konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

patron działu Meble kuchenne Peka

Fronty akrylowe czy lakierowane - które lepsze? Porównanie

data aktualizacji: 07-07-2022, 11:35 – artykuł promocyjny

Kuchnia akrylowa czy lakierowana? Wybierając fronty meblowe do kuchni, powinniśmy mieć na względzie nie tylko ich wygląd, lecz także użyteczność oraz trwałość. Rodzaj wykończenia mebli będzie oczywiście wpływać także na cenę zabudowy. Poznaj wady i zalety frontów akrylowych i lakierowanych.

Fronty akrylowe czy lakierowane - które lepsze? Porównanie

Studio ROJA - Max Kuchnie

 

Kuchnia lakierowana a akrylowa

 

Tak zwane fronty akrylowe robione są z płyty MDF, którą z zewnątrz pokrywa się warstwą folii akrylowej. Z kolei na wewnętrzną stronę płyty nakłada się laminat przeciwprężny. Najczęściej jest on biały lub też w kolorze zbliżonym do odcienia akrylu. Laminat zabezpiecza płytę przed niekorzystnym dla niej działaniem wilgoci, zapobiegając jej wypaczaniu się. Tak przygotowana płyta cięta jest na wymiar, a jej obrzeża zabezpieczane są z pomocą okleinarki.

Czarne meble matowe z drewnianym blatem Kuchnia w kolorze błękitnym
Studio BOSSI - Max Kuchnie Studio KOME - Max Kuchnie Studio PINIO - Max Kuchnie

 

Zupełnie odwrotnie proces tworzenia mebli kuchennych wygląda, jeżeli decydujemy się na fronty lakierowane. Wtedy płyta MDF w pierwszej kolejności rozcinana jest na mniejsze części, a dopiero potem poddawana jest frezowaniu i przygotowywana jest do malowania. Następnie przód i boki płyty pokrywa się lakierem, a jej wewnętrzną stronę laminatem przeciwprężnym. Kiedy lakier wyschnie fronty, szlifuje się i poleruje.

Meble kuchenne drewniane

Studio DRAWER - Max Kuchnie

 

Akryl i lakier w kuchni – za i przeciw

 

Wybór sposobu wykończenia frontów w szafkach kuchennych to jedna z najważniejszych decyzji, które przychodzi nam podjąć, kiedy planujemy nową kuchnię. Aby wybór ten był łatwiejszy, warto porównać wady i zalety obydwu rozwiązań. Prezentujemy je w tabeli poniżej.

  Fronty lakierowane Fronty akrylowe
Paleta kolorów Jest praktycznie nieograniczona. Możemy wybierać spośród pełnej gamy kolorystycznej z palet RAL, NCS czy ICA. Płyty akrylowe występują w ograniczonej liczbie kolorów. Najczęściej ich producenci oferują nam wybór spośród kilku, a maksymalnie kilkunastu odcieni.
Efekt połysku Fronty lakierowane występują zarówno w macie, jak i półmacie czy połysku, jednak jeżeli zależy nam na naprawdę spektakularnym efekcie lustrzanej powierzchni, powinniśmy raczej postawić na fronty z akrylu. To właśnie pokryte laminatem akrylowym fronty polecane są osobom, które marzą o kuchni w połysku.
Odporność Mocniejsze uderzenia mogą prowadzić do odpryskiwania warstwy lakieru. Stosunkowo łatwo też o zarysowanie lakierowanej powierzchni. Są szczególnie trwałe, a jednocześnie odporne na zarysowania, ale i przebarwienia czy szeroki zakres temperatur.
Trwałość koloru Lakier pod wpływem działania promieni słonecznych może z upływem czasu zmieniać kolor. Kolor akrylu nie będzie zmieniać się na przestrzeni lat. Jest bowiem wyjątkowo odporny na promieniowanie UV, przebarwienia i utlenianie.
Naprawa Uszkodzone fronty lakierowane można naprawić. Warto jednak pamiętać o tym, że kolor lakieru na naszych meblach z czasem będzie ulegać zmianie. Pokryty na nowo tym samym lakierem front może więc odznaczać się na tle pozostałych mebli. Możliwe jest usunięcie niewielkich zarysowań i małych uszkodzeń.
Czy można frezować? Płytę MDF przed jej lakierowaniem można dowolnie frezować. Sposób wykonywania płyt akrylowych wyklucza możliwość wykonywania w nich frezów. Fronty muszą być gładkie, a jeżeli zależy nam na tzw. meblach bez uchwytów, dobrym rozwiązaniem będą uchwyty nakładane lub też systemy typu tip-on czy servo-drive.
Czyszczenie Pokryte lakierem fronty są łatwe w czyszczeniu. Trzeba jednak otaczać je szczególną troską, gdyż nietrudno o ich zarysowanie. Gładkie fronty akrylowe są łatwe do utrzymania w czystości. Kiedy jednak zdecydujemy się na wykończenie w wysokim połysku, miejmy świadomość, że widoczne będą na nim odciski palców, zacieki czy smugi.

