konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Kuchnia bezpieczna i wygodna dla seniora

data aktualizacji: 09-05-2022, 06:10 – artykuł promocyjny

Dla osób starszych, często mieszkających samemu, samodzielne gotowanie może nieść szereg korzyści, m.in. wspomagając utrzymanie aktywności umysłowej. Ważne jest jednak, by kuchnia była bezpieczna dla seniora i dostosowana do jego możliwości - np. ograniczeń ruchowych. Jak urządzić kuchnię dla osoby starszej? To wcale nie musi być trudne, jeżeli podejdziemy do tego w praktyczny sposób i zwrócimy uwagę na kilka ważnych zagadnień.

Kuchnia bezpieczna i wygodna dla seniora

Taktyczne rozplanowanie przestrzeni dla seniora

 

Zanim w ogóle pomyślimy o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo seniorowi korzystającemu z rozgrzanych fajerek kuchenki, zacznijmy od podstawowych kwestii, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko wypadku i ułatwimy starszej osobie korzystanie z kuchni. Z myślą o niej, kuchnia powinna być bardzo dobrze oświetlona - nie tylko światłem centralnym, ale i pomocniczym, które ułatwi np. poszukiwanie potrzebnej przyprawy czy odczytywanie etykiet na produktach.

Design Light - Listwa LED oświetlająca blat roboczy

fot.: Design Light - Listwa LED oświetlająca blat roboczy

Falmec - Silence NRS, najciszej pracujący okap na rynku dobrze oświetlający kuchenkę

fot.: Falmec - Silence NRS, najciszej pracujący okap na rynku dobrze oświetlający kuchenkę

W kuchni dla seniora świetnie sprawdzą się samodomykające szafki, co zapobiegnie wpadnięciu na uchylone drzwiczki. Wygodną funkcją będą bezuchwytowe szafki i szuflady otwierane poprzez nacisk.

fot.: Amix - system bezuchwytowych mebli

fot.: Amix - system bezuchwytowych mebli

Istotne jest także to, by podłoga nie była zbyt śliska, co grozi upadkiem i np. złamaniem kości czy oparzeniem gorącą potrawą. Najlepiej, jeśli panele w kuchni są antypoślizgowe - odpowiednią informację można znaleźć u producenta. Panele o odpowiednim stopniu tarcia, co przekłada się na antypoślizgowość, zgodnie z normą unijną są oznaczone symbolem DS. W razie potrzeby można też wykorzystać w kuchni antypoślizgowe maty czy dywaniki oraz środki pielęgnacyjne do paneli czy nawet lakiery o właściwościach antypoślizgowych.

fot.: Panele cechujące się antypoślizgowością można znaleźć np. w ofercie marki Weninger

Ważne jest to, by wszelkie produkty spożywcze i kuchenne utensylia były w łatwy sposób dostępne dla starszego użytkownika. Nie ma mowy o przechowywaniu sprzętów w głębokich szafkach, gdzie senior będzie mieć do nich utrudniony dostęp. Z kolei rozlokowanie naczyń czy akcesoriów zbyt wysoko, to proszenie się o wypadek. Osoba starsza nie powinna wchodzić np. na krzesło, by dosięgnąć potrzebnej rzeczy, bo może stracić równowagę i upaść.

Szuflady Matrix P

fot.: Häfele

Z tego powodu dobrze rozważyć wyposażenie kuchni w funkcjonalne cargo - mebel stworzony do przechowywania. Z jednej strony jego pakowność pozwoli na maksymalne wykorzystanie miejsca w kuchni. Z drugiej, dzięki wysuwanym albo obrotowym półkom, zapewni bezproblemowy dostęp do wszystkich zmagazynowanych artykułów.

