konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak urządzić kuchnię z salonem

data aktualizacji: 08-02-2022, 10:14 – artykuł promocyjny

Salon z kuchnią i jadalnią to idealne rozwiązanie szczególnie na małą powierzchnię. Już na 25 metrach kwadratowych możemy urządzić funkcjonalny pokój dzienny z aneksem kuchennym. Mała kuchnia wcale nie musi być problemem. Wystarczy mądrze ją zaprojektować, by cieszyć się sporą ilością miejsca, ergonomią w czasie typowych czynności kuchennych oraz piękną aranżacją. Kuchnia otwarta na salon sprawdzi się zarówno w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Zobacz pomysły na to, jak urządzić kuchnię z salonem.

Jak urządzić kuchnię z salonem

fot.: Śnieżka

 

Kuchnia z salonem - idealne połączenie dla rodzin i par

 

Otwarta przestrzeń w domu pozwala na dobrą komunikację w trakcie różnych czynności. Umożliwia prowadzenie swobodnej rozmowy, uczestniczenie w życiu rodzinnym, czy chociażby jednoczesnego gotowania i pilnowania dzieci bawiących się w pokoju. Zatem jest to układ, który idealnie sprawdzi się w przypadku rodzin oraz związków partnerskich. Takie połączenie kuchni i salonu może okazać się sprzyjającym rozwiązaniem przy urządzaniu domowych imprez w czasie, których nie będziemy zmuszeni do pozostawienia gości samych. Lepszy będziemy mieć też ogląd na to, co się piecze lub gotuje w kuchni, bez konieczności ciągłego wychodzenia. Jak się okazuje, domy i mieszkania z dobrze zaplanowaną strefą otwartą cieszą się największą popularnością wśród osób urządzających swoje pierwsze wspólne gniazdko oraz tych, którzy planują remont lub przeprowadzkę. Takie zagospodarowanie przestrzeni pozwala wygospodarować więcej miejsca, ułatwia komunikację w budynku oraz zapewnia większą ilość światła w każdym pomieszczeniu.

Przeczytaj koniecznie >> Przeniesienie kuchni w bloku - wymagania, instalacje, pomysły


fot.: Rehau - satynowe w dotyku fronty meblowe RAUVISIO noir and brilliantr noble mat zachwycają nie tylko wyglądem

 

Kuchnia połączona z salonem - pomysły na aranżację

 

Urządzając kuchnię z salonem, musimy zachować kilka istotnych zasad, dzięki którym wnętrze pozostanie estetyczne i miłe w odbiorze. Przede wszystkim warto pamiętać, że przestrzeń kuchenna otwarta na pokój dzienny powinny być traktowane jako jedność, co oznacza konieczność zachowania spójnego wyglądu mebli, utrzymania tego samego stylu wystroju oraz bycie konsekwentnym w doborze dodatków.

Klasyczna kuchnia połączona z salonem - ciekawa aranżacja z cegłą

fot.: Elkamino Dom

Co więcej, wybierane rozwiązania powinny odznaczać się nienagannym wyglądem, ponieważ wszystko zawsze będzie na widoku. Warto zainwestować w sprzęt i meble dobrej jakości, które na dłużej pozostaną w dobrej kondycji. To samo tyczy się podłóg i ścian. Wysoka jakość powłok malarskich umożliwia ich mycie, a dzięki temu plamy na ścianach nie będą psuć całej aranżacji. Jeśli zaś wybierzemy klasyczne i trwałe podłogi, możemy liczyć na wyjątkowy efekt przez długie lata. 

Warto sprawdzić również >> Zasady projektowania kuchni

fot.: Ferro - biała kuchnia z baterią kuchenną w białym kolorze (model Zumba Slim 2F) oddzielona od pokoju wyższym barkiem

 

Kuchnia i salon razem - jaki styl wybrać?

