Ergonomia w kuchni. Jak ułatwić sobie życie domowe projektując kuchnię?
data aktualizacji: 16-05-2022, 11:33 – artykuł promocyjny
Projektowanie kuchni od podstaw daje duże pole do popisu i wiele możliwości wytyczenia standardów na długie lata. Tu pojawia się kwestia ergonomii - stworzenia przestrzeni funkcjonalnej i wygodnej na co dzień. Oczywiście kolory kuchni, zabudowę czy blat można zmieniać, jednak bazą dla nowoczesnej, ergonomicznej kuchni jest dobry projekt.

Jaka jest różnica między projektem kuchni w bloku a projektem kuchni w domu? Tak naprawdę najwięcej zależy od powierzchni pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię. Im większa przestrzeń jest dostępna, tym łatwiej i wygodniej ją zorganizować. Przy projektowaniu są jednak zasady, o których warto pamiętać w każdym przypadku. Jak można rozumieć ergonomię w kuchni? Za tym hasłem kryje się optymalna wysokość blatów kuchennych, przemyślane rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD czy innego wyposażenia, wygodna głębokość szafek i zlewu. Pełną funkcjonalność będzie łatwiej uzyskać, dzieląc pomieszczenie na strefy.
Projekt kuchni. Podział kuchni na strefy
Jak zaobserwowali eksperci, na podstawie czynności, jakie większość ludzi wykonuje na co dzień w kuchni, można tę przestrzeń podzielić na 5 najważniejszych stref poruszania się. Strefy te powinno się uwzględnić w momencie planowania rozlokowania wyposażenia kuchni. Wyróżnić można strefy: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Do strefy zapasów zalicza się lodówkę, zamrażarkę, a także szafki na produkty. Strefę przechowywania tworzy kredens - szafki na szklanki, sztućce, garnki itp. Strefa zmywania to z kolei zlewozmywak, zmywarka i kosz na śmieci. Sfera przygotowywania obejmuje blat roboczy, deski kuchenne, reling na kubki, stojak na noże oraz pojemniki na przyprawy, a strefa gotowania zwykle składa się z kuchenki, piekarnika i mikrofalówki. Co ciekawe, polecane jest inne rozmieszczenie tych stref w zależności od tego, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni. Osoby praworęczne powinny zaplanować strefy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a leworęczni w drugą stronę. Stosując tę zasadę, można znacznie usprawnić korzystanie z kuchni, minimalizując zbędne ruchy. Dobry projekt kuchni powinien ograniczyć potrzebę schylania się, obracania i przemieszczania. W kuchni często działamy wielozadaniowo, jednocześnie myjąc, pobierając, krojąc, smażąc, zerkając na książkę kucharską, doprawiając i zmywając. Dlatego najlepiej mieć wszystko w zasięgu ręki - jest to możliwe nawet w przestronnej kuchni. Dzięki dobrym projektom kuchni można skrócić czas potrzebny na przygotowywanie posiłków nawet o 50%.
Proces gotowania najczęściej rozpoczyna się od wyjęcia potrzebnych produktów z lodówki. Z tego powodu najlepiej ustawić ją blisko wejścia do kuchni. Tuż obok powinna znaleźć się szafka na produkty spożywcze niewymagające przechowywania w lodówce. W pobliżu lodówki powinniśmy dysponować blatem, na który będzie można odstawić zakupy i wykładać produkty. Obok blatu dobrze umieścić zlew, dzięki czemu szybko umyjemy składniki. Po drugiej stronie zlewozmywaka umieśćmy blat roboczy - nie powinien on być krótszy niż 80 cm. Jeśli decydujemy się na górną zabudowę, nad blatem roboczym powinna znaleźć się szafka z przyprawami. Na końcu blatu dobrze umieścić płytę grzewczą, piekarnik i okap. Zakończeniem ciągu roboczego powinien być wysunięty kawałek blatu - przyda się do odstawienia gorącej potrawy lub brudnych naczyń.
Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką - ergonomia zmywania
By uzyskać efekt ergonomicznej kuchni, trzeba przemyśleć każdy szczegół. Dotyczy to także armatury - najlepszym wyborem będzie bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Dzięki takiemu urządzeniu domownicy będą mogli wygodnie wyczyścić nawet największe naczynia czy produkty spożywcze, nie zalewając przestrzeni wokół. Baterie z wysuwaną wylewką dostępne są w ofercie Kludi. To np. serie E-GO, BINGO STAR, BINGO STAR XS. Jeśli mamy zlew przy oknie, warto wybrać model z serii BINGO STAR - baterie kuchenne z tej serii wyposażono w złącze do montażu podokiennego Bajonett. Osoby ceniące innowacje i przykuwający uwagę design powinny zainteresować się z kolei modelem z tej serii z podwójnym łukiem lub modelem nawiązującym do armatury wykorzystywanej w gastronomii. BINGO STAR XS jest z kolei serią stworzoną z myślą o mniejszej kuchni lub kuchni z wyspą. Dzięki skróconemu uchwytowi można z łatwością regulować natężenia strumienia wody. Pracę w kuchni ułatwi też magnetyczna wylewka. Chwianiu się baterii zapobiega solidny montaż. Seria E-GO stanowi z kolei technologiczny popis. Strumień wody uruchamiany jest ruchem ręki, dzięki bezdotykowemu czujnikowi ruchu. Dla osób preferujących trtadycyjny sposób obsługi - bateria wyposażona jest w boczny uchwyt.