PEKA - nowoczesne systemy przechowywaniaREJS - nowoczesne systemy przechowywania

fot.: PEKA i REJS - nowoczesne systemy przechowywania, z obrotowymi czy automatycznie wysuwającymi się półkami, umożliwiają łatwy dostęp do każdego potrzebnego artykułu spożywczego czy naczyna

 

Przyjazny sprzęt AGD

 

Warto wybrać odpowiedni zlew i baterię do kuchni seniora. Zlewozmywak powinien być umieszczony blisko krawędzi blatu i niezbyt głęboki, aby łatwo można było z niego wyjąć naczynia. Z kolei w przypadku baterii zlewozmywakowej, najlepiej by była ona wyposażona w jeden uchwyt, tak by łatwo można było kontrolować moc i temperaturę strumienia wody. Przydatnym rozwiązaniem będzie wyciągana wylewka, ułatwiająca utrzymanie zlewu w czystości.

Laveo - zlewozmywak ALENA i bateria z wyciąganą wylewką NALDA

fot.: Laveo - zlewozmywak ALENA i bateria z wyciąganą wylewką NALDA

Na odpowiedniej wysokości - na poziomie oczu - powinno umieścić się piekarnik, dzięki czemu korzystanie z niego będzie dla seniora wygodniejsze niż w przypadku piekarnika stojącego na ziemi, do którego trzeba się schylać. Również ryzyko oparzenia będzie mniejsze.

Studio Sto Procent

fot.: Studio Sto Procent

Nowoczesny sprzęt AGD wyposażony w elektroniczne systemy sterowania i całą masę funkcji może przyprawić seniora, przyzwyczajonego do tradycyjnego wyposażenia kuchni, o zawrót głowy. Nie oznacza to jednak, że z nowoczesności trzeba całkowicie rezygnować. Warto jedynie pamiętać, by wybierać proste wyposażenie oferujące podstawowe, najczęściej przydatne funkcje, o niewielkiej liczbie dużych i czytelnych przycisków lub intuicyjnym systemie sterowania. W tym przypadku im mniej innowacji i ,,udziwnień", tym lepiej.

 

Kuchenka z zabezpieczeniem - między gazem a indukcją

 

KERNAU - klasyczna płyta gazowa

fot.: Kernau - klasyczna płyta gazowa z zabezpieczeniem przeciwpyłowym gazu - funkcją zabezpieczającą przed niekontrolowanym ulatnianiem się gazu.

Kluczowym punktem w kwestii bezpiecznego korzystania przez seniora z kuchni jest wybór odpowiedniej kuchenki. Osoby starsze są przyzwyczajone do tradycyjnych kuchenek gazowych, wykorzystujących do podgrzewania potraw otwarty ogień. Nie jest to jednak najlepszy wybór, bo wystarczy chwila nieuwagi, by wybuchł pożar. Zapalić może się kuchenna ściereczka, rękawica czy nawet ubranie na osobie korzystającej z kuchni. Dodatkowo starsza osoba może zapomnieć o wstawionym na ogień garnku albo zasnąć, a wówczas grozi jej, o ile nie pożar, to zatrucie szkodliwym dymem. Innym niebezpieczeństwem jest pozostawienie odkręconego gazu.

detektor gazu do użytku domowego

fot.: Famas - kuchnię z płytą gazową warto wyposażyć w detektor przekroczenia określonego stężenia gazu

Jeśli pozostajemy przy tradycyjnej kuchni gazowej, warto wybrać któryś z nowoczesnych modeli z funkcjami sprzyjającymi bezpieczeństwu. Nowoczesne kuchenki gazowe posiadają zabezpieczenie przeciwpyłowe gazu, automatycznie odcinające jego dopływ w momencie zaniku płomienia. Można też zaopatrzyć się w czujniki, które w porę głośno ostrzegą starszą osobę przed ulatnianiem się gazu i dymu.

 Franke - płytra gazowa

fot.: Franke - płyta gazowa z zabezpieczeniem przeciwpyłowym gazu. Jej nietypowy kształt może może ułatwić seniorom gotowanie, dzięki wygodnemu dostępowi do wszystkich fajerek.

