konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Amix

Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

data aktualizacji: 30-05-2022, 06:19 – artykuł promocyjny

Przy omawianiu najważniejszych tendencji w dziedzinie urządzania kuchni trzeba rozróżniać pojęcia mody i trendu. Mody to krótkie sezonowe zachwyty jakimś rozwiązaniem aranżacyjnym, elementem wystroju czy kolorem, które znikają równie szybko, co się pojawiają. Trendy natomiast utrzymują się znacznie dłużej - to kierunki w jakich podążają nowe realizacje projektantów i architektów wnętrz. Rzadko stanowią rewolucje, a raczej powoli ewoluują, co daje dużo czasu na wprowadzenie zmian w aranżacji.

Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

Pandemia wyraźnie uwypukliła, które rozwiązania w projektowaniu wnętrz sprawdzają się najlepiej w czasie, gdy pozostajemy w domu przez dłuższy czas. Choć nie zaszła żadna rewolucja w porównaniu do lat poprzednich, niektóre trendy ugruntowały się, inne zyskały jeszcze większą popularność, a jeszcze inne dopiero zadebiutowały. Warto przyjrzeć się im w kontekście kuchni. To tym cenniejsze, bo biorąc pod uwagę, że ceny wyposażenia stale rosną, warto wiedzieć jak urządzić kuchnię zgodnie z trendami, by po kilku miesiącach nie przestała być funkcjonalna.

 

Kuchnia tętni życiem

 

Bez wątpienia kuchnia nie jest już jedynie miejscem, w którym przygotowuje się posiłki. W tej przestrzeni zagościło życie rodzinne. W kuchni odbywają się też konferencje online, spotkania biznesowe czy zdalne lekcje. To zaś sprawiło, że klasyczny układ kuchni z tzw. trójkątem roboczym - lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką - nie zaspokaja już wszystkich potrzeb, które wiążą się z przebywaniem w tym pomieszczeniu. Poszerzona wielofunkcyjność kuchni wymusiła zmiany w aranżacji przestrzeni. Zauważyć da się podział kuchni na strefy i rozwiązania zapewniające komfort w czasie jednoczesnego przebywania w kuchni kilku osob - większe blaty albo więcej blatów, większa wygoda i ergonomiczność oraz nacisk na dobrą organizację przestrzeni i utrzymanie porządku, np. dzięki udogodnieniom w dziedzinie przechowywania. Z takim kierunkiem zmian świetnie koresponduje jeden z popularniejszych produktów PEKA - cargo TANDEM. System ten zapewnia świetną przestrzeń na domową spiżarnię, a przez swoją uniwersalność pasuje do układu i stylu aranżacji każdej kuchni.

System przechowywania PEKA

 

Odważna kolorystyka - kuchnia niebieska albo zielona

 

Zmiany w kolorystyce są najbardziej popularną oznaką przeistaczania się trendów. Rok 2022 to bez żadnych wątpliwości rok zieleni. Na kolor roku 2022 wybrała go większość producentów farb. Do kuchni coraz odważniej wkraczają też różne odcienie niebieskiego - zarówno delikatne, jak i naprawdę wyraziste, głębokie.

Kuchnia niebieska szara drewnoKuchnia niebieska szara drewno

Utrzymuje się też trend kuchni dwukolorowych, a połączenia kolorów wcale nie muszą być oczywiste (biało-czarne, biało-szare, biało-beżowe, czarno-brązowe, etc). Coraz częściej w kuchni można znaleźć zdecydowane, odważne kolory i ich zestawienia - w tym często są to właśnie zestawienia z udziałem zielonego i niebieskiego. Chłodne odcienie łączy się z ciepłymi, a szarość kamienia czy śnieżną biel marmuru łączy się z miodowym drewnem.

Białe proste fronty w ciemnej kuchni


Innym wciąż obecnym szykownym trendem pozostają łazienki całe w bieli. Mają ponadczasowy, czysty charakter, choć i w tym przypadku chętnie łączy się biel z różnymi materiałami i fakturami. Monochromatyczność zostaje przełamana np. wyrazistym, kolorowym detalem.

