REJS

Kuchnia w stylu eklektycznym

data aktualizacji: 27-01-2020, 08:11 – artykuł promocyjny

Styl eklektyczny polega na swobodnym łączeniu elementów wystroju oraz dekoracji różnych stylów architektonicznych, które niekiedy bywają ze sobą sprzeczne. Styl eklektyczny staje się coraz bardziej lubiany przez architektów i projektantów.

Kuchnia w stylu eklektycznym

Odpowiednie zestawienie i wyważenie poszczególnych elementów może stworzyć niesamowite i niepowtarzalne wnętrze. Nowoczesne rozwiązania sąsiadują z sentymentalnymi sprzętami, drobiazgami i zabytkowymi pamiątkami. W tym stylu można zestawiać elementy tak różne jak stary zegar ze współczesnym obrazem.

Kuchnia w stylu eklektycznymKuchnia w stylu eklektycznym

fot.: Architetto

W kuchni w najbliższym sąsiedztwie może znaleźć się ultranowoczesna zabudowa z minimalistycznym wykończeniem obok tradycyjnego rodzinnego kredensu z rzeźbionymi detalami. Taki właśnie jest styl eklektyczny - nie ma żadnych ograniczeń.

Kuchnia w stylu eklektycznym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Do stworzenia eklektycznego wystroju wnętrza wystarczy odrobina śmiałości w łączeniu stylów różnych epok i kultur. Estetyka eklektyzmu zakłada, że elementy rozmaitych prądów w sztuce – także w architekturze wnętrz i designie – mogą przenikać nawet do skrajnie odmiennych aranżacji. Dzięki kontrastowi forma takich pozornie obcych trendów staje się oryginalnym uzupełnieniem stylu wyjściowego.

Kuchnia w stylu eklektycznymKuchnia w stylu eklektycznym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

W stylu eklektycznym zawsze jednak dominuje styl bazowy, do niego dobiera się dwa lub trzy inne style kontrastujące z nim. Zazwyczaj eklektyzm w wystroju wnętrza osiąga się poprzez łączenie współczesnego stylu miejskiego z antykami. Masywne drewniane meble nabiorą wyjątkowej lekkości, jeśli umieści się je w otoczeniu innych mebli o prostych sylwetkach.

 

Kuchnia w stylu eklektycznym

fot.: Kuchnia w stylu eklektycznym (newsdesigninterior.com)


Oczywiście przy całej tej dowolności powinniśmy pamiętać, że kuchnia to pomieszczenie, gdzie się zmywa i gotuje. W strategicznych miejscach na ścianach powinien znaleźć się łatwo zmywalny materiał. Drobiazgi oraz dodatki muszą być regularnie czyszczone, aby swym blaskiem cieszyły, a nie straszyły.

Kuchnia w stylu eklektycznym

fot.: Kuchnia w stylu eklektycznym (houzz.com)

W aranżacji powinien dominować jeden styl, który będzie nadawał charakteru całości. W przeciwnym razie uzyskamy efekt zagraconego domu, a nie awangardowego eklektyzmu. W eklektycznych wnętrzach do lamusa odchodzą komplety mebli, zestawy tkanin o identycznym deseniu i barwy w jednej tonacji. Wygrywają kontrasty: rzeczy nie do pary, w odmiennym stylu, z różnych epok oraz kręgów kulturowych – dopełniają się wzajemnie, umożliwiają komponowanie unikatowych aranżacji, tworzą nowe definicje stylów.

Aranżacja kuchni w stylu eklektycznym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - kontrastwe zestawienie nowoczesnych krzesł przy klasycznym drewnianym stole oraz płytki typu patchwork na ścianie, które ułożone są w mniej oczywisty sposób wpiusują się w założenia stylu eklektycznego


Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Architetto, Newsdesigninterior.com, Houzz.comPodobne artykuły
Meble kuchenne w stylu angielskim

kuchnia w stylu

Meble kuchenne w stylu angielskim

Zabudowa kuchenna w stylu angielskim charakteryzuje się wyjątkową dekoracyjnością oraz bogactwem form,... więcej...

Znudził Ci się styl skandynawski? Postaw na jego odmianę - Scandi Chic!

kuchnia w stylu

Znudził Ci się styl skandynawski? Postaw na...

Polacy pokochali styl skandynawski. Ma on bardzo subtelny wydźwięk, co przypadło do gustu naszym rodakom.... więcej...

Remont - jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię

kuchnia w stylu

Remont - jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię

Urządzanie kuchni to wielkie wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które ogranicza metraż. A przecież... więcej...