tesa

Wybieramy pralkę

data aktualizacji: 06-12-2017, 13:00 – artykuł promocyjny

Nie tylko piorą, ale suszą, odświeżają parą i same odcinają dopływ wody – współczesna, automatyczna pralka jest na tyle „inteligenta” by ułatwić pracę, oszczędzić czas i pieniądze każdej pani domu. Poczciwa i leciwa Frania już dawno przeszła do lamusa.

Wybieramy pralkę

Na rynku jest wiele modeli pralek, od tych najmniejszych, przeznaczonych dla samotnych i posiadaczy małych, nieustawnych łazienek, po duże, wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Producenci pralek starają się ułatwić nam życie i montują w swoich modelach najróżniejsze funkcje, często dość zaskakującae, jak funkcja Pupil, która czyści sierść naszych czworonogów z ubrań. Pojemność, wielkość, funkcje, energooszczędność tym kierujemy się przy wyborze pralki.


Pralka pod wymiar i z odpowiednim bębnem

W przypadku gdy nie dysponujemy oddzielną pralnią musimy w naszych małych łazienkach umieścić pralkę. Z reguły pralkę ustawiamy w rogu pomieszczenia lub w specjalnej wnęce. Chcąc zaoszczędzić zajmowane przez pralkę miejsce mamy do dyspozycji następujące rozwiązania:


Płytkie pralki ładowane od przodu

Pralki te mają zwykle 60cm szerokości ale ich głębokość waha się od 30 do 45 cm, wówczas gdy tradycyjna pralka ładowana od frontu ma 60cm głębokości. Oszczędzamy więc 20-30 cm miejsca. Z reguły pralki płytkie mają wsad mniejszy o ok. 0,5 kg prania. Pralkę można zabudować we wnęce a nad nią zrobić szafkę.

Pralka ładowana od frontu Candy GV 1310 TWHC3

Candy

Pralki ładowane od góry

Pralka ładowana od góry jest z reguły wyższa od tej ładowanej od frontu. Powierzchnia zajmowana przez tą pralkę jest podobna. Łatwiej jest ją jednak załadować i opróżnić z mokrego prania. Trudną ją jednak zabudować we wnękach. Ma trochę większą kulturę pracy, łatwiej wyważa pranie podczas wirowania.


Pralka AEG - ElectroluxElectrolux - pralka ładowana od góry

fot.: AEG                        fot. Electrolux

 


Pralko - suszarki

Gdy mamy liczną rodzinę, możemy pomyśleć nad kupnem pralko- suszarki, czyli urządzenia, które nie tylko pierze, ale i suszy. Pojemność suszarki wynosi od 2.5 kg to 6 kg. Obroty to 1000-1600 na min. Zużycie energii i wody jest większe niż w tradycyjnych pralkach. Wydłużony jest czas prania z suszeniem, trwa ok 300 minut. Wyższa jest również cena takiego modelu, o kilkaset złotych w porównaniu z pralką tradycyjną.


Pralka Electrolux

fot.: Electrolux


Podstawowe programy prania

Podstawowe funkcje pralek możliwość wyboru programu prania. Najpopularniejsze programy prania spotykane w większości urządzeń na rynku:

 • do tkanin syntetycznych
 • bawełnianych
 • mieszanych
 • lekko zabrudzonych
 • mocno zabrudzonych
 • do prania ręcznego
 • pranie w zimnej wodzie
 • do gotowania
 • pranie skrócone.

Pralko-suszarka

Whirlpool - Pralko-suszarka

 

Dodatkowe programy

Producenci pralek wyposażają oferowane przez siebie modele pralek w programy do prania tkanin: delikatnych, ubrań sportowych, koszul, butów. Użytkownik, wybierając konkretny program, dostosowuje parametry prania, w zależności od rodzaju rzeczy przeznaczonych do wyprania, tak aby usunąć z nich zabrudzenia i nie zniszczyć. Ponadto możemy kupić także pralkę z programami skierowanymi dla małych dzieci oraz alergików. Takie urządzenia pobierają dodatkową ilość wody w trakcie płukania, żeby lepiej wypłukać prane tkaniny z resztek proszku czy płynu.


Funkcje energooszczędne

Przydatną funkcją, jaką posiadają niektóre modele pralek, jest szybkie pranie. Taki program doceniamy w sytuacji, kiedy ubranie nam jest szybko potrzebne. Wybór tej funkcji pozwala na wypranie niezbyt brudnego ubrania nawet w 15 minut.

Inną funkcją, którą posiadają nowoczesne pralki, jest możliwość zaprogramowania czasu rozpoczęcia prania. Jest ona bardzo przydatna, bowiem możemy zaplanować pranie, aby po powrocie z pracy było ono gotowe do rozwieszenia. Jest to funkcja energooszczędna, gdyż możemy wykonywać pranie, korzystając z tańszej taryfy nocnej.

Innymi funkcjami energooszczędnymi są: sygnalizacja zbyt dużej ilości środka piorącego czy też zraszanie prania. Funkcja zraszania polega na tym, że woda nie jest wpompowywana do bębna, lecz wtryskiwana na piorące się ubrania z góry, przez mniejsza się jej zużycie a pranie jest efektywniejsze.


