Emako

Jaką deskę do krojenia wybrać

data aktualizacji: 28-09-2020, 09:12 – artykuł promocyjny

Deska do krojenia jest przyborem kuchennym, który znajduje się w każdej kuchni. Używamy jej do krojenia, siekania, miażdżenia lub rozbijania produktów. Nowoczesność i praktyczność zagościła i do tego sektora, o czym świadczy mnogość rozwiązań.

Jaką deskę do krojenia wybrać

Najpopularniejsze deski do krojenia to:

 • Deski szklane - wykonane ze szkła hartowanego, często z podkładkami antypoślizgowymi z gumy. Nie wchłaniają zapachów ani wody oraz szybko wysychają. Używane również jako podkładki do gorących garnków. Dostępne w wielu kolorach. Nie rysują się, lecz tępią noże. Gdy spadną na podłogę, rozbiją się na małe kawałki.


 • Deski bambusowe - wykonane są w 100 % z naturalnego materiału jakim jest trawa bambusowa.  Deski te uważane są za ekologiczne, ponieważ trawa bambusowa rośnie bardzo szybko więc jest materiałem szybko odnawialnym. Deski są lekkie, schną w ekspresowym tempie, a ich cena nie jest wysoka. Wyposażone w antypoślizgowe zaciski, które uniemożliwiają ich przesuwanie się podczas krojenia.
   

Deska kuchenna z wysuwaną tacką Emako.pl - Bambusowa deska do krojenia z wysuwaną, metalową tacą, ZELLER

                                       fot.: Europ24                                                      fot.: Emako.pl                       
           

 • Deski drewniane - wykonane z drewna drzew liściastych (np. dąb, olcha, kokos, buk). Deski nie tępią noży. Mają jednak wiele wad: nie są higieniczne, wchłaniają wodę oraz zapachy. Ulegają zarysowaniom oraz zabrudzeniom przy krojeniu produktów barwiących (zioła, buraki). Nie nadają się do mycia w zmywarkach
   

deska bukowa Gerlach - Heliosdrewniana deska do krojenia pieczywa Bread

fot.: Helios                                              fot.: GDI Garnolli    

 

 • Deski plastikowe - wykonane z tworzyw sztucznych, są tanie i lekkie. Można je myć w zmywarce, nie wchłaniają wody. Nie przyjmują zapachów z krojonych produktów. Łatwo jednak je zarysować.

Deska kuchenna do krojenia pieczywa MATRIX - Koziol

fot.: Emako.pl 

 • Deski granitowe (z kamienia naturalnego). Są trwałe. Ciężko je zarysować. Nie pochłaniają zapachów oraz nie barwią się od krojonych produktów. Niestety mają też wady, noże podczas krojenia ślizgają się i tępią. Nie nadają się do rozbijania mięsa.

Darsin - Deska do krojenia marmurowa

fot: Kamieniarstwo.org


 • Deski ceramiczne są wyjątkowo odporne. Nadają się nie tylko do krojenia, siekania, ale również do ubijania kotletów. Powłoka jest higieniczna i łatwa do utrzymania w czystości - jedzenie nie przywiera.
   

Deska ceramiczna prostokątna firmy Deante

fot.: Alveus

 

Kupujemy deskę do krojenia - na co zwrócić uwagę

Oprócz tworzywa, z którego została wykonana, deska może posiadać także wiele udogodnień. Jednym z nich jest rant. Takie zabeczpieczenie może z pewnością znacznie ułatwić i przyśpieszyć pracę w kuchni. Deska do krojenia z rantem chroni blat przed zabrudzeniem, a dzięki temu, że płyny z krojonych produktów zatrzymują się na obwodzie deski miejsce pracy pozostaje czyste. Z powodzeniem taka deska zastąpi nam również stolnicę w kuchni.


Deska powinna być wygodna i ergonomiczna, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się modele z rączką. Ułatwia ona przenoszenie oraz przekładanie posiekanych składników. Rączka może być jedynie kłopotliwa w kwestii przechowywania - bowiem to zawsze element wystający oraz zwiększający powierzchnię deski. W takim przypadku wygodniejsze może okazać się niewielkie wycięcie w powierzchni deski, które nie wpłynie w znaczący sposób na powierzchnię do krojenia a posłuż jako wygodny uchwyt - nawet do zawieszenia.

Deska do krojenia z 3 wymiennymi nakładkami - Fiskars

fot.: Fiskars - deska do krojenia z 3 wymiennymi plastikowymi nakładkami

Deski często służą także do serwowania potraw. Najbardziej typowym tego przykładem są sery, które doskonale prezentują się podawane na desce. Czasami taką deskę można kupić od razu z kompletem noży slużących właśnie do krojenia i podawania serów. Do serwowania nadają się także deski stylizowane, na przykład na stare drewno oraz takie o ciekawym kształcie lub strukturze.  

