tesa

Wybieramy sokowirówkę

data aktualizacji: 21-02-2020, 12:14 – artykuł promocyjny

Jaka sokowirówka jest najlepsza? Ile trzeba wydać na to urządzednie? Jaką sokowirówkę kupić by służyła nam przez lata oraz jakie są wady i zalety tego typu AGD? Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego sprzętu warto poznać korzyści z posiadania sokowirówki we własnej kuchni. Bowiem sok z sokowirówki ma wyjątkową jakość, smak i zapach. Trudno porównać go z tym z kartonu ze sklepowej półki. Kupując wyciskarkę do soków, należy zwrócić uwagę na jej parametry i funkcje, aby wybrać najlepszy sprzęt w danej grupie cenowej. Naturalny, bez konserwantów, klarowny, zdrowy i smaczny, walory soków przygotowanych ze świeżych warzyw i owoców można mnożyć. Ten doskonały napój przygotujemy właśnie w sokowirówce.

Wybieramy sokowirówkę

Zanim kupimy sokowirówkę zastanówmy się z czego będziemy wyciskać soki, bo jeżeli tylko z pomarańczy to kupmy wyciskarkę do cytrusów. Ale to już temat na odrębny artykuł. Pomyślmy jakie ilości owoców będziemy przetwarzać, kilogramy czy tylko sztuki, okazjonalnie czy codziennie. Zwróćmy uwagę na wiele parametrów sokowirówki. Nowoczesny i elegancki design to nie wszystko. Moc, wydajność, napęd, rodzaj materiału z którego wykonane są części sokowirówki czy wielkość pojemnika na odpady, temu powinniśmy się przyjrzeć. Jeżeli mamy liczną rodziną powinniśmy kupić sprzęt o większej mocy, wydajności, z dużo większym zbiornikiem na odpady. Singlowi wystarczy o niższych parametrach technicznych im mniejszy gabarytowo sprzęt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ >> Robot kuchenny z sokowirówką: czy warto? Który najlepszy?

 

Wady i zalety sokowirówki

Sito odgrywa tu główną rolę. Wyposażone w niewielkie ostrza obraca się z prędkością od 6000 do 12000 tysięcy obrotów na min i szatkuje owoce i warzywa na jednolitą masę. Sok wypływa przez otwór. A miąższ pozostaje wewnątrz maszyny i jest usunięty do osobnego pojemnika. Takie rozwiązanie umożliwia ciągłą pracę urządzenia, bez konieczności ręcznego opróżniania sita w trakcie użytkowania. Jaki jest nasz sok? Rzadki, klarowny, ale specjaliści twierdzą, że ma miej wartości odżywczych niż sok z wyciskarki. Dużo składników zostaje bowiem w miąższu. Poza tym na powierzchni soku tworzy się mało apetyczna piana. Wysokie obroty sokowirówki powodują, że sok jest napowietrzony i szybko ulega utlenianiu. Świeżo wyciśnięty sok, zaraz po zrobieniu należy szybko wypić. Za wadę można uznać również, to że sokowirówka nie radzi sobie też z drobnymi owocami, takimi jak porzeczki, jagody, maliny. Trzeba pamiętać o dokładnym myciu sprzętu. Nie można dopuścić by sitko zatkało się od owoców i warzyw. Niektórym może przeszkadzać również głośna praca sokowirówki. Ale mimo to, sokowirówki wciąż są chętnie kupowane i jest to wciąż najszybsza metoda wyciskania soku. Można w niej przerobić duże ilości warzyw i owoców.

sokowirówka Philips Avance

fot. Sokowirówka Philips Avance, która umożliwia przygotowanie do 2,5 litra soku za jednym razem. Posiada ona duży otwór na produkty, który pozwala wrzucać je w całości. Dwa ustawienia prędkości oraz duża moc (800W w HR1870 i nawet 1000W w HR1871) sprawia, że Avance upora się zarówno z miękkimi, jak i twardymi owocami i warzywami. Ponadto dzięki technologii Quick Clean możliwe jest wyczyszczenie urządzenia dosłownie w jedną minutę