Nowoczesne pralki mogą ponadto być wyposażone w takie funkcje jak:

 • kontrola czasu prania - dzięki, której wiemy kiedy pranie się skończy i możemy dokładniej zaplanować swój czas.
 • redukcja piany - w przypadku zbyt dużej ilości środka piorącego pralka dobierze więcej wody, aby usunąć jego nadmiar
 • łatwe prasowanie - pranie odbywa się w taki sposób aby ubrania jak najmniej się pogniotły, np. przez zmniejszenie prędkości wirowania.
 • automatyczny dobór wody - pralka sama dobiera ilość wody, jaka jest właściwa do ilości ubrań włożonych do niej.
 • kontrola temperatury - użytkownik sam może dowolnie sterować temperaturą wody
 • kontrola prędkości wirowania, dzięki której możemy regulować prędkość wirowania, dostosowując ją do naszych potrzeb.
 • możliwość wyłączenia wirowania.
   

Pralka Candy SimplyFi

Candy


Funkcje zabezpieczające

Pralki mogą także być wyposażone w elektroniczne zabezpieczenie łazienki przed zalaniem. Posiadając takie urządzenie nie musimy obawiać się problemów pojawiających się z powodu awarii elektryczności czy też uszkodzenia węża doprowadzającego wodę do pralki.

Nowoczesne pralki posiadają także zabezpieczenia przed dziećmi. Do tego typu zabezpieczeń zalicza się:

 • blokadę drzwiczek - dzięki której dziecko nie otworzy drzwiczek podczas i chwilę po zakończeniu się prania
 • blokadę przycisków - dzięki czemu dzieci nie przestawią program czy też parametry prania w trakcie trwania prania
 • podwójną szybę w drzwiczkach, która stanowi ochronę przed poparzeniem się dziecka

 

Ponadto nowoczesne pralki mogą także posiadać funkcje, które nie przyczyniają się do zwiększenia funkcjonalności pralki, ale stanowią dodatkowy atut, szczególnie dla miłośników nowinek technicznych. Przykładami takich funkcji jest np. oświetlenie bębna pralki czy też obrotowy pojemnik na proszek lub płyn do prania.


Oferta rynkowa pralek jest bardzo bogata. Każda osoba może znaleźć urządzenie dopasowane do swoich potrzeb. Można wybrać pralkę z najprostszymi funkcjami lub też z szeroką gamą udogodnień zwiększających komfort użytkowania. Ponadto ceny pralek też są zróżnicowane i uzależnione są głównie od ilości funkcji, w jakie urządzenie jest wyposażone.


Manualnie czy elektronicznie

Pralki mogą być sterowane elektronicznie z wyświetlaczem LCD albo manualnie. Popularne i chętniej kupowane są modele z wyświetlaczem. Na nim możemy zobaczyć wiele informacji np. o długości trwania prania, ile zostało do końca. Możemy zmieniać i kasować programy. Pralki elektroniczne są droższe od manualnych.


Bezpieczne pranie

Przy wyborze każdego urządzenia elektronicznego powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na wygląd, funkcję czy klasę energetyczną. Spytajmy się również sprzedawcy jakie nasza pralka ma zabezpieczenia. Jeżeli mamy w domu dzieci kupmy pralkę z opcją blokady wszystkich przycisków, tak być dzieci nie mogły się nimi bawić. Sprawdźmy czy pralka ma blokadę drzwi. Niektóre modele mają zabezpieczenie przed przelaniem wody, gdy jej poziom jest wysoki. Na rynku są również urządzenia z zabezpieczeniem przed zmianami temperatury. Unikniemy wówczas przegania silnika. Spotkać można również system kontroli piany. Mniej piany, to mniejsze zużycie wody. Niektóre pralki mają podwójną szybę, która nie nagrzewa się, podobnie jak drzwiczki.


Kilka rad zanim zaczniemy prać

Pralka w domy i co dalej? Pralkę należy wypoziomować. Służą do tego specjalne nóżki. Powinniśmy zachować też odpowiednią przerwę między pralką, ścianą i innymi urządzeniami. Po 2 cm na bokach, 10 cm od tylnej ściany. Po podłączeniu do gniazdka z bolcem warto uruchomić krótki program prania, na początek bez wypełniania bębna. Ta przepierka czyści przewody ze smarów, środków chemicznych które powstały przy produkcji. Dodatkowo sprawdzimy szczelność pralki.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, GFO, DK
Zdjęcia: AEG, Bosch, Electrolux, WhirlpoolPodobne artykuły
Skandynawska dekoracja domu - jak samodzielnie wykonać kwietnik

porady

Skandynawska dekoracja domu - jak samodzielnie...

Kwiaty to element, którego nie powinno zabraknąć w wystroju wnętrz w naszych domach i mieszkaniach.... więcej...

Dywan w kuchni

porady

Dywan w kuchni

Kuchnie coraz częściej nabierają cech pomieszczeń, w których miło spędza się czas, a nie tylko... więcej...

Suszenie grzybów w domu - poradnik

porady

Suszenie grzybów w domu - poradnik

Zupa grzybowa, bigos z grzybami, wigilijne pierogi - wszystkie te (i wiele innych) potrawy to klasyka polskiej... więcej...