konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021

Emako

Drzwi do kuchni i nie tylko. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

data aktualizacji: 08-06-2021, 07:02 – artykuł promocyjny

W każdym domu i mieszkaniu znajdziemy drzwi zewnętrzne, którymi możemy dostać się do środka nieruchomości i wewnętrzne, które separują pomieszczenia.

Drzwi do kuchni i nie tylko. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Budując dom czy remontując mieszkanie, stajemy przed wieloma decyzjami. Jedną z nich jest wybór drzwi. Ich funkcjonalność, wielkość i estetyka, będą Ci towarzyszyły przez najbliższe lata. Warto więc poświęcić czas i znaleźć model, który najlepiej wpasuje się w nasze oczekiwania. Rynek jest obfity w różnego rodzaju konstrukcje, a więc masz duże możliwości wyboru. Chcesz utrzymać podobny styl do dotychczasowego, a może planujesz coś zmienić lub usprawnić?

 

Co wziąć pod uwagę wybierając drzwi do kuchni?

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju drzwi skrzydłowe pełne, a także przeszklone, które dodatkowo mogą rozjaśnić pomieszczenie. Wiedz, że dostępna są także modele przesuwane, harmonijkowe lub łamane. Sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie chcesz zaoszczędzić nieco przestrzeni lub tam, gdzie jest mało miejsca.

Wybierając drzwi do kuchni, zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Czy łatwo je będzie wyczyścić? Im więcej wcięć, dodatków i zdobień, tym więcej pracy Cię czeka. Dobrze więc zadbać o model, który będzie odporny na niewielkie uszkodzenia mechaniczne, zaplamienia i działanie wilgoci. Unosząca się para wodna w trakcie gotowania, nawet przy dobrej wentylacji, zwiększa wilgotność w pomieszczeniu. Na części tworzyw osadza się woda, ale nie wnika w ich strukturę, co chroni je przed wypaczeniem. W wypadku drzwi drewnianych, dobrze zatroszczyć się o ich odpowiednie zabezpieczenie i regularną konserwację. Zwykle wystarczą dostępne w sklepach preparaty używane do czyszczenia drewna.

Dla usprawnienia wentylacji w kuchni, szczególnie przydatne w trakcie gotowania są otwory w drzwiach. Lepsza cyrkulacja powietrza sprawia, że nadmiar wilgoci jest rozprowadzany pomiędzy pomieszczeniami sąsiadującymi. Zwykle nie ma to wpływu na użytkowanie hall-u czy przedpokoju, ale poprawia mikroklimat kuchni. Innym sposobem jest podcięcie drzwi, aby stworzyć pomiędzy nimi a podłogą przestrzeń, która usprawni ruch powietrza. Takie niuanse są szczególnie ważne w mieszkaniach o utrudnionym obiegu powietrza lub w czasie wzmożonej pracy np. w okresie przedświątecznym albo przed wizytą gości. Swój brand (markę) znajdziesz na https://www.castorama.pl/.

 

Klasyczne drzwi skrzydłowe

 

W wielu nowoczesnych aranżacjach wnętrz, kuchnia połączona jest z częścią dzienną lub salonem. Nie jest to standardem, ponieważ część osób, które często gotują, chce uniknąć, aby kuchenne zapachy nie wydostawały się do części dziennej. W takiej sytuacji sprawdzą się tradycyjne drzwi skrzydłowe.

Zadbaj, aby kierunek otwierania drzwi był dopasowany do rozstawienia mebli. Jeśli te otwierają się do wnętrza kuchni, pamiętaj o blokadach, które można postawić na ziemi lub nakleić na meblach znajdujących się tuż za drzwiami. W ten sposób unikniesz uszkodzenia obu elementów wyposażenia. Na etapie projektowania lub remontu, zawsze można pomyśleć o zmianie kierunku lub strony, w którą będzie otwierało się skrzydło. Warto pamiętać o tej możliwości.