Cena za m2
Cena frontów jednostronnie lakierowanych zależeć będzie od sposobu ich wykończenia (mat, półmat, połysk) oraz ewentualnych frezowań i zaczynać będzie się od ok. 300 zł za m2. W przypadku frontów akrylowych znaczenie także będzie mieć sposób wykończenia mebli (matowe lub w połysku) oraz pokrycia obrzeży. Ceny za 1 m2 płyty pokrytej akrylem zaczynają się od ok. 200 zł.

 

Fronty akrylowe czy lakierowane – które wybrać?

 

Wiesz już, jakie wady i jakie zalety mają fronty lakierowane, a jakie akrylowe, które są trwalsze, a które droższe. Wybór jednego lub drugiego wariantu zależeć więc będzie od naszych oczekiwań, ale i budżetu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też podpatrzeć realizacje kuchni w lakierze i w akrylu, przeglądając internetowe galerie, ale i zobaczyć je na żywo, udając się chociażby do pobliskiego studia kuchennego.

Biała kuchnia Czarne meble kuchenne ze złotymi dodatkami
Studio A&K - Max Kuchnie Studio DAREX - Max Kuchnie

Kontakt w sprawie produktów:

Max Kuchnie
ul. Cetnarskiego 35/37
37-100 Łańcut
tel. +48 17 777 39 20
www: www.maxkuchnie.pl
mail: wyślij wiadomośćMax Kuchnie to sieć studiów mebli kuchennych i sprzętu AGD o zasięgu ogólnopolskim. Łączy w sobie doświadczenie profesjonalnych projektantów i producentów mebli kuchennych oraz wysoką jakość sprzętu AGD wiodących marek. Razem tworzą nową usługę na rynku.

baterie kuchenne/ dozowniki » piekarniki kuchenne » suszarki » chłodziarki » kuchnie » pralki » pralko-suszarki » szuflady podgrzewające » ekspresy do kawy » małe AGD » zlewy kuchenne » kuchenki mikrofalowe » okapy kuchenne » płyty grzejne » zmywarki

Zobacz zdjęcia w galerii Max Kuchnie:

aranżacja kuchni - Max Kuchniearanżacja kuchni - Max Kuchniearanżacja kuchni - Max Kuchniearanżacja kuchni - Max Kuchniearanżacja kuchni - Max Kuchnie
Podobne artykuły
Kuchenne inspiracje

meble kuchenne

Kuchenne inspiracje

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Panuje tu ciepła i rodzinna atmosfera, a do urządzenia tego... więcej...

Kuchnia nowoczesnej mamy

meble kuchenne

Kuchnia nowoczesnej mamy

Nowoczesne mamy godzą pracę zawodową z obowiązkami domowymi i rodzinnymi. Aby połączyć wszystkie te... więcej...

Zabudowa kuchenna ze zintegrowaną półką na kwiaty

meble kuchenne

Zabudowa kuchenna ze zintegrowaną półką na kwiaty

Szafki kuchenne ze wstawką pełniącą rolę doniczki, to coraz częstszy motyw pojawiający się w nowoczesnych... więcej...