 

Modna na łączenie kuchni z salonem swoje początki ma w czasie, gdy największą popularnością cieszył się styl minimalistyczny. To właśnie wtedy do głosu doszły topowe rozwiązania jak systemy bezuchwytowe, wygodne i praktyczne mechanizmy w meblach, dzięki którym możliwe było zagospodarowania kuchni po sam sufit. Co więcej, to właśnie w takim stylu kuchnia stawała się prawie niewidoczna, gdyż częstym zabiegiem aranżacyjnym było wykorzystanie bieli zarówno na ścianach, jak i meblach, brak dodatków i niemal sterylne podejście do kwestii porządku na blatach. Z czasem taki układ zaczął pojawiać się także w innych stylach. Przy nowoczesnych aranżacjach opartych na ciekawej zabudowie równie dobrze sprawdza się wyspa czy półwysep kuchenny, które pozwalają na bardzo ważny, a zarazem ciekawy trik aranżacyjny, w którym jeden mebel jednocześnie dzieli przestrzeń funkcjonalnie i łączy ją mentalnie dając ciekawe miejsce do wspólnego spędzania czasu. Obecnie kuchnię otwartą na salon czy pokój dzienny urządza się w każdym stylu. Doskonale sprawdza się przy dużych pomieszczeniach urządzonych na wzór loftów. Daje dużo miejsca do eksponowania błyskotek glamour, a także w klasycznej zabudowie wydaje się obiecującym podejściem do odejścia od utartych schematów.

Mała kuchnia na poddaszu otwarta na pokój dzienny

fot.: Kuchinox - czarny zlewozmywak HUNTER i złota bateria ALANIS idealnie dopełniają aranżację małej kuchni otwartej na pokój dzienny na poddaszu

 

Nowoczesna kuchnia otwarta na pokój - to się sprawdzi!

 

Przy urządzaniu nowoczesnej kuchni warto postawić na kilka sprawdzonych rozwiązań, które wyniosą naszą aranżację na wyższy poziom. Oprócz wspomnianej już wyspy kuchennej, która jest funkcjonalnym must have, warto zwrócić uwagę na takie oto szczegóły:

  • stonowane kolory - dotyczy to zarówno ścian i podłóg, jak i mebli, ale wcale nie musi oznaczać nudy. Barwy możemy wybierać różne, od jasnych, po ciemne, warto jednak zachować umiar w ich ilości oraz stawiać na rozwiązania spokojne i ponadczasowe. W otwartej kuchni dobrze sprawdzają się beże, szarości, drewno, ale także możemy postawić na czerń, która doda głębi.

Kuchnia razem z salonem - jakie kolory wybrać?

fot.: Peka

  • drzwi bez futryny - nowoczesne aranżacje uwielbiają systemy, których nie widać. Pierwotnie stosowane w meblach, obecnie zyskują coraz szersze zastosowanie. Przykładem może być bardzo stylowe podejście do kwestii montażu drzwi. Framugi zlicowane ze ścianą wyglądają jak ukryte drzwi. W drzwiach z ukrytą ościeżnicą widoczne jest tylko skrzydło drzwi, które dodatkowo możemy dopasować do koloru ścian w ten sposób, że na pierwszy rzut oka zauważymy praktycznie samą klamkę.

Nowoczesna kuchnia otwarta na pokój - postaw na drzwi z ukrytą ościeżnicą

fot.: Porta KMI Poland SA

  • modne oświetlenie - kolejny ważny punkt aranżacji to lampy i systemy oświetlenia. Dobrze, jeśli oba pomieszczenia będą posiadać spójny system w zakresie techniki oświetleniowej. Na co warto postawić? Przede wszystkim na zróżnicowane systemy rozmieszczone na różnych wysokościach i w  różnych miejscach. Zróżnicowanie kąta padania światła odgrywa szczególną rolę przy planowaniu strefy roboczej w kuchni - dotyczy to ciągu roboczego wzdłuż blatu roboczego oraz nad wyspą kuchenną. Poza tym konieczne jest zapewnienie punktu centralnego zarówno w kuchni, jak i pokoju.

Oświetlenie w kuchni otwartej na salon - listwy, oczka, lampy

fot.: Design Light

  • Można pokusić się również na lampy stojące i ścienne, które zadbają o odpowiedni nastrój, gdy będziemy odpoczywać, oglądać film lub słuchać muzyki. Co jest modne? Po pierwsze duże lampy z ozdobnymi kloszami, które pasują i do kuchni i do pokoju. Po drugie systemy szynowe o minimalistycznym wyglądzie, ale bardzo praktycznym układzie wzdłuż całego lub znacznej części sufitu. Po trzecie różnego rodzaju lampy i oczka o prostej konstrukcji. W kuchni mile widziane są również listwy LED, które od wielu lat doskonale spełniają wiele funkcji.