 

 

Moc


Mocny silnik to siła sokowirówki. Mówiąc krótko im moc większa, tym większa wydajność sokowirówki. Jeżeli chcemy przerabiać warzywa takie jak buraki, seler, powinieneś wybrać sokowirówkę o mocy od 300 do 600 W. A jeśli z miękkich warzyw i owoców, takich jak na przykład pomidory, jabłka czy maliny, wystarczy urządzenie o mocy ok. 200 W. Poza tym sokowirówki o małej mocy szybko się nagrzewają co wymusza przerywanie pracy na jakiś czasu.

 


Napęd


Część sokowirówek wyposażona jest w dwa napędy Każdy z nich przeznaczony jest do innego typu owoców. Szybsza prędkość odpowiada owocom twardym, wolniejsza owocom miękkim.
 

Electrolux- sokowirówka

fot. Electrolux

 

Pojemnik


Im większy pojemnik na odpady, tym lepiej. Bo rzadziej będziemy go opróżniać. Jego pojemność waha się od 0,5 do 3,5 litrów, Dobrze jest też wybrać sokowirówkę z wyjmowanym zbiornikiem na miąższ. Łatwiej można usunąć zanieczyszczenia. W innych modelach pojemnik jest wbudowany i trzeba demontować urządzenie by go oczyścić.

 

Otwór


Są modele sokowirówek gdzie możemy wrzucić tylko pokrojone na mniejsze kawałki owoce, ale i takie z większym otworem gdzie mieści się np. całe jabłko. To dużo wygodniejsze rozwiązanie. Dzięki temu mamy możliwość wkładania do sprzętu całych owoców i warzyw, bez ich wcześniejszego krojenia. Niektóre sokowirówki mają pojemnik na sok w zestawie, gotowy napój spływa do specjalnego pojemnika który może mieć pojemność od 0,3 do 1 litra.

Moulinex - Juice Machine JU5001         
fot. Moulinex - Juice Machine JU5001

Russell Hobbs - sokowirówka Desire
fot. Russell Hobbs - sokowirówka Desire

 

Sito


Sita wyposażone w ostrza muszą mieć dobrą przepuszczalność oraz dobrze wykonane noże. Przepuszczalność sita zależy od materiału z jakiego zostało ono wykonane. Sita niskiej jakości zastosowane w tańszych sokowirówkach mają zwykle niewielkie rozmiary i są wykonane z plastiku. Nie potrafią dobrze ciąć owoców czy warzyw, a niewielki rozmiar uniemożliwia właściwą przepuszczalność. Sokowirówki z takimi gorszej jakości elementami dają mniej soku i często się zapychają. Sita wysokiej jakości wyposażone są zwykle w ostrza centryczne w całości wykonane ze stali nierdzewnej. Jest wiele rodzajów sit, różnią się one sposobem wykonania ścian. W większości urządzeń są sita o ścianach zbudowanych z perforowanego metalu. Najwyższej jakości sita stalowe posiadają ściany wykonane z mikro siatki. Ten rodzaj materiału jest dużo lepiej przepuszczalny niż perforowany metal, dzięki temu uzyskuje się większe ilości soku.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Moulinex, Philips, Russell Hobbs


Podobne artykuły
Kuchnia wolna od owadów

porady

Kuchnia wolna od owadów

Wiosna i lato to dla wielu z nas długo wyczekiwany czas ciepła, słonecznych dni oraz odpoczynku  w... więcej...

Jak ułożyć płytki nad blatem kuchennym

porady

Jak ułożyć płytki nad blatem kuchennym

Aranżując przestrzeń kuchenną, często zastanawiamy się co położyć na ścianę nad blatem kuchennym.... więcej...

Jaką płytę kuchenną wybrać?

porady

Jaką płytę kuchenną wybrać?

Indukcyjna czy gazowa? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Ile palników lub pól grzewczych... więcej...