Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

data aktualizacji: 16-06-2021, 10:53 – artykuł promocyjny

Na rynku dostępne są różne modele listew przypodłogowych. Mogą być zarówno nowoczesne, jak i minimalistyczne, a także bardziej tradycyjne, subtelnie zdobione, wykonane z różnych materiałów i w różnych wymiarach. Z powodu tej wielości wybór odpowiedniej listwy przypodłogowej może nie być tak łatwe, jak się wydaje. Poradnik, który ułatwi podjęcie decyzji i wskaże, na co zwracać uwagę, przygotowała marka Weninger.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

fot.: Dąb Dakota

 

Wysokość i grubość

 

Listwy przypodłogowe służą głównie wykończeniu podłogi i ukryciu szczeliny dylatacyjnej - tej między podłogą ścianą oraz innymi stałymi przeszkodami - rurami, elementami instalacyjnymi itp. Z tego powodu grubość listew powinno się uzależnić od szerokości tej wnęki. Szczelina musi zostać w całości pokryta przez listwę, dlatego mierzyć trzeba ją w najszerszym miejscu dylatacji. Zalecana szerokość dylatacji w przypadku podłóg laminowanych i paneli podłogowych to 10-12 mm.

O ile grubość musi korespondować z szerokością szczeliny, wysokość listwy należy już do decyzji użytkownika i zależy jedynie od względów estetycznych. Najczęściej poleca się listwy o wysokości od 6 do 10 cm, dlatego że dobrze sprawdzają się w większości wnętrz. W przypadku wysokich i przestronnych pomieszczeń równie dobrze można zastosować wyższe listwy, nawet 14 cm, które często są dodatkowo ozdobione.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

fot.: De Lux Jodełka, Dąb Grenada

 

Drewniane, MDF, PVC czy metal

 

Stojąc przed decyzją, jakie listwy przypodłogowe wybrać, mamy kilka możliwości. Pierwszym jest wybór listew, które kolorystycznie będą zbliżone do podłogi. Można też dopasować listwy do jednego z elementów wyposażenia - np. okien czy drzwi. Można też zdecydować się na ponadczasową, uniwersalną biel. Zawsze najlepiej brać pod uwagę rodzaj podłogi i ogólny wygląd pomieszczenia.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

fot.: Natural Gloss, Orzech Stary

 

Listwy drewniane

 

Listwy drewniane przeznaczone do podłogi drewnianej lub warstwowej to najbardziej tradycyjna opcja. Wyglądają elegancko, są dostępne w wielu odcieniach i świetnie sprawdzą się w przestrzeniach zaaranżowanych klasycznie. Powinny się nimi zainteresować również osoby, które chcą stworzyć wnętrze w stylu rustykalnym. Minusami tych listew jest wysoka cena zakupu i montażu, a także trudne utrzymanie w idealnym stanie. Podobnie jak drewniane podłogi, do których najlepiej pasują, wymagają ze strony właścicieli właściwego podejścia i należytej pielęgnacji.

 

Listwy MDF

 

Tańsze, ale równie dobrze pasujące do drewnianych podłóg i paneli podłogowych, są listwy MDF, czyli z materiału drewnopochodnego. W palecie kolorów tych listew znaleźć można listwy malowane na biało czy na czarno, a także okleinowane. Klienci najchętniej decydują się na białe listwy MDF, które dobrze wyglądają z podłogami w odcieniach szarości jak Dąb Vigo, ale i w bardziej klasycznych odcieniach drewna. Wybierając listwy MDF warto wziąć pod uwagę ich twardość i opcję wodoodporności. Najczęściej listwy MDF, jak drewniane, montowane są na równych ścianach i nie mają zakończeń - w trakcie montażu są docinane na wymiar.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

fot.: Smart XL, Dąb Rosario

Listwy PVC

 

To jedne z najpopularniejszych listew. W tej kategorii dopasowanie listwy do paneli podłoowych nie powinno być problemem ze względu na naprawdę szeroki wybór kolorów. Listwy PVC są też tańsze od drewnianych i MDF, a w dodatku wiele osób przyznaje, że są bardziej funkcjonalne - można je szybko zamontować i zdemontować, a dodatkowo nie wymagają żadnych obróbek. Łatwo dopasowują się do krzywizn na ścianach. Co więcej, są wodoodporne i bardziej odporne od naturalnych materiałów (drewno, MDF) na uszkodzenia mechaniczne. Nie wszystkich klientów przekonują jednak te zalety - „odpadające” wykończenia listew PVC są dla nich … Listwy PCV są oczywiście dostępne w odcieniach bieli i w różnych wysokościach.

 

Listwy metalowe

 

Ostatnim typem listew są te wykonane z metalu, stali czy aluminium. Sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych i industrialnych pomieszczeniach. Mogą dobrze komponować się z drewnem, ceramiką i panelami podłogowymi. Ciekawym połączeniem może być ciemny dębowy dekor - np. De Lux Jodełka Dąb Havana - i srebrne albo złote listwy aluminiowe.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

fot.: Aquatus Trewal

Kontakt w sprawie produktów:

WENINGER Sp. z o.o.
ul. Rybnicka 81
44-350 Gorzyce
tel. +48-32-750-84-16
www: weninger.pl
mail: wyślij wiadomośćpanele podłogowe » podłogi winylowe » podkłady


Zobacz zdjęcia w galerii WENINGER:

WENINGERWeningerWeningerWeningerWeninger
Podobne artykuły
Płytki naśladujące wzór kamienia i drewna

ściany i podłogi

Płytki naśladujące wzór kamienia i drewna

Płytki kuchenne oddające urok naturalnych tworzyw takich jak kamień, drewno czy beton to bardzo popularny... więcej...

Betonowa ściana i sufit - jak to zrobić?

ściany i podłogi

Betonowa ściana i sufit - jak to zrobić?

Nie ważne, czy zmieniamy dotychczasową aranżację, czy na nowo aranżujemy przestrzeń, są rozwiązania,... więcej...

Układanie mozaiki z płytek ceramicznych - 5 błędów, których należy unikać

ściany i podłogi

Układanie mozaiki z płytek ceramicznych -...

Na ścianach w naszych kuchniach coraz częściej pojawia się mozaika ceramiczna. Powodem rosnącej popularności... więcej...