aurora

Jak dobrać oświetlenie do mieszkania?

data aktualizacji: 06-05-2022, 12:52 – artykuł promocyjny

Dobór oświetlenia do pomieszczenia jest istotnym elementem urządzania wnętrza. Światło jest równie ważne jak wygodne meble do salonu, nowoczesne AGD czy designerskie lustro łazienkowe i warto poświęcić czas, by odpowiednio przemyśleć wybór źródeł światła. Światło oddziałuje na ludzki organizm, wpływa na nastrój i wydobywa indywidualny charakter każdego pomieszczenia w domu.

Jak dobrać oświetlenie do mieszkania?

Światło może zarówno pomóc nam się rozbudzić i zmotywować do wytężonej pracy, jak i sprzyjać wyciszeniu i relaksowi przed snem. Często jesteśmy nieświadomi jak duży wpływ ma na nas barwa i natężenie światła, a przecież jego właściwości mogą wspomagać dobowy rytm naszego organizmy. Dzięki wprowadzeniu proponowanych rozwiązań aranżacyjnych będziecie mogli dobrać odpowiednie światło do każdego pomieszczenia w domu.

 

Mówiąc jasno o jasności

 

By dobrze uzmysłowić sobie czym jest temperatura barwowa światła, najlepiej rozróżnić światło ciepłe, neutralne i zimne. Jak wyjaśnia ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele, Wojciech Olchówka, temperaturę barwową podaje się w Kelwinach. Im więcej Kelwinów, tym ze światłem zimniejszej barwy mamy do czynienia. Ekspert zdradza, że ciepłe światło będzie dobrym wyborem w aranżacjach wykorzystujących drewno czy naturalne, neutralne kolory. Z kolei zimne wzmocni surowy charakter mebli nowoczesnych czy loftowych, np. czarnej witrynie kuchennej inspirowanej stylem industrialnym.

Oświetlenie LED półki

Drugim parametrem oświetlenia, na które trzeba zwrócić uwagę, jest natężenie światła. Tu sprawa jest prosta - im większe natężenie, tym więcej światła w pomieszczeniu. Jak mówi ekspert Häfele, biorąc pod uwagę tę właściwość światła, można w prosty sposób dopasować je do własnych potrzeb i np. zapewnić sobie więcej blasku przy blacie roboczym w kuchni. Tam, gdzie spędzamy wolny czas i chcemy się zrelaksować, lepiej wybrać mniej intensywne światło o ciepłej barwie, co przyniesie ulgę strudzonemu wzrokowi.

Jak już wspominano, barwa i natężenie światła mają wpływ na nasze samopoczucie. Przestrzenie oświetlone zimnym światłem sprzyjają pracy - wzmagają koncentrację, czujność i spostrzegawczość. Światło o wyższej temperaturze barwowej (czyli zimniejsze) będzie więc odpowiednie do oświetlenia blatu roboczego, biurka czy warsztatu. Z kolei ciepłe oświetlenie najlepiej wykorzystać w salonie czy sypialni.

 

Domowe aranżacje dla najlepszego komfortu

 

Przy wyborze systemu oświetlenia do domu, warto pamiętać o wszystkich przytoczonych wskazówkach. Häfele daje duży wybór możliwości - można je swobodnie łączyć i modyfikować.

Wojciech Olchówka przekonuje, że system LED Loox 5 marki Häfele wyróżnia się rozwiązaniami, które świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. To ponad 400 różnych produktów, a wśród nich lampy sufitowe i punktowe, m.in. taśmy LED, dobre do oświetlania trudno dostępnych miejsc.

Oświetlenie LED pod szafką

Najbardziej istotnym pomieszczeniem w każdym domu jest salon, bo zwykle to właśnie w nim domownicy przebywają najczęściej. To miejsce odpoczynku, pracy, a często również miejsce spożywania posiłków, zwłaszcza kiedy salon jest połączony z kuchnią czy jadalnią lub gdy ma aneks kuchenny. Warto poświęcić czas na zadbanie o spójny charakter tego wnętrza i dobranie nie tylko odpowiednich mebli, ale i właściwych rozwiązań oświetleniowych. Dobrym wyborem będzie dla takiej przestrzeni system MultiWhite, który umożliwi łatwą integrację salonu z kuchnią, dzięki funkcji dostosowania temperatury barwowej światła do całości aranżacji.

W sypialni najlepiej zastosować światło ciepłej barwy, które pomoże wyciszyć się przed snem, w spokoju poczytać książkę czy zrelaksować się w inny sposób. Do tej przestrzeni ekspert Häfele poleca oprawy wpuszczane w płytę meblową, takie jak Loox LED 2022. Dzięki równomiernemu rozprowadzaniu światła wprowadzą do sypialni przytulną atmosferę. Ekspert podpowiada, że można je zamontować np. pod płytą wiszącej półki.

Z kolei w łazience najlepiej zastosować kilka źródeł światła, dzięki czemu zarówno oświetlimy całe pomieszczenie, jak i mocniej rozjaśnimy najważniejsze miejsca, jak lustro czy toaletkę. Dzięki światłu można też wpłynąć na atmosferę łazienki, wprowadzając klimatyczną poświatę - będzie sprzyjać relaksowi podczas kąpieli. W łazienkowej przestrzeni sprawdzą się zarówno taśmy LED (mogą być przykładowo dodatkowo dekoracją wokół lustra), jak i wpuszczane oświetlenie punktowe, które można zlokalizować np. w modnych w ostatnim czasie drewnianych półkach - bukowych czy dębowych. W przypadku łazienki warto zwrócić uwagę, by oprawy były odporne na wilgoć - wybierajmy takie o parametrze IP44 i wyższym.

Kontakt w sprawie produktów:

Häfele Polska Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 4d, Długołęka
55-095 Mirków
tel. +48 71 747 23 00
www: www.hafele.pl
mail: wyślij wiadomośćokucia meblowe i rozwiązania do mieszkania » okucia drzwiowe i budowlane » systemy przesuwne » oświetlenie i okucia sterowane elektrycznie » narzędzia i materiały eksploatacyjne

Zobacz zdjęcia w galerii  Häfele Polska Sp. z o.o.:

Häfele Polska Sp. z o.o. Häfele Polska Sp. z o.o. Häfele Polska Sp. z o.o. Häfele Polska Sp. z o.o. Häfele Polska Sp. z o.o.
Podobne artykuły
Jak zamontować taśmę LED oświetlenie podszafkowe w kuchni

oświetlenie w kuchni

Jak zamontować taśmę LED oświetlenie podszafkowe...

Oświetlenie diodowe wykorzystujące diody świecące LED doskonale nadaje się na podświetlenie blatów... więcej...

Oświetlenie, które Cię zainspiruje - Soled

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie, które Cię zainspiruje - Soled

Oświetlenie jest jak dobry makijaż, eksponuje to, co najpiękniejsze… Każde, nawet najciekawiej... więcej...

Oświetlenie ledowe

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie ledowe

Oświetlenie ledowe w ostatnim czasie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Poza walorami dekoracyjnymi,... więcej...