konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Kuchnia w domu jednorodzinnym: 5 udanych aranżacji kuchni w nowoczesnych projektach domów

data aktualizacji: 23-02-2022, 06:46 – artykuł promocyjny

Właściwa aranżacja kuchni przekłada się nie tylko na jej wygląd, ale również funkcjonalność. Należy o tym pamiętać już na etapie wyboru projektu domu, co sprawi, że wszystko będzie odpowiednio przemyślane. Jak zaaranżować kuchnię w domu jednorodzinnym? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule, który przedstawia 5 udanych aranżacji kuchni w nowoczesnych projektach domów.

Kuchnia w domu jednorodzinnym: 5 udanych aranżacji kuchni w nowoczesnych projektach domów


Nowoczesna kuchnia, czyli otwarta przestrzeń

 

Nieodzownym elementem większości nowoczesnych projektów domów jest otwarta przestrzeń, którą tworzy się dzięki połączeniu kuchni i salonu. Efektem jest przestronność, funkcjonalność oraz właściwe doświetlenie. Oczywiście nie oznacza to, że pomieszczenie za każdym razem wygląda tak samo, ponieważ w ramach otwartej przestrzeni może funkcjonować również jadalnia, a sama kuchnia może być zaaranżowana na kilka sposobów. Jak wygląda to w praktyce? Projekty domów z otwartą kuchnią znajdziesz na domoweklimaty.pl.

 

Kuchnia jednotraktowa

 

Najprostszym sposobem aranżacji otwartej kuchni jest rozmieszczenie wszystkich jej elementów na jednej ścianie, czyli tzw. kuchnia jednotraktowa. Takie rozwiązanie sprawia, że kuchnia w odniesieniu do całej otwartej przestrzeni nie stanowi elementu dominującego. Minusem z pewnością może być fakt, że umieszczenie wszystkich szafek i sprzętów na jednej ścianie jest mało funkcjonalne ze względu na pokonywane odległości.

 

Kuchnia w kształcie litery "L"

 

Innym pomysłem na aranżację otwartej kuchni jest rozmieszczenie szafek i sprzętów na planie litery "L", czyli dwóch prostopadłych do siebie ścianach. W tym przypadku kuchnia tworzy osobny "kącik", a o jej funkcjonalności decyduje w dużej mierze sposób rozmieszczenia konkretnych elementów. W przypadku kuchni w kształcie litery "L" zazwyczaj na jednej ze ścian znajduje się również okno, co pozwala ją doświetlić.

 

Kuchnia w kształcie litery "U"

 

Jednym z najpopularniejszych obecnie trendów w aranżacji otwartych kuchni jest rozmieszczenie sprzętów i szafek na planie litery "U". Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, że można je zastosować zarówno w przypadku dysponowania odpowiednią wnęką, jak i przy tradycyjnym, kwadratowym lub prostokątnym rozkładzie otwartej przestrzeni. W tym przypadku wystarczy do kuchni w kształcie litery "L" dobudować odpowiedni półwysep. Kuchnia w kształcie litery "U" jest funkcjonalna, ponieważ takie rozmieszczenie sprawia, że wszystko jest w zasięgu ręki.

Kuchnia z lamelami i roletą rzymską

 

Kuchnia z wyspą

 

W przypadku otwartych przestrzeni modnym rozwiązaniem jest stworzenie kuchni z wyspą. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku przestronnych wnętrz, a tego typu sposób aranżacji jest nie tylko efektowny wizualnie, ale również funkcjonalny. Wyspa pozwala jest bowiem nie tylko dodatkową powierzchnią roboczą, ale może służyć również jako stół.

 

Kuchnia zamknięta

 

Mimo iż obecnym trendem są otwarte kuchnie to wiele osób nadal popiera rozwiązania zamknięte. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ponieważ najważniejsze jest to, by czuć się dobrze we własnym domu. Zaletą zamkniętej kuchni z pewnością jest fakt, że z salonu nie widać panującego tam bałaganu oraz nie przedostają się do niego zapachy powstające podczas gotowania. Jest to również rozwiązanie dla osób, które nie chcą by goście patrzyli im na ręce.

Biała kuchnia

Podsumowując należy stwierdzić, że aranżacja kuchni w domu jednorodzinnym to naprawdę duże możliwości. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od konkretnego wyboru projektu, który będzie obejmować otwartą przestrzeń oraz odpowiedni układ ścian.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: DomoweKlimaty.plPodobne artykuły
Nowe biblioteki szafek i akcesoriów firmy BLUM dla KD Max V6

projekty kuchni

Nowe biblioteki szafek i akcesoriów firmy BLUM...

Firma TMSys Sp. z o.o. poinformowała o pojawieniu się 2 nowych bibliotek firmy BLUM dla użytkowników... więcej...

Drzwi do kuchni - modne i nowoczesne wnętrza

projekty kuchni

Drzwi do kuchni - modne i nowoczesne wnętrza

Na etapie projektowania wymarzonej kuchni, wiele osób myśli głównie o funkcjonalnych meblach... więcej...

Funkcjonalna kuchnia według Max Kuchnie

projekty kuchni

Funkcjonalna kuchnia według Max Kuchnie

Projektując wystrój kuchni powinniśmy pamiętać, że oprócz estetyki kluczowe znaczenie ma... więcej...