konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Sposoby na wygodną kuchnię

data aktualizacji: 15-12-2021, 06:21 – artykuł promocyjny

Kuchnia to pomieszczenie codziennego użytku. Jedni korzystają z niej częściej inni mniej, ale odgórnie wiadomo, że jest ona sercem każdego domu. Niezależnie od stylu panującym w mieszkaniu i preferencji użytkowników jest kilka zasad, które trzeba zachować podczas kreowania kuchni, aby móc wygodnie i przyjemnie spędzać w niej czas. Dobór wyposażenia jakim są blaty, kuchenka, lodówka czy nawet półki kuchenne to ważny aspekt, który bierzemy pod uwagę, jeśli chcemy stworzyć stylową i funkcjonalną aranżację.

Sposoby na wygodną kuchnię

 

Trójkąt roboczy

 

Przede wszystkim trzeba zadbać o ergonomiczne rozplanowanie urządzeń i mebli. Mowa tu głównie o trójkącie roboczym, zwanym też funkcjonalnym. Tworzą go: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Im bliżej siebie są wymienione urządzenia, tym praca w kuchni jest wygodniejsza i bardziej płynna. Zamiast kręcić się po kuchni, kucharz ma wszystko pod ręką, a to sprawia, że szybciej i efektywniej pracuje. Dlaczego te trzy „punkty” powinny być blisko siebie? Ponieważ czynności wykonywane podczas gotowania mają z nimi najwięcej wspólnego. Składniki, z których korzystamy, wyjmujemy z lodówki, następnie myjemy je w zlewie, a w końcu gotujemy na kuchence.

Bateria zlewozmywakowa Ferro

Przykładowe zdjęcia nasuwają nam na myśl kolejny ważny szczegół. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kuchni są blaty robocze. To jak zostaną rozmieszczone, nie jest bez znaczenia. Warto np. zostawić trochę pustego miejsca między zlewozmywakiem, a lodówką - po wyjęciu z niej produktów trzeba je przecież gdzieś położyć. To samo tyczy się kuchenki. Przed wrzuceniem warzyw do garnka obieramy je i kroimy, do czego przyda się właśnie miejsce na blacie, a kiedy trzymamy gorące naczynie, śpieszymy się, aby je gdzieś odłożyć.

Długość blatów wynosi zazwyczaj 40 cm, jednak czasem przydaje się również dłuższa płaszczyzna robocza, wynosząca co najmniej 80 cm. Ciekawym pomysłem będzie zastąpienie długiego blatu stołem kuchennym lub wyspą.

 

Zabudowa

W kuchni znaczącą rolę odgrywają półki stojące oraz szafki wiszące. Te pierwsze stanowią część blatu i służą przeważnie do przechowywania cięższych rzeczy, natomiast te drugie nastawione są raczej na drobniejsze przedmioty typu filiżanki i talerze. Pod takimi szafkami dobrze jest postawić ekspres do kawy lub czajnik elektryczny. Tym sposobem wydzielona zostanie „strefa kawy i herbaty”, analogicznie postąpimy w przypadku przypraw, które umieścimy w pobliżu strefy gotowania.

Bateria zlewozmywakowa kuchenna

Kiedy nie posiadamy spiżarni, to kuchnia musi pełnić jej główną rolę. Trudno jest wtedy znaleźć wystarczającą ilość miejsca, aby wszytko pomieścić. Na szczęście istnieje wiele interesujących rozwiązań, które warto zastosować w praktyce. Problem m.in. może rozwikłać zabudowa meblowa na całą ścianę, wyspa kuchenna lub tzw. słup z zabudowanym piekarnikiem i mikrofalówką.

 

Nowoczesne udogodnienia

 

Liczne szuflady wyparły ostatnio tradycyjne szafki, dzięki doskonałej organizacji, jaką oferują. Można w nich umieścić np. garnki, talerze, sztućce, a nawet produkty żywnościowe. Po wysunięciu mamy widok na całą zawartość, co jest bardzo wygodne. Podobnymi udogodnieniami cieszą się cargo oraz karuzele w szafkach narożnych.

Stojąca bateria zlewozmywakowa w czarnym kolorzeBateria zlewozmywakowa ZumbaBateria zlewozmywakowa Libretto

Do ogólnego wystroju wiele mogą wnieść baterie zlewozmywakowe wysokiej jakości. Można wybrać takie z elastycznymi wylewkami, które wyginają się w dowolny kształt i ustawia się je na dowolną wysokość. Jednym z przykładów jest model Zumba z jasnej aranżacji z wyspą. Libretto z efektownej ciemnej stylizacji kuchennej z antresolą ma dodatkowo wyciąganą wylewkę. Dostosujemy moc strumienia do wykonywanych czynności, za pomocą przełącznika natrysk/strumień. Aby zachować dobrą kompozycję z ciągiem kuchennym pod ścianą, projektant umieścił efektowną, stojącą Adore Black/Chrome. Ma ona obrotową wylewkę, która jest zakończona perlatorem napowietrzającym strumień wody.

 

Kontakt w sprawie produktów:

Ferro S.A.
ul.Przemysłowa 7
32-050 Skawina
tel. (12) 256 21 00
www: www.ferro.pl
mail: wyślij wiadomośćbaterie » boxy podtynkowe » natryski » zlewozmywaki » akcesoria łazienkowe » brodziki i wanny » armatura sanitarna do budynków użyteczności publicznej » akcesoria łazienkowe do budynków użyteczności publicznej » grzejniki łazienkowe » akcesoria do grzejników


Zobacz zdjęcia w galerii Ferro
Podobne artykuły
Czarno-biała kuchnia

projekty kuchni

Czarno-biała kuchnia

Kolor czarny kojarzy się większości z nas z elegancją. Jednak decydując się na zastosowanie tej barwy... więcej...

Projektowanie kuchni - 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

projekty kuchni

Projektowanie kuchni - 5 rzeczy, o których...

Badania TNS wykazały, że Polacy zmieniają meble w domach średnio co 8 lat. Najczęściej wymianie ulegają... więcej...

Kuchnie w VR - wirtualne projektowanie

projekty kuchni

Kuchnie w VR - wirtualne projektowanie

Projektowanie kuchni to ciężki kawałek chleba. Współpraca z klientami układa się przeróżnie.... więcej...