Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Zabudowa w kuchni - na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu?

artykuł promocyjny

Kuchnia jest bardzo istotną częścią domu i mieszkania. Spędzamy w niej dziennie kupę czasu, a to jak została zaprojektowana, ma bezpośredni wpływ na nasz komfort użytkowania i jej funkcjonalność. W kuchni ważne jest, aby dobrze zaplanować każdy skrawek przestrzeni, zwłaszcza przy niewielkim metrażu. Duże znaczenie będzie tu z pewnością miał wybór zabudowy kuchennej. Co wziąć pod uwagę projektując zabudowę w kuchni?

Zabudowa w kuchni - na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu?

fot.: Max Kuchnie - Studio Chome

 

Jaki najlepszy układ mebli i sprzętu AGD?

 

Rozmieszczenie szafek kuchennych planujemy zawczasu i musimy tak wszystko zorganizować, żeby każda część spełniała określoną funkcję, a zarazem zapewniała maksymalną wygodę użytkowania. Szafki w kuchni zarówno stojące, jak i wiszące, powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby się wzajemnie uzupełniały i nie trzeba było daleko sięgać, przygotowując dany posiłek. Ważną sprawą jest także ustalenie, gdzie co będzie przechowywane. Dzięki temu dowiemy się, ile będziemy potrzebować szafek, jaką zachować między nimi odległość, a także jakiej głębokości powinny być szuflady.

Studio Premium - Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie - Studio Premium

Nie bez znaczenia będzie także zachowanie ogólnej zasady trójkąta roboczego. Polega ona na takim rozplanowaniu urządzeń, aby były oparte o wierzchołek trójkąta – chodzi tu o trzy najważniejsze elementy kuchennego wyposażenia, czyli lodówkę, zlewozmywak oraz kuchenkę/płytę grzewczą. Tak przemyślana strefa gotowania to zdecydowanie najlepszy sposób na zapewnienie w pełni funkcjonalnej kuchni.

Kuchnia idealna - ciąg technologiczny z zasadą złotego trójkąta

fot.: Kuchnia idealna powinna być zaprojektowana na bazie ciągu technologicznego

Oczywiście zachowanie zasady trójkąta roboczego to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Kluczowe będzie także umiejscowienie mebli sąsiadujących z wymienionymi wyżej urządzeniami. Płyta grzewcza lub kuchenka powinny się przykładowo znaleźć w pobliżu blatu, co umożliwi łatwe i szybkie przygotowywanie posiłków. Kolejnym istotnym aspektem jest wybór miejsca, gdzie umieścimy piekarnik. Popularnym ostatnio sposobem jest zamontowanie piekarnika powyżej blatu, czego dodatkową korzyścią jest fakt, że nie będziemy już musieli często się schylać, aby z niego skorzystać.

Szkło Colorimo na ścianie w kuchni

fot.: Mochnik - szkło Colorimo na ścianie w kuchni ułożone we wzór hexi

 

Co się tyczy samego blatu?

 

Blat wbrew pozorom odgrywa w kuchni niebagatelną rolę. Jest to miejsce, gdzie komfortowo przygotujemy posiłek, ale żeby rzeczywiście tak było, musi znajdować się w odpowiednim miejscu. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, najlepiej, aby znalazł się w sąsiedztwie kuchenki, a zatem w obrębie słynnego trójkąta roboczego. Wiadomo też, że im więcej przestrzeni blatu mamy do dyspozycji, tym większa wygoda użytkowania, więc warto zapewnić sobie przynajmniej 60 cm jego szerokości – najlepiej jednak zdecydować się od razu na dłuższy blat (90-120 cm). Optymalną jego wysokością będzie natomiast od 89 do 91 cm, zwłaszcza w przypadku, gdy potrawy przyrządzamy na stojąco. Najtrwalszym materiałem, z którego można wykonać blat, jest kamień, jednak świetną opcją będzie także wykorzystanie drewna lub płyty laminowanej, która jest teraz zresztą bardzo modna.

blat z konglomeratu blanco assoluto

  fot.: Grupa Ega - w tej aranżacji blat jest najbardziej wyrazistą częścią zabudowy kuchennej, gdyż kontrastuje z szarymi meblami i ma znacznie większą grubość niż standardowo się przyzwyczailiśmy

 

Kuchnia funkcjonalna, czyli jaka?

 

Aby kuchnia spełniała wszystkie nasze wymagania, musi być dopracowana w najmniejszych szczegółach. Trzeba wszystko zaplanować tak, aby każdy element wyposażenia pełnił określoną funkcję i by nie pozostawiać niczego, co tylko zagraci niepotrzebnie przestrzeń. Warto zastanowić się także nad popularnymi rozwiązaniami, które w znacznym stopniu ułatwiają życie. Przykładem może tu być zastosowanie odpowiednich systemów zabudowy wewnętrznej w szafkach narożnych. To samo tyczy się wąskich szafek, które doskonale nadadzą się do przechowywania butelek i słoików.

