konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Ergonomia w kuchni. Jak ułatwić sobie życie domowe projektując kuchnię?

data aktualizacji: 16-05-2022, 11:33 – artykuł promocyjny

Projektowanie kuchni od podstaw daje duże pole do popisu i wiele możliwości wytyczenia standardów na długie lata. Tu pojawia się kwestia ergonomii - stworzenia przestrzeni funkcjonalnej i wygodnej na co dzień. Oczywiście kolory kuchni, zabudowę czy blat można zmieniać, jednak bazą dla nowoczesnej, ergonomicznej kuchni jest dobry projekt.

Ergonomia w kuchni. Jak ułatwić sobie życie domowe projektując kuchnię?

Jaka jest różnica między projektem kuchni w bloku a projektem kuchni w domu? Tak naprawdę najwięcej zależy od powierzchni pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię. Im większa przestrzeń jest dostępna, tym łatwiej i wygodniej ją zorganizować. Przy projektowaniu są jednak zasady, o których warto pamiętać w każdym przypadku. Jak można rozumieć ergonomię w kuchni? Za tym hasłem kryje się optymalna wysokość blatów kuchennych, przemyślane rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD czy innego wyposażenia, wygodna głębokość szafek i zlewu. Pełną funkcjonalność będzie łatwiej uzyskać, dzieląc pomieszczenie na strefy.

 

Projekt kuchni. Podział kuchni na strefy

 

Jak zaobserwowali eksperci, na podstawie czynności, jakie większość ludzi wykonuje na co dzień w kuchni, można tę przestrzeń podzielić na 5 najważniejszych stref poruszania się. Strefy te powinno się uwzględnić w momencie planowania rozlokowania wyposażenia kuchni. Wyróżnić można strefy: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Do strefy zapasów zalicza się lodówkę, zamrażarkę, a także szafki na produkty. Strefę przechowywania tworzy kredens - szafki na szklanki, sztućce, garnki itp. Strefa zmywania to z kolei zlewozmywak, zmywarka i kosz na śmieci. Sfera przygotowywania obejmuje blat roboczy, deski kuchenne, reling na kubki, stojak na noże oraz pojemniki na przyprawy, a strefa gotowania zwykle składa się z kuchenki, piekarnika i mikrofalówki. Co ciekawe, polecane jest inne rozmieszczenie tych stref w zależności od tego, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni. Osoby praworęczne powinny zaplanować strefy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a leworęczni w drugą stronę. Stosując tę zasadę, można znacznie usprawnić korzystanie z kuchni, minimalizując zbędne ruchy. Dobry projekt kuchni powinien ograniczyć potrzebę schylania się, obracania i przemieszczania. W kuchni często działamy wielozadaniowo, jednocześnie myjąc, pobierając, krojąc, smażąc, zerkając na książkę kucharską, doprawiając i zmywając. Dlatego najlepiej mieć wszystko w zasięgu ręki - jest to możliwe nawet w przestronnej kuchni. Dzięki dobrym projektom kuchni można skrócić czas potrzebny na przygotowywanie posiłków nawet o 50%.

Bateria uruchamiana gestem Kludi E-GO

 

Proces gotowania najczęściej rozpoczyna się od wyjęcia potrzebnych produktów z lodówki. Z tego powodu najlepiej ustawić ją blisko wejścia do kuchni. Tuż obok powinna znaleźć się szafka na produkty spożywcze niewymagające przechowywania w lodówce. W pobliżu lodówki powinniśmy dysponować blatem, na który będzie można odstawić zakupy i wykładać produkty. Obok blatu dobrze umieścić zlew, dzięki czemu szybko umyjemy składniki. Po drugiej stronie zlewozmywaka umieśćmy blat roboczy - nie powinien on być krótszy niż 80 cm. Jeśli decydujemy się na górną zabudowę, nad blatem roboczym powinna znaleźć się szafka z przyprawami. Na końcu blatu dobrze umieścić płytę grzewczą, piekarnik i okap. Zakończeniem ciągu roboczego powinien być wysunięty kawałek blatu - przyda się do odstawienia gorącej potrawy lub brudnych naczyń.

