Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Czarna ściana w kuchni

artykuł promocyjny

Czerń jest synonimem elegancji, ma wielu zwolenników, a od jakiegoś czasu święci trumfy również w urządzaniu wnętrz. Czarna kuchnia to klasa, ale wiele osób obawia się tak ciężkiej aranżacji. Chcąc nieco odciążyć wnętrze, decydujemy się na czarny akcent. Doskonałym sposobem jest zaaranżowanie czarnej ściany w kuchni. Możemy zdecydować się na czarną tapetę, farbę lub płytki w ciemnej kolorystyce. Czy kuchnia z czarną ścianą może być przytulna? Jaki kolor mebli dobrać do czarnej ściany? Oto kilka sposobów na aranżację czarnej ściany w kuchni.

Czarna ściana w kuchni

fot.: Max Kuchnie, Studio Prestige

 

Czarna ściana w kuchni - motywy aranżacyjne

 

Czarny kolor kojarzy się z ikoną stylu i wyrafinowania. Jest obecny w aranżacji wnętrz wszędzie tam, gdzie chcemy postawić na odważną aranżację, choć czerń w pewnym momencie zastąpiła biel w kuchni, czyli stała się równie popularna i modna. Wówczas pojawiło się bardzo dużo kolekcji czarnego AGD, armatury kuchennej w czarnym kolorze. Idąc dalej tym tropem, wiele osób zdecydowało się na zastosowanie tego motywu również na ścianie. Część osób wybrało gładkie ściany w czarnym kolorze, innym do gustu przypadły motywy dekoracyjne z czernią w roli głównej. Czarne ściany mogą być wszystkie, ale częściej decydujemy się na jedną lub dwie tak odważne. Ten kolor doskonale sprawdza się w dużych pomieszczeniach lub kuchniach otwartych, gdzie dany motyw często przechodzi na drugie pomieszczenie i tworzy klamrę aranżacyjną.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Często pada pytanie, czy czarna ściana i czarne meble to dobre rozwiązanie. Wszystko oczywiście zależy od projektu i naszych osobistych preferencji. Nawet mała kuchnia będzie dobrze wyglądać z czarną ścianą, jeśli zadbamy o odpowiednie wykończenie. Ten niebanalny pomysł na aranżację warto jednak dobrze przemyśleć. Zadbać o odpowiednie towarzystwo, zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie, najlepiej dużo naturalnego, ale też sztuczne w odpowiedniej konfiguracji. Powierzchnie matowe wyglądają elegancko, ale to te błyszczące dodają wnętrzu dodatkowego blasku. Czerń lubi sąsiedztwo drewna, wówczas wygląda dostojnie, ale także cegły czy betonu, z którymi komponuje się idealnie. Dopełnieniem koloru czarnego może być biel, która przeciwważy jego „ciężar". Taka klasyka będzie jednak silnym kontrastem. Na tle czarnej ściany bardzo elegancko prezentuje się złoto, które często stanowi delikatny akcent w postaci ram, opraw lub dodatków.

Czarna ściana w kuchni jako tło dla złotych dodatków

fot.: Kernau - kuchnia Obsydoian ze złotymi akcentami

 

Kuchnia z czarną ścianą - jaki kolor mebli wybrać

 

Wśród popularnych dylematów aranżacyjnych często pojawia się pytanie jak łączyć czerń na ścianie z kolorem szafek kuchennych. Czarna ściana i czarne meble to jeden z wariantów, ale nie zawsze jest on strzałem w dziesiątkę. Białe meble do czarnej ściany mogą wyglądać ciekawie, ale nie wszyscy lubią tak silne kontrasty. Takim pośrednim rozwiązaniem wydają się czarne ściany i meble w kolorze drewna. Podobnie będą prezentować się meble w kolorze np. pastelowy błękit, granat, butelkowa zieleń.

Czarna ściana w kuchni - jaki kolor mebli wybrać

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - czarne płytki kafelki w zestawieniu z zabudową kuchenną w kolorze czarnym i drewnie

 

Czarna tapeta do kuchni

 

Tapeta w kuchni to temat mniej oczywisty. Co prawda jest mnóstwo wzorów i propozycji tapet do kuchni, ale nie jest ona aż tak często wybierana do wykończenia ścian, co inne tworzywa. Tapeta w kolorze czarnym to dobry pomysł, zwłaszcza jako alternatywa dla płytek, które trudniej zmienić niż tapetę, a możemy sprawdzić, czy taka ściana jest dla nas. Czarne tapety wprowadzają też do kuchni dodatkowy motyw np. trójwymiarowy rysunek, obraz lub dekor.

 

Czarna farba na ścianie w kuchni

 

Czarna farba na ścianie w kuchni to najprostszy sposób, by wprowadzić ten elegancki kolor do wnętrza. Farba może być zwykła lub z dodatkową powłoką tablicową, dzięki czemu zyskamy dodatkową funkcję, czyli możliwość pisania po naszej ścianie. Taka powierzchnia wygląda nowocześnie i jednocześnie klasycznie. Czarną farbę warto wykorzystać w reprezentacyjnym punkcie naszej kuchni np. na ścianie przy barku kuchennym. Taka aranżacja z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym, bo da swobodę dla ich twórczości bez uszczerbku dla aranżacji.  

Czarna farba na ścianie w kuchni

fot.: Śnieżka - farba MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom B11 burzliwy hematyt

 

Czarne płytki kuchenne - przegląd ciekawych kolekcji

 

Czarne płytki lub płytki z dominacją czerni to kolejny pomysł na ciekawe wykończenie ściany w kuchni. Decydując się na ciemne ściany z płytek, możemy pomyśleć również o takiej samej podłodze, bo wiele kolekcji posiada właśnie płytki ścienne i takie same podłogowe.

Kolejnym ciekawym pomysłem, wartym rozważenia jest wykorzystanie czarnych konglomeratów na ścianie identycznych jak na blacie kuchennym. 

Czarna ściana taka sama jak blat w kuchniCzarna ściana taka sama jak blat w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Czerń może być także subtelnym akcentem na ścianie nad blatem kuchennym. Wówczas świetnie sprawdza się czarna mozaika kuchenna. Dostępna jest w wielu kształtach, wielkościach i konfiguracjach. To rozwiązanie jest genialne i spodoba się nawet sceptykom czarnego wykończenia. Niewielka powierzchnia, która może stać się jednak głównym punktem decydującym o ostatecznym wyglądzie wnętrza.


fot.: Elkamino Dom - czarna mozaika z cegły i czarna ściana w sąsiedztwie klasycznej cegły

Mozaiki najczęściej trafiają na przestrzeń między blatem kuchennym a górną zabudową kuchenną, czyli zajmują niewielki fragment ściany, jednak ich dekoracyjne walory potrafią sprawić, że odmienią całe wnętrze. 

czarna mozaika do kuchni

fot.: Raw Decor

Czarna ściana w jodełkę w kuchni

fot.: Dunin

Czerń na błyszczących powierzchniach prezentuje się delikatniej, zyskuje dodatkowy aspekt aranżacyjny, bo optycznie odbija światło. Z tego też powodu dobrym pomysłem jest wykorzystanie czarnego szkła na ścianie w kuchni, zwłaszcza tej o niewielkim metrażu.

Aranżacja kuchni z czarną ścianą - szkło nad blatem kuchennym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - czarne szkło nad blatem kuchennym

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Elkamino Dom, Kernau, Śnieżka, Max Kuchnie, Raw Decor, Dunin
Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram