konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

patron działu Meble kuchenne Peka

Harmonia i porządek przy urządzaniu minimalistycznej kuchni

data aktualizacji: 29-11-2021, 07:12 – artykuł promocyjny

Minimalistyczne kuchnie cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno po stronie architektów, jak i użytkowników. Dlaczego wzbudzają tyle pozytywnych skojarzeń? Przestrzeń, w której stawiamy na jakość, a nie ilość jest ponadczasowa, łatwa do utrzymania w czystości, a często też dobrze zorganizowana. Jak urządzić taką kuchnię?

Harmonia i porządek przy urządzaniu minimalistycznej kuchni

Dlaczego kuchnię nazywamy sercem domu? Bo jest to pomieszczenie, które łączy wszystkich domowników. Często odzwierciedla również ich charakter, a przy tym doskonale spełnia wiele funkcji. Warto zatem zadbać, by było to miejsce komfortowe do pracy i do spożywania posiłków. Taka kuchnia to idealne rozwiązanie, dla każdego, kto ceni porządek, ład i harmonię.

 

Gdy mniej znaczy więcej

 

Proste formy, brak ozdobników i nadmiernych dekoracji to główne cechy stylu minimalistycznego. W takich aranżacjach najczęściej pojawiają się geometryczne kształty, gładkie fronty oraz stonowana kolorystyka. Częściej też w kuchni panują puste przestrzenie. Zabudowa zazwyczaj jest utrzymana w jednej tonacji, podobnie zresztą jak ściany. Wśród kolorów królują biel, szarość i czerń. Na powierzchnie między blatem a górną zabudową trafia albo szkło, albo materiał, z którego został wykonany blat. Kompozycję dopełniają dopasowane kolorystycznie sprzęty AGD i armatura, dzięki czemu we wnętrzu panuje jedność. W minimalistycznej kuchni wszystko musi do siebie idealnie pasować.

Ogromne znaczenie mają również materiały. Zgodnie z zasadą minimalizmu lepiej wybrać rozwiązania droższe, ale trwalsze. Z tego też powodu w tym stylu rządzą drewno w miejscu sklejki, czy marmur zamiast konglomeratu. Drugą ważną kwestią jest perfekcja w aranżacji wnętrz. Przede wszystkim pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są zatem meble wykonane na wymiar.

 

Harmonijne oświetlenie

 

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia doboru oświetlenia. Tak jak w przypadku mebli, nie warto iść w kierunku zbytniej dekoracyjności. Istotna jest funkcjonalność oraz mało skomplikowane formy. Idealnym wręcz rozwiązaniem stają się plafony i systemy szynowe. W minimalistycznych wnętrzach nie może również zabraknąć dyskretnych taśm LED, które dbają o harmonijne oświetlenie całego wnętrza. Te cienki linie światła znajdą zastosowanie zarówno w przestrzeni nad blatem roboczym, jak i przy oświetleniu cokołów szafek lub wyspy kuchennej. Prawidłowo dobrane oświetlenie odpowiednio eksponuje minimalistyczne wnętrze. – W tym przypadku warto sięgnąć po systemy, które umożliwiają płynne sterowanie temperaturą, barwą czy natężeniem oświetlenia. Dzięki temu możemy indywidualnie dopasować światło – tak, by jeszcze bardziej podkreślić walory szlachetnych materiałów, które wykorzystaliśmy przy projektowaniu kuchni. Nie do przecenienia jest również fakt, że możemy dostosować je do pory dnia oraz naszego nastroju – wyjaśnia Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele.

 

Chaos odchodzi w niepamięć

 

Ograniczenie posiadanych rzeczy i świadome decyzje w czasie zakupów to, zdaniem osób praktykujących minimalizm, droga do komfortowego życia i lepszego humoru. Wyposażenie kuchni warto zatem ograniczyć do rzeczy, z których faktycznie korzystamy często. Może się okazać, że wcale nie potrzebujemy trzydziestu kubków, bo używamy tylko kilku ulubionych. Pomoże to zaoszczędzić sporo miejsca oraz ułatwi utrzymanie porządku w szafkach.

W kwestii utrzymania porządku nieodzowne są pusty blaty. Jeśli na co dzień będziemy dbać, by nie gromadziły się na nich różne przedmioty czy sprzęt AGD, to ich powierzchnie z pewnością będzie łatwiej wytrzeć i utrzymać w harmonii. W minimalistycznej kuchni wszystko powinno mieć swoje miejsce w szafkach i szufladach. Pomogą w tym rozwiązania, dzięki którym potrzebne rzeczy będą schowane, ale jednak zawsze pod ręką. – Przydają się tutaj wszelkiego rodzaju wkłady, przegrody, wewnętrzne nadstawki. Wybór jest naprawdę spory – w szufladzie można trzymać nawet przyprawy czy pieczywo. To wygodne i estetyczne – podkreśla Michał Kichler.

Duże powierzchnie pozwalają najlepiej wyeksponować styl minimalistyczny, ale te małe również pozwalają docenić potencjał tego podejścia do urządzania wnętrz. To właśnie zasady minimalizmu pomagają optymalnie zagospodarować przestrzeń i dbają o ład i harmonię. W niewielkich pomieszczeniach może to skutkować wrażeniem, że wnętrze wyda się większe, niż jest w rzeczywistości.

Kontakt w sprawie produktów:

Häfele Polska Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 4d, Długołęka
55-095 Mirków
tel. +48 71 747 23 00
www: www.hafele.pl
mail: wyślij wiadomośćokucia meblowe i rozwiązania do mieszkania » okucia drzwiowe i budowlane » systemy przesuwne » oświetlenie i okucia sterowane elektrycznie » narzędzia i materiały eksploatacyjne

Zobacz zdjęcia w galerii  Häfele Polska Sp. z o.o.:

Häfele Polska Sp. z o.o. Häfele Polska Sp. z o.o. Häfele Polska Sp. z o.o. Häfele Polska Sp. z o.o. Häfele Polska Sp. z o.o.
Podobne artykuły
Jak dobrać uchwyty do mebli

meble kuchenne

Jak dobrać uchwyty do mebli

Choć są dość niewielkie, uchwyty meblowe mogą stanowić ważny element mebla i całkowicie odmienić... więcej...

Kolorowe szkło Colorimo w aranżacjach kuchennych

meble kuchenne

Kolorowe szkło Colorimo w aranżacjach kuchennych

Szkło jako materiał wykończeniowy ścian i frontów mebli kuchennych to jeden z najmodniejszych trendów... więcej...

Zagospodarowanie szafek wysokich - mechanizmy

meble kuchenne

Zagospodarowanie szafek wysokich - mechanizmy

Wygoda, funkcjonalność oraz ergonomia to cechy, których oczekujemy od nowoczesnych mebli. W przypadku... więcej...