 

Ponadczasowa miłość do natury

 

W dalszym ciągu uwielbiamy naturalne materiały, w tym te z odzysku. Patyna oraz drobne niedoskonałości sprawiają, że aranżacja nabiera ciepła i są bardzo ekologiczne. To również efekt większej świadomości ekologicznej producentów i coraz bardziej przyjaznej dla środowiska oferty rynkowej. Marmur i inne kamienie ozdobne są pożądane, zwłaszcza z wyraźnym rysunkiem (żyłkami) podobnie jak drewno. Wyraźne rysunki drewna czy kamienia to kompromis między korzystającymi z tej samej kuchni miłośnikami intensywnego stylu cluttercore oraz zwolennikami porządku, minimalizmu czy stylu loftowego. Z jednej strony aranżacja jest żywa, z drugiej zredukowano niepotrzebne elementy.

Biały marmur

 

Pomysłowe przechowywanie

 

Długie zamknięcie w domach w czasie pandemii sprawiło, że ludzie docenili minimalizm i ciszę, redukowanie bodźców oraz elegancję. Wiąże się z tym trend doceniający proste szafki o jednolitych, gładkich frontach. Dąży się do tego, by meble kuchenne były raczej miejskie i minimalistyczne niż rustykalne. Dzięki temu następuje optyczne powiększenie przestrzeni i ma się wrażenie porządku. Gładkie jednolite płyty frontów wspaniale prezentują się również w zestawieniu z materiałami wzorzystymi - marmurem, drewnem czy metalem, np. na wyspie kuchennej, dla których stanowią dobre tło czy dopełnienie.

Przechowywanie w szafce narożnejPrzechowywanie w szafce narożnej

Coraz wyraźniejszym trendem są szafki aż do sufitu, które zapewniają więcej przestrzeni do przechowywania oraz optyczny spokój. Zachowaniu porządku czy też ukryciu nieporządku może służyć system drzwi wysuwanych, dzięki któremu roboczą część kuchni będzie można łatwo zasłonić. Jednocześnie potrzeba przechowywania wszystkich akcesoriów nie stoi na przeszkodzie, by uzyskać efekt przejrzystej, przestronnej kuchni. Pomagają w tym systemy, takie jak LE MANS od PEKA. Szczególnie dobrze sprawdzi się w szafce narożnej. To daje możliwość maksymalnego wykorzystania miejsca i przechowywania wszystkich sprzętów w taki sposób, że w razie potrzeby są łatwo dostępne. Innym systemem, który sprawdzi się zwłaszcza do przechowywania sprzętu AGD i przedmiotów o kanciastych krawędziach, jest MAGIC CORNER. Wyposażono go w kosze tylne i przednie oraz specjalne prowadnice ułatwiające dostęp do zawartości szafek.


Więcej przydatnych informacji na stronie: https://peka.pl

Kontakt w sprawie produktów:

PEKA Sp. z o.o.
ul. Wrzesińska 183, Jasin
62-020 Swarzędz
tel. (61) 81 86 376
www: www.peka.pl
mail: wyślij wiadomośćszafki wysokie » szafki podblatowe » szafki narożne » wkłady na sztućce i maty » szafki górne » kosze na śmieci » akcesoria różne: systemy mechanizmów podblatowych » akcesoria do szaf gospodarczych » systemy relingowe


Zobacz zdjęcia w galerii Peka:
Podobne artykuły
Kuchnia zgodna z trendami

trendy kuchenne

Kuchnia zgodna z trendami

Urządzając lub remontując kuchnię, szukamy inspiracji w trendach. Każdego roku specjaliści od projektowania... więcej...

Ciepły blask miedzi

trendy kuchenne

Ciepły blask miedzi

Coraz więcej osób w projektowaniu kuchni zwraca uwagę na elementy wykonane z miedzi i mosiądzu.... więcej...

Nowości w aranżacji wnętrz kuchennych w 2021

trendy kuchenne

Nowości w aranżacji wnętrz kuchennych w 2021

Nowy rok to nowe trendy. Projektowanie wnętrz, wybór materiałów, form i kolorów, moda,... więcej...