Obrotowe kosze w narożnych szafkachSystemy do szafek narożnych

fot.: Obrotowe kosze do szafek narożnych Rad-Pol oraz Stelaż CORNER COMBO Rejs

W dolnej części zabudowy warto pomyśleć o większych, głębszych szafkach oraz pojemnych szufladach na cięższe przedmioty takie jak: garnki, patelnie, sprzęty kuchenne itp.

Corner Comfort w zielonej zabudowie meblowej

fot.: Rejs - wysuwany kosz Corner Comfort

Szuflada na garnki

fot.: Hafele - głęboka szuflada mieszcząca większe przedmioty

Wysoko umiejscowione szafki lepiej przeznaczyć na drobne rzeczy takie jak: kubki, talerze czy przyprawy, a do tego dobrze byłoby zainstalować w nich mechanizmy, które ułatwią dostęp do wnętrza. Produkty w szafkach warto rozmieścić w taki sposób, aby podczas danej czynności łatwo było po nie sięgnąć i nie krzątać się po całej kuchni w poszukiwaniu konkretnego przedmiotu, np. kubki oraz pudełka z kawą i herbatą najlepiej trzymać nad strefą czajnika.

Bezzawiasowy podnośnik Free Space

fot.: Hafele - bezzawiasowy podnośnik Free Space

W szafkach łatwo o bałagan, jeśli musimy ustawiać produkty w rzędach i przesuwać je, gdy chcemy sięgnąć po coś stojącego dalej. Takie problemy sprawiają zazwyczaj głębokie i wąskie szafki, w których, aby nie marnować miejsca, musimy ustawiać rzeczy także z tyłu. Niestety często o nich zapominamy i dalej umiejscowionym produktom kończy się data ważności, zanim postanowimy ich użyć. W ten sposób marnujemy nie tylko żywność, ale także pieniądze na nią przeznaczone. Rozwiązaniem mogą tu być wysuwane systemy szafek, dzięki którym będziemy mieli łatwy dostęp do przedmiotów umiejscowionych z tyłu. To bardzo wygodny sposób, który zapobiegnie równocześnie powstawaniu bałaganu.

Wysuwane systemy szafek

fot.: Peka - Wysuwane szafki EXTENDO

 

Programy do projektowania kuchni

 

Korzystając z programu do projektowania kuchni, liczymy na to, że ujrzymy realistyczne wizualizacje, odzwierciedlające dokładnie to, co zostanie potem przeniesione na naszą przestrzeń kuchenną. Możemy tu używać darmowych programów, ale warto niewątpliwie skorzystać ze specjalnych, profesjonalnych programów dla architektów i projektantów, które zapewnią nam o wiele więcej możliwości aranżacyjnych. Nie musimy też martwić się o to, że nie będziemy potrafili obsługiwać takich programów, gdyż są one intuicyjne.

Projekt jasnej kuchni w marmurze

CAD Projekt - projekt jasnej kuchni z marmurową podłogą

 

Jak dobrze zaplanować kuchnię, by nie żałować?

 

Bardzo często o niesłuszności swoich wyborów i złych decyzjach przy projektowaniu dowiadujemy się dopiero podczas korzystania z kuchni. Wtedy jest już jednak za późno, aby coś zmienić i musi pozostać tak, jak jest. Co zatem zrobić, by upewnić się, że nasze projekty równie dobrze sprawdzą się podczas codziennego funkcjonowania? „Jazda Próbna Kuchni” pozwoli nam przetestować nasze pomysły jeszcze przed zakupem mebli! Jest to bezpłatna usługa przygotowana przez firmę Blum, aby pomóc nam w idealnym rozplanowaniu naszego wnętrza. Dzięki niej przeniesiemy przygotowane projekty na prawdziwe modele szafek, które będziemy mogli przesuwać w dowolny sposób. Nie będziemy musieli kupować mebli, aby sprawdzić, jak poradzą sobie nasze pomysły w praktyce. W przypadku gdy nie spodoba nam się dane ustawienie, wystarczy, że poprzesuwamy poszczególne szafki i będziemy tym samem mogli wypróbować inne konfiguracje.

Jazda Próbna KuchniProjektowanie kuchni - przesuwane meble

fot.: Blum - Jazda Próbna Kuchni

Kiedy projektujemy naszą kuchnię, musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, a jak powszechnie wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Trzeba więc poświęcić trochę czasu i upewnić się, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Max Kuchnie, Mochnik, Grupa Ega, Rad-Pol, Rejs, Hafele, Peka, Cad Projekt, Blum



Przeglądy


Facebook
Instagram