Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak odkamienić żelazko na wiele sposobów? Instrukcja

artykuł promocyjny

Kamień, a w zasadzie kamień kotłowy, to zmora każdej perfekcyjnej pani i perfekcyjnego pana domu. Pojawia się w czajnikach, przy armaturze łazienkowej i oczywiście w żelazku – czyli wszędzie tam, gdzie powierzchnie stykają się z wodą. To ona jest winowajcą całego zamieszania – osad z kamienia to nic innego, jak wytrącone związki wapnia i magnezu, obecne w twardej, wodociągowej wodzie.

Jak odkamienić żelazko na wiele sposobów? Instrukcja

Producenci żelazek zalecają korzystanie z wody destylowanej, która nie zawiera soli mineralnych, ale każdy z nas wie jak jest – rano, czy w pośpiechu, zdarza nam się do pojemnika żelazka wlać zwykłej „kranówki”. Po pewnym czasie możemy zauważyć, że żelazko straciło swoją skuteczność, generuje mniej pary, a na prasowanych materiałach pojawiają się białe „paprochy”. To właśnie kamień, którego możemy pozbyć się, rozpuszczając go jednym z dostępnych środków.

 

Usuwanie kamienia z żelazka: domowe sposoby

 

Do usunięcia osadu z kamienia możemy wybrać jeden z gotowych, profesjonalnych odkamieniaczy lub wypróbować domowy sposób. Ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy to niezawodne trio, które chętnie wykorzystujemy do utrzymania czystości w łazience czy kuchni.

Profesjonalne środki do usuwania kamienia z urządzeń AGD zapewne szybciej poradzą sobie z uporczywym osadem, ale wśród plusów korzystania z zasobów spiżarki, znajdzie się na pewno mniejsze zanieczyszczenie środowiska, łagodny zapach i dostępność – większość z wyżej wymienionych produktów znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym.

Sprawdzono.pl: Jak skutecznie wyczyścić żelazko domowymi sposobami? >>

 

Usuwanie kamienia ze starego żelazka octem

 

Zdecydowanie najpopularniejszym i najefektywniejszym, domowym sposobem na usunięcie kamienia z żelazka, jest zastosowanie octu spirytusowego. Ocet, w wyniku reakcji chemicznej z węglanem wapnia, z którego składa się kamień, prowadzi do powstania łatwo rozpuszczalnej w wodzie soli – octanu wapnia.

Jak wyczyścić stopę żelazka z kamienia? Nasączoną octem ściereczką energicznie wycieramy spód urządzenia. Następnie, oczyszczamy otworki, przez które wydostaje się para. Najłatwiej zrobimy to nawijając kawałek nasączonej w occie ściereczki na wykałaczkę. Pozostałości kamienia wpychamy do środka żelazka, zostaną rozpuszczone w kolejnym kroku, czyli oczyszczaniu żelazka z kamienia w środku.

 

Jak wyczyścić żelazko z kamienia kwaskiem cytrynowym?

 

Czyszczenie żelazka kwaskiem cytrynowym to kolejny sposób, który znajdziemy na wielu forach i stronach internetowych, natomiast nie jest on tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać. Zalecana mieszanka rozpuszczająca kamień, składa się z dwóch łyżeczek kwasku cytrynowego i szklanki wody. Tak przygotowany roztwór usuwa kamień i ma zdecydowanie łagodniejszy zapach, niż wspomniany wyżej ocet. Można próbować czyścić nim jedynie stopę starego żelazka, na zimno, gdyż w zależności od modelu urządzenia, podgrzanie mieszanki wewnątrz pojemnika na wodę, może wytworzyć brudzącą maź, która pogorszy stan żelazka. Pierwszym sygnałem będzie ostra woń spalenizny, oraz wyciek brązowej cieczy z otworów w stopie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak najszybciej odłączyć urządzenie od zasilania i po całkowitym wystygnięciu przepłukać je z użyciem zalecanego środka czyszczącego.

 

Jak wyczyścić nowoczesne żelazko parowe z kamienia?

 

Czystość żelazka parowego jest szczególnie ważna dla jego prawidłowej pracy – zapchane osadem z kamienia otwory w stopie, nie będą w stanie wyrzucać jej z odpowiednim ciśnieniem, a na prasowanym materiale pozostaną nieestetyczne zagniecenia.

Nowoczesne żelazka parowe Braun, zostały zaprojektowane tak, aby konserwacja urządzenia nie była uciążliwa. Żelazka parowe z serii TexStyle, wyposażone są w funkcję samooczyszczania z kamienia, które możemy przeprowadzać jedynie raz w miesiącu.

Żelazka z generatorem pary z linii CareStyle natomiast, posiadają systemy, które do minimum ograniczają naszą rolę w procesie usuwania kamienia. Model CareStyle 3 wyposażony został w filtry, które zapobiegają osadzaniu się kamienia. Konserwację urządzenia wykonujemy w tym przypadku zaledwie kilkoma ruchami!
 


 

Najnowocześniejsze żelazka Braun CareStyle 7 wyposażone są w system FastClean, który oczyszcza urządzenie z osadu w zaledwie minutę. To za sprawą wbudowanej siateczki, która przechwytuje aż 59% zanieczyszczeń z wody, a także możliwości bardzo wygodnego opróżniania bojlera – pamiętajmy, że zostawianie napełnionego zbiornika przyczynia się do powstawania kamienia w urządzeniu.

Poradnik Braun: Odkamienianie żelazka parowego lub żelazka z generatorem pary - jak to zrobić krok po kroku >>

Opracowanie: Redakcja
Żródło: BRAUN












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram