konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jaki blender kupić

data aktualizacji: 22-07-2022, 06:56 – artykuł promocyjny

Obecnie dużym powodzeniem na rynku AGD cieszą się blendery. Jeśli jeszcze nie posiadamy go w naszym gospodarstwie domowym przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj blendera będzie dla nas najlepszy. Posiadanie go w domu sprawi, że naszą kuchnię wzbogacą koktajle, zupy o kremowej konsystencji, masła orzechowe, mąki oraz wszystko to, co uda nam się wyczarować z jego pomocą.

Jaki blender kupić

fot.: Ronic - blender Personalny Zyle Fit Booster

Wybór blendera wcale nie musi być trudny, jednak warto poznać podstawowe parametry, funkcje i rodzaje tych urządzeń. Jako bardzo praktyczne i wszechstronne AGD mogą posiadać różne przystawki zwiększające ich funkcjonalność.

fot.: G21 Perfect Smoothie Vitality

 

Istnieją dwa rodzaje rozdrabniaczy:

 

  • ręczny jak sama nazwa wskazuje trzymamy go w ręku. Powinien posiadać osłonkę, która chroni przed rozbryzgami. Przy wyborze ręcznego blendera zwracamy uwagę na to jak zachowuje się w on dłoni podczas pracy, ważne by trzymało się go wygodnie - by był idealnie dopasowany do naszej dłoni.
  • blender stojący tzw. kielichowy, nie trzymamy go w dłoni lecz podczas pracy stoi na blacie. Często do pojemnika przymocowane są przyssawki, co pozwala stabiln ustawienie na blacie. Modele kielichowe posiadają więcej funkcji, ale zajmują też więcej miejsca. Blendery kielichowe częściej charakteryzują się dużą mocą i wysokimi obrotami.

 

Blender personalny             Electrolux blender ręczny Creative Electrolux         

                             fot. Adler                                          fot.: Electrolux                       BUDOWA ROZDRABNIACZA

 

Rozdrabniacz ręczny

Każdy rozdrabniacz zbudowany jest z ostrza i silnika oraz obudowy. Współczesne rozdrabniacze mają ergonomiczny kształt, który ułatwia ich użytkowanie oraz miękkie i wygodne uchwyty. Dodatkowym plusem kompaktowej budowy blenderów jest ciężar własny urządzenia, który jest niewielki, co korzystnie wpływa na łatwość obsługi. Zaletą uniwersalnych rozdrabniaczy są ostrza ze stali nierdzewnej, które można zdemontować do mycia, czy z czasem wymienić na nowe. Często też blendery posiadają kilka wymiennych końcówek o różnym przeznaczeniu. Na rynku dostępne są ostrza wyposażone w dwa, trzy, a nawet cztery noże ustawione pod różnym kątem. Niewielkie silniki o zróżnicowanej mocy mogą pracować zazwyczaj w kilku trybach o różnej prędkości. Coraz częściej standardem są również wyświetlacze LED. Silniki niskoobrotowe zapewniają dużą moc urządzenia przy zachowaniu cichego trybu pracy.

blender ręczny Adler

    fot.: Adler

Obudowa miksera ręcznego zazwyczaj jest plastikowa, a na rynku dostępną mamy szeroką gamę kolorów. Miksery ręczne są tak zaprojektowane by w czasie użytkowania nie doszło do rozpryskiwania się rozdrabnianych artykułów.


Rozdrabniacz stojący (blender kielichowy)

Modele stojące dodatkowo posiadają w standardzie dzban lub kielich, które mogą być wyposażone w miarkę i pokrywkę dla większego komfortu pracy. Każde urządzenie wyposażone jest również w temper – tłoczek umożliwiający dociskanie produktów na ostrza.

fot.: G21 Perfect Smoothie Vitality

Wybierając blender kielichowy warto zwrócić uwagę na wielkość kielicha oraz jakość wykonania, ilość i sposób ułożenia noży. W najlepszych blenderach noży jest 6, a ułożone są we wszystkich kierunkach, umożliwiając idealne blendowanie zarówno produktów nad poziomem ostrzy jak i tych pod poziomem ostrzy. Na rynku są dostępne modele z małymi kielichem (ok 1 litra) oraz dużymi, rodzinnymi rozwiązaniami pozwalającymi blendować nawet 2,5 litra produktów. W najlepszych rozwiązaniach mamy możliwość dokupienia dodatkowego kielicha (np. małego kiedy w oryginalnym/startowym zestawie jest duży).

Kielich bezwzględnie musi być wykonany z materiału BPA Free (tworzywo wolne bisfenolu A).  Przy wyborze blendera kielichowego warto zwrócić uwagę również na to, aby moc i obroty były dopasowane do wielkości tego kielicha. Zbyt mała moc i obroty nie poradzą sobie z twardymi lub ciężkimi do blendowania produktami. Decydując się na blender kielichowy należy upewnić się, że poradzi sobie również z najtrudniejszymi do blendowania produktami tj. liście, zioła, zamrożone owoce, ziarna zbóż, orzechy. Blendery kielichowe z reguły są produtkami znacząco droższymi, a ich ceny mieszczą się w przedziale 300-5000 PLN. Szukając blendera dla siebie można znaleźć rozwiązania europejskich producentów oferujące bardzo dobrą proporcję jakości i mocy do ceny. Nie trzeba wydawać 2000 PLN żeby mieć w domu profesjonalny blender kielichowy dużej mocy.

Blender molekularny RONIC? Zyle analog

fot.: Blender molekularny RONIC® Zyle analogPARAMETRY

 

Moc

Blender ręczny posiada słabszą moc - od 170 do 900 W, zaś w blenderze kielichowym montowane są silniki o mocy nawet 1500 W czy 1700 W.