Jak oświetlić kuchnię otwartą na pokój dzienny?

fot.: System oświetlenia Häfele Loox LED 5

 

Kuchnia otwarta - postaw na dobry okap

 

Kuchnia otwarta to piękne i funkcjonalne rozwiązanie, ale często zapominamy, że może mieć również jakieś wady. Najczęściej wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Jako pomieszczenie brudne (zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji) podlega szczególnym wymaganiom. Musimy zapewnić w niej kratkę wywiewną oraz dodatkowe podłączenie do okapu (nie może to być ta sama kratka), który odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnieniu odpowiedniej wymiany powietrza w czasie gotowania.

Kuchnia otwarta - postaw na dobry okap

fot.: Okapykuchenne.pl - okap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola granat 39

Bez okapu możemy spodziewać się przenikania zapachów, ale też różnych drobinek (wilgoć, tłuszcze) wraz z powietrzem do strefy dziennej, gdzie znajdują się różnego rodzaju tkaniny (kanapa, poduszki, zasłony) podatne na chłonięcie tego wszystkiego. Warto jednak pamiętać, że nowoczesny okap to coraz częściej atrakcyjna część wyposażenia kuchni, który niekiedy stanowi nawet dominantę całej aranżacji na tle minimalistycznej zabudowy. Wybierając model do własnej kuchni, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie głośność jego pracy. W kuchni otwartej bardzo ważne jest zachowanie cichej pracy wszystkich urządzeń, które nie będą zakłócać spokoju, na jaki zasługujemy w części wypoczynkowej. Okap powinien pracować przez cały czas trwania gotowania, a nawet chwilę po jego zakończeniu, dlatego ilość emitowanych decybeli będzie miała istotne znaczenie.

Kuchnia otwarta - dobry okap to podstawa wentylacji

fot.: Nortberg

 

Ściany i podłogi w kuchni z salonem

 

Przy aranżowaniu kuchni z salonem bardzo ważny jest wybór materiałów wykończeniowych na ściany i podłogi. Za ich sprawą możemy wprowadzić wizualny podział pomieszczeń lub zastosować optyczną sztuczkę, gdzie uzyskamy efekt jedności, płynnego przejścia. Najczęściej ściany w kuchni otwartej są w takim samym kolorze, co w pokoju, jednak jedna ze ścian może zostać dodatkowo ozdobiona/wyróżniona za pomocą innego koloru, innej tekstury lub jakiejś ciekawej dekoracji. W przypadku podłóg jednym z ulubionych sposobów na optyczne powiększenie pomieszczeń jest wybór takiego samego materiału wykończeniowego. Najczęściej są to płytki lub podłogi drewniane.

Jakie podłogi w kuchni z salonem?Parkiet w kuchni otwartej na salon

fot.: Finishparkiet

Ciekawym zabiegiem jest podział podłogi na część kuchenną o bardziej zróżnicowanej powierzchni na bazie mozaiki lub innych płytek oraz część wypoczynkową i wówczas w drugiej części pojawia się parkiet, czy też wykładzina dywanowa. Taki trik najlepiej sprawdza się przy nieco większym metrażu, gdy nie zależy nam na wizualnym powiększeniu pomieszczeń.

fot.: Trufle Mozaiki

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Rehau, Design Light, Häfele, Elkamino Dom, Trufle Mozaiki, Peka, Finishparkiet, Okapykuchenne.pl, Nortberg, Ferro, Kuchinox, Porta KMI Poland SAPodobne artykuły
Planowanie kuchni krok po kroku

projekty kuchni

Planowanie kuchni krok po kroku

Czas urządzania wymarzonej kuchni to zderzenie naszych wyobrażeń z realiami jakie spotyka się na placu... więcej...

Wąska kuchnia

projekty kuchni

Wąska kuchnia

Funkcjonalne zaprojektowanie wąskiej kuchni jest nielada wyzwaniem, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Ten... więcej...

Kuchnia otwarta na salon

projekty kuchni

Kuchnia otwarta na salon

O urządzaniu kuchni napisano już chyba wszystko. Nic dziwnego - to największe wyzwanie architektoniczne... więcej...