus, Franke Polska, Fiskars, Emako.plPodobne artykuły
Właściwa pielęgnacja ekspresu do kawy

akcesoria kuchenne

Właściwa pielęgnacja ekspresu do kawy

Właściwa i regularna pielęgnacja ekspresu jest niezbędna, jeśli chcemy mieć gwarację jego sprawnego... więcej...

Robimy przetwory - akcesoria ułatwiające przygotowanie dżemów, sałatek i marynat

akcesoria kuchenne

Robimy przetwory - akcesoria ułatwiające przygotowanie...

Robienie przetworów to sprawa bardzo przyjemna, ale też wymagająca. Warto więc ją sobie ułatwiać... więcej...

Porcelanowe kubki

akcesoria kuchenne

Porcelanowe kubki

Wysokiej jakości kubki porcelanowe stanowią doskonałe uzupełnienie zastawy stołowej. Duży wybór... więcej...Partnerzy

logo Deante      Nescafe Dolce Gusto

  logo Teka

   logo Peka       logo Helios

   Silesia Valdinox

    Franke

Kuchinox  Emako

Electrolux      Laveo