Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak dobrać odpowiednie grzejniki

artykuł promocyjny

Jak dobrać odpowiednie grzejniki

Sposób podłączania grzejników zależy od rodzaju instalacji - czy jest pompowa (bardzo efektywna, ale wymagająca zasilania energią elektryczną), czy też grawitacyjna (zalecana tam, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawie prądu). Podłączenie grzejników zależy też od tego, w jaki sposób instalacja jest prowadzona - na tynku czy w bruzdach ściennych, ukryta za ozdobnymi listwami czy w podłodze. Od sposobu i kolejności włączenia gałązek zależy też efektywność grzania.

Grzejniki Perfekt Komfort i Perfekt Style stanowią istotny element aranżacji wnętrza, powinny więc być estetyczne, dopasowane kolorystycznie a zarazem funkcjonalne. Wybierając grzejnik nie wystarczy kierować się odbiorem wizualnym - poza kolorem i formą niezwykle istotne są jego parametry techniczne, dostosowanie do instalacji oraz prawidłowy montaż.

Montując bądź wymieniając grzejnik należy pamiętać, że wszelkie prace związane z instalacją c.o. przeprowadza się poza sezonem grzewczym, kiedy instalacja nie pracuje. Można wówczas opróżnić ją z wody i wygodnie wymienić grzejniki.

Zanim instalator rozprowadzi instalację c.o., warto zatem omówić z nim wybór grzejników i sposób ich podłączania. Wszystkie podejścia najlepiej bowiem robić "na miarę" - do konkretnych grzejników, o określonych wymiarach i określonym sposobie zasilania.

 

Przewody do grzejników Perfekt Komfort i Perfekt Style


Każdy grzejnik powinien być podłączony dwoma przewodami:

  • zasilającym, który doprowadza gorącą wodę do grzejnika,
  • powrotnym, odprowadzającym wodę schłodzoną do instalacji.


Dobór średnic przewodów najlepiej powierzyć projektantowi lub instalatorowi. Zależą one od rodzaju instalacji (grawitacyjna lub pompowa), od rodzaju, pojemności i mocy grzejnika (im większa pojemność i moc, tym większa średnica rury) oraz od długości podejścia. Należy przy tym pamiętać, że im mniejszą pojemność ma instalacja (czyli rury i grzejniki), tym szybciej reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniach i tym jest tańsza w eksploatacji.
 

Perfexim - Grzejniki typu C


Grzejniki typu C, czyli zasilane z boku stosuje się zarówno w instalacjach grawitacyjnych, jak i pompowych, prowadzonych na tynku lub w podłodze, za listwami albo w bruzdach ściennych. Przewody (gałązki grzejnikowe) podłącza się do grzejników z boku - z tej samej strony lub po stronach przeciwnych, ale najlepiej tak, by gałązka zasilająca była zawsze u góry, a powrotna - u dołu grzejnika. Inne podłączenia obniżają moc grzewczą grzejnika.

Perfexim - Grzejniki typu C


Kiedy instalacja prowadzona jest w bruzdach w ścianie obok grzejnika lub za nim, do podłączenia ze ściany stosuje się odpowiednio proste lub kątowe zawory przyłączeniowe.

Przy okazji warto wspomnieć o wprowadzonych właśnie przez naszą firmę do sprzedaży  zaworach grzejnikowych samouszczelniających serii PHA, które doceni każdy Instalator.
 

Perfexim - Grzejniki typu V


Grzejniki typu V, czyli zasilane od dołu są najlepszym rozwiązaniem w instalacjach pompowych - rozdzielaczowych i zalistwowych. Podejście pod taki grzejnik jest krótkie i mało widoczne. Przewód zasilający powinien być podłączany dalej od brzegu grzejnika, a powrotny - bliżej.
 

Perfexim - Grzejniki typu V


Uwaga! Jeśli monter pomyli się i zamieni przewody, grzejnik straci ponad 50% mocy, a zawór termostatyczny będzie głośno pracował.

Podejście pod grzejnik typu V można wykonać od strony podłogi, ale ponieważ utrudnia ono sprzątanie podłogi, wygodniej będzie, jeśli jest wykonane od strony ściany za grzejnikiem.

- Aby podłączyć grzejnik od podłogi, między grzejnikiem a przewodami należy zamontować specjalny zawór przyłączeniowy podwójny prosty [A. 7006+8021], a grzejnik powiesić co najmniej 15 cm nad podłogą.
 


Perfexim - zawór przyłączeniowy podwójny prosty A. 7006+8021  Perfexim - podwójne zawory przyłączeniowe kątowe A. 7005+8021
fot.: zawór przyłączeniowy podwójny prosty       fot.: podwójny zawór przyłączeniowy kątowy
 A. 7006+8021                                   A. 7005+8021


- Do podłączenia grzejnika od strony ściany można zamontować między grzejnikiem, a przewodami zasilania i powrotu podwójne zawory przyłączeniowe kątowe [A. 7005+8021].

Bardzo istotnym pytaniem, które często się słyszy – to jaką moc powinny mieć grzejniki? Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczania, jakie parametry uwzględnić?

Przede wszystkim  parametry uwzględniające straty ciepła pomieszczenia, na które ma wpływ między innymi:
 

  • stan izolacji cieplnej budynku - z czego wykonany jest budynek (współczynnik przenikania ciepła- powinien być wyliczony przez projektanta), liczba oraz rodzaj okien,
     
  • jaka jest strefa klimatyczna - parametry uwzględniające usytuowanie budynku; w stosunku do stron świata (decyduje o nasłonecznieniu ogrzewanych pomieszczeń), czy budynek stoi na otwartej przestrzeni i w rejonach, gdzie często wieją wiatry, położenie budynku w określonej strefie klimatycznej (temperatura zewnętrzna, w Polsce w zimie sięga  od –16°nad morzem do –24 w górach),Dodatkowo można podkreślić, że podczas doboru grzejnika metodą uproszczoną należy zwrócić uwagę na źródło zasilania –  temperatura zasilania i powrotu czynnika grzewczego.


Obliczenia załączone są do większości projektów gotowych, natomiast w projektach indywidualnych przeważnie nie występują. Jeżeli nie mamy obliczeń można posłużyć się bardzo uproszczą metodą, doboru grzejników na podstawie metrażu pomieszczeń. Metoda ta obarczona jest sporym błędem. Generalnie zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2.
 

  • W domach dobrze izolowanych k = 0,3 W/m2K  (10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych - wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie wyniesie 60 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,  70 W/m2 dla domów parterowych.
     
  • W domach z ograniczoną izolacją k = 0,7 W/m2K (5 cm styropianu) zapotrzebowanie wyniesie 90 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,  100 W/m2 dla domów parterowych.
     
  • W domach bez izolacji k = 1,2–1,5 W/m2K zapotrzebowanie wyniesie 130–140 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem,  150–200 W/m2 dla domów parterowych.


Dobierając grzejniki Perfekt Komfort i Perfekt Style z tabeli mocy grzejników należy uwzględnić obliczeniowe parametry wody w instalacji c.o.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Perfexim



Partnerzy

Grupa Armatura  

nVentFerro

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się



Facebook
Instagram