Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak urządzić kuchnię z oknem?

artykuł promocyjny

Okno pełni w kuchni niezwykle istotną rolę – doświetla pomieszczenie, a także zdecydowanie poprawia wentylację wnętrza. Choć w niektórych domach i mieszkaniach wciąż jeszcze można natknąć się na kuchnię „ślepą”, to w nowym budownictwie dominują kuchnie z oknem. Jak zaaranżować to pomieszczenie?

Jak urządzić kuchnię z oknem?

Okno w kuchni – jak wykorzystać jego potencjał?

 

Kuchnia z oknem jest dla wielu osób czymś absolutnie oczywistym, ale nie w każdym mieszkaniu można pozwolić sobie na wyglądanie za okno w trakcie gotowania lub na uchylenie go, gdy pomieszczenie jest zadymione. W starszym budownictwie dość często spotykanym rozwiązaniem były kuchnie „ślepe”. Jeśli dysponujemy więc kuchnią, w której znajduje się okno, nie narzekajmy na jego lokalizację lub rozmiar, ale zastanówmy się nad tym, jak je zaaranżować, a jest na to wiele sposobów. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Blat roboczy pod oknem – najlepiej, gdy blat roboczy pełni jednocześnie rolę parapetu. Tak duża powierzchnia robocza będzie bardzo wygodna w użytkowaniu.
  • Zlew w pobliżu okna – zmywając naczynia można będzie zerkać za okno. W takim układzie bateria zlewozmywaka nie powinna jednak utrudniać otwierania okna – najlepiej wybrać niższy model albo składany.
  • Zabudowa okna w ciągu szafek – czyli rozwiązanie na wymiar i na specjalne zamówienie. Okno będzie otoczone szafkami.
  • Parapet jako stolik – w pobliżu okna można również ulokować miejsca siedzące. Zamiast stawiać tradycyjny stół, można wykonać parapet o sporej głębokości, przy którym można będzie przysiąść na niewielkich stołkach.

Okno kuchenne stwarza spore możliwości aranżacyjne i choć zajmuje miejsce na ścianie, przez co w pomieszczeniu zmieści się mniej mebli, to jednak trudno nie docenić jego wszystkich zalet. Niektórzy spośród poszukujących mieszkania do zakupu lub na wynajem swą decyzję uzależniają właśnie od tego, czy w kuchni jest okno i przeglądając mieszkania Sobótka lub w innej lokalizacji z góry odrzucają te oferty, które nie spełniają tego kryterium.

 

Kuchnia z oknem – o czym pamiętać?

 

Aranżując kuchnię z oknem, nie można zapominać o kwestiach praktycznych i związanych z bezpieczeństwem. Choć okno kuchenne jest bardzo przydatne, to jednak nie powinno znajdować się nad kuchenką gazową lub tuż obok niej – ewentualny podmuch wiatru może zgasić płomień, a jeśli okno udekorowane jest firanką, to może nawet dojść do jej zapalenia się.

Okno ulokowane w kuchni przy blacie roboczym lub zlewie będzie się dość intensywnie brudzić – lepiej, by nie miało ozdobnych szprosów, które utrudnią mycie szyb. Do jego przysłonięcia lepiej używać przylegających rolet lub żaluzji niż zwiewnych firanek. By otwieranie kuchennego okna było bezproblemowe, nie powinno być ono całkowicie zastawione ciężkimi sprzętami kuchennymi, jak kuchenka mikrofalowa lub mały piecyk.

Okno kuchenne zapewnia dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza do kuchni, ułatwia wywietrzenie pomieszczenia, a także sprawia, że czas spędzany na przyrządzaniu posiłków lub sprzątaniu po gotowaniu można urozmaicić sobie zerkaniem za okno. Nawet jeśli aranżacja kuchni z oknem jest odrobinę trudniejsza niż pomieszczenia bez okien, to jednak zalety posiadania okna w tym wnętrzu rekompensują ten wysiłek.

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Rynekpierwotny












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram