konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

patron działu Meble kuchenne Peka

Jaki stół rozkładany na domowe przyjęcia?

data aktualizacji: 02-09-2021, 06:02 – artykuł promocyjny

Lubisz, gdy wystrój wnętrz jest równie piękny, co i praktyczny? W takim razie stół rozkładany ma spore szanse na to, aby idealnie wpisać się w twoje upodobania i potrzeby. Zastanawiasz się nad zakupem rozkładanego stołu? Mamy kilka wskazówek i podpowiedzi, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. W jakich pomieszczeniach sprawdzi się stół rozkładany?

Jaki stół rozkładany na domowe przyjęcia?

To chyba żadna tajemnica, że stół rozkładany to dobry wybór zwłaszcza z myślą o tych wnętrzach, w których nadmiar przestrzeni nie rozpieszcza. Jeśli twój salon lub jadalnia zaliczają się do grona pomieszczeń o stosunkowo niedużym metrażu, zakup stołu rozkładanego na pewno okaże się słuszną decyzją. Na co dzień, przy złożonym blacie, z łatwością zaoszczędzisz sporo cennej powierzchni, w razie potrzeby łatwo i szybko uzyskując większy blat. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, warto przemyśleć kilka istotnych kwestii – w przeciwnym wypadku zakupiony przez ciebie stół rozkładany może nie okazać się aż tak praktyczny, jakbyś sobie życzył…

 

Dobrze zaplanuj miejsce ustawienia

 

Przed zakupem koniecznie zaplanuj dokładne miejsce, w którym ustawiony zostanie wybrany przez ciebie stół rozkładany. Powinien on znaleźć się w takim miejscu, aby można było swobodnie odsuwać krzesła od stołu. Dlatego upewnij się, że dookoła blatu znajduje się przestrzeń przynajmniej 60-70 cm. Uwzględnij zarówno odległość blatu od ścian, jak i pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Jeśli decydujesz się na stół rozkładany, koniecznie pamiętaj o tym, aby zostawić odpowiednią przestrzeń do odsuwania krzeseł nie tylko gdy stół będzie złożony, ale i po rozłożeniu blatu.

 

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wielkości blatu?

 

Przed zakupem zastanów się, jaki rozmiar blatu będzie najbardziej wskazany. Owszem, metraż pomieszczenia to jedno z kryteriów, nie mniej istotna będzie jednak również liczba użytkowników. Jak dobrze oszacować odpowiedni rozmiar blatu w kontekście liczby osób spożywających przy nim posiłki? Przyjmuje się, że w celu komfortowego spożywania posiłku, bez konieczności nieprzyjemnego poszturchiwania się łokciami, każda z osób siedzących przy stole powinna mieć do dyspozycji przynajmniej 60 cm.

 

Jak prawidłowo oszacować rozmiar stołu do liczby użytkowników?

 

Powszechnie uznaje się, że idealny stół prostokątny dla 4 osób powinien mieć wymiary 120x80 cm, kwadratowy 90x90 cm, z kolei okrągły powinien posiadać średnicę 90-110 cm. Jeśli stół rozkładany zamierzasz wykorzystywać w trakcie przyjęć głównie w charakterze szwedzkiego bufetu, nie będzie to aż tak istotne, aby po rozłożeniu blatu każdemu z gości zapewnić przestrzeń zgodnie z powyższą regułą. Jeśli jednak marzą ci się proszone obiady czy kolacje, odpowiednia wielkość blatu zarówno przed, jak i po rozłożeniu, to zdecydowanie najbardziej istotna kwestia.

 

Stół rozkładany – jaką konstrukcję wybrać?