 

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką - ergonomia zmywania

 

By uzyskać efekt ergonomicznej kuchni, trzeba przemyśleć każdy szczegół. Dotyczy to także armatury - najlepszym wyborem będzie bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Dzięki takiemu urządzeniu domownicy będą mogli wygodnie wyczyścić nawet największe naczynia czy produkty spożywcze, nie zalewając przestrzeni wokół. Baterie z wysuwaną wylewką dostępne są w ofercie Kludi. To np. serie E-GO, BINGO STAR, BINGO STAR XS. Jeśli mamy zlew przy oknie, warto wybrać model z serii BINGO STAR - baterie kuchenne z tej serii wyposażono w złącze do montażu podokiennego Bajonett. Osoby ceniące innowacje i przykuwający uwagę design powinny zainteresować się z kolei modelem z tej serii z podwójnym łukiem lub modelem nawiązującym do armatury wykorzystywanej w gastronomii. BINGO STAR XS jest z kolei serią stworzoną z myślą o mniejszej kuchni lub kuchni z wyspą. Dzięki skróconemu uchwytowi można z łatwością regulować natężenia strumienia wody. Pracę w kuchni ułatwi też magnetyczna wylewka. Chwianiu się baterii zapobiega solidny montaż. Seria E-GO stanowi z kolei technologiczny popis. Strumień wody uruchamiany jest ruchem ręki, dzięki bezdotykowemu czujnikowi ruchu. Dla osób preferujących trtadycyjny sposób obsługi - bateria wyposażona jest w boczny uchwyt.

Bateria z wyciąganą wylewką

 

Projekt kuchni - zasada trójkąta

 

Trójkąt roboczy to kolejna znana i przydatna zasada przy projektowaniu nowoczesnej, ergonomicznej kuchni. Możliwy jest do uzyskania przede wszystkim w kuchni urządzonej w kształcie litery L. W tej metodzie najważniejsze kuchenne sprzęty - lodówka, zlew, płyta grzewcza (z piekarnikiem) - są ustawione blisko siebie w układzie przypominającym trójkąt. Sugerowane odległości: lodówka-zlewozmywak 120-210 cm, zlewozmywak-kuchenka 120-210 cm, lodówka-kuchenka 120-270 cm. Nie da się jednak uzyskać trójkąta w najmniej wygodnym kształcie kuchni - kuchni jednorzędowej. W takim przypadku mamy do kuchennych sprzętów najdalej. Bardziej ergonomiczna jest kuchnia dwurzędowa - w takiej kuchni po tej samej stronie powinien znajdować się zlew, blat roboczy, kuchenka, a po drugiej lodówka i dodatkowy blat. Taki układ dobrze sprawdzi się w krótkich, za to szerokich kuchniach.

 

Projekt - kuchnia z wyspą

 

Najwygodniejszą w użytkowaniu kuchnią jest kuchnia z wyspą. Taka wyspa może służyć jako duży blat roboczy, do którego mamy dostęp z każdej strony - to rozwiązanie przyda się, gdy w kuchni przebywa więcej osób. Na wyspie można też ulokować płytę grzewczą albo zlew. Kuchnia z wyspą budzi skojarzenia z amerykańskim stylem, hołdującym komfortowi. Wyspie kuchennej można dodać blasku, decydując się na finezyjną baterię kuchenną o nowoczesnym kształcie i wysokim połysku. To designerskie rozwiązanie, które wprowadzi do aranżacji więcej elegancji. W ofercie KLUDI można znaleźć najmodniejsze, pełne innowacji modele baterii.

Kontakt w sprawie produktów:

Kludi Armaturen Sp. z o.o.
ul. Kremsera 1
45-533 Opole
tel. +48 77 456 40 84
www: www.kludi.pl
mail: wyślij wiadomośćarmatura łazienkowa » armatura kuchenna » akcesoria łazienkowe » zestawy natryskowe » systemy odpływowo-przelewowe » armatura kliniczna i specjalistyczna
 

Zobacz galerię zdjęć Kludi

                   
Podobne artykuły
Baza modeli 3D w programach firmy CAD Projekt K&A - wybór projektantów

projekty kuchni

Baza modeli 3D w programach firmy CAD Projekt...

Kilka lat temu firma CAD Projekt K&A stworzyła Bank modeli 3D. Jest to baza, która powstaje na... więcej...

Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne

projekty kuchni

Półwysep w kuchni - ciekawe pomysły aranżacyjne

Półwysep kuchenny to świetna alternatywa dla nieco mniejszych kuchni. Jego kształt i wielkość... więcej...

Uniwersalna baza mebli kuchennych 2017 dla projektantów wnętrz

projekty kuchni

Uniwersalna baza mebli kuchennych 2017 dla projektantów...

Uniwersalna baza mebli kuchennych 2017 dla projektantów wnętrz od poznańskiej firmy CAD Projekt K&A... więcej...