Alternatywą dla opisanej gazowej klasyki są płyty indukcyjne. Proste w czyszczeniu, bo bez wystających elementów, gotujące szybciej niż kuchenki gazowe i dające możliwość precyzyjnego ustawienia żądanej mocy grzewczej. Przede wszystkim jednak bezpieczne. Wykorzystując zjawisko indukcji elektromagnetycznej, płyta nagrzewa się tylko w tym miejscu, w którym stoi garnek - niweluje to ryzyko przypadkowego oparzenia ręki czy zaprószenia ognia. Za bezpieczeństwo odpowiadają też automatyczne funkcje płyty - rozpoznawanie obecności garnka, dzięki której płyta przestaje grzać w momencie zdjęcia z niej naczynia oraz ustawianie czasu gotowania - płyta będzie podgrzewać garnek przez zadany czas i później sama się wyłączy.

 Electrolux - płyta indukcyjna

fot.: Electrolux - płyta indukcyjna - bezpieczna, przyspieszająca gotowanie i łatwa w utrzymaniu czystości

Przy wszystkich zaletach płyty indukcyjnej warto pamiętać o tym, że razem z nią trzeba kupić specjalne garnki ze stali ferromagnetycznej, bo inne nie będą działać na tym typie kuchenki. Ważne jest również to, że pracująca płyta wytwarza pole elektromagnetyczne, a więc indukcja nie jest rekomendowanym rozwiązaniem dla osób ze wszczepionymi rozrusznikami serca, chociaż producenci zapewniają, że indukcja nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie.

SOLGAZ - płyta gazowa bez płomieni

fot.: SOLGAZ - płyta gazowa bez płomieni

Alternatywą zarówno dla indukcji, jak i zwykłej kuchenki gazowej może być rozwiązanie określane jako płyta gazowa bez płomieni, której jedynym producentem na świecie jest, jak sama podaje, polska marka SOLGAZ. Do podgrzewania potraw wykorzystuje paliwo gazowe, jednak palniki ukryte są pod płytą. Takie rozwiązanie łączy w sobie zalety gazu i indukcji. Płaska płyta jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jest też oszczędna w eksploatacji, bo gaz jest wciąż tańszym źródłem energii niż prąd, a dodatkowo zużywa o 50% mniej gazu niż tradycyjna kuchenka, dzięki temu że palniki automatycznie regulują swoją pracę. Z tego powodu jest też bezpieczna - każdy z palników wyposażony jest w system kontroli procesu spalania gazu - na bieżąco monitoruje jego ciśnienie, jakość czy temperaturę płyty. W razie kiedy np. coś wykipi, dopływ gazu się wyłącza. Takie płyty są też wyposażone we wspomniane już zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, zapobiegające jego ulatnianiu się.
 

Przeczytaj również: Kuchenka gazowa w kuchni - zasady montażu i bezpiecznego użytkowania

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Solgaz, Weninger, Häfele, Famas, Design Light, Falmec, Amix, PEKA, REJS, Laveo, Studio Sto Procent, Kernau, Franke, ElectroluxPodobne artykuły
Akademia KD Max - Projekt kuchni z salonem. Odcinek 1 - Środowisko 2D

projekty kuchni

Akademia KD Max - Projekt kuchni z salonem....

Zapraszamy do oglądania nowej serii Akademii KD Max, w której można dowiedzieć się, jak wykonać... więcej...

Kuchnia z wyspą - układ idealny

projekty kuchni

Kuchnia z wyspą - układ idealny

Aranżacja kuchni z wyspą stała się w ostatnim czasie wyjątkowo popularna. Na taki układ potrzebujemy... więcej...

Postaw na indywidualizm, czyli modułowość w kuchni i salonie

projekty kuchni

Postaw na indywidualizm, czyli modułowość...

W nowoczesnych aranżacjach kuchni coraz rzadziej spotykamy typowe zestawy mebli, których wymiary ograniczają... więcej...