Ważna jest także szerokość drzwi. Jeśli budujesz lub remontujesz kuchnię, zadbaj, aby wnęka miała przynajmniej 80 cm szerokości. W ten sposób bez przeszkód wniesiesz duże zakupy czy swobodnie przejdziesz, niosąc obfite półmiski sałatek do części gościnnej.

 

Drzwi z przeszkleniami czy pełne?

 

Pełne drzwi dobrze wyglądają w klasycznych i minimalistycznych wnętrzach o nowoczesnym wyglądzie. Dopasuj je do koloru ścian, a dzięki temu wejście do kuchni nie będzie rzucało się w oczy. Odpowiedniej klasy drzwi skutecznie tłumią dźwięki. W ten sposób możesz swobodnie pracować, jednocześnie nie przeszkadzając domownikom lub gościom czekającym na posiłek.

Jeśli chcesz doświetlić pomieszczenie, zdecyduj się na drzwi z przeszkleniami. Przez wstawki dociera dodatkowe światło, co jest bardzo przydatne w ciemnych i małych kuchniach. Ilość i wielkość szyb możesz swobodnie dostosować do stylu wnętrza czy zapotrzebowania na dodatkowe światło. Zdarzą się kuchnie, w których wystarczy jedno większe „okienko”, a także takie, gdzie przydatne będą jedynie cienkie wstawki na całej długości drzwi, montowane jedna pod drugą.

Na rynku dostępne są modele wykonane w całości z matowego szkła. Jest to rozwiązanie, które maksymalizuje efekt doświetlenia przestrzeni. W tym wypadku trzeba być ostrożnym, gdyż niedomknięta szafka może uszkodzić drzwi. Nie mniej, jest to stylowe i praktyczne rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w wielu kuchniach.
Postaw na drzwi przesuwne

Wszędzie tam, gdzie nie można zamontować drzwi skrzydłowych, ale także zdemontować ich, zostawiając samą futrynę, warto rozważyć drzwi przesuwne. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, zaoszczędzisz w ten sposób miejsce. Jest to rozwiązanie, które dobrze sprawdza się szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Najbardziej praktyczne są drzwi chowane w kasecie ściennej, czyli „znikające” w ścianie. Dzięki temu nie zajmiesz miejsca i będziesz mógł wykorzystać wolną przestrzeń np. do powieszenia rodzinnych zdjęć lub obrazów.

Kuchnia to pomieszczenie, w którym wiele osób lubi spędzać czas. Niektórzy uważają, że to najlepsze miejsce w trakcie imprez. Można zagaić organizatora, nieco pomóc, a przy okazji skosztować przysmaków i napojów, zanim te, przez eleganckie kuchenne drzwi trafią do salonu. Postaw na rozwiązanie, które będzie funkcjonalne i praktyczne, a przy tym skomponuje się z otoczeniem.

Zanim zainstalujesz swoje idealne drzwi kuchenne, trzeba zaprojektować, a następnie zbudować wymarzoną nieruchomość. W tym celu przydatne będą bloczki betonowe wykorzystywane do budowy domu.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: CastoramaPodobne artykuły
Rozwiązania dla małej kuchni

akcesoria kuchenne

Rozwiązania dla małej kuchni

Urządzanie małej kuchni to nie lada wyzwanie dla jej właścieli, którzy szukają pomysłów... więcej...

Eleganckie, subtelne i stylowe - nowe uchwyty GTV

akcesoria kuchenne

Eleganckie, subtelne i stylowe - nowe uchwyty GTV

Wybierając meble czy to do kuchni, salonu, sypialni czy łazienki koniecznie, należy zwrócić uwagę... więcej...

Wielkanocny stół w nieszablonowym wydaniu

akcesoria kuchenne

Wielkanocny stół w nieszablonowym wydaniu

Stół stanowi symbol każdego domostwa. To centralny punkt, przy którym gromadzi się na specjalne... więcej...Partnerzy

Ergo International sp zo.o.  logo Teka

      logo Deante

   logo Peka       logo Helios

    Franke

Kuchinox  Emako

Electrolux      Laveo