Projekt kuchni - zasada trójkąta
Trójkąt roboczy to kolejna znana i przydatna zasada przy projektowaniu nowoczesnej, ergonomicznej kuchni. Możliwy jest do uzyskania przede wszystkim w kuchni urządzonej w kształcie litery L. W tej metodzie najważniejsze kuchenne sprzęty - lodówka, zlew, płyta grzewcza (z piekarnikiem) - są ustawione blisko siebie w układzie przypominającym trójkąt. Sugerowane odległości: lodówka-zlewozmywak 120-210 cm, zlewozmywak-kuchenka 120-210 cm, lodówka-kuchenka 120-270 cm. Nie da się jednak uzyskać trójkąta w najmniej wygodnym kształcie kuchni - kuchni jednorzędowej. W takim przypadku mamy do kuchennych sprzętów najdalej. Bardziej ergonomiczna jest kuchnia dwurzędowa - w takiej kuchni po tej samej stronie powinien znajdować się zlew, blat roboczy, kuchenka, a po drugiej lodówka i dodatkowy blat. Taki układ dobrze sprawdzi się w krótkich, za to szerokich kuchniach.
Projekt - kuchnia z wyspą
Najwygodniejszą w użytkowaniu kuchnią jest kuchnia z wyspą. Taka wyspa może służyć jako duży blat roboczy, do którego mamy dostęp z każdej strony - to rozwiązanie przyda się, gdy w kuchni przebywa więcej osób. Na wyspie można też ulokować płytę grzewczą albo zlew. Kuchnia z wyspą budzi skojarzenia z amerykańskim stylem, hołdującym komfortowi. Wyspie kuchennej można dodać blasku, decydując się na finezyjną baterię kuchenną o nowoczesnym kształcie i wysokim połysku. To designerskie rozwiązanie, które wprowadzi do aranżacji więcej elegancji. W ofercie KLUDI można znaleźć najmodniejsze, pełne innowacji modele baterii.
Kontakt w sprawie produktów: Kludi Armaturen Sp. z o.o. ul. Kremsera 1 45-533 Opole tel. +48 77 456 40 84 www: www.kludi.pl mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
armatura łazienkowa » armatura kuchenna » akcesoria łazienkowe » zestawy natryskowe » systemy odpływowo-przelewowe » armatura kliniczna i specjalistyczna |
![]() Baza modeli 3D w programach firmy CAD Projekt...
Kilka lat temu firma CAD Projekt K&A stworzyła Bank modeli 3D. Jest to baza, która powstaje na... więcej... Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne
Półwysep kuchenny to świetna alternatywa dla nieco mniejszych kuchni. Jego kształt i wielkość... więcej... Uniwersalna baza mebli kuchennych 2017 dla projektantów...
Uniwersalna baza mebli kuchennych 2017 dla projektantów wnętrz od poznańskiej firmy CAD Projekt K&A... więcej... |


- Szuflada Hettich AvanTech You
-
Jazda Próbna Kuchni
- Wygodna kuchnia - lodówki Samsung
- Farba do malowania płytek
- Okapy Falmec - jasny punkt kuchni
- Oświetlenie pod szafki Design Light
- Stara cegła - urok i prostota
- Baterie bezdotykowe kuchenne
- Kolory mebli kuchennych
- Kuchnia wegetariańska, wegańska i witariańska
-
Box Center - więcej niż zlewozmywak
-
Robot planetarny Adler
-
Mozaika w artystycznym wydaniu
-
Innowacyjne akcesoria aluminiowe
- Intuicyjne zmywarki Electrolux
- Panele podłogowe wodoodporne - czym się wyróżniają
- Naczynia z nieprzywieralną powłoką
- Płyta gaz pod szkłem Optimex
- Naturalne piękno drewna
- Limitowana kolekcja grzejników od Paprocki&Brzozowski
- Baterie Schock -komfort użytkowania
-
Pojemniki Rejs - segregacja odpadów
- Porcelanowe zestawy
- Wyciągi meblowe Peka