TADAR - zestaw do pizzy: deska, łopatka, radełko - Europ24.pl

                    fot.: Europ24.pl - zestaw do pizzy TADAR, deska łopatka, radełko

Coraz większą popularnością cieszą się również deski z możliwością złożenia w wygodną łopatkę. W praktyce oznacza to, że rozłożona płasko deska jest wygodna do siekania, a ściśnięcie jej uchwytu powoduje, że tworzy się nam wygodna łopatka ułatwiająca przesypanie pokrojonych składników do garnka, czy miski. Takie składane deski są bardzo wygodne.


Względy higieniczne wymuszają na nas posiadanie w kuchnie więcej niż jednej deski do krojenia. Najlepiej, gdy do każdej serii produktów będziemy mieć oddzielną deskę. Świetnie wówczas sprawdzają się kolorowe deski z plastiku umieszczone w jednym bloku. Zajmują mało miejsca, są zawsze pod ręką, a my mamy pewność, że zapachy krojomnych produktów nie będą się wzajemnie przenikały.


Ciekawą alternatywą, która cieszy się coraz większą popularnością są deski kuchenne zintegrowane z pojemnikiem na pieczywo. Takie rozwiązanie ułatwia organizację pracy w czasie przygotowywania posiłków oraz oszczędza miejsce w kuchni. Nic więc dziwnego, że producenci chętnie promują tego typu układ. 

 


fot.: Europ24

W ramach rozwiązania 2w1 ciekawą propozycją jest deska do krojenia z ostrzałką noża. Umieszczony w rączce element pozwala na szybkie naostrzenia noża w czasie krojenia, bez konieczności szukania kolejnego urządzenia.

fot.: Garneczki.pl

 


Konserwacja desek drewnianych


Deski drewniane po umyciu (nie można ich myć w zmywarce) wycieramy dokładnie do sucha. Jeśli są mocno zużyte istnieje możliwość odnowy deski poprzez zeszlifowanie zarysowanej powierzchni. Deski drewniane, podobnie jak inne naczynia z drewna, po wysuszeniu co pewien czas należy zaimpregnować olejem jadalnym, np. lnianym.

W codziennej pilęgnacji można wykorzystać sól kuchenna, która doskonale pochłania zapachy. Wystarczy natrzeć nią zabrudzoną powierzchnię i obficie spłukać wodą. Ten zabieg przyda się zwłaszcza po potrawach o wyrazistych zapachach, jak np. po przygotowywaniu ryby.
 

Franke - deska do krojenia

 fot.: Franke Polska

 

Jaką deskę wybrać


Pod względem uniwersalności, najszerszego wachlarzu zastosowań w ścisłej czołówce są deski plastikowe lub bambusowe. Obie deski praktycznie nie chłoną wody, nie rysują się, nadają się do krojenia zarówno chleba jak i mięsa. Obie nie chłoną zapachów, nadają się do mycia w zmywarce, są estetyczne i nie niszczą noży. Deska bambusowa jest dodatkowo ekologiczna - wykonana z surowców odnawialnych przy niewielkim udziale maszyn i technologii. Dlatego deski drewniane odchodzą do lamusa, bambusowe i plastikowe z powodzeniem zajmują ich miejsce.

Antybakteryjna deska do krojenia

fot.: Ronic - antybakteryjna deska do krojenia

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: GDI Garnolli, Ronic, Europ24, Garneczki.pl, Helios, Alveus, Franke Polska, Fiskars, Emako.plPodobne artykuły
Robimy przetwory - akcesoria ułatwiające przygotowanie dżemów, sałatek i marynat

akcesoria kuchenne

Robimy przetwory - akcesoria ułatwiające przygotowanie...

Robienie przetworów to sprawa bardzo przyjemna, ale też wymagająca. Warto więc ją sobie ułatwiać... więcej...

Jak grillować wygodnie? Akcesoria kuchenne pomocne w trakcie grilla

akcesoria kuchenne

Jak grillować wygodnie? Akcesoria kuchenne...

Małe grillowanie ze znajomymi czy duża impreza rodzinna w towarzystwie dań z rusztu? Bez względu na to,... więcej...


Partnerzy

Ergo International sp zo.o.   Emako

      logo Deante

   logo Peka       logo Helios

    Franke

Ronic

Kuchinox  Laveo

Electrolux    logo Teka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

aranżacje łazienek