Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Modne płytki do kuchni w 2022 roku - przegląd najnowszych trendów

artykuł promocyjny

Wśród trendów na 2022 największym zainteresowaniem cieszą się nawiązania do natury. Tak samo będzie w przypadku kolekcji płytek dedykowanych na podłogi i ściany do kuchni. Choć oczywiście nie zabraknie również innych inspiracji, nawiązań do koloru roku, czy chociażby pozostanie w nurcie klasycznego kanonu z geometrycznymi wzorami, patchworkiem, czy monochromatycznym wykończeniem. Co ważne, oprócz modnych wzorów coraz silniej eksponuje się ciekawe kształty, zróżnicowane formaty oraz wyraziste struktury, które tworzą klimat. 

Modne płytki do kuchni w 2022 roku - przegląd najnowszych trendów

fot.: Imola - kolekcja Vibes

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Płytki kuchenne 2024 - przegląd kolekcji

 

Marmur nie jedno ma imię

 

Płytki inspirowane klasycznym marmurem są z nami od kilku sezonów i wciąż należą do jednych z najchętniej wybieranych. Choć ta skała wydaje się dość przewidywalna, to w przypadku płytek — tak jak w przyrodzie — ilość wzorów, połączeń kolorystycznych oraz układ użyleń wciąż może zaskakiwać.

Aparici.com - kolekcja Sutton

fot.: Aparici.com - kolekcja Sutton

Jeśli zdecydujemy się na płytki imitujące marmur, to możemy wybierać między bardzo małym kafelkami lub mozaiką a wielkoformatowymi slabami, które bardzo często mogą sięgać od podłogi do sufitu. Ilość możliwych wariantów jest ogromna, stąd też tak duże zainteresowanie tego typu wykończeniem.

Cerrad - kolekcja Calacatta Gold

fot.: Cerrad

Mozaika Bottany Carrara mattMozaika Carrara White ArmorMozaika Carrara White Hall

fot.: Dunin - kolekcje mozaik na bazie marmuru

Płytki jak marmur mogą występować w bardziej klasycznej wersji, czyli szaro-biało-czarnych wzorów, przybrać całkiem ciemny wygląd i na czarnym tle wówczas możemy obserwować jasne użylenie lub być ekstrawagancką odpowiedzią współczesnych możliwości technologii i posiadać również elementy w kolorze niebieskim, złotym, brązach itp.

Halcon.com - kolekcja Barnaby

fot.: Halcon.com - kolekcja Barnaby

 

Płytki inspirowane naturą - kamień i drewno nieustająco na TOP-ie

 

Motywy natury uchodzą za najbardziej ponadczasowe, uniwersalne i neutralne. Nigdy się nudzą i nie wychodzą z mody. To taki pewniak przy aranżacji domu lub mieszkania - dlatego w trendach na każdy rok pojawiają się nawiązania (silniejsze lub słabsze) do przyrody we wnętrzach.

Emil Ceramica - kolekcja DimoreEmil Ceramica - kolekcja Dimore

fot.: Emil Ceramica - kolekcja Dimore

W 2022 roku przeżywamy wielki powrót do naturalnych tworzyw. Chętnie wybierane są nie tylko drewno, kamień, czy bambus, ale także wszelkie ich imitacje. Dzięki temu tworzymy przyjazny klimat we wnętrzu, czy też dbamy o harmonijną kolorystykę.

Ceramika Domino - kolekcja Hass

fot.: Ceramika Domino - kolekcja Hass

To samo dotyczy płytek, które bardzo wiernie oddają urok prawdziwego drewna lub kamienia, zapewniając przy tym wysokie walory użytkowe. W tym roku nie zabraknie kolekcji nawiązujących właśnie do tego nurtu, a wśród nowości możemy zaobserwować oryginalne zestawienia barw, mocno wyczuwalną strukturę, czy ciekawe formaty płytek.