 

Obroty

Istotne jest również to ile obrotów na minutę wykonują noże. W ręcznym blenederze jest to szybkość około 20 000 obrotów/minutę, w kielichowym do 35 000 obrotów/minutę. By przyrządzone potrawy miały odpowiednią konsystencję wybieramy blender ze zróżnicowanym poziomem prędkości rozdrabniania. Ten który posiada większą liczbę prędkości jest na pewno bardziej funkcjonalny. Dużym udogodnieniem jest funkcja turbo (tryb impulsowy), która znacznie przyśpiesza moment obrotowy.
 

  • Zobacz film - o blenderze kielichowym wysokoobrotowym

 

Sposób sterowania

Blendery ręczne żeby działały muszą być trzymane w ręku. Dlatego stosuje się w nich przełączniki zwierne. Blendery stojące mają więcej funkcji, i programy zmieniające ilość obrotów podczas pracy. Potrafią nawet się automatycznie zatrzymać, czy też pracować na zaprogramowanych ustawieniach dopasowując prędkość obrotów. W blenderach kielichowych producenic stosują panele sterowania albo z manualną nastawą obortów albo panele w pełni cyforwe z wyświetlaczem i wbudowanym mikroporcesorem sterującym pracą urządzenia.

 

Dwa rodzaje blendera w jednym urządzeniu?

 

Istnieją również blendery, które łączą w sobie funkcje kielichowych i ręcznych. Model Braun MultiQuick 9 wygląda jak blender ręczny i nie wymaga wygospodarowania dla niego oddzielnego miejsca na kuchennym blacie. Może jednak z powodzeniem pełnić funkcję blendera kielichowego. Dzięki mocy 1000 W poradzi sobie ze zblendowaniem mrożonych owoców, orzechów czy nawet pestki z awokado.
 


Wyjątkowo duża jak na blender ręczny moc jest wspomagana przez dodatkowe funkcje, takie jak ostrza unoszące się w górę i w dół, dzięki którym znika problem tak zwanej martwej strefy, czyli często zapychającego się miejsca za ostrzami. Można również łatwo sterować jego obrotami – wystarczy zmniejszyć lub zwiększyć nacisk kciuka na przycisk włączający urządzenie. Istnieje możliwość dokupienia do niego dodatkowego kielicha i wielu innych końcówek.


Ręczny, kielichowy czy łączący obie te funkcje? Jaki blender wybrać? sprawdź 7 zastosowań blendera ręcznego

fot.: Braun MultiQuick 9

 

 

DODATKOWE WYPOSAŻENIE

Producenci prześcigają się w wymyślaniu najnowocześniejszych modeli blenderów, by zachęcić klienta do zakupu. Podstawowy zestaw często wzbogacają o dodatkowe produkty np. pojemniki lub różnorodne końcówki pozwalające na wykorzystanie blendera do innej czynności niż rozdrabnianie lecz np. do ubijania piany czy siekania cebuli. W przypadku blenderów kielichowych warto upewnić się że dystrybutor posiada możliwość dokupienia drugiego mniejszego kielicha do blendra.

Blender ręczny Electrolux Love your day

fot.: Electrolux

 

NIEPOWTARZALNY DESIGN

Należy także pamiętać o nieco bardziej przyziemnych sprawach, takich jak sam wygląd blendera. Urządzenie nie musi być bowiem jedynie funkcjonalne. Dodatkową zaletą z pewnością będzie niebanalny i cieszący oko design. Trzeba tu na pewno uwzględnić styl całego wnętrza kuchni. Jeżeli mamy kuchnię np. w stylu vintage, zwykły, nowoczesny mikser może niewątpliwie popsuć całościowy efekt. Warto więc poszukać takich urządzeń AGD, których design wpasuje się w motyw przewodni panujący w pomieszczeniu.

ZESTAW MIKSER RĘCZNY, BLENDER RĘCZNY I BLENDER STOŁOWY ZE SZKLANYM KIELICHEM VINATGE CUISINE - MIĘTA

fot.: Vintage Cuisine - Zestaw: mikser ręczny, blender ręczny i blender stołowy ze szklanym kielichem - w kolorze mięty

Współczesne blendery są wszechstronne, dzięki czemu śmiało mogą konkurować z wielozadaniowymi robotami kuchennymi. Wyposażenie w innowacyjne tarcze pozwala na krojenie, tarcie na wiórki, rozdrabnianie, szatkowanie, miksowanie warzyw i owoców i to wszystko przy wykorzystaniu tylko jednego urządzenia. Blendery kielichowe to w dzisiejszych czasach bardzo profesjonalne rozwiązania pozwalające przygotowywać koktajle, mąki, zupy, sorbety lodowe, a także masła orzechowe – wszystko to idealnie gładkie, bez wysiłku i bardzo szybko.

 

Małe AGD w domu - zobacz na co zwrócić uwagę przy zakupie

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Adler, Braun, Electrolux, Smoothie Vitality, RONIC, Vintage CuisinePodobne artykuły
Przechowywanie w kuchni poza szafkami - wieszaki ścienne

porady

Przechowywanie w kuchni poza szafkami - wieszaki ścienne

Przybory kuchenne, przyprawy czy ścierki to akcesoria niezbędne w każdej kuchni, które jednak wcale... więcej...

Jak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - porady

porady

Jak zyskać więcej przestrzeni w kuchni - porady

Mała kuchnia pozostanie mała, ale są sposoby by zmieściło się w niej nieco więcej. Sprawdź, jak gospodarować... więcej...

Jakie wybrać firanki do kuchni

porady

Jakie wybrać firanki do kuchni

Kuchnia to z reguły miejsce, którego wystrój urządzany jest na szybko, bez odpowiedniego... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022