konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak samodzielnie zamontować baterię i zlewozmywak

data aktualizacji: 08-01-2020, 10:54 – artykuł promocyjny

Montaż urządzeń kuchennych, takich jak: zlewozmywak czy bateria kuchenna jest prosty. Każda osoba może samodzielnie je zainstalować, wystarczy tylko kilka narzędzi, dobre chęci i cenne porady eksperta. Poniżej kilka porad eksperta z firmy Deante na temat jak szybko i sprawnie zamontować zlewozmywak i baterię kuchenną.

Jak samodzielnie zamontować baterię i zlewozmywak

fot.: bateria Minimal


Na co zwrócić uwagę wybierając baterię kuchenną i zlewozmywak?

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż, to jeszcze przed zakupem baterii oraz zlewozmywaka, należy zastanowić się nad kilkoma istotnymi szczegółami. Pierwszym z nich jest zbadanie instalacji wodnej. W dużej mierze to od niej zależeć będzie rodzaj baterii w naszej kuchni. Jeżeli podłączenia wychodzącą wprost ze ściany, a nie jesteśmy zdecydowani na gruntowną modernizację, możemy być zmuszeni do zainstalowania baterii ściennej. Na rynku dostępny jest szereg baterii ściennych, których design idealnie pasuje do nowoczesnego wystroju kuchni. Należy pamiętać, że w razie montażu takiej baterii trzeba zachować wysokość sięgającą 25-35 cm od krawędzi zlewozmywaka.

Warto również zadecydować wcześniej czy chcemy mieć baterię mieszakową (z jedną dźwignią jak np. model Ultra), czy dwuuchwytową. W przypadku drugiego rodzaju, ekspert Deante radzi, by tradycyjne dokręcane głowice zastąpić głowicami o kącie obrotu 90° - są one wygodniejsze w obsłudze i mniej awaryjne. Warto również przyjrzeć się szczegółom technicznym baterii. Ważne, by posiadała ceramiczną głowicę zapobiegającą kapaniu wody oraz uszczelki wyposażone w sitka, zabezpieczające przed zanieczyszczeniami z sieci wodociągowej. Równie istotny jest kształt i długość wylewki, jej sposób montażu do korpusu oraz to, jakiej grubości są tak zwane mimośrody, służące do połączenia baterii z instalacją.


By bateria pasowała jak ulał

Decydując się na baterię stojącą (sztorcową), musimy pamiętać, że montowane są one zazwyczaj na obrzeżu zlewozmywaka lub na blacie. Podobnie jak w przypadku baterii ściennych, bardzo ważna jest wylewka. Jej kształt i długość muszą być odpowiednio dopasowane do zlewozmywaka, więc wybór baterii powinien być od niego uzależniony. Do wyboru mamy całą masę kształtów; przypominają one najczęściej litery: L i U tak jak model Primo, czy też Minimal. Jednak w kwestii praktycznej najważniejsze są wymiary baterii. Za długa będzie utrudniać wiele czynności, jak np. zmywanie, zaś zbyt krótka spowoduje wiecznie zachlapany wodą blat i jego okolice.

Deante - bateria Primo

fot.: bateria Primo


W przypadku zlewów dwukomorowych niezbędna wręcz jest wylewka obrotowa. Interesującym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą rączką natrysku Jaguar Line. Zwykle mają one zasięg od 1 do 1,5 m, co ułatwia zachowanie czystości zlewozmywaka oraz napełnianie wodą dużych garnków, wiader, czy po prostu zwykłego czajnika.

 

Deante - bateria Jaguar Line

fot.: bateria Jaguar Line


Bateria i zlewozmywak - nierozłączny duet

Musimy pamiętać też, że poza funkcjonalnością, bateria musi się doskonale komponować wizualnie ze zlewozmywakiem. Razem mają stworzyć nierozłączny duet górujący nad resztą kuchni. Ważne, by materiały z których są wykonane, były dobrze do siebie dopasowane. W związku z tym przed instalacją należy zdecydować o tym, czy będzie to zlewozmywak granitowy, stalowy czy ceramiczny. Istotny jest również sposób jego montażu. Do wyboru mamy zlewozmywak wbudowany w blat lub nakładany na szafkę. Do wyboru pozostaje jeszcze ilość komór – mogą być 1-komorowe (np. model Swing), 1,5-komorowy (np. Xylo), czy też 2-komorowy (np. Zorba), oczywiście w dowolnej kombinacji: z ociekaczem lub bez. Gdy już ustalimy wszystkie szczegóły i dokonamy odpowiedniego zakupu, możemy zabrać się do pracy. Montaż nie jest trudny i trwa parę chwil.
 

