Emako

Jak ułożyć sztućce na stole? Poznaj proste metody i propozycje zastawy stołowej

data aktualizacji: 24-06-2021, 11:25 – artykuł promocyjny

Jak ułożyć sztućce na stole? Poznaj proste metody i propozycje zastawy stołowej Kultura układania sztućców na stole to czynność, która powinna być dostosowana do rodzaju podawanego posiłku. Aby stworzyć prawidłową aranżację stołu, warto skorzystać z kilku cennych wskazówek. Dzięki nim Twój stół zaprezentuje się wyjątkowo. Pragniesz zaimponować rodzinie, a może po prostu lubisz ład i porządek podczas posiłku? Jeśli prowadzisz restaurację, z pewnością wiesz, że sposób ułożenia sztućców jest bardzo istotny. Ułożenie sztućców przy stole jest równie ważne podczas rodzinnej kolacji w domu. Ten artykuł jest dedykowany każdemu, kto dba o wygląd stołu, przy którym spożywa posiłek lub serwuje go innym. Poznaj nasze rady oraz propozycje układania sztućców, które są proste, praktyczne i szybkie!

Jak ułożyć sztućce na stole? Poznaj proste metody i propozycje zastawy stołowej

Jak układać sztućce na stole? Oto instrukcja w kilku krokach

 

Zastawa stołowa składa się z wielu elementów, dzięki którym aranżacja nakrytego stołu prezentuje się wyjątkowo i estetycznie. Sprawdź, jakie sposoby dadzą wymarzone efekty.

Jak układać sztućce na stole? Oto instrukcja w kilku krokach

 

Krok 1: Wybierz rodzaj sztućców, który będzie odpowiedni do okazji.

 

Każdą okoliczność charakteryzuje swoisty klimat. Aranżacja stołu może go podkreślić jeszcze bardziej. Z tego względu dobór odpowiednich sztućców to niezbędny element podczas przygotowań! Pamiętaj, że każdy z elementów powinien do siebie pasować. Przed ułożeniem ich na stole upewnij się, że wszystkie pochodzą z tego samego zestawu.

 Wybierz rodzaj sztućców, który będzie odpowiedni do okazji.

  • Jeśli przygotowujesz stół do codziennego posiłku dla rodziny, to doskonale sprawdzi się zestaw z kolekcji INVICTA, który charakteryzuje klasyczne i proste wzornictwo. Jest to idealna zastawa stołowa dla osób, które uwielbiają minimalizm. Doskonale sprawdzi się także podczas bardziej uroczystych wydarzeń.

Jak przygotować stół do codziennego posiłku dla rodziny

  • Jeśli okoliczność jest bardziej uroczysta, to doskonale sprawdzą się sztućce ze zdobieniami, np. z kolekcji ANTIQUE. Fantazyjne wzornictwo to świetny pomysł na delikatne akcenty elegancji na stole! Nikt nie przejdzie obojętnie obok tak przygotowanej zestawy stołowej.

Nakrycie stołu na wyjątkowe okazje - sztućce ze zdobieniami


Jeśli rodzaj sztućców oraz ich styl zostały już wybrane, należy dokładnie wypolerować każdy element z kompletu. Podczas czyszczenia i polerowania zestawu sztućców doskonale sprawdzi się bawełniana tkanina, która nie pozostawia smug. Nie wiesz gdzie kupić sztućce na stół, dzięki którym stworzysz niesamowite aranżacje na stole w domu lub swojej restauracji? Odpowiedź jest bardzo prosta! Villa Italia to producent porcelany, który proponuje autorskie kolekcje, nowoczesne rozwiązania oraz niebanalne połączenia w zakresie zastaw stołowych na potrzeby prywatne, jak i dla lokali gastronomicznych.

Czyszczenie i polerowanie sztućców - zasady nakrycia stołuCzyszczenie i polerowanie sztućców - zasady nakrycia stołuCzyszczenie i polerowanie sztućców - zasady nakrycia stołu

 

Krok 2: Dostosuj położenie sztućców do rodzaju serwowanego posiłku.

 

Ułożenie sztućców na stole ma znaczenie. Kultura przy stole to wieloletnia tradycja, która jest wyrazem szacunku gospodarza w stosunku do zaproszonych gości. Kwestia należytego układu sztućców przy zastawie stołowej jest zależna od serwowanego menu, albowiem do stołu nakrywane są sztućce, tj.

  • widelec do przystawki,
  • widelec do dania głównego,
  • widelczyk do ciasta,
  • nóż do dania głównego,
  • nóż do pieczywa,
  • łyżka do zupy,
  • łyżeczka do herbaty,
  • łyżeczka do deseru.

