konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

stopka patrona Electrolux

Jak czyścić lodówkę

data aktualizacji: 29-11-2019, 11:14 – artykuł promocyjny

Lodówka jest urządzeniem, które znajduje się w każdej kuchni. Służy ona do przechowywania potraw na dłuższy okres czasu. W celu zapewnienia długiego użytkowania lodówki, należy o nią dbać i przestrzegać zasad producenta dotyczących pielęgnacji i konserwacji. Poniżej wyjaśniamy, jak myć lodówkę, jak często ją rozmrażać, co ile wszystko czyścić oraz jakich środków używać, zwłaszcza jeśli czuć nieprzyjemny zapach.

Jak czyścić lodówkę

fot.: Electrolux


Wskazówki, jak myć lodówkę:

  • Odłącz lodówkę od prądu.
  • Wyjmij wszystkie półki i szuflady i zostaw otwarte drzwiczki.
  • Umyj półki i szuflady ciepłą wodą z płynem, dokładnie opłucz wodą i wytrzyj do sucha ścierką.
  • Umyj wnętrze (zaczynamy od góry i kierujemy się w dół) lodówki przy użyciu ciepłej wody z mydłem i dodatkiem sody oczyszczonej - 1 łyżka na 1 litr wody lub wody z octem - 3 łyżki na 1 litr wody. Następnie spłukujemy i wycieramy do sucha szmatką.
  • Po umyciu zostaw lodówkę otwartą na ok. 30-60 min, żeby dokładnie wyschła.
  • Umyj lodówkę na zewnątrz, pamiętając o gumowej warstwie materiału przy drzwiach.
  • Po umyciu można włożyć produkty z powrotem do środka lodówki. Pamiętajmy jednak, aby nie wkładać potraw gorących. Musimy je przed włożeniem do lodówki przestudzić, aby miały temperaturę pokojową. W przeciwnym wypadku spowoduje to oblodzenie lodówki. Wszystkie rzeczy wkładane do lodówki powinny być przykryte pokrywką lub owinięte folią w celu ochrony przed wysychaniem i wydzielaniem zapachów.

 

Warto wiedzieć >> Kupujemy oszczędne AGD

 

Odmrażanie lodówki

Co pewnien czas lodówkę należy odmrozić. Nie powinniśmy w żaden sposób ingerować w ten proces, musi ona rozmrozić się sama. Nie powinno się stosować żadnych środków przyśpieszających odmrażanie. Nie można także podważać lodu nożem, bo prowadzi to do powstania zarysowań. Nie poprawne jest także wkładanie garnka z wrzątkiem, gdyż może to uszkodzić mechanizm odpowiedzialny za chłodzenie. Powinniśmy jedynie regularnie opróżniać pojemnik z wodą.

Aby rozmrozić lodówkę, należy ustawić temperaturę na 0°C i wyłączyć sprzęt z kontaktu. Zawartość lodówki trzeba dokładnie opróżnić, a wszelkie elementy, takie jak półki, szuflady i pojemniki wyjąć i dokładnie wyczyścić. Pustą lodówkę należy umyć wewnątrz letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Gdy lód z zamrażalnika rozpuści się, również trzeba go przetrzeć. Ważne, żeby podczas mycia użyć zwilżonej (nie mokrej) ścierki, a następnie wytrzeć wnętrze lodówki do sucha. Należy również pamiętać o wylaniu wody z pojemnika pod zamrażalnikiem. Uszczelki wokół drzwi warto przetrzeć ściereczką zwilżoną w glicerynie.

Lodówki z systemem No Frost również wymagają rozmrażania 1-2 razy do roku. Ważne jest, aby lodówka (zarówno standardowa, jak i ta wyposażona w system No Frost) rozmroziła się naturalnie.


Przeczytaj więcej >> Jak prawidłowo rozmrozić lodówkę?


Nieprzyjemna woń z lodówki

W sytuacji, kiedy w lodówce pojawi się nieprzyjemny zapach, można go usunąć przy pomocy proszku do pieczenia. Wystarczy wstawić do lodówki spodek z odrobiną tego produktu. Pamiętać należy jednak o wymianie proszku co 2 tygodnie. Gdy lodówka jest wyłączona można zaparzyć kawę i wstawić do środka - to też jest sprawdzony sposób na pozbycie się brzydkich zapachów z lodówki. Równie skuteczna może być przekrojona cytryna przechowywana w lodówce.

 

Porządki w kuchni - przeczytaj także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux Poland Sp. z o.o.Podobne artykuły
Robot 3.0 Electrolux PUREi9 - odkurzacz trzeciej generacji

sprzęt AGD

Robot 3.0 Electrolux PUREi9 - odkurzacz trzeciej generacji

„Nowy porządek odkurzania” to wrześniowa kampania marki Electrolux, której celem jest... więcej...

AGD dla singla

sprzęt AGD

AGD dla singla

Szacuje się, że w Polsce mieszka obecnie 5 milionów singli, a ich liczba w najbliższych latach będzie... więcej...

Wybór płyty grzewczej

sprzęt AGD

Wybór płyty grzewczej

Płyta kuchenna to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Elektryczne, gazowe, indukcyjne –... więcej...

Partnerzy

Electrolux        Laveo

Falmec Ronic

Hafele    Franke

Emako  Okapykuchenne.pl