Deante - zlewozmywak granitowy Zorba

fot.: zlewozmywak granitowy Zorba


Zrób to sam - montaż baterii kuchennej i zlewozmywaka

Do instalacji potrzebne będą: miarka, wkrętak oraz 4 metalowe wkręty; w przypadku zlewozmywaka wpuszczanego w blat, dodatkowo wyrzynarka i środek uszczelniający. Zacząć należy od wycięcia odpowiedniej wielkości otworu w blacie, a następnie zabezpieczenia przed wilgocią jego krawędzi za pomocą silikonu sanitarnego. Po jego zaschnięciu osadzamy zlewozmywak w otworze i za pomocą klamer zamontowanych w kołnierzu, stabilizujemy go poprzez silne dokręcenie klamer do spodu blatu metalowymi wkrętami.

Montując zlewozmywak nakładany, należy wcześniej poczynić stosowne pomiary, tak, by wystawał on na odpowiednią odległość poza przednią ścianę szafki. W górnej części szafki umieszczamy wkręty, jednak nie dokręcamy ich do końca, by wciąż mieć możliwość zakleszczenia ich w podstawie zlewozmywaka. Później nakładamy go na łebki wkrętów i dopychamy w stronę ściany, żeby wkręty zablokowały się przy końcu podłużnej części otworków. Jeżeli zlewozmywak wciąż będzie mało stabilny, należy dokręcić je mocniej i powtórzyć resztę czynności.

By zamontować baterię, na początku trzeba wkręcić w gniazda w korpusie baterii wkręty mocujące oraz przyłącza elastyczne. Następnie tak przygotowaną baterię wsunąć do otworu montażowego w zlewozmywaku i nałożyć podkładki (gumową, potem metalową) na wystające od spodu wkręty. Kolejnym krokiem jest przykręcenie baterii za pomocą nakrętki tulejkowej, by wyeliminować prawdopodobieństwo ewentualnych przecieków. Teraz pozostaje już wyłącznie zespolić przyłącza elastyczne do instalacji wodociągowej i można śmiało zacząć użytkowanie.

Do instalacji zlewozmywaka i baterii wcale nie potrzebujemy fachowców. Pozostaje zatem odważnie podjąć się montażu, oszczędzając tym samym pieniądze i udowadniając, że każdy ma w sobie żyłkę majsterkowicza. A sprawę zdecydowanie ułatwi fakt posiadania instrukcji montażu, którą zawsze do swoich produktów dodaje Deante.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Deante sp. z o.o.
Twarda 11/13
95-100 Zgierz
tel. (42) 638 30 00
www: www.deante.pl
mail: wyślij wiadomośćProdukty: Do kuchni: baterie kuchenne zlewozmywaki stalowe zlewozmywaki granitowe akcesoria i zlewozmywaki ceramiczne; Do łazienki: baterie łazienkowe panele natryskowe natryski kabiny i brodziki ceramika akcesoria łazienkowe


Zobacz zdjęcia w galerii Deante

DeanteDeanteDeanteDeanteDeante
Podobne artykuły
Jak pielęgnować stalowy zlewozmywak

porady

Jak pielęgnować stalowy zlewozmywak

Zadbany odwdzięcza się pięknym blaskiem i stanowi dekoracyjny element kuchni. Pozostawiony bez opieki po... więcej...

Ostre jedzenie - czy jest zdrowe? Jak złagodzić ostrość potrawy?

porady

Ostre jedzenie - czy jest zdrowe? Jak złagodzić...

Latem, kiedy sezon grillowy trwa w pełni, chętniej sięgamy po pikantne potrawy. Wybór ten jest zresztą... więcej...

Jak samodzielnie zamontować baterię i zlewozmywak

porady

Jak samodzielnie zamontować baterię i zlewozmywak

Montaż urządzeń kuchennych, takich jak: zlewozmywak czy bateria kuchenna jest prosty. Każda osoba może... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022