 

Istotna będzie również konstrukcja samego blatu i sposób jego powiększania. Możliwości dostępnych na rynku jest aż kilka. Jedną z nich jest stół z opuszczanym blatem. W tym rozwiązaniu część blatu, z jednej lub obu stron stołu, jest opuszczana wzdłuż nóg stołu. Nie jest to rozwiązanie ani nadmiernie estetyczne, ani praktyczne – gdy blat nie jest w całości rozłożony, jego opuszczona wzdłuż podstawy część może uniemożliwiać wsunięcie krzeseł pod stół. Znacznie praktyczniejszy w codziennym użytkowaniu okazuje się stół z dostawką (dodatkowy blat nakładany z jednej strony lub dwie dostawki po obu krótszych stronach blatu).  W tym wariancie należy jednak wygospodarować trochę dodatkowego miejsca do przechowywania dostawek.

Stół rozkładany ? rodzaje konstrukcji

 

Stół z rozsuwanym blatem – idealny dla praktycznych

 

Kolejne dostępne na rynku rozwiązanie konstrukcyjne to stół z rozsuwanym blatem. Ten model spodoba się zwłaszcza tym, którzy cenią rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu przestrzeni – w tym wariancie schowek na dodatkowy blat najczęściej jest ukryty pod blatem podstawowym, w związku z czym nie trzeba dodatkowo tracić miejsca na przechowywanie dostawki w szafie lub innym miejscu. Wystarczy, że rozsuniesz blat na zewnątrz, a wyjęty spod niego dodatkowy blat w szybki i łatwy sposób umieścisz w środkowej części stołu. Modele tego typu oferuje sklep internetowy sfmeble.pl.

 

Jaki kształt blatu?

 

Często mawia się, że stół okrągły jest bardziej ustawny. W rzeczywistości to stwierdzenie okazuje się jednak być nie do końca prawdziwe, również w przypadku stołu rozkładanego. Okrągły stół rozkładany po rozłożeniu stanie się co prawda owalny, nie zmienia to jednak faktu, że nadal spora część jego blatu posiadać będzie obłe krawędzie. Jeśli zatem stół rozkładany zamierzasz wykorzystywać w trakcie przyjęć również jako szwedzki bufet, lepszym wyborem zapewne okaże się stół prostokątny lub kwadratowy, który po rozłożeniu blatu stanie się prostokątnym – znacznie łatwiej będzie je dostawić jednym z boków do ściany, równocześnie zyskując nieco dodatkowej powierzchni na środku pomieszczenia.

 

Zwróć uwagę na wysokość!

 

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na stół rozkładany czy nierozkładany, przy wyborze warto również przyjrzeć się wysokości, na której ustawiony jest blat. Większość dostępnych na rynku modeli stołów posiada blat na wysokości 76-80 cm. Jaką wybrać? To w dużej mierze zależeć będzie od wzrostu użytkowników - jeśli są to osoby o przeciętnym wzroście, blat na wysokości 76-77 cm w zupełności wystarczy. Pamiętaj również o dostosowaniu wzajemnych wysokości blatu oraz towarzyszących stołowi krzeseł – odległość pomiędzy siedziskiem a blatem nie powinna być mniejsza niż 25-30 cm, w przeciwnym razie trudno będzie wsunąć się wraz z krzesłem pod stół i swobodnie trzymać pod nim nogi.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: SFmeblePodobne artykuły
WIRELI - funkcjonalne wyposażenie kuchni

meble kuchenne

WIRELI - funkcjonalne wyposażenie kuchni

Nowoczesna kuchnia musi opierać się na funkcjonalnych rozwiązaniach. Trudno wyobrazić sobie meble kuchenne... więcej...

Spiżarnia - dlaczego warto ją mieć?

meble kuchenne

Spiżarnia - dlaczego warto ją mieć?

Czy warto mieć spiżarnię albo chociaż małą spiżarkę? Na pewno tak. Spiżarnia sprawdzi się nawet... więcej...

Blaty kuchenne Franke - doskonałość w trzech odsłonach

meble kuchenne

Blaty kuchenne Franke - doskonałość w trzech odsłonach

Dobrze dobrany blat stanowi podstawę funkcjonalnej strefy roboczej w kuchni. To na nim przygotowujemy posiłki,... więcej...