Cerrad - kolekcja Libero

fot.: Cerrad - kolekcja Libero

Kolekcja Maui od HalconMarazzi.pl - kolekcja OltreVives.pl - kolekcja Nivala

 fot.: Halcon.com - Maui                     fot.: Marazzi.pl - Oltre              fot.: Vives.pl - Nivala

 

Trendy kolorystyczne 2022 - jakie płytki będą najmodniejsze

 

Kolor to jedna z najbardziej zamiennych cech płytek ceramicznych. Obok bardzo neutralnych odcieni drewna, kamienia, marmuru, znajdziemy też bardziej ekspresyjne propozycje. Najlepszym tego przykładem są wszelkie mozaiki, które z natury lubią być wielobarwne. Mały format pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji, a nawet obrazów, które niczym dzieła sztuki będą zdobić daną powierzchnię. 

Mozaika RisoMozaika Oops!

fot.: Trufle Mozaiki

Dużą popularnością będą cieszyć się również ciemne kafle. Głęboka nasycona zieleń, wyrazisty granat to wciąż modne rozwiązania. Do tego warto doliczyć wszelkie odmiany koloru oliwkowego, a także mocne, brązy o różnej tonacji - od ciepłych cynamonowych kolorów, przez wyjątkowo charakterystyczny odcień terakota, po ciemne mahonie.

fot.: Vives.com - płytki JAVEA

Płytki Diarama

fot.: Mutina.it - kolekcja Diarama

Nie mniej modne pozostają płytki w stylu patchwork, które dzięki swojej wyjątkowo ozdobnej naturze, często wybierane są jako dodatek do jednolitych kolekcji. To doskonała propozycja na to, aby ożywić wnętrze, dodać mu kolorów lub przełamać zbyt sterylną aranżację. Tego typu płytki każdego roku pojawiają się wśród nowości oferowanych przez krajowych i zagranicznych producentów płytek ceramicznych.

Saloni.com - płytki Shiro

fot.: Saloni.com - płytki Shiro

Jest to doskonały motyw, by wprowadzić również niezwykle modne efekty przecierania, które dają wrażenie płytek postarzanych, co idealnie wpisuje się w trend stawiania na rzeczy z przeszłości, z duszą, takie tworzone w stylu rzemiosła.

Tubądzin - kolekcja BohoTubądzin - kolekcja Boho

fot.: Tubądzin

W modzie pozostanie także byłsk złota, który idealnie nadaje się do kuchni. Można go zestawić zarówno z białymi meblami, jak i tymi ciemnymi.

Mozaika Allumi Gold Hexagon 14Mozaika Allumi Gold Hexagon 14

fot.: Dunin

 

Najciekawsze kształty i formaty płytek do kuchni w 2022 roku

 

Oprócz koloru, faktury i przedstawianego rysunku, płytki mogą zachwycać również formatem i kształtem. Od bardzo subtelnych kafelków, przez typowe płytki kwadratowe i prostokątne, po wyjątkowe slaby, które potrafią pokryć ścianę na całej wysokości.

Aparici.com - kolekcja HarlemAparici.com - kolekcja Harlem

fot.: Aparici.com - kolekcja Harlem

Wybór wielkości płytek często podyktowany jest metrażem pomieszczenia, ale to właśnie rozmiar pomaga zmienić proporcje wnętrza, postrzeganie danej płytki, czy nawet dobór pozostałych elementów wyposażenia. Oprócz długości i szerokości kafli wzrok przykuwa również ich kształt. Modne od kilku sezonów heksagony, nadal cieszą się dużą popularnością, ale warto także wspomnieć o płytkach w kształcie rybiej łuski, arabeskach, a nawet trójkątach i innych ciekawych formach.  

Mozaika Bottany White matt

fot.: Dunin

Mozaika w kuchni z drewnem - Raw Decor

fot.: Raw Decor

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Imola, Cerrad, Dunin, Trufle Mozaiki, Tubądzin, Saloni.com, Vives.com, Mutina.it, Ceramika Domino, Halcon.com, Emil Ceramica, Aparici.com, Raw Decor
Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram