konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2022

Jak odkamienić żelazko na wiele sposobów? Instrukcja

data aktualizacji: 02-03-2022, 07:30 – artykuł promocyjny

Kamień, a w zasadzie kamień kotłowy, to zmora każdej perfekcyjnej pani i perfekcyjnego pana domu. Pojawia się w czajnikach, przy armaturze łazienkowej i oczywiście w żelazku – czyli wszędzie tam, gdzie powierzchnie stykają się z wodą. To ona jest winowajcą całego zamieszania – osad z kamienia to nic innego, jak wytrącone związki wapnia i magnezu, obecne w twardej, wodociągowej wodzie.

Jak odkamienić żelazko na wiele sposobów? Instrukcja

Producenci żelazek zalecają korzystanie z wody destylowanej, która nie zawiera soli mineralnych, ale każdy z nas wie jak jest – rano, czy w pośpiechu, zdarza nam się do pojemnika żelazka wlać zwykłej „kranówki”. Po pewnym czasie możemy zauważyć, że żelazko straciło swoją skuteczność, generuje mniej pary, a na prasowanych materiałach pojawiają się białe „paprochy”. To właśnie kamień, którego możemy pozbyć się, rozpuszczając go jednym z dostępnych środków.

 

Usuwanie kamienia z żelazka: domowe sposoby

 

Do usunięcia osadu z kamienia możemy wybrać jeden z gotowych, profesjonalnych odkamieniaczy lub wypróbować domowy sposób. Ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy to niezawodne trio, które chętnie wykorzystujemy do utrzymania czystości w łazience czy kuchni.

Profesjonalne środki do usuwania kamienia z urządzeń AGD zapewne szybciej poradzą sobie z uporczywym osadem, ale wśród plusów korzystania z zasobów spiżarki, znajdzie się na pewno mniejsze zanieczyszczenie środowiska, łagodny zapach i dostępność – większość z wyżej wymienionych produktów znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym.

Lazienkowy.pl: Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Odkamienianie żelazka >>

 

Usuwanie kamienia ze starego żelazka octem

 

Zdecydowanie najpopularniejszym i najefektywniejszym, domowym sposobem na usunięcie kamienia z żelazka, jest zastosowanie octu spirytusowego. Ocet, w wyniku reakcji chemicznej z węglanem wapnia, z którego składa się kamień, prowadzi do powstania łatwo rozpuszczalnej w wodzie soli – octanu wapnia.

Jak wyczyścić stopę żelazka z kamienia? Nasączoną octem ściereczką energicznie wycieramy spód urządzenia. Następnie, oczyszczamy otworki, przez które wydostaje się para. Najłatwiej zrobimy to nawijając kawałek nasączonej w occie ściereczki na wykałaczkę. Pozostałości kamienia wpychamy do środka żelazka, zostaną rozpuszczone w kolejnym kroku, czyli oczyszczaniu żelazka z kamienia w środku.

 

Jak wyczyścić żelazko z kamienia kwaskiem cytrynowym?

 

Czyszczenie żelazka kwaskiem cytrynowym to kolejny sposób, który znajdziemy na wielu forach i stronach internetowych, natomiast nie jest on tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać. Zalecana mieszanka rozpuszczająca kamień, składa się z dwóch łyżeczek kwasku cytrynowego i szklanki wody. Tak przygotowany roztwór usuwa kamień i ma zdecydowanie łagodniejszy zapach, niż wspomniany wyżej ocet. Można próbować czyścić nim jedynie stopę starego żelazka, na zimno, gdyż w zależności od modelu urządzenia, podgrzanie mieszanki wewnątrz pojemnika na wodę, może wytworzyć brudzącą maź, która pogorszy stan żelazka. Pierwszym sygnałem będzie ostra woń spalenizny, oraz wyciek brązowej cieczy z otworów w stopie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak najszybciej odłączyć urządzenie od zasilania i po całkowitym wystygnięciu przepłukać je z użyciem zalecanego środka czyszczącego.

 

Jak wyczyścić nowoczesne żelazko parowe z kamienia?

 

Czystość żelazka parowego jest szczególnie ważna dla jego prawidłowej pracy – zapchane osadem z kamienia otwory w stopie, nie będą w stanie wyrzucać jej z odpowiednim ciśnieniem, a na prasowanym materiale pozostaną nieestetyczne zagniecenia.

Nowoczesne żelazka parowe Braun, zostały zaprojektowane tak, aby konserwacja urządzenia nie była uciążliwa. Żelazka parowe z serii TexStyle, wyposażone są w funkcję samooczyszczania z kamienia, które możemy przeprowadzać jedynie raz w miesiącu.

Żelazka z generatorem pary z linii CareStyle natomiast, posiadają systemy, które do minimum ograniczają naszą rolę w procesie usuwania kamienia. Model CareStyle 3 wyposażony został w filtry, które zapobiegają osadzaniu się kamienia. Konserwację urządzenia wykonujemy w tym przypadku zaledwie kilkoma ruchami!

Najnowocześniejsze żelazka Braun CareStyle 7 wyposażone są w system FastClean, który oczyszcza urządzenie z osadu w zaledwie minutę. To za sprawą wbudowanej siateczki, która przechwytuje aż 59% zanieczyszczeń z wody, a także możliwości bardzo wygodnego opróżniania bojlera – pamiętajmy, że zostawianie napełnionego zbiornika przyczynia się do powstawania kamienia w urządzeniu.

Poradnik Braun: Odkamienianie żelazka parowego lub żelazka z generatorem pary - jak to zrobić krok po kroku >>

Opracowanie: Redakcja
Żródło: BRAUNPodobne artykuły
Spiżarnia

porady

Spiżarnia

W każdym domu kuchnia jest miejscem, gdzie gromadzi się smakołyki i przechowuje wiele potrzebnych do codziennej... więcej...

Wyciskarki do soków - przydatne funkcje

porady

Wyciskarki do soków - przydatne funkcje

Zdrowe odżywianie to coraz szerszy temat, na którym skupiają się młode matki, osoby dbające o... więcej...

Jak usunąć tłuste plamy ze ścian?

porady

Jak usunąć tłuste plamy ze ścian?

W każdej kuchni używa się tłuszczu. Jest to jeden z podstawowych składników stosowanych do smażenia... więcej...
Partnerzy

Peka  Tesa
REJSGranitan

Partner serwisu FiskarsEmako

logo Deante    Grupa Armatura

Franke   logo Helios

     Laveo    Kuchinox

    nVent     Amix  

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

konkurs łazienkowy 2022