Dostosuj położenie sztućców do rodzaju serwowanego posiłku

Dopełnieniem zestawy złożonej ze sztućców jest serwetka flizelinowa lub papierowa, która jest niezbędnym elementem aranżacji stołu ze względów estetycznych jak i praktycznych, ponieważ jest przydatna podczas spożywania posiłku. Zatem jeśli już znasz rodzaje sztućców, jakie mogą znaleźć się na stole, wybierz te, które będą niezbędne podczas spożywania przygotowywanego posiłku. Teraz możesz zacząć przygotowania zestawy stołowej.

Dopełnieniem zestawy złożonej ze sztućców jest serwetka

Zasada nr 1: Sztućce należy układać po obu stronach talerza w kolejności, w jakiej będą używane podczas posiłku. Oznacza to, że najdalej od talerza znajdują się sztućce, którymi goście posłużą się w pierwszej kolejności. Pamiętaj, że przy jednym nakryciu nie należy kłaść więcej niż trzech par sztućców.

Zasada nr 2: Po prawej stronie, najbliżej talerza, należy ułożyć nóż stołowy (ostrzem w stronę talerza). Obok należy położyć łyżkę do zupy (miseczką do dołu). Na końcu należy umieścić nóż obiadowo-deserowy, który jest krótszy o 3 cm od noża stołowego i jest przeznaczony do przystawek.

Zasada nr 3: Po lewej stronie, najbliżej talerza, należy ułożyć widelec stołowy (zęby skierowane ku górze). Następnie warto położyć widelec do przystawki dalej od talerza niż poprzednik w taki sam sposób, tj. zębami skierowanymi do góry.

Zasada nr 4: Nad talerzem należy ułożyć sztućce przeznaczone do deseru, czyli widelczyk do ciasta oraz łyżeczkę, jeśli będą potrzebne podczas posiłku. Łyżeczka powinna znajdować się powyżej widelczyka, a jej trzonek należy skierować w prawo, natomiast trzonek widelczyka w odwrotną stronę.

Pamiętaj, że są to ogólnie przyjęte zasady savoir-vivre’u układania sztućców na stole. Jeśli jednak spożywany posiłek nie uwzględnia podania przystawki, zupy lub deseru – nie należy układać ich przy nakryciach dla gości, ponieważ są zbędne. Warto zachować je na odpowiednie okazje. Z kolei jeśli posiłek przewiduje większą ilość dań i 3 pary sztućców to zbyt mało, podaj kolejne wraz z serwowanymi daniami.

Ogólnie przyjęte zasady savoir-vivre?u układania sztućców na stoleOgólnie przyjęte zasady savoir-vivre?u układania sztućców na stole

 

Przegląd zestawów sztućców dla domu i lokalu gastronomicznego

 

Villa Italia to miejsce, gdzie znajdziesz wiele aranżacyjnych rozwiązań na stół, którymi zachwycisz gości podczas posiłku. Sposób układania sztućców to bardzo ważny element przygotowania dań. Atrakcyjne podany posiłek smakuje jeszcze lepiej, dlatego warto zadbać o każdy detal na stole. Sklep internetowy villaitalia.pl oferuje piękną porcelanę, zestawy stołowe oraz komplety sztućców, które doskonale sprawdzą się podczas spożywania posiłków na co dzień, jak i podczas wyjątkowych okoliczności.

 Przegląd zestawów sztućców dla domu i lokalu gastronomicznego

Kontakt w sprawie produktów:

Ergo International sp z o.o.
Ul. Staszica 25A
05-500 Piaseczno
tel. +48 22 716 79 00, +48 880 954 260
www: www.villaitalia.pl
mail: wyślij wiadomośćZastawa porcelanowa i ceramiczna: serwisy obiadowe, serwisy do kawy i herbaty, kubki, filiżanki, talerze, salaterki, półmiski, cukiernice, dzbanki, wazy. » Szkło: szklanki, kieliszki, karafki, talerze do ciasta, patery, salaterki, cukiernice » Sztućce: zestawy obiadowe, deserowe, serwingowe, sztućce na sztuki » Dekoracje: obrusy, bieżniki, poduszki, obrazy, lampy, lampiony, wazony, amfory, figurki

Zobacz zdjęcia w galerii Villa Italia

Villa ItaliaVilla ItaliaVilla ItaliaVilla ItaliaVilla Italia
Podobne artykuły
Porcelana na wiosennym stole

akcesoria kuchenne

Porcelana na wiosennym stole

Początek wiosny to czas idealny na metamorfozę. O kompletnej zmianie warto pomyśleć także w kontekście... więcej...

Dozownik na płyn do naczyń - jaki wybrać, przegląd

akcesoria kuchenne

Dozownik na płyn do naczyń - jaki wybrać, przegląd

Zlewozmywak to nieodzowny element każdej kuchni. Nawet jeśli posiadamy zmywarkę, potrzebujemy strefy mokrej... więcej...


Partnerzy

Ergo International sp zo.o.   Emako

      logo Deante

   logo Peka       logo Helios

    Franke

Ronic

Kuchinox  Laveo

Electrolux    logo Teka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

aranżacje łazienek